Επαγγελματικό δίλημμα: ωραίο αντικείμενο ή καλοί συνάδελφοι?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    110

    Επαγγελματικό δίλημμα: ωραίο αντικείμενο ή καλοί συνάδελφοι?

    Καλημέρα σε όλους και όλες! Καλό μήνα να έχετε!

    Έχω ένα δίλημμα που με βασανίζει εδώ και αρκετό καιρό. Εργάζομαι σε μια δημόσια υπηρεσία όπου το αντικείμενό μου είναι αρκετά βαρετό. Παρόλα αυτά εργάζομαι με ευσυνειδησία. Οι συνάδελφοί μου είναι καλοί άνθρωποι, αν και κάποιοι έχουν δύσκολο χαρακτήρα. Εμένα όμως δεν με πειράζει αυτό. Δεν μου δημιουργούν κανένα πρόβλημα. Πηγαίνω κάθε μέρα στην δουλειά, γνωρίζοντας πως δεν υπάρχουν ίντριγκες και πως θα περάσει ήσυχα η μέρα μου χωρίς να κακοκαρδιστώ. Όμως πολλές φορές αισθάνομαι πως "πνίγομαι". Έχω σπουδάσει και θα μπορούσα να προσφέρω πολύ περισσότερα σε κάποια άλλη υπηρεσία χωρίς να αναλώνομαι σε μια βαρετή δουλειά. Αλλά φοβάμαι πάρα πολύ να ζητήσω από τον προσωπάρχη να με αλλάξει θέση. Φοβάμαι μήπως πάω κάπου που, ναι μεν θα έχω ενδιαφέρον αντικείμενο αλλά μπορεί να έχω στριφνούς συναδέλφους από την άλλη. Εντωμεταξύ, αν αποχωρίσω από την υπηρεσία, κάποιος άλλος θα καλύψει την θέση μου και εγώ δεν θα μπορώ να επιστρέψω. Όπως καταλαβαίνετε δεν έχω περιθώριο για "δοκιμές".

    Κάποιες συναδέλφισσές μου που έφυγαν από το πόστο τους και πήγαν αλλού, μου είπαν διαφορετικές εμπειρίες. Μία αιστάνθηκε πως πήγε κάπου καλύτερα, μία άλλη μετάνιωσε για την απόφασή της και κάποια τρίτη δεν νιώθει πως πέτυχε καλύτερο πόστο. Όπως καταλαβαίνετε είμαι μπερδεμένη. Από την μια η φιλοδοξία μου για κάτι καλύτερο και από την άλλη ο φόβος μου για συναναστροφή με στριφνούς ανθρώπους και ενασχόληση με ίντριγκες. Τί να κάνω?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    lisa lisa .....lisa....
    αυτη τη φορα δεν την γλυτωνεις, θα πω ψυχαναλυση!!!!!! (αστειο)
    βρε λιζακι
    βρε καλο μου
    με υποθετικους φοβους και υποθετικες ανασφαλειες θα ζουμε και θα πορευομαστε?
    αν σε εβλεπα τωρα για πρωτη φορα ισως σου απαντουσα διαφορετικα, αλλα υπηρξε και το περιβοητο θεμα με την επιλογη πατερα-δοτη απο φοβο οτι δεν θα γνωρισεις καποιον που να αξιζει...
    ΚΟΦΤΟ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΥς ΦΟΒΟΥΣ KAI TON ΕΛΕΓΧΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΟΥ.
    δεν μπορουμε να ελεγχουμε τα παντα παρτο χαμπαρι...το αγνωστο που μπορει να μας αιφνιδιασει ασχημα, ειναι το ιδιο που μπορει και να μας φερει τα καλυτερα, να μας προχωρησει σαν ανθρωπους...αλλιως ας μπει ο καθενας στον ταφο του να περιμενουμε το τελος..

    στο θεμα σου τωρα...
    δουλευεις ηδη στο δημοσιο...
    αυτο απο μονο του ειναι μια σχετικα ασφαλης επιλογη(που φυσικα και θα την ηθελαν πολλοι, δεν στο κρυβω)απο την αλλη, εννοειται οτι οι ευκαιριες εξελιξης η αλματων ειναι πολυ περιορισμενες,το ιδιο και η περιπτωση πλουτισμου(η νομιμη τουλαχιστον) αυτο ομως ειναι το τιμημα μιας δουλειας στο δημοσιο και το πληρωνουν ολοι, προκειμενου να εχουν την πολυποθητη μονιμη εργασια...
    στα πλαισια λοιπον μιας τετοιας εξαιρετικα περιορισμενης δουλειας,υπαρχει περιπτωση να βρεις ενα αντικειμενο πιο κοντα στις γνωσεις, τα ενδιαφεροντα σου και λιγοτερο βαρετο κι εσυ το συζητας ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΟΒΟ οτι οι συναδελφοι εκει δεν θα ειναι εξισου καλοι???και μαλιστα, χωρις να υπαρχει καποια τετοια πληροφορια καν!!!!! απο τον φοβο και μονο και μονο!!!εντελως υποθετικα!!!!! ακομα και οι συναδελφοι σου, η μια καλοπεσε κι η αλλη κακοπεσε...
    δεν ξερω τι θα κανεις, ασφαλως η αποφαση ειναι δικη σου..εγω απλα θελω να σου πω οτι οταν ανοιγομαστε στην ζωη εχουμε οφελος...εχεις τοσα μαξιλαρια γυρω σου..παρε εστω και ελαχιστα ρισκα, μην αποκοιμιεσαι στην ασφαλεια που χτιζεις , εχει να σου δωσει η ζωη,δεν παιρνει μονο....χαλαρωσε λιγο,ζησε!!!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Νομίζω πως δεν μπορεί κανείς να σε διαβεβαιώσει ή να σου εγγυηθεί πώς θα είναι οι συνθήκες εργασίας και οι συνάδελφοι σε ένα άλλο πόστο. Τι είναι πιο ισχυρό μέσα σου, η ανάγκη για αλλαγή ή οι φόβοι? Από τη μια έχεις τη βεβαιότητα των ήσυχων και βαρετών ημερών, από την άλλη την πιθανότητα να ασχολείσαι με κάτι που ίσως θα σου αρέσει περισσότερο. Με δεδομένο υποθέτω ότι δεν θα αλλάξουν οι οικονομικές απολαβές, τα ωράρια, η μονιμότητα, η τοποθεσία. Για εμένα αυτό θα ήταν αρκετό για να ρισκάρω. Για εσένα δεν ξέρω, επειδή εξαρτάται από τις αντοχές σου, τις προηγούμενες εμπειρίες σου, τα κίνητρα, τον τρόπο σκέψης σου, τη ζωή σου έξω από το γραφείο και πολλά άλλα. Επίσης, δεν ξέρω τη φύση της δουλειάς σου ή τους περιορισμούς από την υπηρεσία σου, αλλά αναρωτιέμαι τι δυνατότητες έχεις να αναζητήσεις άλλη συμπληρωματική απασχόληση που θα σε ικανοποιεί.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    οσα ατομα ειναι επιφυλακτικα στη ζωη τους θα σου πουν να κατσεις εκει που εισαι στη σιγουρια.οσοι ειναι τυχοδιωκτες και περνουν ρισκα,να αλλαξεις.εγω πχ στη θεση σου θα κανα και μια δευτερη δουλεια στο χρονο που κανεις την πρωτη και ετσι νοιωθεις και χρησιμη και ειναι και ο σκυλος χορτατος.και αν κουραστω τα αφηνω,το πολυ πολυ παρε ενα λαπτοπ με ιντερνετ ασυρματο να περνας τον χρονο σου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    ..Πως μπορεί κάποιος να είναι σίγουρος για τις επιλογές του ? Δεν είμαστε ικανοί να διαμορφώσουμε το μέλλον μας ούτε καν σε ορίζοντα ενός νανοδευτερολέπτου, πως μπορούμε να ψάχνουμε τι είναι καλύτερο να ακολουθήσουμε , θέτοντας προς συζήτηση το δικό μας δίλημμα ενώπιον τρίτων που ούτε μας ξέρουν, ούτε τον χαρακτήρα μας μπορούν να αξιολογήσουν και εν τέλει αν εμείς οι ίδιοι δεν γνωρίζουμε τι θέλουμε να κάνουμε, πως μπορούμε να πράξουμε αυτό που ο καθένας θα μας πει σαν μακρύ του και κοντό του μέσα από μια εικονική πραγματικότητα ενός ιντερνετικού φόρουμ?

    Να πει κανείς πως αναφέρεις και σε ποιο τομέα του δημοσίου εργάζεσαι, να πω πως μπορεί - μια πιθανότητα - να βρεις κάποιον εδώ μέσα που εργάζεται στον ίδιο τομέα, για να σε κατατοπίσει για τις δικές του επιλογές , αλλά που δεν θα σε διαφωτίσει περισσότερο από τα παραδείγματα των συναδέλφων σου που αναφέρεις. Κι ο καθένας αντιλαμβάνεται την πραγματικότητα διαφορετικά από κάποιον άλλον... Αυτό που για σένα είναι καλό, για κάποιον άλλον δεν είναι. Αυτό που για σένα είναι βαρετό, για κάποιον άλλον αποτελεί όνειρο ζωής κοκ...

    Στο δίλημμα σου μπορώ να αντιπαραθέσω τη δική μου προσωπική εμεπιρία...

    34 χρονών - δύο χρόνια παντρεμένος αλλά ακόμη χωρίς παιδιά - ακολούθησα το ένστικτο μου και παράτησα θέση μάνατζερ σε πολυεθνική εταιρεία με μισθό που σήμερα δεν μπορώ να προσδιορίσω που θα έφτανε, κι έκανα τη δική μου εταιρεία. Δούλεψα σκληρά, ταξίδεψα πολύ, έφτασα να κοιμάμαι 4 ώρες το 24ωρο, η δουλειά μου άρχισε να φαίνεται, να αποδίδει καρπούς, άρχισα να πιστεύω πως τελικά έκανα τη σωστή επιλογή. Αυτά στα χρόνια των \"παχιών αγελάδων\"...
    Σήμερα, που η οικονομική κρίση είναι ante portas, και η ανασφάλεια στον ιδιωτικό τομέα είναι ο μεγαλύτερος φόβος για το τι μέλλει γενέσθαι, δεν είναι λίγες οι φορές που αναρωτήθηκα αν τελικά μήπως θα ήμουν καλύτερα, πιο ασφαλής, μ\' ένα παχυλό μισθό στην εταιρεία που παράτησα για να κάνω τη δική μου δουλειά, μέχρι που πριν λίγες μέρες έμαθα από έγκυρες πηγές, πως η εταιρεία αυτή είναι στα πρόθυρα κατάρρευσης....

    Τι θα μου συμβούλευες λοιπόν να κάνω αν στο τότε δίλημμα μου, ζητούσα την γνώμη σου ?
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Originally posted by sabb
    ..Πως μπορεί κάποιος να είναι σίγουρος για τις επιλογές του ? ........34 χρονών - δύο χρόνια παντρεμένος αλλά ακόμη χωρίς παιδιά - ακολούθησα το ένστικτο μου και παράτησα θέση μάνατζερ σε πολυεθνική εταιρεία με μισθό που σήμερα δεν μπορώ να προσδιορίσω που θα έφτανε, κι έκανα τη δική μου εταιρεία. Δούλεψα σκληρά, ταξίδεψα πολύ,........ μέχρι που πριν λίγες μέρες έμαθα από έγκυρες πηγές, πως η εταιρεία αυτή είναι στα πρόθυρα κατάρρευσης....

    Τι θα μου συμβούλευες λοιπόν να κάνω αν στο τότε δίλημμα μου, ζητούσα την γνώμη σου ?
    sabb
    σιγουρα οπως τα λες ειναι τα πραγματα και παρ ολα αυτα εσυ μιλας για ενα διλλημμα με πραγματικα μεγαλο ρισκο, που θα μπορουσε να σου καταστρεψει η να σου φιαξει την ζωη....
    εδω η φιλη μας αναρωτιεται μεταξυ της μιας η της αλλης θεσης στο δημοσιο και μαλιστα χωρις να ξερει αν ειναι χειροτερη η αλλη θεση...απλα φοβουμενη οτι ισως ειναι...δλδ...ποσο ρισκο εμπεριεχει αυτο το πραγμα, πες μου!!!
    στην χειροτερη περιπτωση που το περιβαλλον ειναι οντως χειροτερο, ενδεχεται το ενδιαφερον του αντικειμενου να την αποζημειωνει για την ενοχληση αυτη, η ακομα , αν πραγματικα ειναι τοσο ενοχλητικο το νεο περιβαλλον, μπορει να επιδιωξει μια αλλη θεση ακομα κι αν δεν μπορει να ξαναγυρισει στην αρχικη...ελεος δηλαδη αν δεν τολμαμε σε ενα τοσο ασφαλες περιβαλλον να παρουμε ενα μικρο ρισκο προκειμενου να ειμαστε πιο δημιουργικοι!
    τοτε τι θα κανουμε με τις πραγματικες δυσκολιες?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by Remedy
    Originally posted by sabb
    ..Πως μπορεί κάποιος να είναι σίγουρος για τις επιλογές του ? ........34 χρονών - δύο χρόνια παντρεμένος αλλά ακόμη χωρίς παιδιά - ακολούθησα το ένστικτο μου και παράτησα θέση μάνατζερ σε πολυεθνική εταιρεία με μισθό που σήμερα δεν μπορώ να προσδιορίσω που θα έφτανε, κι έκανα τη δική μου εταιρεία. Δούλεψα σκληρά, ταξίδεψα πολύ,........ μέχρι που πριν λίγες μέρες έμαθα από έγκυρες πηγές, πως η εταιρεία αυτή είναι στα πρόθυρα κατάρρευσης....

    Τι θα μου συμβούλευες λοιπόν να κάνω αν στο τότε δίλημμα μου, ζητούσα την γνώμη σου ?
    sabb
    σιγουρα οπως τα λες ειναι τα πραγματα και παρ ολα αυτα εσυ μιλας για ενα διλλημμα με πραγματικα μεγαλο ρισκο, που θα μπορουσε να σου καταστρεψει η να σου φιαξει την ζωη....
    εδω η φιλη μας αναρωτιεται μεταξυ της μιας η της αλλης θεσης στο δημοσιο και μαλιστα χωρις να ξερει αν ειναι χειροτερη η αλλη θεση...απλα φοβουμενη οτι ισως ειναι...δλδ...ποσο ρισκο εμπεριεχει αυτο το πραγμα, πες μου!!!
    στην χειροτερη περιπτωση που το περιβαλλον ειναι οντως χειροτερο, ενδεχεται το ενδιαφερον του αντικειμενου να την αποζημειωνει για την ενοχληση αυτη, η ακομα , αν πραγματικα ειναι τοσο ενοχλητικο το νεο περιβαλλον, μπορει να επιδιωξει μια αλλη θεση ακομα κι αν δεν μπορει να ξαναγυρισει στην αρχικη...ελεος δηλαδη αν δεν τολμαμε σε ενα τοσο ασφαλες περιβαλλον να παρουμε ενα μικρο ρισκο προκειμενου να ειμαστε πιο δημιουργικοι!
    τοτε τι θα κανουμε με τις πραγματικες δυσκολιες?
    Κατά βάση συμφωνούμε...

    Το δικό μου παράδειγμα απέχει πράγματι πολύ από το δίλημμα που προτάσει η φίλη μας..Αλλά ουσιαστικά, σε τέτοιου είδους προβληματισμούς επαγγελματικού προσανατολισμού, αλλαγής πορείας, ανάληψης ρίσκου ή όχι, σημασία έχει αυτό που νοιώθουμε εμείς ό,τι πρέπει να κάνουμε κι όχι ό,τι μας πουν οι άλλοι...Στο τέλος τέλος κανείς δεν μπορεί να ξέρει εκ των προτέρων τι του επιφυλάσει το μέλλον του αν δεν το προκαλέσει ο ίδιος...

    Συμπερασματικά : όλοι έχουμε καθήσει να πιούμε ένα ποτό στο μπαρ, αλλά για να γίνουμε μπαρμεν θα πρέπει να πηδήξουμε απ\'τη πίσω μεριά του πάγκου...Όσο είμαστε πελάτες, ποτέ δεν θα ξέρουμε πως είναι να κρατάς το μαγαζί.
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    lisa71,

    οπως τα περιγράφεις υπάρχουν δύο επιλογες. Η μια ειναι να μεινεις εκει που εισαι, με μηδενικο σχεδον ρίσκο.

    Η άλλη ειναι να πας σε μια αλλη θέση, με σαφως περισσοτερα ρίσκα. Αλλαγη εργασιακου περιβάλλοντος, αλλαγη αντικειμενου, αλλαγη χώρου ακομα...

    Στη 2η επιλογη δεν μπορεις να ξερεις τίποτα: ουτε αν θα σ αρεσει περισσοτερο το αντικειμενο, ουτε αν θα μπορεις να συνεργαστεις ήρεμα με τους νεους συναδέλφους.

    Στην 1η επιλογη ξερεις πολλα παραπανω: συνεργατες, αντικειμενο και την αισθηση ασφυξιας.

    Καλύπτεσαι στην παρουσα κατάσταση? Μπορεις να νιωσεις οτι δημιουργεις κάπου? η αναγκη σου να προσφερεις καπου καλυπτεται με καποιον τροπο? Οι δεξιοτητες του στον εργασιακο χωρο σε ενοχλει που δεν αξιοποιουνται?

    Αν σε ενδιαφέρει περισσοτερο να δοκιμασεις να αξιοποιησεις οτι εχεις, να ρισκαρεις και να μαθεις μεσα απο αυτο μπορεις να τολμησεις. Αν μπορεις να συμβιβαστεις στην παρουσα κατασταση, γνωριζοντας πώς δεν θα μαθεις ποτε πώς θα ταν αυτη η αλλαγη μενεις εκει που εισαι.

    Ανεξαρτητα απο την κατάσταση που επιλεξεις, ισως να χε ενδιαφέρον να σκεφτεις αν οι αλλοι, οι ιδιοτροπιες τους ή οι οποιες συμπεριφορες τους αποτελουν εμποδιο ή φοβο σου για την πραγματωση καποιας επιθυμιας σου.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by Remedy
    ελεος δηλαδη αν δεν τολμαμε σε ενα τοσο ασφαλες περιβαλλον να παρουμε ενα μικρο ρισκο προκειμενου να ειμαστε πιο δημιουργικοι!
    τοτε τι θα κανουμε με τις πραγματικες δυσκολιες?
    Remedy,

    αυτο που για σενα φαινεται ενα μικρο ρίσκο, για καποιο άλλο ανθρωπο, μπορει πολυ απλα να φανταζει τεράστιο. Το προστατευτικο δίχτυ που βλεπεις εσυ σε μια τετοια περιπτωση για τη Lisa μπορει να ειναι μια ελευθερη πτωση. Δλδ ολο αυτο που περιγράφει ειναι για την ιδια μια δυσκολια. Και αυτο εχει σημασια. Το πώς γινεται δυσκολια ολο αυτο για την ιδια και οχι αν ειναι ή δεν ειναι μια αντικειμενικη δυσκολια, ενα μικρο ρισκο ή οχι.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  10. #10
    Εγώ πραγματικά δεν μπορώ να μιλήσω για ρίσκα. Έχω παρατήσει δουλειές που άλλοι δεν περίμεναν ότι θα πάρουν ούτε στον ύπνο τους. Δεν είναι εγωιστικό, είναι η αλήθεια.
    Ημουν 19 όταν ή μαμά είχε ένα καλό μέσο να μπω στο δημόσιο και αρνήθηκα. Επέλεξα να περάσω από πολλές δουλειες μέχρι να βρω αυτό που πραγματικά ήθελα. Δυσκολίες και ταλαιπωρίες που στα πολύ κάτω μου μετάνιωνα που δεν μπήκα στο δημόσιο, που δεν διάλεξα την εύκολη, (για μένα), λύση.
    Αν με ρωτήσει κάποιος τώρα, δεν θα άλλαζα το παραμικρό στην επαγγελματική μου ζωή.
    Ξέρετε γιατί;
    Γιατί όταν κάτι σε γεμίζει, (αν το βρεις πρώτα), το κυνηγάς, δίνεις τον εαυτό σου και είναι αδύνατο να αποτύχεις.
    Γι\' αυτο φίλη Λίζα, βρες τι είναι αυτό που θες πραγματικά και σε γεμίζει και αν πέσεις και σε τίποτα μουντρούχους δεν θα το προσέξεις καν, γιατί εσύ θα κυνηγάς το όνειρο σου.....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    τί είναι αυτό που πραγματικά θέλεις; ένα \"άνοιγμα\" στην επαγγελματική σου σταδιοδρομία ή να κάνεις δημόσιες σχέσεις με τους συναδέλφους σου;
    θα μου πεις πως το δεύτερο μπορεί να επηρρεάζει το πρώτο όταν όμως εσύ έχεις τα μάτια σου και το μυαλό σου στον στόχο που έχεις βάλει τότε δεν μπορεί να σε επηρρεάσει τίποτα και κανένας...
    και αν τυχόν σου τύχει κανένας στριφνός συνάδελφος τότε κλείνεις τα αυτιά σου, γυρνάς την πλάτη σου και συνεχίζεις να κάνεις αυτό για το οποίο είσαι στην θέση που είσαι και που εσύ η ίδια αποφάσισες να βρεθείς εκεί.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Γεια σου λίζα.
    Στο δίλημα που βάζεις, ωραίο αντικείμενο ή καλοί συνάδελφοι, ψηφίζω και εγώ το 1ο. Χωρίς δεύτερη σκέψη. Παρόλα αυτά δεν πιστεύω ότι πρόκειται για αληθινό δίλημα. Μου θυμίζει κάτι διλήματα του τύπου \'\'θέλεις άντρα πλούσιο και χαζό ή φτωχό και έξυπνο?\" Θέλω να πω πως σε αυτή τη φοβική σκέψη προδικάζεται ότι κάτι καλό συνοδεύεται οπωσδήποτε από κάτι κακό. Ποιός είπε ότι όλοι πχ οι πλούσιοι είναι και χαζοί? Η ότι όλοι οι ωραίοι είναι και βλάκες?
    Στην περίπτωσή σου ποιός σου είπε ότι σε ενδεχόμενο πιο ενδιαφέρον πόστο όλοι οι νέοι συνάδελφοι θα είναι ...φίδια?
    Ένα πιο ενδιαφέρον πόστο θα γεμίσει το μυαλό σου με όνειρα και πιο θετικές σκέψεις ενω αντίθετα μια βαρετή καθημερινότητα αφήνει χώρο για πιο πολλά ψυχολογικά προβλήματα κατά τη γνώμη μου. \"Αργία μήτηρ πάσης κακίας\" έλεγαν οι αρχαίοι μας πρόγονοι...
    Ακόμα και αν έχεις την ατυχία να έχεις ένα μεγαλύτερο ποσοστό αντιπαθητικών συναδέλφων στη νέα δουλειά σε σχέση με την παλιά, θα είναι αυτό μία πολύτιμη εμπειρία στη ζωή σου. Θα γνωρίσεις περισότερους χαρακτήρες ανθρώπων με ό,τι θετικό συνεπάγεται αυτό.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •