Ο αδερφός του και η μητέρα του - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 45 of 45
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by brown eyes View Post
    Στον σύντροφο μου έχω μιλήσει, όχι με φωνές και υστερίες. Τον είχα πιάσει ήρεμα και ωραία κι του είπα πως με κάνει να νιώθω αυτή η κατάσταση. Αυτός όμως θίγεται και νομίζει ότι τα λέω για κακό ή ότι δεν συμπαθώ τον αδερφό του και θέλω να τους χαλάσω την σχέση. Που κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Δεν ξερω τι άλλο να του πω, με τι άλλον τρόπο να του μιλήσω για να καταλάβει και τη δίκη μου πλευρά. Στον αδερφό του δεν μπορώ να μιλήσω γιατί είμαι σίγουρη πως θα αρχίσει να φωναζει και θα με οδηγήσει στο να αρχίσω να φωνάζω κι εγώ και θα μαλώσουμε άγρια. Μα και τώρα που σας γράφω, ήμουν στο σαλόνι με τον σύντροφο μου και κάναμε κάτι μαθήματα στον υπολογιστή, έρχεται μέσα ο αδερφός του και του λέει θέλει να δουν το νέο επεισόδιο από μια σειρά. Του λέει ο σύντροφος μου θα το δουν σε λίγο γιατί κάνουμε τα μαθήματα τώρα και ο μικρός νευρίασε και του φώναξε ‘άσε δεν θέλω να το δω τωρα’ και πήγε στο δωμάτιο του. Πειτε μου, με ένα τέτοιο άτομο πως να κουβεντιάσω εγώ; Και βέβαια αυτό έχει ως αποτελέσμα ο σύντροφος μου να μην του χαλάει χατήρι σε τίποτα. Έχουμε πλάνα να κάνουμε κάτι εμείς σαν ζευγάρι, αν ο αδερφός του πει στον φίλο μου ‘αααα θέλω να κάνουμε αυτό σημερα’ ο φίλος μου θα με ακυρώσει εμένα. Ειλικρινά σας μιλάω, αν δεν γίνει το δικό του όταν το θέλει θυμώνει και φωναζει. Έχω απελπιστεί, δεν ξερω τ να κάνω. Και άμα του πω θέλω να χωρίσουμε για αυτούς τους λόγους, εγώ θα βγω η κακια, γιατί αυτοί είναι 2 και εγώ είμαι 1. Και θα λένε πως δεν ήθελα τον αδερφό του και την οικογένεια του και διαφορα τέτοια.
    Το ευκολο συμπερασμα απο αυτο που γραφεις ειναι πως ο μικρος αδερφος ειναι ανωριμος και τον κακομαθαινει ακομα και τωρα ο φιλος σου. Το δυσκολο συμπερασμα, ειναι οτι κι ο φιλος σου ειναι ανωριμος ο ιδιος που το συντηρει ολο αυτο, και που δεν βαζει τις αναγκες της σχεσης σας πρωτα αλλα και τις προσωπικες σου αναγκες σαν ατομο που θελει να εξελιχθει (το παραδειγμα των μαθηματων). Οσο για το τι θα πουν οι αλλοι και τα σογια, τι σημασια εχει; Μ' αυτους εχεις ερωτικη σχεση; Δενειναι η ερωτηση ρητορικη γιατι απο οσα μου λες, μεσα απ' την προσκολληση του φιλου σου με την οικογενεια του, καταληγεις να εχεις κανει αθελα σου σχεση με την οικογενεια του εσυ...
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Το ευκολο συμπερασμα απο αυτο που γραφεις ειναι πως ο μικρος αδερφος ειναι ανωριμος και τον κακομαθαινει ακομα και τωρα ο φιλος σου. Το δυσκολο συμπερασμα, ειναι οτι κι ο φιλος σου ειναι ανωριμος ο ιδιος που το συντηρει ολο αυτο, και που δεν βαζει τις αναγκες της σχεσης σας πρωτα αλλα και τις προσωπικες σου αναγκες σαν ατομο που θελει να εξελιχθει (το παραδειγμα των μαθηματων). Οσο για το τι θα πουν οι αλλοι και τα σογια, τι σημασια εχει; Μ' αυτους εχεις ερωτικη σχεση; Δενειναι η ερωτηση ρητορικη γιατι απο οσα μου λες, μεσα απ' την προσκολληση του φιλου σου με την οικογενεια του, καταληγεις να εχεις κανει αθελα σου σχεση με την οικογενεια του εσυ...
    Και ο σύντροφος μου δεν είναι και πολύ ώριμος. Δουλεύουμε μαζί σε μια επιχείρηση και έχουμε βλέψεις να ανοίξουμε και μια δικιά μας επιχείρηση στο μέλλον. Δηλαδή αυτό ήταν το σχέδιο μας. Αυτό θέλουμε και οι δυο από επαγγελματικής άποψης. Τώρα βλέπω πως ο φίλος μου πιο πολύ ασχολείται με την καριέρα του αδερφού του και να ασχολείται με το τι θα κάνει ο αδερφός του παρά να προχωρήσουμε τα πλάνα μας για την δίκη μας δουλειά. Και ναι ίσως να έχεις δίκιο, ίσως επειδή μένει μαζί μας ο αδερφός του, και κάνουμε τα πάντα όλοι μαζί, και έχουμε και την μητέρα του στο τηλέφωνο συνέχεια να ρωτάει για τα πάντα και να ανακατεύεται στα πάντα, ίσως η σχέση μας δεν είναι μεταξύ των δυο μας μόνο, αλλά εμένα και της οικογένειας του. Και οι φίλοι του που τον ξέρουν καιρό πριν γνωριστούμε εμείς, με έχουν πλησιάσει από μόνοι τους και μου έχουν πει πως δεν θεωρούν σωστή αυτή την συμπεριφορά και με τον αδελφό και την μητέρα του. Και μου έχουν πει πως κ αυτοί του έχουν μιλήσει σαν φίλοι αλλά ο φίλος μου δεν καταλαβαίνει. Και ίσως να μην αλλάξει ποτε, ή άμα το καταλάβει ποτέ να είναι κ αργά. Γιατί και εγώ να μην είμαι δίπλα του, θα είναι κάποια άλλη κοπέλα να τα τραβάει αυτά κι δεν ξερω πόσες θα ανεχόντουσαν τέτοιες συμπεριφορές

  3. #33
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by brown eyes View Post
    Καλημερα Miliva21, όπως σωστά παρατήρησες έτσι είναι ο χαρακτήρας μου. Και στην οικογένεια μου ο αδερφός μου και η αδερφή μου ήταν πάντα νευρικοί χαρακτήρες κι μαλώνανε συχνά. Εγώ είμαι πιο ήρεμη κι χαμηλών τόνων κι δεν θέλω να δημιουργώ εντάσεις. Έχω πιάσει τον εαυτό μου να συμφωνώ σε παρά πολλά πράγματα που να μην ήθελα. Νομίζεις υπάρχει καποιος τρόπος που θα μπορούσα να πατήσω πόδι χωρίς να δημιουργήσω τριβές στο σπίτι;
    Για να το αλλάξεις αυτό θα είναι δύσκολο....εφόσον αναγνωρίζεις ότι είναι στοιχείο του χαρακτήρα σου πλέον....αλλά όχι ακατόρθωτο

    Συνήθως οι άνθρωποι που δυσκολεύονται να πουν όχι..πέρα από την αντιπαράθεση φοβούνται μην χάσουν την υποστήριξη και την αποδοχή των άλλων....ετσι με τη στάση τους τροφοδοτούν την όλη κατάσταση και συναινούν σιωπηρά στο να κάνουν τα χατίρια των άλλων....και οι άλλοι να τους κάνουν ότι θέλουν....

    Σίγουρα ο μικρός είναι πολύ κακομαθημένος και χωρίς όρια και ο άντρας σου δεν έχει απογαλακτιστει ακόμα και δεν έχει βάλει ούτε και εκείνος τα δικά του όρια στο σοι του .....και όλα αυτά βρήκαν προσφορο έδαφος λόγω της υποχωρητικης στάσης σου

    Βάλε τα όρια σου σταδιακα.....ξεκινώντας από μικρά πράγματα που φαίνονται ανούσια......μάθε να λες την γνώμη σου και να την υπερασπίζεσαι παρακινώντας τους άλλους να σε ακολουθήσουν σε αυτό που θες ...... παίρνε πρωτοβουλίες

    Σίγουρα να είσαι έτοιμη για έντονους τσακωμούς ....γιατί είναι ένα θέμα που έχει φτάσει στα άκρα............και θα μπορούσε άνετα να είναι και λόγος χωρισμού.......Όμως αν θες να αλλάξεις πρέπει να πεις σταθερά αυτό που αισθάνεσαι και θες....δλδ την ηρεμία του σπιτιού σου και την ανεξαρτησία σου....

    Πες στον άντρα σου πως έκανες ό,τι μπορούσες για τους συγγενεις του (εφόσον είστε όλοι μια οικογένεια) αλλα τόνισε του ότι νιώθεις πως κάνεις δεν το εκτιμαει αυτό και ότι έχεις γίνει μαλακας και δουλα να τους υπηρετείς....Ότι πρέπει να σταματήσει.....

    Φυσικά και θα τσακωθείτε...Φυσικά και θα αντιδράσουν.....Όμως θα πρέπει να παραμείνεις σταθερή......αν θες να δεις αλλαγή σε σένα και στους γύρω σου

    Αν καταφέρεις και αλλάξεις..... να ξέρεις ότι αυτή σου η αλλαγή δεν θα τους αρέσει και θα προσπαθούν να σε κάνουν όπως πριν ....υποχωρητικη και "ναι" σε όλα γιατί έτσι έμαθαν και έτσι τους βολεύει....αν υποκύψεις όμως θα σε κάνουν για πάντα ότι θέλουν.....

    Δεν υπάρχει άλλος δρόμος και εύκολη λύση....

    Το μόνο σίγουρο που σου προτείνω πάντως είναι να μη μπεις στη διαδικασία να κάνεις παιδί τώρα .......γιατί η κατάσταση μπορεί να γίνει χειρότερη....
    Πρώτα πρέπει να λύσετε τα προβλήματα που υπάρχουν είτε αυτό σημαίνει να βάλετε όρια στο σόι του άντρα σου... είτε να χωρισετε εσείς ως ζευγάρι

  4. #34
    Miliva21
    Guest
    Και στη τελική αν θυμώσουν ή πουν ότι δεν θες τους συγγενείς του και σε πουν κακια καλύτερα για σένα να ξεμπερδεύεις μια ώρα αρχύτερα.....ας βρουν άλλο θύμα να το τρέχουν

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Για να το αλλάξεις αυτό θα είναι δύσκολο....εφόσον αναγνωρίζεις ότι είναι στοιχείο του χαρακτήρα σου πλέον....αλλά όχι ακατόρθωτο

    Συνήθως οι άνθρωποι που δυσκολεύονται να πουν όχι..πέρα από την αντιπαράθεση φοβούνται μην χάσουν την υποστήριξη και την αποδοχή των άλλων....ετσι με τη στάση τους τροφοδοτούν την όλη κατάσταση και συναινούν σιωπηρά στο να κάνουν τα χατίρια των άλλων....και οι άλλοι να τους κάνουν ότι θέλουν....

    Σίγουρα ο μικρός είναι πολύ κακομαθημένος και χωρίς όρια και ο άντρας σου δεν έχει απογαλακτιστει ακόμα και δεν έχει βάλει ούτε και εκείνος τα δικά του όρια στο σοι του .....και όλα αυτά βρήκαν προσφορο έδαφος λόγω της υποχωρητικης στάσης σου

    Βάλε τα όρια σου σταδιακα.....ξεκινώντας από μικρά πράγματα που φαίνονται ανούσια......μάθε να λες την γνώμη σου και να την υπερασπίζεσαι παρακινώντας τους άλλους να σε ακολουθήσουν σε αυτό που θες ...... παίρνε πρωτοβουλίες

    Σίγουρα να είσαι έτοιμη για έντονους τσακωμούς ....γιατί είναι ένα θέμα που έχει φτάσει στα άκρα............και θα μπορούσε άνετα να είναι και λόγος χωρισμού.......Όμως αν θες να αλλάξεις πρέπει να πεις σταθερά αυτό που αισθάνεσαι και θες....δλδ την ηρεμία του σπιτιού σου και την ανεξαρτησία σου....

    Πες στον άντρα σου πως έκανες ό,τι μπορούσες για τους συγγενεις του (εφόσον είστε όλοι μια οικογένεια) αλλα τόνισε του ότι νιώθεις πως κάνεις δεν το εκτιμαει αυτό και ότι έχεις γίνει μαλακας και δουλα να τους υπηρετείς....Ότι πρέπει να σταματήσει.....

    Φυσικά και θα τσακωθείτε...Φυσικά και θα αντιδράσουν.....Όμως θα πρέπει να παραμείνεις σταθερή......αν θες να δεις αλλαγή σε σένα και στους γύρω σου

    Αν καταφέρεις και αλλάξεις..... να ξέρεις ότι αυτή σου η αλλαγή δεν θα τους αρέσει και θα προσπαθούν να σε κάνουν όπως πριν ....υποχωρητικη και "ναι" σε όλα γιατί έτσι έμαθαν και έτσι τους βολεύει....αν υποκύψεις όμως θα σε κάνουν για πάντα ότι θέλουν.....

    Δεν υπάρχει άλλος δρόμος και εύκολη λύση....

    Το μόνο σίγουρο που σου προτείνω πάντως είναι να μη μπεις στη διαδικασία να κάνεις παιδί τώρα .......γιατί η κατάσταση μπορεί να γίνει χειρότερη....
    Πρώτα πρέπει να λύσετε τα προβλήματα που υπάρχουν είτε αυτό σημαίνει να βάλετε όρια στο σόι του άντρα σου... είτε να χωρισετε εσείς ως ζευγάρι
    Να ρωτήσω λίγο, όπως είπα και πριν στο ποστ ο σύντροφος μου, μού ανακοίνωσε απλώς πως και του χρόνου ο αδερφός του θα μένει μαζί μας και πως πρέπει να πάμε σε μεγαλύτερο σπίτι και να πάρουμε αμάξι για να τον πηγαίνει σε προπονήσεις και αγώνες. Εμένα αυτό προφανώς και με ενόχλησε, που δεν με έλαβε υπόψη του ώστε να το συζητήσει μαζί μου. Πως μπορώ να του πω ότι δεν μου άρεσε αυτό που έκανε και ότι ίσως να μην θέλω να ζήσουμε όλοι μαζί; Εννοώ έναν τροπο ώστε να δείχνει πως μέχρι εδώ, βάζω το πόδι μου κάτω και άμα είναι να πάρουμε κάποια απόφαση να την συζητάει μαζί μου.
    Αχ άμα σου πω, ότι εχθές μου έλεγε ο φίλος μου θα ήθελε σιγά σιγά να σκεφτόμαστε για παιδί και πως θα ήταν καλή ευκαιρία να φέρουμε την μάνα του εδώ μαζί μας για να μας βοηθάει.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by brown eyes View Post
    Να ρωτήσω λίγο, όπως είπα και πριν στο ποστ ο σύντροφος μου, μού ανακοίνωσε απλώς πως και του χρόνου ο αδερφός του θα μένει μαζί μας και πως πρέπει να πάμε σε μεγαλύτερο σπίτι και να πάρουμε αμάξι για να τον πηγαίνει σε προπονήσεις και αγώνες. Εμένα αυτό προφανώς και με ενόχλησε, που δεν με έλαβε υπόψη του ώστε να το συζητήσει μαζί μου. Πως μπορώ να του πω ότι δεν μου άρεσε αυτό που έκανε και ότι ίσως να μην θέλω να ζήσουμε όλοι μαζί; Εννοώ έναν τροπο ώστε να δείχνει πως μέχρι εδώ, βάζω το πόδι μου κάτω και άμα είναι να πάρουμε κάποια απόφαση να την συζητάει μαζί μου.
    Αχ άμα σου πω, ότι εχθές μου έλεγε ο φίλος μου θα ήθελε σιγά σιγά να σκεφτόμαστε για παιδί και πως θα ήταν καλή ευκαιρία να φέρουμε την μάνα του εδώ μαζί μας για να μας βοηθάει.
    Το ενδεχομενο να του δωσεις ενα τελεσιγραφο για ολα αυτα το εχεις σκεφτει; Ειναι παρα πολυ κρισιμα ζητηματα ολα αυτα οπως σου γραφουν τα παιδια για να μην εισαι καθετη. Και για να πω την αληθεια το πως αντιδρα ο αλλος οταν του θετεις τελεσιγραφο για κατι κρισιμο ειναι παντα διαφωτιστικο, αλλα και μερος του παζλ της προσωπικοτητας του.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  7. #37
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by brown eyes View Post
    Να ρωτήσω λίγο, όπως είπα και πριν στο ποστ ο σύντροφος μου, μού ανακοίνωσε απλώς πως και του χρόνου ο αδερφός του θα μένει μαζί μας και πως πρέπει να πάμε σε μεγαλύτερο σπίτι και να πάρουμε αμάξι για να τον πηγαίνει σε προπονήσεις και αγώνες. Εμένα αυτό προφανώς και με ενόχλησε, που δεν με έλαβε υπόψη του ώστε να το συζητήσει μαζί μου. Πως μπορώ να του πω ότι δεν μου άρεσε αυτό που έκανε και ότι ίσως να μην θέλω να ζήσουμε όλοι μαζί; Εννοώ έναν τροπο ώστε να δείχνει πως μέχρι εδώ, βάζω το πόδι μου κάτω και άμα είναι να πάρουμε κάποια απόφαση να την συζητάει μαζί μου.
    Αχ άμα σου πω, ότι εχθές μου έλεγε ο φίλος μου θα ήθελε σιγά σιγά να σκεφτόμαστε για παιδί και πως θα ήταν καλή ευκαιρία να φέρουμε την μάνα του εδώ μαζί μας για να μας βοηθάει.
    Τι;;; να κάνετε παιδί για να φέρει και τη μητέρα του ;;;;;;;; "Να βοηθάει....;" χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

    Συγνωμη το ξέρω ότι είναι πολύ άσχημο αυτό που σου συμβαίνει αλλα δεν μπόρεσα να κρατηθώ.....

    Τότε είναι που θα σου κατσικωθουν στο σβέρκο και δεν θα τολμάς να βγάλεις κιχ!

    Σουταρε τους εκει πέρα ρε κοπέλα και άντε να κάνεις τη ζωή σου....

    Στείλτον στη μάνα του τον μαμακια που δεν έχει κόψει τον ομφάλιο λώρο.....

    Τι πάει να πει θέλει να πάτε σε μεγαλύτερο σπίτι για να χωράει ο αδερφός του και μεγαλύτερο αυτοκίνητο για να έχει και τις ανέσεις του...; δηλαδή παίρνει αποφάσεις χωρίς καν να τις συζητήσει μαζί σου και κανει κουμάντο στο πορτοφόλι σου και στα λεφτά σου για να τα προσαρμόσει στις ανάγκες των συγγενών του ......τα δικά σου λεφτά και τη δική σου ζωή;;;;;....αντί να συζητάτε οι δύο σας για το μέλλον σας.....;;;

    Ρωτα τον που τα έχει δει όλα αυτά να συμβαίνουν;;;;;; θέλει και τη μάνα του από κοντά......! Στο σπίτι σας....

    Και ο άλλος ο βουτυρομπεμπες που θέλει και μεγαλύτερο σπίτι πόσο χρονών είναι; να πάει να δουλέψει μόνος να συντηρηθεί και αν δεν μπορεί σπιτι του να τον συντηρεί η μάνα του!

    Πώς το άφησες όλο αυτό και το επέτρεψες να φτάσει στα άκρα;;;;;

    Άλλαξε κορίτσι μου .....πατα πόδι! Βγάλε το θύμο σου και σήκω πες του ότι είσαι ΩΣ ΕΔΩ!!! Τι πάει να πει ΙΣΩΣ να μην θέλω να μείνει μαζί μας ο αδερφός του ;;;

    ΔΕΝ ΘΕΣ! ΕΧΕΙΣ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΑΜΗΝ! .....
    Δεν υπάρχει ίσως.....άσε τα ίσως και τις διστακτικότητες .....σε έχουν βρει και σε πατάνε

    Και αν σου είναι δύσκολο να σηκώσεις ανάστημά.... σήκω φύγε και αφήσε τους ραβασάκι "Βρείτε άλλη ηλίθια να σας ανέχεται"....

    Χαχαχαχαχαχαχα θα φέρει και τη μάνα του μαζί σας λέει

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by brown eyes View Post
    Να ρωτήσω λίγο, όπως είπα και πριν στο ποστ ο σύντροφος μου, μού ανακοίνωσε απλώς πως και του χρόνου ο αδερφός του θα μένει μαζί μας και πως πρέπει να πάμε σε μεγαλύτερο σπίτι και να πάρουμε αμάξι για να τον πηγαίνει σε προπονήσεις και αγώνες. Εμένα αυτό προφανώς και με ενόχλησε, που δεν με έλαβε υπόψη του ώστε να το συζητήσει μαζί μου. Πως μπορώ να του πω ότι δεν μου άρεσε αυτό που έκανε και ότι ίσως να μην θέλω να ζήσουμε όλοι μαζί; Εννοώ έναν τροπο ώστε να δείχνει πως μέχρι εδώ, βάζω το πόδι μου κάτω και άμα είναι να πάρουμε κάποια απόφαση να την συζητάει μαζί μου.
    Αχ άμα σου πω, ότι εχθές μου έλεγε ο φίλος μου θα ήθελε σιγά σιγά να σκεφτόμαστε για παιδί και πως θα ήταν καλή ευκαιρία να φέρουμε την μάνα του εδώ μαζί μας για να μας βοηθάει.
    Να σε ρωτησω κατι σε ποια χωρα εισαι σε ποια πολη ζεις;

  9. #39
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Τι;;; να κάνετε παιδί για να φέρει και τη μητέρα του ;;;;;;;; "Να βοηθάει....;" χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

    Συγνωμη το ξέρω ότι είναι πολύ άσχημο αυτό που σου συμβαίνει αλλα δεν μπόρεσα να κρατηθώ.....

    Τότε είναι που θα σου κατσικωθουν στο σβέρκο και δεν θα τολμάς να βγάλεις κιχ!

    Σουταρε τους εκει πέρα ρε κοπέλα και άντε να κάνεις τη ζωή σου....

    Στείλτον στη μάνα του τον μαμακια που δεν έχει κόψει τον ομφάλιο λώρο.....

    Τι πάει να πει θέλει να πάτε σε μεγαλύτερο σπίτι για να χωράει ο αδερφός του και μεγαλύτερο αυτοκίνητο για να έχει και τις ανέσεις του...; δηλαδή παίρνει αποφάσεις χωρίς καν να τις συζητήσει μαζί σου και κανει κουμάντο στο πορτοφόλι σου και στα λεφτά σου για να τα προσαρμόσει στις ανάγκες των συγγενών του ......τα δικά σου λεφτά και τη δική σου ζωή;;;;;....αντί να συζητάτε οι δύο σας για το μέλλον σας.....;;;

    Ρωτα τον που τα έχει δει όλα αυτά να συμβαίνουν;;;;;; θέλει και τη μάνα του από κοντά......! Στο σπίτι σας....

    Και ο άλλος ο βουτυρομπεμπες που θέλει και μεγαλύτερο σπίτι πόσο χρονών είναι; να πάει να δουλέψει μόνος να συντηρηθεί και αν δεν μπορεί σπιτι του να τον συντηρεί η μάνα του!

    Πώς το άφησες όλο αυτό και το επέτρεψες να φτάσει στα άκρα;;;;;

    Άλλαξε κορίτσι μου .....πατα πόδι! Βγάλε το θύμο σου και σήκω πες του ότι είσαι ΩΣ ΕΔΩ!!! Τι πάει να πει ΙΣΩΣ να μην θέλω να μείνει μαζί μας ο αδερφός του ;;;

    ΔΕΝ ΘΕΣ! ΕΧΕΙΣ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΑΜΗΝ! .....
    Δεν υπάρχει ίσως.....άσε τα ίσως και τις διστακτικότητες .....σε έχουν βρει και σε πατάνε

    Και αν σου είναι δύσκολο να σηκώσεις ανάστημά.... σήκω φύγε και αφήσε τους ραβασάκι "Βρείτε άλλη ηλίθια να σας ανέχεται"....

    Χαχαχαχαχαχαχα θα φέρει και τη μάνα του μαζί σας λέει
    Τι να σας πω; Δεν ξερω γιατί το άφησα να φτάσει μέχρι εδώ. Είχα συμφωνήσει στην συγκατοίκηση γιατί ο σύντροφος μου ειχε πολλά οικονομικά θέματα λόγω του χρέους του πατέρα του, και εγώ ήθελα να τον βοηθήσω για να μοιραζόμαστε τα έξοδα δια 3. Που να ήξερα ότι θα φτάσει μέχρι εδώ η κατάσταση και θα εξελιχθούν έτσι τα πράγματα. Όλα έγιναν πολύ γρήγορα. Συγκατοικήσαμε πολύ γρήγορα και μάλιστα με τρίτο άτομο που είναι και αδερφός.

  10. #40
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    14
    Είμαι στο Ηνωμενο Βασίλειο.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ότι και να λέμε, στην θεωρία όλοι μας αγάπες και λουλούδια είμαστε, στην πράξη φαίνεται ποιος σέβεται και στηρίζει πραγματικά τον σύντροφό του και κατά πόσο είναι διατεθειμένος και ικανός να κάνει τις υποσχέσεις και τις μεγάλες δηλώσεις του πράξεις. Και η συμβίωση είναι μεγάλο τεστ να ανακαλύψεις ποιος πραγματικά είναι ο άλλος. Ο σύντροφος σου έχει αποτύχει σε όλα τα επίπεδα μέσα στη σχέση σας. Στο είπα από τα πρώτα μηνύματα, δεν θα αλλάξει κάτι- τουλάχιστον προς το καλύτερο, προς το χειρότερο μπορεί. Φύγε χθες!

  12. #42
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    14
    Εγώ θα έλεγα να μιλήσεις και σε δικό σου άτομο πάντως.Στην οικογένεια σου. Να σου δώσουν μια συμβουλή και αυτοί που σε ξέρουν. Να βγάλεις αυτό το βάρος. Μερικές φορές οι λύσεις είναι μπροστά μας και δε τις βλέπουμε λόγω όλου του βάρους που κουβαλάμε μόνοι.... Θα μπορούσες να του πεις του φίλου σου όλα αυτά που σου παν οι υπόλοιποι και αν δεις ότι δεν καταλαβαίνει να φύγεις. Χωρίς πολλά πολλά λόγια και εξηγήσεις. Όλα αυτά που λες είναι αυτονόητα και θα πρεπε να τα χε σκεφτεί κ αυτός. Να μπει λίγο στη θέση σου.Αυτη τη στιγμή σε εκμεταλευονται αν όχι με άμεσο τρόπο, σίγουρα έμμεσα. Αν φύγεις για λίγο ίσως καταλάβει τα λάθη του. Μόνο με ένα ισχυρό ταρακουνημα ίσως καταλάβει.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Ότι και να λέμε, στην θεωρία όλοι μας αγάπες και λουλούδια είμαστε, στην πράξη φαίνεται ποιος σέβεται και στηρίζει πραγματικά τον σύντροφό του και κατά πόσο είναι διατεθειμένος και ικανός να κάνει τις υποσχέσεις και τις μεγάλες δηλώσεις του πράξεις. Και η συμβίωση είναι μεγάλο τεστ να ανακαλύψεις ποιος πραγματικά είναι ο άλλος. Ο σύντροφος σου έχει αποτύχει σε όλα τα επίπεδα μέσα στη σχέση σας. Στο είπα από τα πρώτα μηνύματα, δεν θα αλλάξει κάτι- τουλάχιστον προς το καλύτερο, προς το χειρότερο μπορεί. Φύγε χθες!
    Και εγώ διαβάζοντας το θέμα από την αρχή η πρώτη μου σκέψη αυτή ήταν. "Φύγε χθες". Δεν ξέρω. Δυσκολεύομαι πάρα πολύ να πιστέψω πως ένας άνθρωπος άνω των 18 χρονών έχει σχέση με έναν άλλον άνθρωπο και όχι μόνο δεν τον σκέφτεται αλλά τον φορτώνει με ένα σωρό έξτρα ευθύνες και ενοχές.

    Αν δεν μπορείτε να συζητήσετε ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ (ότι με εκείνον θες να ζεις και όχι με την οικογένειά του και ότι δεν είσαι δούλα κανενός) και να συμφωνήσετε για την ζωή σας, πως θα ανοίξετε οικογένεια και πως μετά θα είστε σε θέση να αποφασίσετε για τα παιδιά σας; Ήδη είσαι δυστυχισμένη και ανέχεσαι τόσα πράγματα. Στις σχέσεις υπάρχει εμπιστοσύνη και ΣΕΒΑΣΜΟΣ. Δεν σε σέβεται, δεν δίνει δεκάρα για το τι θες ή όχι, οπότε γιατί συνεχίζεις να ανέχεσαι αυτές τις καταστάσεις;

    Δεν ρίχνω το φταίξιμο μόνο σε σένα. Προφανώς δεν έχεις βάλει όρια γιατί έμαθες να είσαι πάντα το καλό παιδί και να μην μιλάς. Όμως η υπομονή έχει κάποια όρια. Χάνεις την αξιοπρέπειά σου καθημερινά. Καιρός να ξεσπάσεις.

    Όμως ξέρεις τι πιστεύω; Και αυτός ήταν ο λόγος που θα σου έλεγα από την αρχή "φύγε" χωρίς να προτείνω κάτι άλλο. Όταν ένας άνθρωπος είναι καλός και έχει ωριμότητα, ποτέ δεν θα σε φέρει σε αυτή την θέση. Ποτέ δεν θα χρειαστεί να τα σκεφτείς όλα αυτά και πώς να προσπαθείς εσύ να εξηγείς τα αυτονόητα. Γιατί ο ίδιος θα τα σκεφτόταν από πριν, πρώτα απ' όλα επειδή θα σε υπολόγιζε σαν άνθρωπο και δεν θα ήθελε να σε χάσει ή να είναι άδικος. Αυτό το κάνεις αν είσαι ώριμος και έχεις μάθει στη ζωή σου να σκέφτεσαι και την πλευρά του άλλου, να έχεις ευαισθησίες. Είμαι απαισιόδοξη δυστυχώς. Δεν νομίζω πως θα αλλάξουν τα πράγματα. Τα πράγματα πιστεύω πως αλλάζουν όταν ένας άνθρωπος έχει αυτογνωσία και καταλαβαίνει από μόνος του τα λάθη του γιατί τα ψάχνει και τον ενοχλούν. Όμως αξίζει να κάνεις μια τελευταία προσπάθεια. Κυρίως για εσένα. Για να μάθεις πια με ποιό τρόπο πρέπει να σεβαστείς τον εαυτό σου και τα όριά σου. Αυτή είναι η γνώμη μου.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by brown eyes View Post
    Είμαι στο Ηνωμενο Βασίλειο.
    Οποτε μπορεις να εξαφανιστεις εύκολα

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by brown eyes View Post
    Και δεν γίνεται ο σύντροφος μου να αποφασίζει μόνος του ότι ο αδερφός του θα μείνει μαζί μας και του χρόνου χωρίς καν έστω να το συζητήσει μαζί μου. Εγώ ας πούμε τι θέση έχω σε αυτό το σπίτι; Ποιος είναι ο ρόλος μου; Να πληρώνω τους μίσους λογαριασμούς και να καθαρίζω;
    Σε νιωθω αλλα δεν εχω απαντηση. Ειναι και η καιραντινα τωρα και λογικο ειναι να αισθανεσαι εγκλωβισμενη, παραμελημενη, οτιδηποτε πραγματικα. Ολα τα προβληματα μεγεθυνονται. Συζητηστε, βαλτε κανονες, βαλτε νεες ρουτινες, συμφωνειστε να πλενει ο καθενας τα ρουχα του, τα πιατα, να εχει το χρονο του, το χωρο του. Οπως εκανα εγω οταν συγκατοικουσα στην εστια. Τα ειχαμε χωρισει ολα. Ντουλαπια, τροφιμα. Θα θυμωσουν καποιοι που φερνω δικα μου παραδειγματα. Λολ. Αυτη ειναι η προταση μου, γραψτε σε ενα ενα χαρτι τις υποχρεωσεις του καθενος, κολληστε το στο ψυγειο να το βλεπετε, οριστε τους χωρους του καθενος, τα κοινοχρηστα αντικειμενα να εχουν ωρες... Πες ο υπολογιστης απο τις 3 ως τις 6 θα ειναι δικος μου για μαθημα. Δειτε αλλου τις τσοντες σας. Αυτα και υπομονη. Τι αλλο να πουμε εμεις; Δεν υπαρχει αλλο.

    Quote Originally Posted by george1520 View Post


    *Ζητώ συγνώμη που χαλάω και πάλι το θέμα σου.
    Σταματα πια να μετρας τον ανδρισμο σου και να τον συγκρινεις με τον ανδρισμο των αλλων αρσενικων του φορουμ. Δε μου αρεσουν οι κοκορομαχιες και δεν ειμαι πιεμακιας. Αντε στο καλο.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. ο αδερφός μου πάσχει απο αυτισμό
    By petros81 in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 15
    Last Post: 25-03-2020, 18:21
  2. αδερφος να σου πετυχει..
    By boo in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 56
    Last Post: 20-04-2018, 10:28
  3. Ο αδερφός μου
    By anewuser in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 17-12-2012, 08:56
  4. Ο αδερφός
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 12-07-2011, 04:22
  5. Ξεχασιάρης αδερφός
    By ΜΕΘ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 24-09-2010, 00:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •