Ο κόσμος που ζούμε
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337

    Ο κόσμος που ζούμε

    Για άλλους είναι κόλαση, για μερικούς απόλαυση και για αρκετούς τόσο σταθερός όσο ένα αφηρημένο καρδιογράφημα. Την ισορροπία την αποκλείω καθότι ανισόρροπος (:p), αλλά όποιος δεν αισθάνεται έτσι μπορεί να προσθέσει αυτό το χαρακτηριστικό ή και οποιοδήποτε άλλο.

    Στην Wikipedia ο Cosmos είναι ενα αρμονικό σύστημα και είναι αντίθετο του χάους. Στην Ελληνική Βικιπαίδεια, ο κόσμος είναι αφθαρτος, άπειρος και "μόνος αρχιτέκτων της εσωτερικής του τάξεως, επιδέχεται λογική εξήγηση και είναι καθεαυτός ένα λογικώς οργανωμένο οικοδόμημα."

    Μου φάνηκαν ενδιαφέρον τα όσα διάβασα. Ο κόσμος ο μέγας λοιπόν, προχωράει χωρίς να κοιτάει τον κάθε ένα απο μάς ξεχωριστά. Ένας κόσμος με άγνωστη κατεύθυνση αλλά με ανθρώπους που γράφουν στοίχους γι'αυτόν. Άλλωστε ένα μέρος του κόσμου είναι και δικό μας..

    Η αλήθεια είναι οτι περισσότερο θέλω να κάνω ένα εποικοδομητικό διάλογο, να ξεφύγουμε για λίγο απο τους προσωπικούς προβληματισμούς μας, να δώ και να πώ και να μου πείτε λίγα ακόμα για τον κόσμο που ζούμε.

    Σε καθημερινή βάση ο κόσμος για μένα είναι μια ρουτίνα με άλλοτε ευχάριστες και άλλοτε δυσάρεστες παρενθέσεις.

    Υποθέτω πως και άλλοι θα νιώθουν οτι ο κόσμος έχει τους δικούς του ρυθμούς. Οτι είμαστε κάτι το περιοδικό μέσα σε αυτόν και οτι εκείνος θα συνεχίζει να υπάρχει και μετά απο εμάς.

    Άν έχετε διαβάσει ώς εδώ, ελπίζω να μας πείτε και οι υπόλοιποι πως αντιλαμβάνεστε τον κόσμο που ζούμε, και άν έχετε νιώσει έστω και ελάχιστα την μικρότητα που έχει ο καθένας απο εμας μπροστά του..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    βολος
    Posts
    222
    ο κοσμος ειναι η ζωη.χωρις αυτον δεν υπαρχει ζωη αρα ουτε και εμεις.και επειδη ο κοσμος ειναι η ζωη ειναι και μαγικος.αυτα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    βινς σε ειχαμε χασει,καλως ηρθες ξανα :) τι να πει κανεις για τον κοσμο.αυτον που ξερουμε;αυτον που δεν ξερουμε;αυτον που φανταζομαστε;αυτον που ζουμε;εγω παντως ειμαι στην κοσμαρα μου ;)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Ο κόσμος είναι τόσο μεγάλος όσο κ μικρός.
    Η γη μιάζει σα μπίλια απ\'το διάστημα,ένας κόκος άμμου δε φαίνεται επίσης.
    Είναι τόσο μεγάλος!Είναι τόσο μικρός!Που δεν έχει αρχή και τέλος.
    Στον κόσμο μας,μας βλέπουμε εγωιστικά,ότι είμαστε το κέντρο ο κόσμος.
    Κάθε ζωντανός οργανισμός βλέπει τον κόσμο του σαν τον κόσμο.
    Ξεχνάμε ότι είμαστε μέρος του απείρου κ ότι απλά ζούμε κ τιποτα παραπάνω,δεν είμαστε δα κάτι το τόσο σημαντικό μέσα σ\'αυτό που ονομάζεται σύμπαν.
    Είμαστε μια στιγμή στην αιωνιότητα.

    Απ\'την άλλη πιστεύω στην αρμονία,την ισορροπία στα πάντα γύρω μας κ μέρους όλου αυτού είναι η ζωή μας.Με τα διάφορα γεγονότα,χαρές,λύπες.

    Ο δικός μου ο κόσμος είναι ένα ταξίδι στις εμπειρίες.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ο κοσμος ειναι γεματος πλουτο και γνωσεις,τρομερα ενδιαφερον,πολυπλοκος και απιστευτα τεραστιος αλλα ο χρονος μας και η αντιληψη μας τοσο περιορισμενη:((((
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    συνφονω με τον κιπ.:))

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •