περί φαρμάκων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 45
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188

    περί φαρμάκων

    θέλω να ρωτήσω όλους τους διπολικούς τι φάρμακα παίρνουν;
    δεν μπορεί κάποιος τρόπος θα υπάρχει να μειωθούν οι δόσεις

    αν πίνετε καφέ, αν πίνετε αλκοόλ τι άλλο κάνετε ; αν έχει βγει κανένα καινούργιο χάπι ή κάποια μέθοδος που να θεραπεύει την ασθένεια

    εγώ παίρνω σολιάν και τριλεπτάλ και λιθιοφόρ θα ήθελα πολύ να έπαιρνα λιγότερα χάπια -γίνεται αυτό;

    είμαι 34 χρονών μέχρι πότε θα παθαίνω μανίες καταθλίψεις και τα σχετικά από τα 22 μου παλεύω με αυτή την αρρώστεια
    \"Thinking is a headache thats why we avoid it.\"

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    coma,exeis msn?den borw na steilw u2u..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    ούτε εγώ μπορώ να σου στείλω ελπίζω να ξεμπλοκάρει σύντομα
    \"Thinking is a headache thats why we avoid it.\"

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    21
    Καλημέρα παιδιά!

    Σπουδάζω ψυχολογία και επειδή έχω ασχολήθει σε πολύ μεγάλο βαθμό με την διπολική διαταραχή, αυτο που μπορώ να προτείνω ειναι ψυχοθεραπεία... Όσον αφορά τα φάρμακα, απο όσο ξέρω, ιδιαίτερα ευεργετικό είναι το λίθιο... παρόλα αυτά, μην ξεχνάς πως ο καλύτερος τρόπος να έχεις μικρότερης έντασης επεισόδια μανίας και κατάθλιψης είναι μέσω των διαφόρων ειδών ψυχολογικής υποστήριξης. Η ομαδική ψυχοθεραπεία, η οικογενειακή θεραπεία κτλ θα βοηθήσουν τόσο εσένα, όσο και τα άτομα του περιβάλλοντος σου να μην ενισχύουν τα συμπτώματα και κυρίως να μην τα προκαλούν. Θα μάθεις τεχνικές να ελέγχεις τους στρεσσογόνους παράγοντες και πίστεψε με θα δεις την διαφορά... Κατανοώ ότι είναι πολύ δύσκολο να το αντιμετωπίσεις αλλά έχοντας θετικές σκέψεις και κυρίως ένα ευνοικό περιβάλλον πιστεύω πως όλα θα καλυτερεύσουν... Απλά προσπάθησε να βρείς ένα εξειδικευμένο θεραπευτή με κατεύθυνση την συμπεριφοριστική θεραπεία.. Θεωρώ ότι θα βοηθηθείς αρκετά

    Από όσο ξέρω δεν έχει βρεθεί μόνιμη θεραπεία για την διπολική θεραπεία, ωστόσο μέσω αυτών των τεχνικών είμαι σίγουρος πως η ζωή σου θα βελτιωθεί αισθητά... Μην ξεχνάς πως η διπολική διαταραχή δεν οφείλεται πάντα σε παράγοντες εγκεφαλικής λειτουργίας.. ορμονικές διαταραχές ή πολλές φορές και το ίδιο το περιβάλλον προκαλούν την εμφάνιση της...

    ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ελπίζω οι λιγοστές μου γνώσεις πάνω στο αντικείμενο να σε βοηθήσουν...!! Αν έχω κάνει κάποιο λάθος σε αυτά που έγραψα παρακαλώ διορθώστε με!!!!

    Coma, σου εύχομαι ό,τι καλύτερο!!!


  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    Ευχαριστώ Ζάο κάνω ψυχοθεραπεία αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν αρρωσταίνω -φυσικά πάντοτε το προλαβαίνω με τα κατάλληλα φάρμακα ανεβάζοντας τις δόσεις

    αλλά κάπου έχω βαρεθεί χάπια χάπια μια ζωή
    \"Thinking is a headache thats why we avoid it.\"

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    21
    Καταλαβαίνω τι εννοείς.. απλά, συνήθως οι ψυχίατροι επικεντρώνονται σε μεγάλο βαθμό σε φαρμακευτικές αγωγές και δεν ακολουθούν το δύσκολο δρόμο της ψυχοθεραπείας...


    Αν δεις οτι η συνιστώμενη δόση δεν σου αρκεί, θα σου πρότεινα είτε να αλλάξεις την αγωγή (λόγω ίσως του γεγονότος ότι ανέπτυξες αντοχή στο συγκεκριμένο φάρμακο), ή να ρίξεις το βάρος σου σε ψυχοθεραπευτικές διαδικασίες... αρκεί βέβαια να βρεις ικανούς θεραπευτές. Ρώτα πως μπορούν να βοηθήσουν και τί είναι σε θέση να σου προσφέρουν...!!!


  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    κάνω ψυχοδυναμική ψυχοθεραπεία από τα λίγα που ξέρω πρόκειται για ψυχαναλυτική μέθοδο

    εσύ τι ξέρεις τί έχεις διαβάσει πάνω σε αυτό; βοηθάει καθόλου

    εγώ δύο χρόνια τώρα κάνω ψυχοθεραπεία
    \"Thinking is a headache thats why we avoid it.\"

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    21
    ...Καλησπέρα coma,

    Από όσο γνωρίζω η ψυχανάλυση στην περίπτωση της διπολικής διαταραχής αποβαίνει στην πλειονότητα των περιπτώσεων άκαρπη...

    Μάλιστα, και ο ίδιος ο Freud κατέληξε στο συγκεκριμένο συμπέρασμα όταν εξάσκησε την συγκεκριμένη πρακτική στους θεραπευόμενούς του που είχαν διαγνωσθεί ως διπολικοί!!!!!!!!!!!!!!

    Η γνωσιακή-συμπεριφορική θεραπεία γνωρίζω ότι έχει θεαματικά αποτελέσματα στην θεραπεία της διπολικής διαταραχής... Πραγματικά, η φαρμακευτική αγωγή δεν μπορεί από μόνη της να αλλάξει τα δεδομένα...
    Σκέψου πως σκοπός της είναι να καταστειλει κάποιες συμπεριφορές που στην συγκεκριμένη περίπτωση σχετίζονται με την μανία και την κατάθλιψη....

    Νομίζω πως είναι πιο σημαντικό το να εστιάσεις σε γνωστικές-συμπεριφοριστικες θεραπείες που θα σε βοηθήσουν να ελέγξεις τους παράγοντες που σου προκαλούν επεισόδια μανίας και κατάθλιψης.... (στο πρώτο comment μου έχω αναφέρει διεξοδικά σε τί μπορεί να σε ωφελήσει!!)

    Πρέπει να τονίσω βέβαια ότι δεν ανταποκρίνονται άψογα όλοι οι θεραπευόμενοι σε πολλά είδη ψυχοθεραπείας, πράγμα που σημαίνει πως ίσως δεν ενδείκνυται η ψυχανάλυση στην δική σου περίπτωση...!

    ΠΙστεύω πως στην περίπτωση σου βέβαια η γνωστική θεραπεία θα σε βοηθήσει πολύ!!!

    Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως στην Ψυχοθεραπευτική προσέγγιση της διπολικής διαταραχής, οι Γνωστικές-Συμπεριφορικές θεραπείες ειναι πιο ευεργετικές απο την ψυχανάλυση!!!

    Ελπίζω να βοήθησα...!!

  9. #9
    εγω επερνα seroquel,συνολικα 800 mg την ημερα...200 αρια,ενα πρωί ενα μεσημερι και 2 βραδυ πριν κοιμηθω.Αυτο για τα 2 προηγουμενα χρονια.Προσφατα τ αλλαξαμε και τωρα περνω seroquel xr,το βραδυ 2 χαπια των 300.
    Ειμαι γενικα ευχαριστημενη(τι καλα που θα ηταν χωρις χαπια και χωρις την αρωσστια!) αλλα προς το παρον το βρισκω δυσκολο να κοντρολαρω την ορεξη μου.Ανακαλυψα οτι μπορω να τρωω τα παντα.
    Θα κοψω το καπνισμα (ελπιζω!) και θα παω γυμναστηρια μια και το γυμναστηριο αποδεδειγμενα μου φτιαχνει την διαθεση.Ενταξει....ζοριζεσα� � λιγο στην αρχη αλλα μετα συνιθιζεις και το προτινω ανεπυφιλακτα.
    Αλκοολ καμια φορα(ο γιατρος μου χει πει με μετρο) αλλα τωρα τελευταια,μπορει να ειναι κι απ το seroquel xr με χαλαει παρα πολυ,μου ριχνει την διαθεση για τις επομενες 2-3 μερες.
    Ρωτησα και τον γιατρο μου μεχρι ποτε θα περνω τα χαπια και μου ειπε για παντα.Για παντα ειναι πολυ μεγαλη κουβεντα στις μερες μας.Εκτος και αν το \"ρίσκο\" του να κοψεις τα χάπια ειναι πιο ωφελιμο απο τα χάπια.Κι αυτο εχει χιλλιαδες ερμηνειες.
    Anyway ο γιατρος μου ειπε οτι εχω μια αρωσστια που χρειαζετε να περνω για παντα τα χαπια.Κατι σαν τον διαβητη.Θα εκοβε ποτε διαβητικος τα χαπια του?Η απαντηση ειναι οχι.
    Αλλα ουσιαστικα η διπολικη διαταραχη δεν ειναι σαν τον διαβητη.Και μακαρι και οι γιατροι να μπορουσαν να δωσουν μια στιβαρη απαντηση σε αυτο αλλα δεν μπορουν.Δεν μπορουν να αποδειξουν οτι ο δικος μου εγκεφαλος ειναι χημικα ανισοροπος(ανορθογραφος μπορει.....mea culpa!) .Δεν μπορουν να αποδειξουν τι ακριβως επηρεαζει το καθε φαρμακο.Δεν μπορουν να αποδειξουν οτι ειναι γενετικο.
    Κι ολα αυτα ανοιγουν μπροστα μου δρομους με απεραντες δυνατοτητες,αν με καταλαβαινεις.
    Και ελπιδα.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    21
    Coma, Το μόνο που μπορώ να σου προτείνω σχετικά με τη φαρμακευτική αγωγή είναι να απευθυνθείς στο θεράποντα ιατρό σου... Το να σου αναφέρουμε εμείς κάποια φάρμακα το θεωρώ κάπως επικίνδυνο και ανούσιο... Ο γιατρός σου κατανοεί καλύτερα τις ανάγκες σου!

    Και πάλι κατά τη γνώμη μου, αν θες να πάρεις πιο ελαφρά φάρμακα θα σου πρότεινα να αναθεωρήσεις τις ψυχοθεραπευτικές σου επιλογές....

    Αυτό (από όσο γνωριζω) βοηθά άτομα που θέλουν μείωση των φαρμάκων τόσο σε ποσότητα όσο και στην δύναμη τους.

    Πάνω απ\' όλα THINK POSITIVE!!!!!

    Να σαι καλά!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    coma, καλημέρα.παίρνω ντεπακίν, τοπαμάκ, λαντόζ και σιμπάλτα.έκοψα το αλκοόλ, το τστιγάρο και το καφέ.και πάνω που καλυτεύρευα λίγο, με έκαναν οι γονείς κομμάτια.
    σκέψου πως είμαι σε κατάθλιψη 7 μήνες τώρα.εσύ πώς πας?

  12. #12
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    59
    Καλησπέρα παιδιά. Εγώ παίρνω ένα Ρισπερντάλ των 3 και ένα Σεροκουέλ των 20.Δεν είμαι όμως καλά....Εκτός του ότι κάνω κακό στον εαυτό μου, δεν μπορώ να ζήσω την καθημερινότητά μου με ηρεμία...δεν μπορώ να κάτσω να διαβάσω για το πτυχίο μου και αυτό με γεμίζει τρομερές ενοχές γιατί δεν βλέπω να το παίρνω τον Ιούνιο και αυτό θα ήταν καταστροφή για μένα για πολλούς λόγους...γενικά δεν αντέχω τις πολλές ευθύνες και αρμοδιότητες..με πνίγει όσο δεν πάει...δεν ξέρω τι να κάνω για να το αλλάξω..τέλος πάντων να μη σας ζαλίζω με εμένα..
    Καλή δύναμη!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    coma, παιδιά, καλησπέρα.όταν σου χαλάνε οι γονείς σου τη ψυχολογία ε,σου δίνει και 2 ταβόρ επιπλέον ο γιατρός.κουράστηκα...

  14. #14
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    59
    αρκτος πραγματικά είναι πολύ κουραστκό ενώ εσύ προσπαθείς να προστατεύσεις από εξωγενείς παράγοντες τον εαυτό σου και συνέχεια είσαι σε εγρήγορση προσπαθώντας να δεις τυχόν σημάδια που θα σου δείξουν ότι πας για επεισόδιο μανίας ή κατάθλιψης να έχεις και γονείς που σε ρίχνουν ακόμα πιο πολύ....
    Πραγματικά κάτι πρέπει να κάνεις για αυτό...σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί έχω ένα θέμα σπίτι μου κι εγώ...

  15. #15
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    65
    invega na dokimaseis afou rwtiseis to giatro soy...

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •