Εκτατες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15

Thread: Εκτατες

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380

    Εκτατες

    Παιδιά μια ερωτηση σας εχει τυχη με μια ανασα να παθαινεις τέσσερεις εκτατες;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by elpida33 View Post
    Παιδιά μια ερωτηση σας εχει τυχη με μια ανασα να παθαινεις τέσσερεις εκτατες;
    Ναι το έπαθα πρώτη φορά εχθές. Ήταν λίγο σοκ γιατί είχα συνηθίσει το πολύ 2 συνεχόμενες. Και την στιγμή που συνέβησαν ένιωθα και ότι υπήρχε κίνηση στον οισοφάγο η κάτι τέτοιο. Δεν έχω ωστόσο ΓΟΠ η κάτι τέτοιο. Το πρόβλημα είναι ότι έρχονται με την παραμικρή κούραση και ύστερα γίνεται το έλα να δεις...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Κ εγω μαθημενη ειμαι με μια δυο σήμερα επαθα μια την ωρα π περπατουσα κ ενω πηγα να παρω ανασα επαθα αλλες δυο εβαλα το χερι να πιασω παλμο να δω αν εχω ταχυπαλμία κ ένιωσα τη παυση..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    138
    εγω τον τελευταίο μηνα το παθαινω συνεχως μεσα στη μερα. εχθες εβγαλα χολτερ 24ωρου κ μου είπε σήμερα ο γιατρός οτι έκανα 9000 εκτακτες.... σοκ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Τις νιωθεις ολες;φανταζομαι καλοηθεις ολες παιρνςις αγωγη;νομιζα οτι οι Ταχυπαλμιες ειναι πιο μαρτυριο αλλα με τις εκτατες ειναι χειροτερα αν κ ο γιατρός μ λεει καλυτετα εκτατες απο Ταχυπαλμιες

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by elpida33 View Post
    Παιδιά μια ερωτηση σας εχει τυχη με μια ανασα να παθαινεις τέσσερεις εκτατες;
    Και 5-6 μην σου πω...η μία πίσω από την άλλη..μου συμβαίνει σε περιόδους έντονου άγχους...
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Εγω δε μπορω να πω οταν δουλευα το ειχα το αγχος μ, τωρα αυτη η περίοδος για μενα μ εκατσε μια χαρα,πλεον το παθαινω στο περπατημα... Αρα ειναι φυσιολογικο ας πουμε οι απανωτες

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Αυτό που έχω προσέξει στις δικές μου είναι ότι επιστρέφουν όταν είμαι απόλυτα ήρεμη και νιώθω γενικά καλά. Δηλαδή μπορεί να περάσω μια κατάσταση άγχους 1 εβδομάδα, την επόμενη να αρχίσω να ηρεμώ και την ημέρα που έχω καταφέρει να νιώθω απόλυτα καλά τσουπ έκτακτες. Και πλέον και όταν κουράζομαι όποτε φαντάζομαι συμβαίνουν και λόγω υψηλής αδρεναλίνης. Ο καρδιολόγος μου είπε να συνεχίσω να γυμνάζομαι να μην δίνω σημασία αλλά είναι αδύνατον. Το χειρότερο είναι ότι δεν μπορω να έχω καν σεξουαλική ζωή γιατί με το παραμικρό εμφανίζονται. Αυτό που με βοήθησε τις προηγούμενες φορές που τις είχα ήταν η λήψη αντικαταθλιπτικων οπότε σκέφτομαι να καταφύγω πάλι σε αυτά γιατί ενώ έχω αποδεχτεί αλλά ψυχοσωματικά όπως δύσπνοια με τις έκτακτες δεν μπορώ να ζήσω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Γενικά όμως από όσο ξέρω και σύμφωνα με τον καρδιολόγο μου πολλές έκτακτες δεν είναι ακριβώς ακίνδυνες και ας είναι καλοηθεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Πολλες πολλες εκτατες δν ειναι καλες αλλα παρα πολλες μυς ειναι η καρδια κ επηρεαζεται.. Ειχα βαλει χολντερ περυσι ειχα 25 αντε να νιωθ ω λιγες αλλα καλές.. Εκει ειναι το θεμα στο περπατημα βγαίνουν τωρα τελευταία οσο κ να η θες να δινεις σημασια σ κόβονται τα ποδια

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Παιρνω το κονκορ αλλα πεφτει η πιεαη ο γιατρος μ προτεινε αντιαρρυθμικα αλλα κ μονο π ακουω τη λεξη με Τρομαζει κ ας μ υπόσχεται οτι ειναι ακίνδυνα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Έχεις τόσες πολλές ελπίδα που χρειάζεσαι φαρμακευτική αγωγή?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Δε τη ξεκινησα για τις εκτατες για τις Ταχυπαλμιες τη ξεκινησα απο αυτες υπεφερα

  14. #14
    Antonis8
    Guest
    Με εκπλήξη μου διαπιστωσα ότι τόσο το βράδυ που ενιωθα συμπτωματικος,όσο και πριν την κρίση πανικου,καταγραφησαν στο χολτερ οι πεντε έκτακτες. Εγώ δεν τις ενιωθα,αλλά ενιωθα συμπτωματικος.
    Σας έχει τύχει να μετρησετε και πιεση; Γιατί εμένα είχε ανέβει στο 13 όταν τις είχα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Συνηθως οι εκτατες ερχονται με την εκρηξη αδρεναλινης κατι π σημαινει κ αυξημενοι παλμοι κ πιεση ανεβασμενη!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •