Φοβαμαι να παρω φάρμακα για την καρδιά. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Κι εγώ το ιντεραλ πίστευα ότι θα μου γράψει, έχω χαμηλή πίεση γενικά. Ίσως τελικά έχω πιο σοβαρό πρόβλημα με την καρδιά και δεν μου το λένε; Δεν ξερω.
    Ε γι αυτό δεν στο έγραψαν ριχνει την πίεση το inderal το procoralan ρίχνει τους παλμους και δεν επηρεάζει την πιεση

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Παιδιά εμένα μου έδωσε lopressor 1/4 δύο φορές...αν όμως έχω 65 παλμούς τι θα γίνει?? Τώραε αγχωσατε

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Οι παλμοι δεν πρεπει να πεφτουν κατω απο 60,ενω εαν πεσουν κατω απο 50 υπαρχει κινδυνος ζαλαδας η και συγκοπτικου επεισοδειου,εαν μιλαμε για ευπαθη ατομα.Πχ η μανα μου με 42 παλμους ηταν λιποθυμη.Εξαιρεση αποτελουν οι αθλητες.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by ΜΑΝΟΣ 14 View Post
    Οι παλμοι δεν πρεπει να πεφτουν κατω απο 60,ενω εαν πεσουν κατω απο 50 υπαρχει κινδυνος ζαλαδας η και συγκοπτικου επεισοδειου,εαν μιλαμε για ευπαθη ατομα.Πχ η μανα μου με 42 παλμους ηταν λιποθυμη.Εξαιρεση αποτελουν οι αθλητες.
    Η βραδυκαρδία είναι επικίνδυνη μόνο όταν είναι κάποιος συμπτωματικος εκτός κι αν πέσει κάτω από 40.

    Εγώ ήμουν πάντα βραδυκαρδικος πριν πάθω το POTS. Για αυτο έτρεχα στους καρδιολόγους επί ένα χρόνο. Παλμούς 45 σε καθιστή θέση με πίεση 80/55 πχ. Στο τεστ κοπωσεως στο 20 λεπτο ειχα ακομα μονο 85 παλμους.
    Ο καρδιολόγος μου δεν ανησυχούσε. Με ειδαν 12 καρδιολογοι και δεν εδωσαν σημασια. Δεν ξερω κατα ποσο επραξαν σωστα βεβαια.

    Σε χολτερ έχει καταγραφεί μέχρι και 39 οταν ήμουν ξύπνιος, ξαπλωμένος στο κρεβάτι. Πλέον μετά το POTS δεν ειμαι τόσο συχνά βραδυκαρδικος αλλά ακόμα κάποιες φορές μπορεί να πέσει στους 49 και ειμαι ξυπνιος. Σε χολτερ, ακομα κι οταν έπαιρνα την ιβαμπραδινη, το χαμηλότερο ήταν 42 στον ύπνο.

    Ωστόσο δεν είμαι σίγουρος ότι δεν θα ότι παθολογικό.

    Είχα βέβαια καλή φυσική κατάσταση πριν το POTS , περπατούσα πολλά χιλιόμετρα την ημέρα αλλά ισως κι αυτό να αφορουσε τη δυσαυτονομια.

    Έχει τύχει κάποιες φορές να ζαλιζομουν, αλλά εικάζω πως ήταν λόγω τη ς πιεσης μου. Γενικά είχα τρελές μετρήσεις 75/39 πίεση, παλμοί 60.
    Last edited by Skiouros8; 27-03-2021 at 14:42.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Margarita 77 View Post
    Παιδιά εμένα μου έδωσε lopressor 1/4 δύο φορές...αν όμως έχω 65 παλμούς τι θα γίνει?? Τώραε αγχωσατε
    Εγώ τελικά δεν δοκίμασα το λοπρεζολ, πήρα μόνο το προκαλαραν που δεν ρίχνει την πίεση. Δεν μου τους έριξε κάτω από 45. Συνήθως έχω γύρω στους 55-58 όταν ειμαι για να κοιμηθώ. Στο χολτερ όσο έπαιρνα το φάρμακο είχα 42 όταν κοιμόμουν. Ο γιατρός ήταν απόλυτα εντάξει με αυτό.

    Ποιος ο λόγος που θα πάρεις το φάρμακο αν επιτρεπεται; Μην φοβάσαι πάντως, δε νομίζω να στους ρίξει παρά πολύ. Μια φορά την ημέρα θα το παιρνεις;

    Εμένα ο γιατρός μου όσο έπαιρνα το φάρμακο μου έβαζε χολτερ ανά εξάμηνο. Προς το παρόν δεν το παίρνω, αλλά θα το ξαναρχίσω σύντομα.

    Όταν τελειώσουν όλα αυτά με τον οι, αν ζω ακόμα, θα ανεβω Αθήνα να κάνω το TT test αυτό που σε γυρίζουν ανάποδα και μετράνε τα ζωτικά σου. Πιστεύω θα ξεκαθαρίσει πολλά πράγματα και ίσως τους πείσει να μου γράψουν και φάρμακο που ανεβάζει την πίεση γιατί μέχρι τώρα κανείς δεν το θεωρεί απαραίτητο.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Όταν έβαλα το Σεπτέμβρη holter είχα φτάσει 140παλμους...όταν στεναχωριέμαι ανεβάζω μικρή πίεση μπορεί και πάνω από 10...και γενικά όταν ζοριζομαι ανεβάζω παλμούς...ειδικά μετά το φαι...σε πολύ ήρεμες καταστάσεις έχω φτάσει μια φορά 52 και έπαθα πανικό...απλά μου είπε ότι μια φορά δεν θα μου κάνει τίποτα ένα δύο είναι το ιδανικό..επίσης έχω και ήπια ανεπάρκεια βαλβίδας...τώρα με μπερδέψατε...φαβαμαι να το πάρω...το πρωί ας πούμε είχα 78 ...πόσο θα πέσουν με το χάπι?? Μη πάθω και τίποτα...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Margarita 77 View Post
    Όταν έβαλα το Σεπτέμβρη holter είχα φτάσει 140παλμους...όταν στεναχωριέμαι ανεβάζω μικρή πίεση μπορεί και πάνω από 10...και γενικά όταν ζοριζομαι ανεβάζω παλμούς...ειδικά μετά το φαι...σε πολύ ήρεμες καταστάσεις έχω φτάσει μια φορά 52 και έπαθα πανικό...απλά μου είπε ότι μια φορά δεν θα μου κάνει τίποτα ένα δύο είναι το ιδανικό..επίσης έχω και ήπια ανεπάρκεια βαλβίδας...τώρα με μπερδέψατε...φαβαμαι να το πάρω...το πρωί ας πούμε είχα 78 ...πόσο θα πέσουν με το χάπι?? Μη πάθω και τίποτα...
    Τι ακριβώς σε τρόμαξε; Όπως ανέφερα εγώ έχω συχνά 50 παλμους, με ή χωρίς φάρμακο, -και κάποιες φορές κάτω από αυτό- και είμαι εντάξει. Αν το μέσο σου όρο είναι περίπου 75, θα έχεις γύρω στους 60, δεν υπάρχει πρόβλημα.

    Καλύτερα όμως για οποιαδήποτε απορία να συμβουλευτείς το γιατρό σου.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    147
    Παιδια βοηθήστε λίγο. Αποφάσισα να πάω σε ενα καρδιολόγο γιατί εχω ένα ρολοι παλμογράφο και δείχνει κάτι κουφά, πχ σήμερα τα ξημερώματα ενω ήμουν εν κινήσει στο αυτοκίνητο πολυ ηρεμη και χαλαρή έδειξε η εφαρμογή στο κινητό οτι είχα σχεδόν 160 παλμούς. Εγω μεν δεν ενιωσα κάτι αλλα έχω αγχωθει πολύ μήπως είναι καμία αρρυθμία επικίνδυνη.

    Το θέμα ειναι ότι εχω καρδιοφοβια και φοβάμαι μη παθω πανικό στο ιατρικό
    Πως θα πάω

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by agapoula View Post
    Παιδια βοηθήστε λίγο. Αποφάσισα να πάω σε ενα καρδιολόγο γιατί εχω ένα ρολοι παλμογράφο και δείχνει κάτι κουφά, πχ σήμερα τα ξημερώματα ενω ήμουν εν κινήσει στο αυτοκίνητο πολυ ηρεμη και χαλαρή έδειξε η εφαρμογή στο κινητό οτι είχα σχεδόν 160 παλμούς. Εγω μεν δεν ενιωσα κάτι αλλα έχω αγχωθει πολύ μήπως είναι καμία αρρυθμία επικίνδυνη.

    Το θέμα ειναι ότι εχω καρδιοφοβια και φοβάμαι μη παθω πανικό στο ιατρικό
    Πως θα πάω
    Τα ρολόγια συχνά με τους κραδασμούς δεν βγάζουν σωστή μέτρηση. Αλλά σε κάθε περίπτωση, πήγαινε να κάνεις έναν έλεγχο αν δεν έχεις ξανακάνει. Για να δεις αν ανεβάζεις παλμους πρέπει να βάλεις χολτερ,θα το φοράς 24 ώρες και μετά θα δώσεις το μηχάνημα πίσω στο γιατρό να δει τις μετρήσεις.

    Δεν καταλαβαίνω τι σε αγχωνει. Tο καλύτερο και ασφαλέστερο μέρος να βρίσκεται ένας καρδιοφοβικος είναι ένα καρδιολογικό ιατρείο

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    147
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Τα ρολόγια συχνά με τους κραδασμούς δεν βγάζουν σωστή μέτρηση. Αλλά σε κάθε περίπτωση, πήγαινε να κάνεις έναν έλεγχο αν δεν έχεις ξανακάνει. Για να δεις αν ανεβάζεις παλμους πρέπει να βάλεις χολτερ,θα το φοράς 24 ώρες και μετά θα δώσεις το μηχάνημα πίσω στο γιατρό να δει τις μετρήσεις.

    Δεν καταλαβαίνω τι σε αγχωνει. Tο καλύτερο και ασφαλέστερο μέρος να βρίσκεται ένας καρδιοφοβικος είναι ένα καρδιολογικό ιατρείο
    Ααααα ίσως εχεις δικιο γιατί ήμουν στο αυτοκίνητο (συνοδηγός) εχω 5 χρόνια νσ κάνω ελεγχο.

    Ελα ντε κ ομως φοβάμαι. Καλυτερα να μου εβγαζες δοντια χωρίς αναισθησία

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Εγώ θα ζητήσω να βάλω ξανά holter πίεσης και καρδιάς( γιατί το Σεπτέμβρη είχα βάλει σε άλλο γιατρό) και μετά θα το πάρω...άρχισα να παθαίνω πανικό από το φοβο μου...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Η βραδυκαρδία είναι επικίνδυνη μόνο όταν είναι κάποιος συμπτωματικος εκτός κι αν πέσει κάτω από 40.

    Εγώ ήμουν πάντα βραδυκαρδικος πριν πάθω το POTS. Για αυτο έτρεχα στους καρδιολόγους επί ένα χρόνο. Παλμούς 45 σε καθιστή θέση με πίεση 80/55 πχ. Στο τεστ κοπωσεως στο 20 λεπτο ειχα ακομα μονο 85 παλμους.
    Ο καρδιολόγος μου δεν ανησυχούσε. Με ειδαν 12 καρδιολογοι και δεν εδωσαν σημασια. Δεν ξερω κατα ποσο επραξαν σωστα βεβαια.

    Σε χολτερ έχει καταγραφεί μέχρι και 39 οταν ήμουν ξύπνιος, ξαπλωμένος στο κρεβάτι. Πλέον μετά το POTS δεν ειμαι τόσο συχνά βραδυκαρδικος αλλά ακόμα κάποιες φορές μπορεί να πέσει στους 49 και ειμαι ξυπνιος. Σε χολτερ, ακομα κι οταν έπαιρνα την ιβαμπραδινη, το χαμηλότερο ήταν 42 στον ύπνο.

    Ωστόσο δεν είμαι σίγουρος ότι δεν θα ότι παθολογικό.

    Είχα βέβαια καλή φυσική κατάσταση πριν το POTS , περπατούσα πολλά χιλιόμετρα την ημέρα αλλά ισως κι αυτό να αφορουσε τη δυσαυτονομια.

    Έχει τύχει κάποιες φορές να ζαλιζομουν, αλλά εικάζω πως ήταν λόγω τη ς πιεσης μου. Γενικά είχα τρελές μετρήσεις 75/39 πίεση, παλμοί 60.


    Me 85 palmous se askisi ? Makari na eixa ti kardia sou , ksereis poso kalo einai afto? Se pernei na anevaseis allo toso akoma, kalitera na exeis 50 palmous to lepto para 80.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Όλη μέρα με το οξυμετρο και μετράω παλμούς...και ανακάλυψα ότι ανεβαίνω μετα από το φαι...γενικά έχω ένα θέμα δυσπεψίας..εχθές μέχρι την ώρα που έφαγα είχα το μέγιστο 86 ...μετά 120...το βράδυ 65...μήπως να κόψω το φαι??

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    147
    Quote Originally Posted by Margarita 77 View Post
    Όλη μέρα με το οξυμετρο και μετράω παλμούς...και ανακάλυψα ότι ανεβαίνω μετα από το φαι...γενικά έχω ένα θέμα δυσπεψίας..εχθές μέχρι την ώρα που έφαγα είχα το μέγιστο 86 ...μετά 120...το βράδυ 65...μήπως να κόψω το φαι??
    Τα ιδια , εγω όμως εχω διαγνωσμένη χρόνια γαστριτιδα (καποτε και οισοφαγίτιδα) εχω πολλα συμπτώματα σαν κ εσένα

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Μετα το φαγητό η καρδιά στέλνει το αίμα στο στομάχι και αυξάνονται φυσιολογικά οι παλμοί για την πέψη. Αν υπάρχει όμως ταχυκαρδία μετά από το φαγητό, δηλαδή πάνω από 100 παλμους, ανάφερε το στο γιατρό σου.

    Κι εγώ έχω ,ενώ παλιά δεν είχα. Εμένα συμβαινει λόγω της δυσαυτονομιας. Στις πολύ άσχημες μέρες,έπρεπε να ξαπλώσω φλατ για να μην έχω 100 καθιστός μετά από το φαγητό. Εγώ έχω και αρκετές τροφές που με πειράζουν και ιστορικό οισοφαγιτιδας που επηρεαζε. Με το φάρμακο σταμάτησαν οι παλμοί,αλλά και τώρα που το σταματησα έφτιαξε κάπως η κατάσταση.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Nα πάρω φάρμακα ή να μην πάρω;
    By Kallie in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 24
    Last Post: 28-03-2019, 19:20
  2. Εναλλακτικές Μεθοδοι / φοβαμαι να παρω φαρμακα
    By Auditore in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 6
    Last Post: 06-09-2015, 00:12
  3. φοβαμαι να παρω τη θεραπεια μου
    By hapydays in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 21
    Last Post: 15-08-2014, 20:07
  4. φοβάμαι να πάρω φάρμακα.
    By thanasisGR in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 52
    Last Post: 10-09-2011, 03:16
  5. Abilify.Φοβαμαι να το παρω!!!
    By afrula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 16-07-2009, 21:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •