Κάνω παρορμητικά πράγματα που μετανιώνω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 14 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 204
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040

    Κάνω παρορμητικά πράγματα που μετανιώνω

    Γειά σας, ήθελα να σας πω ότι τις τελευταίες μέρες κάνω παρορμητικες κινήσεις κ μετά νιώθω άσχημα. Δηλαδή την έπεσα στον κολλητό του αγοριού μου γίναμε άνω κατω. Μιλάω με άλλους ερωτικά και τετοια. Νιώθω πολύ περίεργα που τα κάνω αυτά έχω συνεχώς την ανάγκη της επιβεβαίωσης. Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει. Γενικά πάντα ήμουν έτσι αλλά τώρα αυτά είναι ανωριμότητες που κάνω. Δεν ξεβω ανησυχώ πολύ. Η ψυχολόγος λέει ότι μοιάζει για δραματική διαταραχή προσωπικότητας. Κοιτάω τον εαυτό μου στον καθρέφτη κ σκέφτομαι τι βλακειες κάνεις ότι δεν έχω μυαλό κ τετοια. Δεν κοιμάμαι τα βράδια κοιμάμαι το πρωί. Δεν ξέρω νιώθω τύψεις νιώθω απαισια δεν μπορώ να ηρεμήσω. Πείτε μου μια γνώμη παρακαλώ. Κάθε κίνηση που κάνω λέω μήπως τρελάθηκα; τι κάνω; αμφιβάλλω για τις κινήσεις μου αν είναι σωστές η όχι..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Ίσως σου συμβαίνει γιατί ποτέ δεν είχες υγιή όρια.Ξερω ακριβώς πώς λειτουργείς,έτσι ακριβώς είμαι και εγώ.Ζητα την βοήθεια ψυχολόγου αφενός μεν για να χτίσεις μαζί του μια σχέση που θα διέπεται από υγιή όρια, αλλά και για να έρθεις πιο κοντά με τις συναισθηματικές ανάγκες σου που σε οδηγούν στην "αυτοκαταστροφή" να το πω και έτσι...Θα έρθει και ο αυτοέλεγχος έπειτα...Ξέρω πως είναι να κάνεις πράγματα και να το μετανιώνεις,νιώθεις ότι έχεις φτάσει στον πάτο γιατί ζεις μόνιμα με ενοχές.Απλα πρέπει να σκέφτεσαι διπλα αυτό που κάνεις ...αν θα νιώθεις καλα μετά,τι έχεις να κερδίσεις και τι να χασεις.Πρεπει να τα ζυγίζουμε εμείς οι παρορμητικοί αυτά..
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Ίσως σου συμβαίνει γιατί ποτέ δεν είχες υγιή όρια.Ξερω ακριβώς πώς λειτουργείς,έτσι ακριβώς είμαι και εγώ.Ζητα την βοήθεια ψυχολόγου αφενός μεν για να χτίσεις μαζί του μια σχέση που θα διέπεται από υγιή όρια, αλλά και για να έρθεις πιο κοντά με τις συναισθηματικές ανάγκες σου που σε οδηγούν στην "αυτοκαταστροφή" να το πω και έτσι...Θα έρθει και ο αυτοέλεγχος έπειτα...Ξέρω πως είναι να κάνεις πράγματα και να το μετανιώνεις,νιώθεις ότι έχεις φτάσει στον πάτο γιατί ζεις μόνιμα με ενοχές.Απλα πρέπει να σκέφτεσαι διπλα αυτό που κάνεις ...αν θα νιώθεις καλα μετά,τι έχεις να κερδίσεις και τι να χασεις.Πρεπει να τα ζυγίζουμε εμείς οι παρορμητικοί αυτά..
    Εγώ έτσι ήμουν πάντα απλά παλιά δεν μετανιώνα τίποτα. Μου έβγαινε εκδικητικός χαρακτήρας, αλλά έχω ανάγκη για επιβεβαίωση και κάνω πράγματα που πληγώνουν. Το θέμα είναι ότι αυτά μου δίνουν δύναμη και ζωντάνια. Αλλά καταλαβαίνω ότι πληγώτω κάποιους κι αυτός ο παρορμητισμος είναι πολύ ωραίος αλλά με συνεπείες τις οποίες δεν σκέφτομαι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Επιβεβαιωση απο το κολλητο του γκομενου σου; δηλαδη έλεος και οκ γουσταρεις επιβεβαιωση δικαιωμα σου ειναι, το παιδι γιατι το πουλας ετσι και δεν τον χωριζεις να βρει καποια αλλη αυτος σε πουλησε που και να σε πουλησε τοτε ενας λογος παραπανω για να χωρισεις αφου προφανως και δεν ειστε καλα

  5. #5
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Επιβεβαιωση απο το κολλητο του γκομενου σου; δηλαδη έλεος και οκ γουσταρεις επιβεβαιωση δικαιωμα σου ειναι, το παιδι γιατι το πουλας ετσι και δεν τον χωριζεις να βρει καποια αλλη αυτος σε πουλησε που και να σε πουλησε τοτε ενας λογος παραπανω για να χωρισεις αφου προφανως και δεν ειστε καλα
    Δεν μπήκε για να μάθει αν έκανε καλά ή όχι.. Ξέρει πως είναι λάθος και νιώθει ενοχές.. Προσπαθεί να καταλάβει τι φταίει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Μα θέλει επιβεβαιωση και θελει να μιλαει ερωτικά με άλλους Το κάνει παρά τη θεληση της δεν το επιθυμει αυτό που κάνει τη στιγμή που το κάνει;

  7. #7
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Μα θέλει επιβεβαιωση και θελει να μιλαει ερωτικά με άλλους Το κάνει παρά τη θεληση της δεν το επιθυμει αυτό που κάνει τη στιγμή που το κάνει;
    Λέει "νιώθω άσχημα"... Αρα δεν χρειάζεται κανένα να έρθει να την κρίνει αλλα να την βοηθήσει.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Λέει "νιώθω άσχημα"... Αρα δεν χρειάζεται κανένα να έρθει να την κρίνει αλλα να την βοηθήσει.
    Σ ευχαριστώ George για την κατανόηση και χρονια πολλά!!!

  9. #9
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Σ ευχαριστώ George για την κατανόηση και χρονια πολλά!!!
    Ευχαριστώ πολύ!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Δεν μπήκε για να μάθει αν έκανε καλά ή όχι.. Ξέρει πως είναι λάθος και νιώθει ενοχές.. Προσπαθεί να καταλάβει τι φταίει.
    Μα αφού λέει ότι αμφιβάλλει αν οι κινήσεις της είναι σωστές η όχι. Ε όχι δεν είναι σωστές, τι πάει να πει την κρίνουμε, απάντηση δίνουμε. Να κοιτάξει οπωσδήποτε να το διορθώσει για τον εαυτό της, γιατί όλα αυτά θα τα φορτωθεί στην δική της πλάτη, ήδη έχει ξεκινήσει δηλαδη αυτό αλλιώς δε θα έμπαινε καν στον κόπο να "απολογηθει". Για την ίδια να το κάνει, όχι για τους άλλους, οι άλλοι θα τον βρουν τον δρόμο τους και χωρίς την κοπέλα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    και η κοπελα μου τα ιδια κανει..... με την διαφορα οτι εγω της εχω αφησει το ελευθερο να κανει οτι γουσταρει.....! με εχει κερατωσει αρκετες φορες και μου το λεει μετα αλλα εγω πουλαω τρελα...! κανω σα να μην εγινε τπτ...! και την την αφήνω με την απορία και τωρα πιστευει και αυτη οτι την κερατώνω και εγω......

    χαχαχαχα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Λέει "νιώθω άσχημα"... Αρα δεν χρειάζεται κανένα να έρθει να την κρίνει αλλα να την βοηθήσει.
    Αυτη τη παρορμητικότητα την εμφανιζουμε οι διπολικοί οσοι ξεφευγουμε και παθαινουμε μανία και επειδή είναι κάτι ανεξέλεγκτο δεν κανουμε σχέσεις για να μπορουμε να κανουμε οτι θελουμε

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Αυτη τη παρορμητικότητα την εμφανιζουμε οι διπολικοί οσοι ξεφευγουμε και παθαινουμε μανία και επειδή είναι κάτι ανεξέλεγκτο δεν κανουμε σχέσεις για να μπορουμε να κανουμε οτι θελουμε
    Εγώ δεν είμαι διπολική πάντα μιλούσα κ μ άλλους επειδή βαριόμουν εύκολα τώρα που πέρασα στην πράξη το είχα μεγαλοποιησει πολύ στο μυαλό μου και το πιστέψα επειδή παρερμηνευσα τις συμπεριφορα αυτού του παιδιού.

  14. #14
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Μα αφού λέει ότι αμφιβάλλει αν οι κινήσεις της είναι σωστές η όχι. Ε όχι δεν είναι σωστές, τι πάει να πει την κρίνουμε, απάντηση δίνουμε. Να κοιτάξει οπωσδήποτε να το διορθώσει για τον εαυτό της, γιατί όλα αυτά θα τα φορτωθεί στην δική της πλάτη, ήδη έχει ξεκινήσει δηλαδη αυτό αλλιώς δε θα έμπαινε καν στον κόπο να "απολογηθει". Για την ίδια να το κάνει, όχι για τους άλλους, οι άλλοι θα τον βρουν τον δρόμο τους και χωρίς την κοπέλα.
    Σε όλο το κείμενο λέει ότι νιώθει άσχημα, το συζήτησε και με ψυχολόγο κτλ.. Έδωσα βάση σε αυτό και όχι στην τελευταία πρόταση. Αν ερχόταν εδώ και έλεγε ότι τα κάνει απλά χωρίς να αναφέρει ότι νιώθει τύψεις τότε μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να την κρίνει.. Αν και μπορεις να πεις γνώμη σου χωρίς να στήσεις τον άλλο στον τοίχο.

  15. #15
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Εγώ δεν είμαι διπολική πάντα μιλούσα κ μ άλλους επειδή βαριόμουν εύκολα τώρα που πέρασα στην πράξη το είχα μεγαλοποιησει πολύ στο μυαλό μου και το πιστέψα επειδή παρερμηνευσα τις συμπεριφορα αυτού του παιδιού.
    Μήπως ο άλλος δεν σου έδειξε το ενδιαφέρον που περίμενες γιαυτό τώρα όλο αυτό σε ενοχλει? Και τελικά οι τύψεις που λες στο αρχικό ποστ πως νιώθεις είναι επειδή όλο αυτό δεν πήγε όπως το είχες μέσα στο μυαλό σου και σκέφτεσαι ότι άδικα έκανες όλο αυτό?

Page 1 of 14 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Κάνω πράγματα στον ύπνο μου.
    By Νοσηρή φαντασία in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 24
    Last Post: 17-08-2019, 18:32
  2. Μετανιωνω για τη σχολη που επελεξα
    By rainbow96 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 28-06-2018, 17:12
  3. Δεν μετανιωνω Η οχι?
    By Deleted-member171215 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 02-07-2013, 20:07
  4. Πίεση για να κάνω πράγματα που δεν μπορώ
    By crazy in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 13-09-2011, 14:36
  5. μετανιωνω για τα παλια
    By Ελένη93 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 15-08-2011, 11:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •