Δεν ειμαι καλά νο2 - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 83
  1. #16
    Antonis8
    Guest
    Είμαι στα τελευταία μου μάλλον. Χθες με είδε ο γιατρός,μου έγραψε εξετάσεις. Νομίζω ότι έχω κάτι στο συκώτι ή στην σπλήνα. Με πιάνει πάλι ο πόνος αριστερά. Δεν ξέρω τι είναι.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Αντώνη μου μην αγχώνεσαι. Και άλλες φορές φοβόσουν για τα χειρότερα και δεν επαληθεύτηκαν οι φόβοι σου.Ο γιατρός τι υποψιάζεται δλδ?

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Κάποια φορά που είχες ξαναπάθει κάτι παρόμοιο έπινες αρκετό νερό και με αλάτι ανεβαζες κάπως την πίεση ή θυμάμαι λάθος?
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Είμαι στα τελευταία μου μάλλον. Χθες με είδε ο γιατρός,μου έγραψε εξετάσεις. Νομίζω ότι έχω κάτι στο συκώτι ή στην σπλήνα. Με πιάνει πάλι ο πόνος αριστερά. Δεν ξέρω τι είναι.
    Μην αγχωνεσαι ρε! Ολα καλα θαπανε. Διαβασες το ποιημα μου;

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by giannis78 View Post
    Antonis8 συγνώμη που παρεμβαίνω και πάλι..... φυσικό και λογικό που είσαι κουρασμένος.... βασανίζεσαι τόσο πολύ κάθε λεπτό της ώρας με αυτό που σου είπα προχτές... μηχανάκια, αριθμοί κλπ... οξύμετρα, θερμόμετρα, πιεσόμετρα κλπ.... μέσα σε ένα λεπτό της ώρας κάνεις δεκάδες αγχωτικές σκέψεις, ε δεν θα αντιδράσει το σώμα?? αφού πολλές φορές κι εσυ ο ίδιος μόνος σου απαντάς στα ερωτήματα που θέτεις, για το τι έχεις, μόνος σου έγραψες οτι σου πέρασε αυτό που είχες... όσο καιρό σε παρακολουθώ δεν έχεις πάθει ευτυχώς έμφραγμα, ούτε κάτι πιο σοβαρό απο αυτά τα γνωστά που έχεις... μην αναμοχλεύεις συνέχεια τα προβλήματα της μητέρας σου, της οικογένειας σου, οκ, δυστυχώς υπάρχουν όπως έχει και η δική μου οικογένεια, αλλά σου ξαναείπα προχτές προσπάθησε να μην παρατηρείς τον εαυτό σου σε κάθε δευτερόλεπτο... το άγχος μας ζορίζει τον οργανισμό και ο οργανισμός κάνει διάφορα.... βρες κάτι να σε χαλαρώνει, οχι να σε ταλαιπωρεί, χόμπυ, στο σπίτι... μουσική, συγγραφή, διάβασμα, παίρνε και κανένα xanax δεν είναι καταστροφή, κλείσε το ίντερνετ γιατι μας κάνει κακό με αυτά που ψάχνουμε και άσε τα πράγματα να ρολάρουν... δεν έχεις πάθει καρδιά που φοβάσαι κι ουτε θα πεθάνεις όσο κι αν θεωρείς οτι έχεις τόσους ιατρικούς λόγους... τυραννιέσαι...
    Συμφωνώ απόλυτα...ολο αυτό είναι πιο εξαντλητικό κι από το να δουλευεις 12ωρες βάρδιες σε εργοστάσιο. Πραγματικά είναι το χειρότερο που μπορείς να κάνεις για να άρρωστησεις να διαβάζεις στο ίντερνετ.. Και οι γιατροί ξέρουν μια χαρά ότι δεν παίζει τίποτα αλλά είναι υποχρεωμένοι να σου βάλουν εξετάσεις αν παραπονιέται για διάφορα. Εγώ τα έχω ξεχάσει όλα τα σωματικά το 90%των ψυχοσωματικων έχει φύγει τώρα μου μένει να διώξω και τα ψυχικά από επάνω μου αν σταματήσω να ασχολούμαι και να διαβαζω. Είναι εύκολο να το κάνεις να αλλάξεις απλά είναι τρόπος συνήθειας. Εγώ είχα συνηθίσει τόσο πολύ σ εκείνη τη ζωή που τώρα νιώθω κενή, είναι καθαρά θέμα συνήθειας δεν κόβεται ευκολα.

  6. #21
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Συμφωνώ απόλυτα...ολο αυτό είναι πιο εξαντλητικό κι από το να δουλευεις 12ωρες βάρδιες σε εργοστάσιο. Πραγματικά είναι το χειρότερο που μπορείς να κάνεις για να άρρωστησεις να διαβάζεις στο ίντερνετ.. Και οι γιατροί ξέρουν μια χαρά ότι δεν παίζει τίποτα αλλά είναι υποχρεωμένοι να σου βάλουν εξετάσεις αν παραπονιέται για διάφορα. Εγώ τα έχω ξεχάσει όλα τα σωματικά το 90%των ψυχοσωματικων έχει φύγει τώρα μου μένει να διώξω και τα ψυχικά από επάνω μου αν σταματήσω να ασχολούμαι και να διαβαζω. Είναι εύκολο να το κάνεις να αλλάξεις απλά είναι τρόπος συνήθειας. Εγώ είχα συνηθίσει τόσο πολύ σ εκείνη τη ζωή που τώρα νιώθω κενή, είναι καθαρά θέμα συνήθειας δεν κόβεται ευκολα.
    Αυτό συμβαίνει γιατί εσύ έχεις ψυχοσωματικά,ενώ εγώ έχω και διαγνωσμενα θέματα υγείας.

    Οι ψυχωσωματικοι μου πόνοι είναι κατά βάση μουδιάσματα, δεν έχουν καμία σχέση με τα υπόλοιπα συμπτώματα μου. Ουτε έχει κάποια λογική να μην νιώθεις καθόλου πόνο στο σώμα σου ή καμία ενόχληση. Όλοι νιώθουν,δεν είναι ψυχοσωματικά αυτα. Το θέμα είναι πώς τα ερμηνεύει κανείς.
    Σε κρίση πανικού,με πιάνει ταχυπαλμια και σε καθιστή θέση. Αυτά είναι τα ψυχοσωματικά μου. Η ορθοστατική δεν είναι ψυχολογικό, προκαλείται ίσως από χαμηλό όγκο αίματος.
    Last edited by Antonis8; 29-04-2020 at 09:10.

  7. #22
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Μην αγχωνεσαι ρε! Ολα καλα θαπανε. Διαβασες το ποιημα μου;
    Ποιο ποίημα;

    Έτσι έλεγαν και σε έναν μάγειρα που είχαμε στο ξενοδοχείο και αρρώστησε με καρκίνο στο πάγκρεας. Πέθανε μετά από δύο μήνες.

  8. #23
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Stavros View Post
    Αντώνη μου μην αγχώνεσαι. Και άλλες φορές φοβόσουν για τα χειρότερα και δεν επαληθεύτηκαν οι φόβοι σου.Ο γιατρός τι υποψιάζεται δλδ?
    Δεν ξέρω,δεν μου είπε κάτι συγκεκριμένο.

    Με ανησυχεί ο πονος αριστερά
    Ο καρδιολόγος είπε να μην δίνω σημασία και αποκλείεται να έχω βουλωμενες αρτηρίες στα κιλά μου, αλλά κάπως γενικολογο δεν είναι αυτό; Και μου έλεγε ο γιατρός ότι ο καρδιολόγος μου είναι καλός και ότι αν χρειάζομαι καυτηριασμο για τις ταχυπαλμιες,θα το είχαν δει. Δεν ξέρω, μου φαίνεται πολύ περίεργο ότι μια μου λένε έτσι μια αλλιώς. Ξαφνικά όλοι οι καρδιολόγοι μου λένε να πάρω b blocker ,πριν έξι μήνες λέγαν άλλα.

    Και φοβάμαι και να τα πάρω γιατί με πίεση 80 ,θα πέσει κι άλλο. Αν και ο γιατρός είπε ότι δεν θα πέσει πολύ.


    Αν δεν είναι καρδιολογικος ο πόνος, είναι αντανακλαστικος λογικά από την σπλήνα που τη νιώθω ευαίσθητη και πάλι θα μπορούσε να σημαίνει καρκίνο.

  9. #24
    Antonis8
    Guest
    Ανέβηκε η πιεση μου τελικά αλλά η ζάλη δεν φεύγει εδώ και μέρες. Και δεν βοηθάει το ότι δεν έχω κοιμηθεί πολλές ώρες. Ξύπνησα από θόρυβο και δεν κατάφερα να ξανακοιμηθω και έχω δύο μέρες με κακό ύπνο.

  10. #25
    Antonis8
    Guest
    Και επειδή έχω ακούσει πολλές βλακείες στο άλλο φόρουμ, που μου έλεγε ενα τσόκαρο ,όταν μου έκαναν μπουλινγκ ότι είμαι τρελός, ότι είχε και αυτή ορθοστατική ταχυκαρδια λόγω άγχους, ορθοστατική ταχυκαρδια, μπορεί να μπερδευτεί με άγχος γιατί δεν γίνεται καλή διάγνωση από τους γιατρούς. Τα επίσημα διαγνωστικά κριτήρια είναι αυστηρά για αύξηση άνω των τριάντα χτύπων που επιμενει στην όρθια θέση ΚΑΙ πρέπει να το έχεις αυτό για έξι μήνες για να διαγνωστεις επίσημα. Εγώ κλείνω σε λίγο τους οκτώ, για αυτό εικάζω ότι άρχισαν να με παίρνουν σοβαρά οι καρδιολόγοι. Παλιότερα ο γιατρός μου (οχι π καρδιολόγος,, αυτός που λέει ότι έχω φυματίωση και θέλει ακόμα να κάνω τη μαντου)) προσπαθούσε να με πείσει ότι δεν υπάρχει το σύνδρομο ορθοστατικής ταχυκαρδίας, ένα σύνδρομο για το οποίο στο εξωτερικό υπάρχουν ειδικές κλινικές. Αλλά σε ένα παλαιολιθικό σύστημα υγείας, πού να βρεις την υγειά σου. Σου πετάνε μερικά ψυχοφαρμακα και ελπίζουν να δουλέψουν. Αν δεν σταματάνε τα συμπτώματα σου,τουλάχιστον ουσίες όπως η σετραλινη θα σε κάνουν να μην τους δίνεις σημασία μέχρι να ταβλιαστεις. Όταν τον ρώτησα τι είδους ψυχιατρικό πρόβλημα είναι αυτό που εξαφανίζεται μόλις κάθομαι,δεν ήξερε να μου απαντήσει. Ευτυχώς πλέον αναγνωρίζει ότι υπάρχει το συγκεκριμένο σύνδρομο αν και είναι αντίθετος να πάρω τα b blocker αλλά μου είπε να κάνω αυτό που μου είπε ο καρδιολόγος μου.

  11. #26
    Καλημερα Αντώνη. Άσε τ λέει ο καθένας μας κ ακόλουθα τς οδηγίες τ καρδιολόγου. Εφόσον υπάρχει λύση στ πρόβλημα σου γτ δεν αρχίζεις? Με λίγες ώρες ύπνου, με άγχος για τν υγεία σου πως να μην ζαλίζεσαι?? Εξαντλείται ο οργανισμός. Ένα ένα τα προβλήματα, πρώτα λύσε τν ορθοστατική και μετά ήρεμος κοιτάς και τα υπόλοιπα. Μα μόνο που σε διαβάζει κάποιος του δημιουργείται αγχος... Φαντάσου πόσο πίεση κ στρες τραβάς εσυ.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Εγω Αντωνη ειχα παει με πονοκεφαλους και αλλα συμπτωματα στον νευρολογο. Μου ειπε οτι ηταν αγχος. Του λεω οταν ξαπλωνω στο ενα πλευρο ειναι πιο εντονα τα συμπτωματα. Μου απανταει αυθυποβολη. Δε βρισκεις ακρη. Αυτο δε σημαινει ομως οτι θα πεθανεις. Γιατι δεν θεωρεις χειροτερο ενδεχομενο να βασανιζεσαι μια ζωη χωρις τη λυτρωση του θανατου; Σε εικοσι χρονια λεει θα γινει το singularity. Θα κατακτησουμε την αθανασια.

    Εδω ειναι το ποιμα. Τελευταια εχουν μαζευτει πιο πολλοι ειδικοι απο τρελους εδω μεσα.

    https://www.psychology.gr/forum/thre...9%CE%B1/page19

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Αντώνη καλημερα, εγω ξεκινησα το procoralan αλλα να σ οω την αλήθεια δν ειδα διαφορα, το σταματησα να σ πω απλα οτι η πιεση σ δν θα πεσει πολυ ειμα κ εγω υποτασικη κατι π κανει την ορθοστατικη ανυποφορη, παρετους αναστολεις μη τους φοβάσαι

  14. #29
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by elpida33 View Post
    Αντώνη καλημερα, εγω ξεκινησα το procoralan αλλα να σ οω την αλήθεια δν ειδα διαφορα, το σταματησα να σ πω απλα οτι η πιεση σ δν θα πεσει πολυ ειμα κ εγω υποτασικη κατι π κανει την ορθοστατικη ανυποφορη, παρετους αναστολεις μη τους φοβάσαι
    Θα μιλησω σήμερα με τον ψυχίατρο μου να με βοηθήσει να ξεπερασω τη φοβία για τα χαπια.

  15. #30
    Antonis8
    Guest
    Το ότι δεν κοιμαμαι δεν είναι δικό μου φταίξιμο ούτε προκυπτει απο άγχος. Με ξυπνησαν και δεν μπορεσα να ξανακοιμηθω. Και έχω και πολλα νεύρα και αυξημένη πιεση σήμερα (στο 110 σχεδόν, ξαπλωμενος) Νιώθω βάρος στο στήθος και πόνο στα αριστερά και ζάλη. Μπορει να κοιμηθω το απογευμα αλλά μέχρι τότε πρεπει να πάω να ταισω τα γατια και να οδηγησω το πατινι. Δεν ξέρω πώς θα την παλεψω.


    Ορέστη σου απαντησα εκεί.

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ειμαι αρκετα καλος ειμαι η μηπως δεν βλεπω αρκετα καλα
    By ImLost in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 20-08-2014, 13:56
  2. ειμαι καλα αλλα δε θελω να ειμαι καλα γιατι βαριεμαι
    By favvel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 17-09-2012, 13:12
  3. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ!!!ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ!!!
    By elenkouf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 03-11-2011, 22:29
  4. Replies: 26
    Last Post: 13-05-2011, 11:41
  5. ειμαι η τζενη και ειμαι καλα
    By τζενη_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 21
    Last Post: 13-04-2008, 16:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •