Δεν ειμαι καλά νο2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 83
  1. #1
    Antonis8
    Guest

    Δεν ειμαι καλά νο2

    Είμαι κουρασμένος. Είχα δύο έκτακτες και ναυτία. Νιώθω μια αποκοπή από την πραγματικότητα,νομίζω ότι θα πεθάνω άμεσα, ή θα έχω κάποιο ψυχωσικό επεισόδιο. Έχω ξεχάσει πώς να κοιμάμαι,κάνω άστατο ύπνο. Ο ψυχίατρος μου δεν μπορεί να με δει μέχρι την άλλη εβδομάδα. Πήρα λίγο ζαναξ αλλά δεν θέλω να παίρνω. Νιώθω σύγχιση και σκέψεις που τρέχουν στο μυαλό μου. Δεν ξέρω πώς να κοιμηθώ. Νιώθω σουβλιες στο στήθος και φοβάμαι ότι θα πάθω ανακοπή και ότι αυτά όλα είναι νευρολογικά συμπτώματα πριν το θάνατο.

  2. #2
    Antonis8
    Guest
    Νομίζω ότι βρίσκομαι σε ψυχωσικό επεισόδιο. Και έχω ναυτία, δεν ξέρω τι να κάνω. Είμαι ξαπλωμένος. Πρέπει να κοιμηθώ.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Νομίζω ότι βρίσκομαι σε ψυχωσικό επεισόδιο. Και έχω ναυτία, δεν ξέρω τι να κάνω. Είμαι ξαπλωμένος. Πρέπει να κοιμηθώ.
    Άμα ήσουν σε ψυχωσικο επεισόδιο δεν θα ήξερες τι είναι ψυχωσικο επεισόδιο ουτε θα φοβοσουν ότι θα πεθάνεις

  4. #4
    Antonis8
    Guest
    Νιώθω ότι θα το πάθω από στιγμή σε στιγμή. Και είχα και έκτακτες όσο είμαι ξαπλωμένος,εγώ δεν έχω ποτέ έκτακτες. Θα πάρω το πρωί το γιατρό,αν ζω, να κάνουμε συνεδρια νωρίτερα. Σκέφτηκα να παω στο νοσοκομείο να τους πω ότι έχω ψυχωτικό επεισόδιο αλλά ούτε εκεί θα με πιστέψουν.

    Η μαμά μου έχει σχιζοφρένεια, έχω το ιστορικό για να τρελαθώ. Επίσης όταν ήμουν νεότερος, πίστευα για δύο ημέρες ότι η ξαδέρφη μου μπορει να θέλει να με σκοτώσει. Μετά μου πέρασε. Τώρα με πιάνει κάτι σαν σουβλιά στο κεφάλι. Κάτι συμβαίνει. Ίσως έτσι νιώθουν όσοι πρόκειται να πεθάνουν. Και ζαλίζομαι ξαπλωμένος. Να είναι ίλιγγος;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Νιώθω ότι θα το πάθω από στιγμή σε στιγμή. Και είχα και έκτακτες όσο είμαι ξαπλωμένος,εγώ δεν έχω ποτέ έκτακτες. Θα πάρω το πρωί το γιατρό,αν ζω, να κάνουμε συνεδρια νωρίτερα. Σκέφτηκα να παω στο νοσοκομείο να τους πω ότι έχω ψυχωτικό επεισόδιο αλλά ούτε εκεί θα με πιστέψουν.

    Η μαμά μου έχει σχιζοφρένεια, έχω το ιστορικό για να τρελαθώ. Επίσης όταν ήμουν νεότερος, πίστευα για δύο ημέρες ότι η ξαδέρφη μου μπορει να θέλει να με σκοτώσει. Μετά μου πέρασε. Τώρα με πιάνει κάτι σαν σουβλιά στο κεφάλι. Κάτι συμβαίνει. Ίσως έτσι νιώθουν όσοι πρόκειται να πεθάνουν. Και ζαλίζομαι ξαπλωμένος. Να είναι ίλιγγος;
    Ξέρεις ότι όσο το σκέφτεσαι τα νιώθεις όλα κι αυτό με το ψυχωσικο το παθαίνω κι εγώ γτ νομίζω ότι θα με πιάσει μανία γτ μου καρφώθηκε ότι είμαι διπολική. Μη δίνεις σημασία σε 2 έκτακτες δεν είναι τίποτα άλλοι έχουν χιλιάδες. Η μαμά σου που έχει σχιζοφρένεια σε ποια ηλικία της διαγνώστηκε κι επίσης το αντιμετώπισε με αγωγή, νοσηλεύτηκε; ναι σε πιάνει σου Λία στο κεφάλι από την πολύ πίεση και τη σκέψη πάρε βαθιές αναπνοές και άκου χαλαρωτική μουσική το πιο πιθανό είναι να σε πιάσει κρίση πανικού. Μπορεί να είναι ιλιγγος μπορεί να είναι και ψευδαίσθηση η ζαλάδα.

  6. #6
    Antonis8
    Guest
    Τώρα μου πέρασε αλλά δεν ξέρω πώς θα κοιμηθώ παλι. Τώρα νιώθω ευτυχισμένος, δεν είναι περίεργα όλα αυτά; Όχι ακριβώς ευτυχισμένος, αλλά χαίρομαι για άγνωστο λόγο. Ίσως έχω διπολική διαταραχή. Που οκ, δεν με πειράζει, πολλοί συγγραφείς είχαν.

  7. #7
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Ξέρεις ότι όσο το σκέφτεσαι τα νιώθεις όλα κι αυτό με το ψυχωσικο το παθαίνω κι εγώ γτ νομίζω ότι θα με πιάσει μανία γτ μου καρφώθηκε ότι είμαι διπολική. Μη δίνεις σημασία σε 2 έκτακτες δεν είναι τίποτα άλλοι έχουν χιλιάδες. Η μαμά σου που έχει σχιζοφρένεια σε ποια ηλικία της διαγνώστηκε κι επίσης το αντιμετώπισε με αγωγή, νοσηλεύτηκε; ναι σε πιάνει σου Λία στο κεφάλι από την πολύ πίεση και τη σκέψη πάρε βαθιές αναπνοές και άκου χαλαρωτική μουσική το πιο πιθανό είναι να σε πιάσει κρίση πανικού. Μπορεί να είναι ιλιγγος μπορεί να είναι και ψευδαίσθηση η ζαλάδα.
    Ναι το θυμάμαι που το είχες γράψει , πολύ πιθανόν όλα να είναι απόρροια του ΙΔΨ, κάνει πολύ συχνά τέτοιες φοβίες στο είχα πει ότι τις έχω κι εγώ αλλά πριν ήταν πολύ έντονο, φοβόμουν να κουνηθώ. Τώρα μου πέρασε το ψυχολογικό κομμάτι και έμεινε το σωματικό. Όχι ακριβώς ζαλάδα,ναυτία περισσότερο,ίσως λόγο του στομάχου,δεν παίρνω το φάρμακο.


    Η μαμά μου έχει νοσηλευτεί πολλές φορές και λαμβάνει αγωγή. Δεν ξέρουμε πότε είχε τα πρώτα συμπτώματα, αλλά σε όλη της την πληρότητα,εμφάνισε τη διαταραχή όταν γεννήθηκα εγώ, δηλαδή στα 25 της. Η ψυχολόγος μου το συνέδεσε αυτό με τα δικά μου θέματα,ότι λόγω της συμπεριφοράς της μαμάς μου βίωσα εγκατάλειψη και έχει προκύψει ο φόβος θανάτου. Η μαμά μου πίστευε ότι είναι απεσταλμένη του Θεού και ότι την κατασκοπεύουν. Ακόμα και με τα φάρμακα λέει τρελά, πολλές φορές δεν έχει επαφή με την πραγματικότητα. Είχα βρει ένα ημερολόγιο της που διάβασα, έγραφε ότι έχει πολλαπλές ταυτότητες,ότι την κατασκοπεύουν και πολλά ακόμη.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Ναι το θυμάμαι που το είχες γράψει , πολύ πιθανόν όλα να είναι απόρροια του ΙΔΨ, κάνει πολύ συχνά τέτοιες φοβίες στο είχα πει ότι τις έχω κι εγώ αλλά πριν ήταν πολύ έντονο, φοβόμουν να κουνηθώ. Τώρα μου πέρασε το ψυχολογικό κομμάτι και έμεινε το σωματικό. Όχι ακριβώς ζαλάδα,ναυτία περισσότερο,ίσως λόγο του στομάχου,δεν παίρνω το φάρμακο.


    Η μαμά μου έχει νοσηλευτεί πολλές φορές και λαμβάνει αγωγή. Δεν ξέρουμε πότε είχε τα πρώτα συμπτώματα, αλλά σε όλη της την πληρότητα,εμφάνισε τη διαταραχή όταν γεννήθηκα εγώ, δηλαδή στα 25 της. Η ψυχολόγος μου το συνέδεσε αυτό με τα δικά μου θέματα,ότι λόγω της συμπεριφοράς της μαμάς μου βίωσα εγκατάλειψη και έχει προκύψει ο φόβος θανάτου. Η μαμά μου πίστευε ότι είναι απεσταλμένη του Θεού και ότι την κατασκοπεύουν. Ακόμα και με τα φάρμακα λέει τρελά, πολλές φορές δεν έχει επαφή με την πραγματικότητα. Είχα βρει ένα ημερολόγιο της που διάβασα, έγραφε ότι έχει πολλαπλές ταυτότητες,ότι την κατασκοπεύουν και πολλά ακόμη.
    Ναι αλλά εσύ έχεις επαφή με την πραγματικότητα η μάνα σου δεν θα πίστευε με τίποτα ότι αυτά που λέει είναι ψυχωσικα. Όσο αναρωτιέσαι αν είσαι καλά μη φοβάσαι. Αν τα θεωρείς φυσιολογικά κ δεν ξεχωρίζεις το φανταστικο από το αληθινο τότε είναι προβλημα.καμιανφορα και η υπερβολική σκέψη φαιρνει παραισθησεις εγώ καμιά φορά αναρωτιέμαι ποια είμαι τι κάνω κ κολλάω παροδικα δεν μπορώ να θυμηθώ κ με πιάνει ένας πανικός. Εγώ αυτό που έκανα είναι να σταματήσω να φοβάμαι το θάνατο επειδή έκατσα κι άκουσα ένα σωρό μεταθανατιες εμπειρίες και όλοι μα όλοι το παρουσίασαν σαν κάτι απίστευτα όμορφο κ όταν επανήλθαν στη ζωή ενιωθαν απαισια. Οπότε λέω μπορεί να είναι μια όμορφη εμπειρία γιατί να φοβάμαι; το πιστέψα ότι είναι κάτι όμορφο και μου έφυγαν όλα τα ψυχοσωματικα. Άκουγα με τις ώρες ανθρώπους που έπαθαν ανακοπή και επανήλθαν να λενε πως ένιωσαν. Η ζωή είναι πιο άσχημη από το θάνατο. Εξοικιωσου με το θάνατο και θα ηρεμήσεις πολύ.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Ολους μας περιμενει ο θανατος και το ενδιαμεσο ειναι πολυ συντομο. Την κακη ζωη πρεπει να φοβομαστε. Οταν πεθανεις, δε σου λειπει τιποτα, δε σε νοιαζει τιποτα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Αντωνη οταν πηγαινα κουνγκ φου μας ειχε βαλει μια μερα ο δασκαλος να κλεισουμε τα ματια μας οσο επαιζε μουσικη και μας ελεγε να φανταστουμε τον ηλιο που ανατελει και τετοια. Πρεπει να κρατησε καμια ωρα. Ηταν ο, τι πιο χαλαρωτικο εχω κανει στη ζωη μου. Αμα βρεις κανα τετοιο τμημα τωρα που θα χαλαρωσει η καραντινα, πηγαινε.

  11. #11
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Αντωνη οταν πηγαινα κουνγκ φου μας ειχε βαλει μια μερα ο δασκαλος να κλεισουμε τα ματια μας οσο επαιζε μουσικη και μας ελεγε να φανταστουμε τον ηλιο που ανατελει και τετοια. Πρεπει να κρατησε καμια ωρα. Ηταν ο, τι πιο χαλαρωτικο εχω κανει στη ζωη μου. Αμα βρεις κανα τετοιο τμημα τωρα που θα χαλαρωσει η καραντινα, πηγαινε.
    Αυτό που κάνατε ήταν διαλογισμός και όντως βοηθάει πολύ κι εγώ έκανα στη γιόγκα και κάνω και μόνος μου στο σπίτι όταν δω και με πιάνει άγχος και στεναχώρια.. είναι μια πολύ καλή λύση

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    119
    Antonis8 συγνώμη που παρεμβαίνω και πάλι..... φυσικό και λογικό που είσαι κουρασμένος.... βασανίζεσαι τόσο πολύ κάθε λεπτό της ώρας με αυτό που σου είπα προχτές... μηχανάκια, αριθμοί κλπ... οξύμετρα, θερμόμετρα, πιεσόμετρα κλπ.... μέσα σε ένα λεπτό της ώρας κάνεις δεκάδες αγχωτικές σκέψεις, ε δεν θα αντιδράσει το σώμα?? αφού πολλές φορές κι εσυ ο ίδιος μόνος σου απαντάς στα ερωτήματα που θέτεις, για το τι έχεις, μόνος σου έγραψες οτι σου πέρασε αυτό που είχες... όσο καιρό σε παρακολουθώ δεν έχεις πάθει ευτυχώς έμφραγμα, ούτε κάτι πιο σοβαρό απο αυτά τα γνωστά που έχεις... μην αναμοχλεύεις συνέχεια τα προβλήματα της μητέρας σου, της οικογένειας σου, οκ, δυστυχώς υπάρχουν όπως έχει και η δική μου οικογένεια, αλλά σου ξαναείπα προχτές προσπάθησε να μην παρατηρείς τον εαυτό σου σε κάθε δευτερόλεπτο... το άγχος μας ζορίζει τον οργανισμό και ο οργανισμός κάνει διάφορα.... βρες κάτι να σε χαλαρώνει, οχι να σε ταλαιπωρεί, χόμπυ, στο σπίτι... μουσική, συγγραφή, διάβασμα, παίρνε και κανένα xanax δεν είναι καταστροφή, κλείσε το ίντερνετ γιατι μας κάνει κακό με αυτά που ψάχνουμε και άσε τα πράγματα να ρολάρουν... δεν έχεις πάθει καρδιά που φοβάσαι κι ουτε θα πεθάνεις όσο κι αν θεωρείς οτι έχεις τόσους ιατρικούς λόγους... τυραννιέσαι...

  13. #13
    Antonis8
    Guest
    Χθες κοιμήθηκα στις έξι το πρωι και ξυπνησα 12. Σερνομαι σήμερα,εχω χαμηλη πιεση,πονους,ζάλη,σκοτοδιν� �ς.
    Φοβαμαι μην λιποθυμησω. Δεν πήρα ζαναξ, πήρα αντιισταμινικο και τουλάχιστον σταμάτησε το εξτριμ φτερνισμα. Θα παρω και σήμερα το βράδυ. Θα παω να κοιμηθω στης γιαγιας μου αν και φοβαμαι ότι θα παθω κάτι έτσι κι αλλιώς.

  14. #14
    Antonis8
    Guest
    Εχω πάρα πολυ χαμηλή πιεση σήμερα, 89/49 !!! Και ζάλη. Φοβαμαι ότι έχω αιμορραγία στο ανώτερο πεπτικο γιατί τις τελευταίες δυο μέρες τα κοπρανα μου ηταν σκούρα. Μου είχε ξανατυχει μια φορά και τα είχα παει για ανίχνευση αίματος. Δεν βρέθηκε κάτι αλλά δεν εμπιστευομαι ιδιαίτερα το εργαστήριο του χωριού. Ισως έχω μικρές αιμορραγιες στο στομαχι που μου προκαλούν και την αναιμία.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Αν ειναι μαυρα σαν καρβουνο δεν αποκλειεται. Το εχω παθει απο κατι που εφαγα.

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ειμαι αρκετα καλος ειμαι η μηπως δεν βλεπω αρκετα καλα
    By ImLost in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 20-08-2014, 13:56
  2. ειμαι καλα αλλα δε θελω να ειμαι καλα γιατι βαριεμαι
    By favvel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 17-09-2012, 13:12
  3. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ!!!ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ!!!
    By elenkouf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 03-11-2011, 22:29
  4. Replies: 26
    Last Post: 13-05-2011, 11:41
  5. ειμαι η τζενη και ειμαι καλα
    By τζενη_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 21
    Last Post: 13-04-2008, 16:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •