Δεν ειμαι καλά νο2 - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 83
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Αντωνη Ιουλιο ανοιγετε;

  2. #32
    Antonis8
    Guest
    Όπως όλα δείχνουν ,ναι. Αν και δεν ξέρω ακόμα κατά πόσο θα έρθουν τουρίστες. Εμείς δεν έχουμε ακυρώσεις προς το παρόν, αλλά όσο να 'ναι, σίγουρα θα υπάρξουν. Ακούγεται ότι κάποια πρακτορεία θα ακυρώσουν συνολικά, δεν ξέρω. Κάποιοι παλιοί μας πελάτες που έρχονται Αύγουστο, Γερμανοί κυρίως, και έχουν κλείσει με πρακτορείο που ακούστηκε ότι θα ακυρώσει, μας είπαν ότι θα έρθουν κανονικά. Δεν ξέρω γενικά. Από τη μια μου φαίνεται κάπως υπερβολικό όλο αυτό, από την άλλη είναι λογικό. Αλλά για κάποιο λόγο όλη αυτή η συσπείρωση,το μένουμε μέσα, οι δήθεν συγκινητικες διαφημίσεις,έχουν αρχίσει να μου τη σπάνε.

  3. #33
    Antonis8
    Guest
    Είμαι χαλια. Τάισα τα γατιά, ήρθα σπίτι με το πατίνι από της γιαγιάς μου, έκανα λίγα μακαρόνια να φάω και τώρα ξάπλωσα και έχω ταχυπαλμια ξαπλωτος. Έχω πολύ καιρό να πάθω κάτι τέτοιο και ανησυχώ. Και εξακολουθώ να νιώθω βάρος και περίεργους πόνους. Στις επτά έχω σκαιπ με τον ψυχίατρο, αν και δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο θα με βοηθήσει. Φοβάμαι ότι θα πάθω κάτι. Δεν θα το πάθαινα βέβαια κατά τη διάρκεια της δραστηριότητας όταν ντάλα ήλιος τάιζα τα γατιά; Ανέβηκαν εννοείται οι παλμοί μου 140 τότε. Έκτακτες δεν έχω , αλλά έχω αυτούς τους ενοχλητικούς πόνους που δεν αναπαράγονται με το άγγιγμα.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Είμαι χαλια. Τάισα τα γατιά, ήρθα σπίτι με το πατίνι από της γιαγιάς μου, έκανα λίγα μακαρόνια να φάω και τώρα ξάπλωσα και έχω ταχυπαλμια ξαπλωτος. Έχω πολύ καιρό να πάθω κάτι τέτοιο και ανησυχώ. Και εξακολουθώ να νιώθω βάρος και περίεργους πόνους. Στις επτά έχω σκαιπ με τον ψυχίατρο, αν και δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο θα με βοηθήσει. Φοβάμαι ότι θα πάθω κάτι. Δεν θα το πάθαινα βέβαια κατά τη διάρκεια της δραστηριότητας όταν ντάλα ήλιος τάιζα τα γατιά; Ανέβηκαν εννοείται οι παλμοί μου 140 τότε. Έκτακτες δεν έχω , αλλά έχω αυτούς τους ενοχλητικούς πόνους που δεν αναπαράγονται με το άγγιγμα.
    Δεν πρόκειται να πάθεις απολύτως τίποτα καλώς ή κακώς κάθε μέρα χαροπαλευεις αλλά ζεις. Πάρτι απόφαση ότι θα ζεις κάθε μέρα με αυτό το φόβο ότι θα πεθάνεις. Στην ουσία δε ζεις. Οπότε τι σε νοιάζει άμα πεθάνεις καλύτερα θα είναι. Εγώ έτσι σκεφτόμουν και συνήλθα.

  5. #35
    Antonis8
    Guest
    O ψυχίατρος ειπε ότι η υπεραναλυση μου κανει κακό και ότι μόλις δράσει το αντικαταθλιπτικο θα μου περάσει. Οποτε λέει ότι θα αλλάξει ο χαρακτήρας μου;

    Σύμφωνα με τους γιατρούς μου απο αύριο θα παιρνω:
    Αντικαταθλιπτικο
    Ζαναξ
    Δυο β αναστολείς
    Αντιοξινα
    Ηλεκτρολύτες
    Αντιισταμινικο

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Αυτό συμβαίνει γιατί εσύ έχεις ψυχοσωματικά,ενώ εγώ έχω και διαγνωσμενα θέματα υγείας.

    Οι ψυχωσωματικοι μου πόνοι είναι κατά βάση μουδιάσματα, δεν έχουν καμία σχέση με τα υπόλοιπα συμπτώματα μου. Ουτε έχει κάποια λογική να μην νιώθεις καθόλου πόνο στο σώμα σου ή καμία ενόχληση. Όλοι νιώθουν,δεν είναι ψυχοσωματικά αυτα. Το θέμα είναι πώς τα ερμηνεύει κανείς.
    Σε κρίση πανικού,με πιάνει ταχυπαλμια και σε καθιστή θέση. Αυτά είναι τα ψυχοσωματικά μου. Η ορθοστατική δεν είναι ψυχολογικό, προκαλείται ίσως από χαμηλό όγκο αίματος.
    Και εγώ είχα ορθοστατικη και έτρεχα για όλες τις εξετάσεις σηκωνομουν από το κρεβάτι κ έφτανα 140 παλμους. Ήμουν στο σούπερ μάρκετ όρθια ωρα και είχα συνέχεια ταχυπαλμια ο γιατρός μου είπε να κάνω tilt test. Είχα ταχυπαλμίες που έφταναν σε τρελό σημείο. Μόλις ξαπλώνω έπεφταν. Έκανα δοκιμασία για pots. Όλα τα έψαξα. Δεν ήταν στο κεφάλι μου ήταν υπαρκτό. Κι ακόμα έχω κάποιες φορές ειδικά όταν μου πέφτει η πίεση η οταν ανακατεύεται το στομάχι μου πάντα το είχα. Μόλις καθόμουν έφευγε αμεσως. Κι εμένα μου έγινε διάγνωση για ορθοστατικη και για φύσημα και για μικρή ανεπάρκεια σε βαλβίδες. Όλα έφυγαν όμως χωρίς φάρμακα δόξα το Θεό.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    O ψυχίατρος ειπε ότι η υπεραναλυση μου κανει κακό και ότι μόλις δράσει το αντικαταθλιπτικο θα μου περάσει. Οποτε λέει ότι θα αλλάξει ο χαρακτήρας μου;

    Σύμφωνα με τους γιατρούς μου απο αύριο θα παιρνω:
    Αντικαταθλιπτικο
    Ζαναξ
    Δυο β αναστολείς
    Αντιοξινα
    Ηλεκτρολύτες
    Αντιισταμινικο
    Εγώ νομίζω ότι τα αντίοξινα μειώνουν τη δράση των υπολοίπων φαρμάκων. Ποιο αντικαταθλιπτικο θα πάρεις και πως το αποφάσισες; θυμόμουν ότι φοβοσουν να πάρεις αγωγή

  8. #38
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Και εγώ είχα ορθοστατικη και έτρεχα για όλες τις εξετάσεις σηκωνομουν από το κρεβάτι κ έφτανα 140 παλμους. Ήμουν στο σούπερ μάρκετ όρθια ωρα και είχα συνέχεια ταχυπαλμια ο γιατρός μου είπε να κάνω tilt test. Είχα ταχυπαλμίες που έφταναν σε τρελό σημείο. Μόλις ξαπλώνω έπεφταν. Έκανα δοκιμασία για pots. Όλα τα έψαξα. Δεν ήταν στο κεφάλι μου ήταν υπαρκτό. Κι ακόμα έχω κάποιες φορές ειδικά όταν μου πέφτει η πίεση η οταν ανακατεύεται το στομάχι μου πάντα το είχα. Μόλις καθόμουν έφευγε αμεσως. Κι εμένα μου έγινε διάγνωση για ορθοστατικη και για φύσημα και για μικρή ανεπάρκεια σε βαλβίδες. Όλα έφυγαν όμως χωρίς φάρμακα δόξα το Θεό.


    Για να γίνει διάγνωση πρέπει να το έχεις για έξι μήνες. Δεν αμφιβάλλω ότι το είχες, απλως λεω οτι δεν εχει σχεση με αγχος, ειναι ενα υπαρκτό συνδρομο που μπορεί να έχει πολλές υποκείμενες αιτίες. Κι εγώ ήλπιζα να φύγει μόνο του το καταραμένο, αλλά έχει περάσει τόσος καιρός και δεν το βλέπω να φεύγει με το καλό.

    Και σε μένα σχετίζεται έντονα με το στομαχι, ειδικά το πρωί.

  9. #39
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Εγώ νομίζω ότι τα αντίοξινα μειώνουν τη δράση των υπολοίπων φαρμάκων. Ποιο αντικαταθλιπτικο θα πάρεις και πως το αποφάσισες; θυμόμουν ότι φοβοσουν να πάρεις αγωγή
    Την ομεπραζόλη την έχω κόψει, για αυτό έχω μαύρα χάλια και δεν μπορώ να πάρω ανάσα από την παλινδρόμηση. Έχει περίπου δυο βδομάδες. Αν και με έχει βοηθήσει το ότι την σταμάτησα σε κάποια πράγματα, αλλά από την άλλη νιώθω βάρος. Την παίρνω πού και πού, έτσι μου είπε ο γιατρός μου, μέχρι να αποφασίσω να κάνω ξανά την γαστροσκόπηση. Τώρα παίρνω φυτικά αντιόξινα, ένα με κάτι φύκια, με βοηθάει στην χώνεψη απλώς, οπότε δεν νομίζω να επηρεάσει τα υπόλοιπα φάρμακα.

    Και εξακολουθώ να φοβάμαι, ειδικά με την ορθοστατική, αλλά δεν αντέχω αλλο αυτή την κατάσταση. Η ψυχοθεραπεία είναι ασκοπη για μένα και το αντικαταθλιπτικό προτείνεται και ως παράλληλη θεραπεία για την ορθοστατική. Λέω να κάνω μια σοβαρή προσπάθεια μήπως δω προκοπή. Το είχα ξεκινήσει, αλλά μετά προέκυψε το όλο θέμα με τις αντιβιώσεις και το ξαναέκοψα. Τώρα θα το αρχίσω κανονικά, μισό αρχικά και σε μια εβδομάδα ολόκληρο και μετά λέει θα μου πει στον έναν μήνα αν θα πάρω παραπάνω (δεν πρόκειται να δεχτώ να πάρω παραπάνω) Μπορεί να προκαλέσει long qt οπότε θα το έχω υπόψη. Θέλει λέει να παίρνω και μισό ζάναξ το πρωί όταν το ξεκινήσω.

    Μου είπε πάντως και μόνος του ότι η ορθοστατική δεν έχει σχέση με ψυχολογικό και ότι το αντικαταθλιπτικό το χρειάζομαι για τον ιδεοψυχαναγκασμό μου. Τον ρώτησα και για αυτό που έπαθα τις προάλλες που φοβόμουν ότι θα χάσω τον έλεγχο και ότι θα τρελαθώ και μου είπε ότι είναι απόρροια του ιδψ.

  10. #40
    Μπραβο Αντώνη... Καλη αρχή!

  11. #41
    Antonis8
    Guest
    Ευχαριστώ. Αν και δεν είμαι σίγουρος ότι θα ξεκινήσω αύριο και τους αναστολείς. Θα δω πρώτα πώς θα συνηθίσω τη μία αγωγή και μετά θα προσθέσω τα υπόλοιπα. Θα καλέσω το πρωί τον καρδιολόγο μου να τον ρωτήσω αν θεωρεί ότι υπάρχει πρόβλημα να καθυστερήσω λίγο καιρό την αγωγή που μου έγραψε. Θα δω βασικά, ίσως νιώσω άνετα και τους πάρω εντέλει, προσπαθώ να συνηθίσω την ιδέα.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Αντώνη κάνει δουλειά αυτό με τα φύκια? Είναι εύκολο να μου πεις ποιό σκεύασμα είναι? Το Neo Bianacid ? Δεν έχω πια καούρες απλά πληροφοριακά ρωτάω...

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Όπως όλα δείχνουν ,ναι. Αν και δεν ξέρω ακόμα κατά πόσο θα έρθουν τουρίστες. Εμείς δεν έχουμε ακυρώσεις προς το παρόν, αλλά όσο να 'ναι, σίγουρα θα υπάρξουν. Ακούγεται ότι κάποια πρακτορεία θα ακυρώσουν συνολικά, δεν ξέρω. Κάποιοι παλιοί μας πελάτες που έρχονται Αύγουστο, Γερμανοί κυρίως, και έχουν κλείσει με πρακτορείο που ακούστηκε ότι θα ακυρώσει, μας είπαν ότι θα έρθουν κανονικά. Δεν ξέρω γενικά. Από τη μια μου φαίνεται κάπως υπερβολικό όλο αυτό, από την άλλη είναι λογικό. Αλλά για κάποιο λόγο όλη αυτή η συσπείρωση,το μένουμε μέσα, οι δήθεν συγκινητικες διαφημίσεις,έχουν αρχίσει να μου τη σπάνε.
    Δεν την παρακολουθω καθολου αυτη την προπαγανδα. Επιπλεον στην Ελλαδα οι περισσοτεροι ολη μερα εξω ηταν. Εγω ο βλακας εμεινα μεσα για να μην εχω την ενοχη οτι κολλησα τη μανα μου. Και φοραω κατι σκατομασκες υφασματινες που με εμποδιζουν να αναπνευσω κανονικα και κραταω και την αναπνοη μου οταν ερχονται διπλα μου στο δρομο, και με πιανει πονοκεφαλος απο την υποξια. Αι σιχτιρ πια! Σιγουρα εχω υποστει μικρες εγκεφαλικες βλαβες μονο απο αυτο.
    Σιγουρα θα υπαρξουν ακυρωσεις γενικα γιατι θα φοβουνται οι μεγαλυτεροι ειδικα να μπουν σε αεροπλανα και καραβια. Μακαρι να παει καλα βεβαια και να αργησει το δευτερο κυμα που λενε.
    Εμας μας ενημερωσαν οτι δε θα ανοιξουν οι σχολες και θα συνεχισουμε με τα χαζοτηλεμαθηματα. Ολα σκατα! Ολα σκατα κι αποσκατα! Το χειροτερο νεο ηταν αυτο. Εβλεπα καμια φατσα ευχαριστη.
    Πραγματικα ρε φιλε πρεπει να ζουμε σαν η καθε μερα να ειναι η τελευταια. Μετανιωνω που δε γραφτηκα και σε αλλα μαθηματα, μετανιωνω που δε γραφτηκα σε ενα γυμναστηριο που μου αρεσε αλλα ηταν λιγο μακρια, που δεν πηγα σινεμα να δω μια - δυο ταινιες, που πηγα μοναχα τρεις φορες στη βιβλιοθηκη, που κωλωσα να παω σαν ακροατης στο αμφιθεατρο, που...που...
    Εκανα τα αντιθετα απο τα σωστα. Μπορει να γνωριζα και καμια κοπελα να πηγαινουμε μαζι στην παραλια τωρα που θα ανοιξουν.
    Καποιος με ειχε συμβουλεψει να μη γραφτω πουθενα για να μη χαλασω τα λεφτα μου. Ακους κατι μαλακιες καμια φορα.

    Ετσι μου ειχε πει ο πατερας μου την τελευταια φορα που πηγαμε στο χωριο στα 13 μου. Ηθελα να νοικιασω ποδηλατο 5000 δρχ για μια εβδομαδα. Θα πληρωνα απο τις οικονομιες μου. Για να με χειραγωγησει αποτρεπτικα μου ειπε "θα χαλασεις το ωραιο σου πεντοχιλιαρο;". Ακομα μου εχει μεινει απωθημενο. Γενικα ο πατερας μου απετρεπε το οτιδηποτε προσφερει χαρα ή απολαυση.

  14. #44
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Stavros View Post
    Αντώνη κάνει δουλειά αυτό με τα φύκια? Είναι εύκολο να μου πεις ποιό σκεύασμα είναι? Το Neo Bianacid ? Δεν έχω πια καούρες απλά πληροφοριακά ρωτάω...

    Το ρεντουφλούξ. Το neo bianacid είναι επισης καλό, παίρνω και απο αυτό κάποιες φορές. Απλώς το ρεντουφλούξ έχει πιο έντονη γεύση και με πιάνει πιο άμεσα. Αλλά δεν το βρίσκω εύκολα εδώ.

  15. #45
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Δεν την παρακολουθω καθολου αυτη την προπαγανδα. Επιπλεον στην Ελλαδα οι περισσοτεροι ολη μερα εξω ηταν. Εγω ο βλακας εμεινα μεσα για να μην εχω την ενοχη οτι κολλησα τη μανα μου. Και φοραω κατι σκατομασκες υφασματινες που με εμποδιζουν να αναπνευσω κανονικα και κραταω και την αναπνοη μου οταν ερχονται διπλα μου στο δρομο, και με πιανει πονοκεφαλος απο την υποξια. Αι σιχτιρ πια! Σιγουρα εχω υποστει μικρες εγκεφαλικες βλαβες μονο απο αυτο.
    Σιγουρα θα υπαρξουν ακυρωσεις γενικα γιατι θα φοβουνται οι μεγαλυτεροι ειδικα να μπουν σε αεροπλανα και καραβια. Μακαρι να παει καλα βεβαια και να αργησει το δευτερο κυμα που λενε.
    Εμας μας ενημερωσαν οτι δε θα ανοιξουν οι σχολες και θα συνεχισουμε με τα χαζοτηλεμαθηματα. Ολα σκατα! Ολα σκατα κι αποσκατα! Το χειροτερο νεο ηταν αυτο. Εβλεπα καμια φατσα ευχαριστη.
    Πραγματικα ρε φιλε πρεπει να ζουμε σαν η καθε μερα να ειναι η τελευταια. Μετανιωνω που δε γραφτηκα και σε αλλα μαθηματα, μετανιωνω που δε γραφτηκα σε ενα γυμναστηριο που μου αρεσε αλλα ηταν λιγο μακρια, που δεν πηγα σινεμα να δω μια - δυο ταινιες, που πηγα μοναχα τρεις φορες στη βιβλιοθηκη, που κωλωσα να παω σαν ακροατης στο αμφιθεατρο, που...που...
    Εκανα τα αντιθετα απο τα σωστα. Μπορει να γνωριζα και καμια κοπελα να πηγαινουμε μαζι στην παραλια τωρα που θα ανοιξουν.
    Καποιος με ειχε συμβουλεψει να μη γραφτω πουθενα για να μη χαλασω τα λεφτα μου. Ακους κατι μαλακιες καμια φορα.

    Ετσι μου ειχε πει ο πατερας μου την τελευταια φορα που πηγαμε στο χωριο στα 13 μου. Ηθελα να νοικιασω ποδηλατο 5000 δρχ για μια εβδομαδα. Θα πληρωνα απο τις οικονομιες μου. Για να με χειραγωγησει αποτρεπτικα μου ειπε "θα χαλασεις το ωραιο σου πεντοχιλιαρο;". Ακομα μου εχει μεινει απωθημενο. Γενικα ο πατερας μου απετρεπε το οτιδηποτε προσφερει χαρα ή απολαυση.
    Τι το έκανες τελικά το πεντοχίλιαρο;


    Κι εγώ δεν παρακολουθώ πια, έχω βαρεθεί. Πάντως κάτι παίζει γενικά, εδώ παραδέχτηκε το πεντάγωνο για UFO :D Μάλλον εκμεταλλεύονται την χρονική συγκυρία για να σπείρουν αβεβαιότητα.

    Οι μάσκες με ενοχλούν και μένα πάρα πολύ και δεν βλέπω πού βοηθάνε, εκτός κι αν κάποιος φτύνει όταν μιλάει ή μιλάει μες στα μούτρα σου. Προχθές που πήγα στον γιατρό με έβαλε να φορέσω και δεν μπορούσα να αναπνεύσω. Ειδικά τώρα που έχει και ζέστη, δεν παίζει να τη φοραω. Μόνο σε κλειστούς χώρους θα το κάνουν υποχρεωτικό φαντάζομαι.

    Οι παραλίες θα ανοίξουν κανονικά; Μου φαίνεται πολύ περίεργο που δεν θα δουλεύω από Μάιο, συνήθως δεν κάνω διακοπές το καλοκαίρι λόγω σεζόν, αλλά αν τραβήξει μέχρι Ιούλιο, θα πηγαίνω κι εγώ παραλία από ότι φαίνεται.


    Ντάξει, μην το βλέπεις τόσο αρνητικά, θα σου ξαναδοθούν ευκαιρίες να τα κάνεις όλα αυτά. Με την κοπέλα τι γίνεται; Μιλάτε;

    Εμένα άρχισε να μου μιλάει μία πρώην μου από τη Τσεχία. Κρατούσαμε επαφές γενικά, αλλά έχει γκόμενο. Της έστειλα ένα βιντεομήνυμα γιατί βαριόμουν να γράφω και τώρα μου στέλνει κι εκείνη μόνο βίντεο και μιλάμε έτσι και μου είπε ότι της φαίνομαι σαν να μην πέρασε μια μέρα από τότε που με γνώρισε (στα 23) Και σήμερα μου έστειλε μια φωτογραφία με ένα δώρο ημερολόγιο που της είχα πάρει, από την παλιά πόλη, που μοίαζει με βιβλιο, και μου είπε ότι ξεκίνησε σήμερα να γράφει εκεί τις σκέψεις της.

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ειμαι αρκετα καλος ειμαι η μηπως δεν βλεπω αρκετα καλα
    By ImLost in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 20-08-2014, 13:56
  2. ειμαι καλα αλλα δε θελω να ειμαι καλα γιατι βαριεμαι
    By favvel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 17-09-2012, 13:12
  3. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ!!!ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ!!!
    By elenkouf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 03-11-2011, 22:29
  4. Replies: 26
    Last Post: 13-05-2011, 11:41
  5. ειμαι η τζενη και ειμαι καλα
    By τζενη_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 21
    Last Post: 13-04-2008, 16:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •