Ο αδερφός του και η μητέρα του
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 45
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    14

    Ο αδερφός του και η μητέρα του

    Καλησπέρα, σας παρακαλώ διαβάστε το κείμενο μου και δώστε μου κάποια συμβουλή. Δεν έχω που να μιλήσω.

    Με τον σύντροφο μου γνωριστήκαμε και ζουμε στο εξωτερικό. Εγώ είμαι 26 κι αυτός 30. Δουλεύουμε μαζί σε μια επιχείρηση, και έχουμε βλέψεις να ανοίξουμε μια δικιά μας επιχείρηση στο μέλλον. Ο σύντροφος μου αντιμετώπιζε κάποια οικονομικά προβλήματα όπως έμαθα στην πορεία. Ο πατέρας του χρωστούσε κάποια λεφτά και άμα δεν έδινε αυτά τα λεφτά θα έμπαινε φυλακή. Μιλάμε για ένα μεγάλο ποσό κάποιων χιλιάδων ευρώ. Ο σύντροφος μου αναγκάστηκε να τα ζητήσει από το αφεντικό μας. Το αφεντικό μας του έδωσε τα λεφτά και έκαναν μια συμφωνία να του τα ξεπληρώσει μέσα σε έναν χρόνο. Το καλοκαίρι όμως ήρθε και ο μικρότερος αδερφός του ήρθε εδώ που είμαστε εμείς. Ο αδερφός του είναι 19 χρόνων και είναι αθλητής. Ήρθε εδώ για να κυνηγήσει μια καριέρα αθλητή και να τον βοηθήσει κ ο σύντροφος μου. Όποτε και έμεινε μαζί του. Δεν Το συμβόλαιο του σπιτιού μου έληγε τον Αύγουστο και το δικό του το Σεπτέμβρη. Ο σύντροφος μου με ρώτησε άμα θα ήθελα να βρούμε ένα σπίτι να συγκατοικησουμε και οι 3. Η αλήθεια είναι πως στην αρχή δεν το βρήκα καλή ιδέα γιατί δεν ήθελα να δημιουργεί κάποιο θέμα με τον αδερφό του στην πορεία. Τότε ο σύντροφος μου που αποκάλυψε πως ξεχρεώνει αυτά τα λεφτά που δανείστηκε για τον πατέρα του. Και πως ήτανε μέρες που την έβγαζε με 20 και 30 ευρώ την εβδομάδα. Όταν μου το είπε τους πήγαινα φαγητό, τους έκανα μερικά ψώνια για το σπίτι. Αυτά τα έκανα από αγάπη και δεν περίμενα κάτι σε αντάλλαγμα, το μόνο που ήθελα ήταν να τον στηρίξω σε αυτό το ζόρι που τραβάει και να τον βοηθήσω και έτσι μετά δέχθηκα να συγκατοικησουμε. Βέβαια μου είπε πως ο αδερφός του επίσης θα έβρισκε δουλειά και θα μοιραζόμασταν τα έξοδα του σπιτιού δια 3, όποτε θα μας έβγαινε πιο φθηνά. Έτσι και έγινε και συγκατοικησαμε. Εεε λοιπόν εκεί ξεκίνησαν τα προβλήματα. Επι ενάμιση μήνα τις δουλειές του σπιτιού τις έκανα μόνο εγώ, ενώ δούλευα παράλληλα. Μια μέρα έπιασα τον σύντροφο μου κι του είπα πως η συμφωνία μας ήταν θα μείνουμε όλοι μαζί κ ότι όλοι θα βοηθάμε στην καθαριότητα του σπιτιού. Ο αδερφός του μου έλεγε ‘χρειάζομαι αυτά τα ρούχα για αύριο, ποτε θα βάλεις πλυντήριο;’. Όταν συζητουσα αυτό το θέμα με τον φίλο μου, μας άκουσε ο αδερφός του και έρχεται και μου λέει ‘ο Γ. δουλεύει όλη την ημέρα, δεν μπορείς να έχεις την απαίτηση να έρχεται από την δουλειά και να καθαρίζει, και να του γκρινιαζεισ’ Και συνεχίζει λέγοντας ‘οποίος νιώθει, θα κάνει δουλειές’ εγώ εκείνη την στιγμή νευρίασα κι στεναχωρέθηκα και ξέσπασα σε κλάματα που μου μίλησε έτσι. Ο σύντροφος μου δεν πήρε το μέρος μου και νευρίασε κιόλας μαζί μου και άρχισε να μου λέει ‘άσε θα κάνω εγώ τις δουλειές του σπιτιού, εσυ μην κανεις τίποτα, θα τα κάνω όλα εγώ.’ Το προσπερνάω, μετά από έναν μήνα συγκατοίκησης κι ενώ δουλεύαμε κ οι 3, ο αδερφός του παθαίνει μια θλάση και μένει εκτός αθλήματος για 8 εβδομάδες. Κι τότε λέει στον σύντροφο μου πως θέλει να σταματήσει την δουλειά για να αφοσιωθεί στο άθλημα και να πηγαίνει γυμναστήριο. Ο σύντροφος μου το δέχθηκε και τώρα ήμασταν εγώ κ αυτός με όλα τα έξοδα του σπιτιού, να δουλεύουμε εγώ 47 ώρες και αυτός πάνω από 50 ώρες την εβδομάδα για να μπορούμε να πληρώνουμε τους λογαριασμούς μας και να βάζει και λεφτά στην άκρη για το χρέος. Στο μεταξύ ο αδερφός του επι δυο μήνες το μόνο που έκανε ήταν να παίζει βιντεοπαιχνίδια, ούτε προπόνηση, ούτε δουλειά. Τότε έτυχε το αφεντικό μας να μου πει πως θέλει να μειώσει τις ώρες μου το οποίο ο φίλος μου δεν δέχθηκε γιατί πως θα τα βγάζουμε περα. Εγώ του είπα πως έχω κουραστεί να δουλεύω τόσες ώρες. Είχα μόνο μια μέρα ρεπό. Του είπε πως ο αδερφός του πρέπει να βρει δουλειά και να συνεισφέρει γιατί αυτή ήταν η συμφωνία μας εξ αρχής. Και θύμωσε μαζί μου και μου είπε πως θέλω να χαλάσω τη σχέση τους και ότι μπαίνω ανάμεσα στην οικογένεια του. Εκείνο τον καιρό έκλαιγα κάθε μέρα.Έρχονται τα Χριστούγεννα και ο αδερφός του αποφασίζει τελευταία στιγμή να φύγει για Ελλάδα για διακοπές. Λεφτά προφανώς δεν είχε, και ο σύντροφος μου κατέληξε να δανείζεται κι αλλά λεφτά για τα εισιτήρια του, τα οποία κόστισαν 300€. Το κερασάκι στην τούρτα είναι η μητέρα του συντρόφου μου. Η μητέρα του τον παίρνει τηλέφωνο 5 φορές την ημέρα το λιγότερο, χωρίς υπερβολές. Τον παίρνει το πρωί που ξυπνάμε, τον παίρνει στη δουλειά 3 φορές και παραπάνω κάποιες φορές και τον παίρνει και το βράδυ όταν γυρίζουμε σπίτι από την δουλειά. Κοιμόμαστε, τρώμε, είμαστε έξω με φίλους, είμαστε σε εκδηλώσεις, είμαστε στο κρεβάτι σε ρομαντικές στιγμές παίρνει τηλ συνεχώς. Παίρνει τηλ, της λέμε τρώμε και του πιάνει τη κουβέντα για 40 λεπτα. Αλλά ο φίλος μου της δίνει θάρρος, αντί να της πει τρώμε τώρα θα μιλήσουμε άλλη στιγμή, κάθεται και μιλάει με τις ώρες. Του κάνει σκηνικά τύπου ‘έμαθα ήσουν εχθές για φαγητό, δεν μπορουσες να σηκωσεις το τηλ;’ ή ‘είναι ο αδερφός σου εκεί, είναι ευθύνη σου να τον φροντίζεις, να τον υποστηρίζεις, να τον προσέχεις’ που εγώ μπορώ να σας πω πως ο σύντροφος μου βοηθάει πολύ τον αδερφό του, ενώ ο αδερφός του κάθεται και παίζει βιντεοπαιχνίδια, ο σύντροφος μου ψάχνει για ομάδες, στέλνει εμαιλ, μιλάει με προπονητές και μάνατζερ. Επίσης ο αδερφός του δεν έχει κανέναν σεβασμό προς εμάς, βάζει την μουσική πολύ δυνατά τα βραδια και άμα του πούμε να την χαμηλώσει αρχίζει και φωνάζει. Δεν είμαι άνετη να μιλήσω στο ίδιο μου το σπίτι. Δεν έχω φωνή. Αυτή η κατάσταση με πνιγεί. Ο μικρός αδερφός είναι πολύ καλομαθημένος και ο φίλος μου δεν του χαλάει χατήρι για να μην αρχίσει και μας φωνάζει. Και η μητέρα τους συνέχεια πάνω από το κεφάλι μας, αφού έπαιρνε τηλ τον σύντροφο μου και του έλεγε να της βρει δουλειά για να έρθει να μείνει κι αυτή εδώ. Στο μεταξύ στην Ελλάδα έχει τον άντρα της και ένα ακόμα παιδί. Πριν λίγες μέρες και ενώ καθόμασταν στο σαλόνι και οι 3, ο σύντροφος μου μού ανακοινώνει μπροστά στον αδερφό του ότι και του χρόνου θα μείνει μαζί μας και να πάμε σε μεγαλύτερο σπίτι, και να πάρουμε κι αμάξι για να τον πηγαίνει σε προπονήσεις. Εμένα δεν με ρώτησε καν αν συμφωνώ να μείνουμε πάλι όλοι μαζί, δεν με υπολόγισε καν στην απόφαση. Ο σύντροφος μου θέλει να παντρευτούμε και να ξεκινήσουμε οικογένεια αλλά δεν ξέρω τι να κάνω. Κι άμα παντρευτούμε θέλω να παντρευτώ αυτόν και όχι όλη του την οικογένεια. Φοβαμαι ποτέ δεν θα είμαι προτεραιότητα του, πάντα θα έρχομαι δεύτερη και τριτη. Και προς θεού δεν θέλω να μπω ανάμεσα σε αυτόν και την οικογένεια του αλλά με κάνει να αναρωτιέμαι εγώ που χωράω στην ζωή του; Η μητέρα του ανακατεύεται παντού και θέλει να τα ξέρει όλα. Και ο σύντροφος μου το ανέχεται αυτό και το θεωρεί φυσιολογικό. Ακομα και το αφεντικό μας τον λένε μαμακια, και του έχει μιλήσει ώστε να κόψει τα πολλά τηλεφωνήματα με την μαμά του στην ώρα της δουλειασ. Θέλω να έχουμε μια όμορφη σχέση, με τις οικογένειες μας στην ζωή μας αλλά με κάποια όρια. Ξέρω πως δεν μου πέφτει λόγος για τα οικογενειακά του αλλά από την στιγμή που κάποια πράγματα επηρεάζουν τη δίκη μας σχέση και συμβίωση, να κρατήσω το στόμα μου κλειστό; Το θέμα με τον αδερφό του και το άμα θα μείνει μαζί μας ή όχι έπρεπε να το συζητήσει μαζί μου, όχι να πάρει την απόφαση μόνος του μόνο κ μόνο επειδή είναι αδερφός του. Κι άμα ήταν ο δικός μου αδερφός εδώ μαζί μας, ο σύντροφος μου θα ανεχόταν τέτοια συμπεριφορά; Νιώθω πολύ μόνη μερικές φορές, και δεν έχω σε ποιον να μιλήσω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Να πεις στον συντροφο σου πως ο αδερφος του είναι συγκάτοικος και δεν είναι γκομενος σου και πως όπως σε οποιοδήποτε σπιτι που θα ήταν συγκάτοικος θα έκανε τις δουλειές του σπιτιού και θα πλήρωνε τα έξοδα του έτσι πρέπει να γίνεται και σε αυτό το σπίτι. Αν θέλει να τον συντηρεί ο ίδιος να τον συντηρεί αλλά ούτε θα γίνεις εσύ δούλα του αδερφού του ούτε θα πληρώνεις εσύ τα έξοδα του. Εγω πάντως αν ήμουν γυναίκα δεν θα έμπλεκα μαζί του να σου πω την αλήθεια, δεν θα τον παντρευόμουν με τίποτα γιατί μαζί με αυτόν που είναι και μαμακιας θα έπρεπε να παντρευτώ και όλη τη οικογένεια. Ακομα και αν μου έλεγε στα λόγια πως δεν θα συνέβαινε κάτι τέτοιο ειλικρινά δεν θα τον πίστευα γιατί οι κακιες συνηθείες και δικές του και της μάνας του δύσκολα κοβονται και με ενδεχόμενο γαμο τα πραγματα θα περιπλέκανε ακομα περισσότερο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Να πεις στον συντροφο σου πως ο αδερφος του είναι συγκάτοικος και δεν είναι γκομενος σου και πως όπως σε οποιοδήποτε σπιτι που θα ήταν συγκάτοικος θα έκανε τις δουλειές του σπιτιού και θα πλήρωνε τα έξοδα του έτσι πρέπει να γίνεται και σε αυτό το σπίτι. Αν θέλει να τον συντηρεί ο ίδιος να τον συντηρεί αλλά ούτε θα γίνεις εσύ δούλα του αδερφού του ούτε θα πληρώνεις εσύ τα έξοδα του. Εγω πάντως αν ήμουν γυναίκα δεν θα έμπλεκα μαζί του να σου πω την αλήθεια, δεν θα τον παντρευόμουν με τίποτα γιατί μαζί με αυτόν που είναι και μαμακιας θα έπρεπε να παντρευτώ και όλη τη οικογένεια. Ακομα και αν μου έλεγε στα λόγια πως δεν θα συνέβαινε κάτι τέτοιο ειλικρινά δεν θα τον πίστευα γιατί οι κακιες συνηθείες και δικές του και της μάνας του δύσκολα κοβονται και με ενδεχόμενο γαμο τα πραγματα θα περιπλέκανε ακομα περισσότερο.
    Η γκομενα του αδερφου μου τον αναγκασε να μετακομισουν διπλα στην μανα της. Βεβαια αυτος παιρνει λεφτα απο τη μανα μας, δεν της δινει. Και ερχεται να τρωει εδω γιατι η μαγειρικη της γκομενας δεν κανει ουτε για ποντικοφαρμακο. Επισης φορτωσε ολα τα χρεη απο τα δανεια που επαιρνε πανω στο συεγαδτικο πιυ ξεπληρωνει η μανα μας και εκλεψε με πλαστη διαθβκη την περιουσια που μας αφησε εξ αδιαιρετου ο παππους μας. Αλλα φυσικα η γκομενα του λεει οτι ειναι αδικημενος και οτι τον εκμεταλλευομαστε. Χαχαχα! Ετσι ειναι οι γυναικες, ειτε στο 1920 ειτε στο 2020, ειτε στο σκατοχωρι ειτε στην πολη, αυτες ειναι, και μαθηματα για το συμφερον τους δεν χρειαζονται!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,414
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Η γκομενα του αδερφου μου τον αναγκασε να μετακομισουν διπλα στην μανα της. Βεβαια αυτος παιρνει λεφτα απο τη μανα μας, δεν της δινει. Και ερχεται να τρωει εδω γιατι η μαγειρικη της γκομενας δεν κανει ουτε για ποντικοφαρμακο. Επισης φορτωσε ολα τα χρεη απο τα δανεια που επαιρνε πανω στο συεγαδτικο πιυ ξεπληρωνει η μανα μας και εκλεψε με πλαστη διαθβκη την περιουσια που μας αφησε εξ αδιαιρετου ο παππους μας. Αλλα φυσικα η γκομενα του λεει οτι ειναι αδικημενος και οτι τον εκμεταλλευομαστε. Χαχαχα! Ετσι ειναι οι γυναικες, ειτε στο 1920 ειτε στο 2020, ειτε στο σκατοχωρι ειτε στην πολη, αυτες ειναι, και μαθηματα για το συμφερον τους δεν χρειαζονται!
    Εδώ δεν είναι το δικό σου θέμα για να μας λες για τα δικά σου, είναι της κοπέλας... Οπότε αν δεν έχεις να πεις κάτι που θα τη βοήθησει άνοιξε δικό σου να διηγείσαι τις ιστορίες για αγρίους...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  5. #5
    Miliva21
    Guest
    Με λίγα λόγια έγινες η δουλα τους! Ωραία πράγματα.....
    Κάτσε και μιλα με τον σύζυγό σου ...πες του ότι για να κάνετε οικογένεια θέλετε τον χώρο σας......

    Εξήγησε του ότι εχεις κουραστεί πλέον και πως ήθελες όπως κάθε άνθρωπος όταν παντρευτείς να έχεις το δικό σου σπιτι...Την ανεξαρτησία σου

    Πες του ότι έχεις ανάγκη από προσωπικό χώρο και από ένα σπίτι που θα έχετε την ηρεμία σας ......Και ότι δεν μπορείς να τα βγάλεις άλλο πέρα με συγκατοίκους μες στο σπίτι σας...

    Αν χρειαστεί διευκρίνισε του πως η δική σου η οικογένεια ποτέ δεν έχει παρέμβει στη ζωή σας και ότι σας έχει δώσει την ελευθερια να είστε αυτόνομοι....σε αντίθεση με το σόι του που ζει μαζί σας

    Ο αδερφός σου από ότι περιγράφεις εκμεταλλεύεται τη φιλοξενία σας στο έπακρο....Εξήγησε του ότι πλέον δεν είναι μωρο και ότι μπορεί ο ίδιος να προσπαθήσει να βγάλει δικά του χρήματα και να πάει να μείνει κάπου αλλού....πες του ότι ΚΑΙ τους έχεις βοηθήσει ΚΑΙ φιλοξενία προσέφερες αλλα μέχρι ένα σημείο .....

    Βάλε τα όρια σου ......

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    14
    Καλησπέρα Ορεστη, η αλήθεια είναι πως δεν μπορώ να διακρίνω εάν ο τόνος του μηνύματος σου είναι σαρκαστικός και υπονοείς ότι εγώ κοιτάω κάποιο συμφέρον και κατά μια έννοια προσπαθώ να το παίξω ‘θύμα’. Μπορώ να περιγράψω και άλλα περιστατικά που έχω ζήσει με τον αδερφό του και την μητέρα του. Και επειδή ακριβώς αγαπάω αυτόν τον άνθρωπο ζητάω μια συμβουλή. Σε καμία περίπτωση δεν παραφουσκωνω γεγονότα, και αυτά που ανέφερα έχουν γίνει ακριβώς έτσι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    brown eyes αν το θέμα είναι αληθινό και δεν τρολλάρεις, αγόρασε καινούρια παππούτσια και φύγε τρέχοντας χθες. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να τον αλλάξεις και να βάλεις όρια, μην χαντακώνεσαι! Απορώ πως δεν έχεις πατήσει εξαφανιαζόλ ακόμα!!!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    brown eyes αν το θέμα είναι αληθινό και δεν τρολλάρεις, αγόρασε καινούρια παππούτσια και φύγε τρέχοντας χθες. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να τον αλλάξεις και να βάλεις όρια, μην χαντακώνεσαι! Απορώ πως δεν έχεις πατήσει εξαφανιαζόλ ακόμα!!!
    Αγαπητή Sonia, κι όμως δεν είναι καθόλου τρολ. Οντως βιώνω τέτοιες καταστάσεις καθημερινά. Για αυτό κιόλας βρήκα το θάρρος να μιλήσω εδώ. Δεν έχω μιλήσει ούτε στους γονείς μου για αυτό γιατί ξερω πως θα στεναχωρηθούν.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Η γκομενα του αδερφου μου τον αναγκασε να μετακομισουν διπλα στην μανα της. Βεβαια αυτος παιρνει λεφτα απο τη μανα μας, δεν της δινει. Και ερχεται να τρωει εδω γιατι η μαγειρικη της γκομενας δεν κανει ουτε για ποντικοφαρμακο. Επισης φορτωσε ολα τα χρεη απο τα δανεια που επαιρνε πανω στο συεγαδτικο πιυ ξεπληρωνει η μανα μας και εκλεψε με πλαστη διαθβκη την περιουσια που μας αφησε εξ αδιαιρετου ο παππους μας. Αλλα φυσικα η γκομενα του λεει οτι ειναι αδικημενος και οτι τον εκμεταλλευομαστε. Χαχαχα! Ετσι ειναι οι γυναικες, ειτε στο 1920 ειτε στο 2020, ειτε στο σκατοχωρι ειτε στην πολη, αυτες ειναι, και μαθηματα για το συμφερον τους δεν χρειαζονται!
    Αυτό φίλε δεν είναι σωστό δεν μπορεις να θεωρείς συλληβδην πως όλες οι γυναίκες είναι το ίδιο από τη συμπεριφορά της μίας. Έχει πολλα κελεπούρια άνδρες που νομίζουν πως η γυναίκα θα γίνει μαμα τους και δεν ξερουν να ψήσουν ένα τοστ, όχι να φτιάξουν ένα πιάτο φαγητό να φάνε. Τώρα αν η κοπελα του αδερφού σου είναι έτσι όπως τη λες δεν φταίει εκεινη αλλά το αδερφάκι σου αλλα όπως και να έχει η κοπέλα που άνοιξε το θέμα έχει ένα πρόβλημα που θέλει να εκφράσει, γνωρίζει την απάντηση και θέλει να δει αν είναι αυτή που σκέφτεται, δεν μπήκε για να ακούσει τον πόνο το δικό μας συμβουλή ψάχνει

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by brown eyes View Post
    Αγαπητή Sonia, κι όμως δεν είναι καθόλου τρολ. Οντως βιώνω τέτοιες καταστάσεις καθημερινά. Για αυτό κιόλας βρήκα το θάρρος να μιλήσω εδώ. Δεν έχω μιλήσει ούτε στους γονείς μου για αυτό γιατί ξερω πως θα στεναχωρηθούν.
    Αφού ήδη έχεις κάνει προσπάθειες και ο σύντροφός σου είναι στην κοσμάρα του και δεν καταλαβαίνει, τι νομίζεις ότι θα αλλάξει;
    Κατά βάθος το ξέρεις ότι δεν έχετε μέλλον μαζί αν θες να διατηρήσεις την ψυχική σου υγεία.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Εδώ δεν είναι το δικό σου θέμα για να μας λες για τα δικά σου, είναι της κοπέλας... Οπότε αν δεν έχεις να πεις κάτι που θα τη βοήθησει άνοιξε δικό σου να διηγείσαι τις ιστορίες για αγρίους...
    Ιστοριες για αγριους χαρακτηρισε τις δικες σου αν θες. Οι δικες μου αφορουν την πραγματικοτητα. Επισης εχω παρατηρησει και μπορω να αποδειξω οτι απο οταν γραφτηκα στο φορουμ, καθε φορα που μου απευθυνεις το λογο ειναι για να μου κανεις επιθεση. Αρα δε νομιζω οτι νοιαζεσαι για το θεμα της κοπελας, αλλα ψαχνεις αφορμη για συνειδητη επιθεση και εκτονωση εμπαθειας. Απο εδω και εμπρος θα βρισκεσαι στη λιστα αγνοησης για να μη μπορω να δω τα ποστ σου.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Αυτό φίλε δεν είναι σωστό δεν μπορεις να θεωρείς συλληβδην πως όλες οι γυναίκες είναι το ίδιο από τη συμπεριφορά της μίας. Έχει πολλα κελεπούρια άνδρες που νομίζουν πως η γυναίκα θα γίνει μαμα τους και δεν ξερουν να ψήσουν ένα τοστ, όχι να φτιάξουν ένα πιάτο φαγητό να φάνε. Τώρα αν η κοπελα του αδερφού σου είναι έτσι όπως τη λες δεν φταίει εκεινη αλλά το αδερφάκι σου αλλα όπως και να έχει η κοπέλα που άνοιξε το θέμα έχει ένα πρόβλημα που θέλει να εκφράσει, γνωρίζει την απάντηση και θέλει να δει αν είναι αυτή που σκέφτεται, δεν μπήκε για να ακούσει τον πόνο το δικό μας συμβουλή ψάχνει
    Δε μου αρεσουν οι γενικευσεις αλλα η ελληνικη πραγματικοτητα καπως ετσι ειναι. Δε γινεται να μη σχολιαζουμε τι γινεται στην κοινωνια. Οπωσδηποτε κανεις δεν πρεπει να γινεται υπηρετης των συγγενων του, αλλα επειδη ο καθενας ετσι μπορει να αισθανεται, δικαιως ή αδικως, η καλυτερη συμβουλη ειναι να μιλησουν ανοιχτα και να διαπραγματευτουν εντιμα. Εγω παντα ετσι προσπαθω να κανω. Ενα φορουμ δεν μπορει να κανει τον δικαστη και να κρινει ποιος εχει δικιο μεσα σε μια οικογενεια.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,414
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Ιστοριες για αγριους χαρακτηρισε τις δικες σου αν θες. Οι δικες μου αφορουν την πραγματικοτητα. Επισης εχω παρατηρησει και μπορω να αποδειξω οτι απο οταν γραφτηκα στο φορουμ, καθε φορα που μου απευθυνεις το λογο ειναι για να μου κανεις επιθεση. Αρα δε νομιζω οτι νοιαζεσαι για το θεμα της κοπελας, αλλα ψαχνεις αφορμη για συνειδητη επιθεση και εκτονωση εμπαθειας. Απο εδω και εμπρος θα βρισκεσαι στη λιστα αγνοησης για να μη μπορω να δω τα ποστ σου.
    Άντε, άντε... Είναι η πρώτη φορά που σου απευθύνω το λόγο... Όσο για την πραγματικότητα, δεν πιστεύω λέξη, για όλα σου φταίνε οι άλλοι και νομίζεις ότι όλοι τα έχουν μαζί σου από τη γειτόνισσα που δήθεν κοπανάει μέχρι κι εμένα... Καλά έκανες και μ' έβαλες στη λίστα αγνόησης, έτσι κι αλλιώς το λήγω εδώ από σεβασμό στη θεματοθέτρια...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #14
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Ιστοριες για αγριους χαρακτηρισε τις δικες σου αν θες. Οι δικες μου αφορουν την πραγματικοτητα. Επισης εχω παρατηρησει και μπορω να αποδειξω οτι απο οταν γραφτηκα στο φορουμ, καθε φορα που μου απευθυνεις το λογο ειναι για να μου κανεις επιθεση. Αρα δε νομιζω οτι νοιαζεσαι για το θεμα της κοπελας, αλλα ψαχνεις αφορμη για συνειδητη επιθεση και εκτονωση εμπαθειας. Απο εδω και εμπρος θα βρισκεσαι στη λιστα αγνοησης για να μη μπορω να δω τα ποστ σου.
    Άνοιξε θεμα Ορέστη και γραψε ότι θες για τα δικά σου.. Σε θέματα άλλων να σχολιάζεις θέματα που τους αφορούν..

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    14
    Παιδιά δεν απευθύνθηκα εδώ για να ξεκινήσω κάποια διαμάχη. Απευθύνθηκα εδώ για να ζητήσω κάποια συμβουλή. Μπορεί κάποιοι να μην το πιστεύετε αλλά οντως βρίσκομαι σε μια περίεργη θέση και ήρθα εδώ να βρω μια ανθρώπινη παρηγοριά κι συμβουλή, όχι κριτική και επίθεση. Νόμιζα και από το όνομα της ιστοσελίδας πως αυτός ήταν ο σκοπός.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ο αδερφός μου πάσχει απο αυτισμό
    By petros81 in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 15
    Last Post: 25-03-2020, 18:21
  2. αδερφος να σου πετυχει..
    By boo in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 56
    Last Post: 20-04-2018, 10:28
  3. Ο αδερφός μου
    By anewuser in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 17-12-2012, 08:56
  4. Ο αδερφός
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 12-07-2011, 04:22
  5. Ξεχασιάρης αδερφός
    By ΜΕΘ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 24-09-2010, 00:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •