Φοβαμαι να παρω φάρμακα για την καρδιά.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Antonis8
    Guest

    Φοβαμαι να παρω φάρμακα για την καρδιά.

    Οπως ξέρετε μου έγραψε ο γιατρός το lopresor και το procoralan. Φοβαμαι να τα παρω μην κάνουν την καρδιά μου να σταματήσει. Οι παλμοι την ημέρα του χολτερ ανέβηκαν πιο πολυ λόγω της κρίσης πανικου. Εχουν ξανανεβει τόσο απο δραστηριότητες αλλά το τελευταίο διάστημα είχα μικρή βελτίωση. Λέω να παρω σε χαμηλότερη δόση τα φάρμακα και φυσικά φοβαμαι μηπως βλαψω την καρδιά μου. Θα κάνω και συνεδρία με τον ψυχίατρο μέσω σκαιπ να δω τι θα πει. Αλλά και να μην τα παρω,παλι φοβαμαι μηπως αποβει μοιραία καποια ταχυπαλμια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    138
    Σε Καταλαβαίνω απολυτα ομως αφου σου τα εδωσε ο γιατρός ξερει. δεν νομίζω να υπήρχε εστω κ μια μικρή περίπτωση να σε χειροτερεψουν κ να στα δωσε. εξάλλου μπορείς να ρο συζητησεις μαζι του κ να σε καθηστχασει

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Αντωνη σημερα ο γιατρος μ εγραψε κ μενα το procoralan ακριβο λιγο αλλα οκ με διαβεβαιωσε οτι δε θα παθω τπτ ειναι ηπιο κ καλο.. Εγω αυριο θα το ξεκινησω δυο τη μερα

  4. #4
    Γτ δν συμβούλευσε έναν ακόμη καρδιολόγο? Τα χάπια για ταχυκαρδία τα δινουν με βάση τν ΜΟ?

  5. #5
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by elpida33 View Post
    Αντωνη σημερα ο γιατρος μ εγραψε κ μενα το procoralan ακριβο λιγο αλλα οκ με διαβεβαιωσε οτι δε θα παθω τπτ ειναι ηπιο κ καλο.. Εγω αυριο θα το ξεκινησω δυο τη μερα
    Ναι ακριβό.

    Εμένα μου έχει πει να παιρνω 1/4 απο αυτό και το μισό απο το lopresor μαζί, μονο το πρωι. Πλιζ κάνε απντειτ όταν το ξεκινησεις. Φοβαμαι πάρα πολύ να τα παρω.

  6. #6
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Alexes 93 View Post
    Γτ δν συμβούλευσε έναν ακόμη καρδιολόγο? Τα χάπια για ταχυκαρδία τα δινουν με βάση τν ΜΟ?
    Εχω μιλήσει και με άλλους δυο,το να παρω b blocker ήταν στο πρόγραμμα αν δεν επεφταν οι παλμοι μου μακρόπροθεσμα. Ο συγκεκριμένος ειναι ο καλύτερος στο νησί, αλλά θα πάω να δω και εναν άλλο που με βλεπει. Ηδη του μιλησε ο πατερας μου γιατι είναι οικογενειακός φίλος και ειπε ότι δεν θα μου κανουν κακό τα χαπια,γιατί όταν νιώθω αίσθημα παλμων και βλεπω ότι αυξάνονται οι παλμοι μου, το αποτελεσμα είναι να πανικοβαλλομαι και να αυξάνονται κι άλλο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Εγω εχω ξαναπει επαιρνα μισο κονκορ τωρα πρεπει να παρω δυο σε μια μερα κ τ ελεγα τ γιατρου απο 2μιλιγκραμ θα παω στα δεκα;μ εξηγησε οτι ειναι πιο ήπιο με. Μικροτερη διαρκεια για αυτο τα δυο.. Μ εξηγησε οτι δν ειναι αναστολεις δρα κατ ευθειαν στα κυτταρα χωρίς να επηρεάσει τπτ αλλο.. Στα εξηγησε αυτα εσενα;ακομα κ ο φαρμακοποιός μ ειπε ειναι το πιο διαδεδομένο απλα εδω στην Ελλάδα το Συνταγογραφουν μονο στην ανεπαρκεια για αυτο δε μπορεσε να το γραψει, μ ειπε θα με βοηθήσει κ στην ορθοστατικη.. Τ ειπα οτι οι παλμοι μ αλλες μερες ειναι κ 59 αλλες μερες ειναι 100 τον ρωτησα αν θα μ τους ριξει πιο κατω μ ειπε με τπτ να μη φοβαμαι...

  8. #8
    hlias1988
    Guest
    παιδια εγω εχω ταχυκαρδιες και παιρνω απο καρδιολογο το tonermin .
    ξερεις κανεις να μου πει?

  9. #9
    Antonis8
    Guest
    Δυστυχώς ο συγκεκριμένος δεν λέει πολλα ,αλλά του έκανα αυτή την ερώτηση συγκεκριμένα αν όταν έχω πχ πενηντα παλμους θα μου τους ρίξει κι άλλο,και μου είπε όχι. Εχω βάλει τόσα χολτερ σε αυτόν,ξέρει ότι το βράδυ πεφτουν αρκετά οι παλμοι μου. Τι να πω. Θα πάρω και μια δεύτερη γνώμη και βλεπουμε. Σίγουρα παντως θα τα αρχισω σε ελεγχόμενο περιβάλλον,θα παω στον παθολογο μου και θα τα παρω εκεί καθώς θα μιλάμε για την αναιμία μου,ώστε αν ταβλιαστω να με βοηθήσει επιτοπου. Θα δω τι θα μου πει και ο ψυχιατρος, ίσως με βοηθήσει.

  10. #10
    Οπότε φίλε μη φοβάσαι και ακολούθησε τς οδηγίες του.

  11. #11
    Mrgilleas
    Guest
    το lopressor το χω παρει και γω λιγες φορες και ειμαι 30 ετων,μετα απο μια λοιμωξη πηγα να παθω μονιμο προβλημα στην καρδια και να χαιρετησω τον κοσμο αυτο αλλα ευτυχως το προλαβα.το lopressor ριχνει τις σφυξεις δηλαδη τους παλμους της καρδιας γιατι μετα τν λοιμωξη ειχα σταθερα πανω απο 100 παλμους που δεν οφελονταν σε αγχος γι αυτο μου το γραψε ο παθολογος αλλα μου ειπε ενα τεταρτο να παιρνω εκεινη την περιοδο.τωρα δεν το παιρνω καθολου

  12. #12
    Antonis8
    Guest
    Και μένα 1.4 μου είπε μαζί με άλλο φάρμακο.

  13. #13
    Mrgilleas
    Guest
    το lopressor ειναι πιο δυνατο απο το inderal( και αυτο εχω δοκιμασει) γι αυτο θελει μικρη ποσοτητα γιατι ριχνει και την πιεση νομιζω αλλα δεν ειμαι σιγουρος για τους παλμους ειμαι αρκετα σιγουρος

  14. #14
    Antonis8
    Guest
    Κι εγώ το ιντεραλ πίστευα ότι θα μου γράψει, έχω χαμηλή πίεση γενικά. Ίσως τελικά έχω πιο σοβαρό πρόβλημα με την καρδιά και δεν μου το λένε; Δεν ξερω.

  15. #15
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Κι εγώ το ιντεραλ πίστευα ότι θα μου γράψει, έχω χαμηλή πίεση γενικά. Ίσως τελικά έχω πιο σοβαρό πρόβλημα με την καρδιά και δεν μου το λένε; Δεν ξερω.
    δεν σημαινει κατι αυτο απλα μικρη δοση lopressor κανει την ιδια δουλεια με πιο μεγαλη δοση inderal ειναι πιο δραστικο το πρωτο

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Nα πάρω φάρμακα ή να μην πάρω;
    By Kallie in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 24
    Last Post: 28-03-2019, 20:20
  2. Εναλλακτικές Μεθοδοι / φοβαμαι να παρω φαρμακα
    By Auditore in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 6
    Last Post: 06-09-2015, 01:12
  3. φοβαμαι να παρω τη θεραπεια μου
    By hapydays in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 21
    Last Post: 15-08-2014, 21:07
  4. φοβάμαι να πάρω φάρμακα.
    By thanasisGR in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 52
    Last Post: 10-09-2011, 04:16
  5. Abilify.Φοβαμαι να το παρω!!!
    By afrula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 16-07-2009, 22:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •