Αναποφάσιστος σε κάποια θέματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    YokoChoco
    Guest

    Αναποφάσιστος σε κάποια θέματα

    Ανοίγω ένα νέο θέμα. Είμαι 41+ ετών και θέλω να σπουδάσω. Τέλειωσα το εσπερινό λύκειο πριν 1,5 χρόνο με βαθμό 19 μετά από αρκετό διάβασμα αλλά τότε δεν έδωσα Πανελλήνιες, είχα την δυνατότητα να δηλώσω Τμήμα Οικονομικών Επιστημών που όμως δεν μου αρέσει ιδιαίτερα(μου θυμίζει μνημόνια, Σαμαράδες, Βαρουφάκηδες κτλ όλο αυτό) δεν θέλω να γίνω τεχνοκράτης με λίγα λόγια. Θα μου άρεσε να σπουδάσω Μαθηματικά-παρά τον βαθμό δυσκολίας που έχει η σχολή, αυτό το μάθημα είναι το καλύτερο μου, το πιο αγαπημένο.
    Σκέφτομαι λοιπόν από Σεπτέμβριο να γραφτώ σε φροντιστήριο και να κάνω Μαθηματικά, Φυσική κ Χημεία και να δώσω για το Μαθηματικό(ή αν δεν περάσω εκεί στο Φυσικό ή Χημικό, κοντά είναι όλα αυτά, δλδ Θετικές Επιστήμες), έχω όμως 1-2 φίλους οι οποίοι μου λένε ότι τελειώνοντας στα 50 μου περίπου, δεν θα έχω ''επαγγελματική αποκατάσταση'' και να δώ καλύτερα το Οικονομικό. Όμως δεν μου αρέσουν τα Οικονομικά.
    Τώρα εργάζομαι ημιαπασχόληση σε ράδιο αλλά θα ήθελα να φύγω να αλλάξω πόλη και να δουλέψου αλλού, δεν ξέρω ίσως σε ΚοιΣΠΕ ίσως σε Βιβλιοπωλείο κάπου άλλου τέλος πάντων, βαρέθηκα να κάνω τον διαφημιστή. Παλιά έκανα και ραδιοφωνικές εκπομπές αλλά έχω σταματήσει εδώ και χρόνια... γενικά πράγματα που μου άρεσαν ως τα 37-38 μου χρόνια πλέον δεν μου αρέσουν(πχ κάποτε ήθελα να γίνω ρόκ τραγουδιστής τώρα θα μου άρεσε να είμαι επιστήμονας).
    Απλά είμαι σε ένα κάποιο τέλμα... φοβάμαι ίσως την αλλαγή... δλδ να αλλάξω πόλη, να βλέπω πιο σπάνια κάποιους καλούς φίλους κτλ, οικογένεια δεν έχω, μένω μόνος, έχει πεθάνει η μητέρα μου ήμασταν μονογονεΐκη οικογένεια, πέθανε όμως και ο πατέρας πρόπερσι άσχετα αν δεν τον γνώρισα.

    Να τολμήσω το βήμα; Να πάω να σπουδάσω Μαθηματικά(αφού καταφέρω να περάσω στην σχολή) και να αλλάξω πόλη; Βαρέθηκα εδώ σ'αυτήν την μικρή πόλη, μ'έχει κουράσει, δεν έμεινα εδώ από επιλογή απλά έτυχε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Εννοείται να πας αν σε παίρνει οικονομικά! Υπάρχει και η μέση λύση να πας για Στατιστική, είναι κομμάτι των μαθηματικών αλλά έχει και αποκατάσταση και έχει σχέση με τα οικονομικά (αναλογιστές κλπ). Πάντως και τα οικονομικά έχουν αρκετά μαθηματικά μέσα τους, ίσως αν ψάξεις το πρόγραμμα σπουδών κάποιων οικονομικών τμημάτων σου αρέσει

  3. #3
    george1520
    Guest
    Φίλε μαρεσουν οι άνθρωποι που προσπαθούν για το μέλλον τους οποία και να είναι η ηλικία τους. Πάντως τα λογιστικά, οικονομικά είναι δουλειές που δεν χάνουν ποτέ. Που θα ήθελες να δουλέψεις? το έψαξες? Υπάρχει ζήτηση?

  4. #4
    YokoChoco
    Guest
    Κοίτα τα τελευταία χρόνια είμαι διαφημιστής, βάζω φωνή σε σπότ, κάνω κείμενα, διαχειρίζομαι πελάτες, αλλά είναι αλήθεια θα ήθελα να είμαι σε μαγαζί να πουλάω βότανα και μέλια κτλ τέτοια πράγματα ή σε εκκλησιαστικό μαγαζί να πουλάω μοναστηριακά προιόντα, θεολογικά βιβλία ή σε ΚοιΣΠΕ πάλι σε μαγαζί τέτοιο ή κάτι ανάλογο ή σε γραφείο γραμματειακή υποστήριξη, βαρέθηκα τις διαφημίσεις. Και την πόλη που μένω βαρέθηκα, θέλω να πάω σε μεγαλύτερη.

    Τα Μαθηματικά θέλω να τα σπουδάσω περισσότερο για να ανοίξει το μυαλό μου, απλά να έχω ένα πτυχίο, μ'αρέσει η γνώση.... μετά θα μπορούσα να κανω 1 χρονο μεταπτυχιακό στην Αστροφυσική επειδή μ'αρέσουν πολύ τα βιβλία του Χώκινγκ με το διάστημα, είμαι θαυμαστής του, ήταν σπουδαίος άνθρωπος, με τόσο πρόβλημα υγείας έγινε τεράστιος επιστήμονας!

    Α επίσης γράφω βιβλία, έχω ολοκληρώσει 2 ποιητικές συλλογές(θα εκδοθούν πιστεύω έως τα μέσα του '21) στην 1η βρήκα ήδη εκδοτικό οίκο και έχω γράψει μισό μυθιστόρημα και θέλω να ασχοληθώ και με συγγραφή βιβλίων γενικά.

    Λογιστικά κτλ δεν μ'αρέσουν... ότι έχει να κάνει με το κράτος, εφορίες, φπα κτλ τα απεχθάνομαι

    Και η Μετεωρολογία μ'αρέσει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Όταν έγραψα "εννοείται να πας αν σε παίρνει οικονομικά" δεν εννοούσα φυσικά να σπουδάσεις οικονομικά, εννοούσα "αν σε παίρνει οικονομικά, να πας σε άλλη πόλη να σπουδάσεις". Κάνε αυτό που σ'αρέσει, δηλαδή μαθηματικά, απλά σκέψου και τη στατιστική σαν επάγγελμα, γιατί με τα μαθηματικά κάνεις κυρίως ιδιαίτερα

  6. #6
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Όταν έγραψα "εννοείται να πας αν σε παίρνει οικονομικά" δεν εννοούσα φυσικά να σπουδάσεις οικονομικά, εννοούσα "αν σε παίρνει οικονομικά, να πας σε άλλη πόλη να σπουδάσεις". Κάνε αυτό που σ'αρέσει, δηλαδή μαθηματικά, απλά σκέψου και τη στατιστική σαν επάγγελμα, γιατί με τα μαθηματικά κάνεις κυρίως ιδιαίτερα
    Ναι μπορώ να ανταποκριθώ στο οικονομικό κομμάτι,άλλωστε δεν είμαι πολυέξοδος, λιτά ζω. Ούτε ξενύχτια, ούτε κλάμπς, ούτε μπουζούκια, καμιά καφετέρια ή σουβλατζίδικο ανά 10-15 μέρες... αφιερώνω χρόνο πλέον στο διάβασμα.
    Και έκανα και αλλαγές πανω μου, αρκετές... 2 χρόνια χωρίς facebook, εδώ και 1 μήνα χωρίς viber, σπάνια ανοίγω το κινητό, συνήθως εκτός λειτουργίας κ το σταθερό κτλ, θέλω δλδ να αποτραβηχτώ από τις διαφημίσεις κ την τόση επαφή με τον κόσμο, ίσως και γιατί στο βάθος του μυαλού υπάρχει η περίπτωση να μονάσω στο μέλλον-αν δεν παντρευτώ, παλιά ήμουνα προ 10 χρόνια δόκιμος μοναχός σε μοναστήρι για πολλούς μήνες αλλά ήθελα να κάνω άλλα πράγματα κ έφυγα ίσως στο μέλλον να το κάνω οριστικά αλλά προέχουν οι σπουδές.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Εσπερινό πρέπει να έχουν πολύ χαμηλές βάσεις. Κοίταξε επειδή σπούδασα το πεδίο που θέλεις, δεν θέλω να σου πω ψέματα, είναι τεράστιο βήμα αυτό που θες να κάνεις και σε τέτοιες σχολές νομίζω πως κάποιος που είναι 40+ θα σπάσει. Δεν σου λέω να μην δοκιμάσεις κανένας δεν έχει το δικαίωμα να σου πει κάτι τέτοιο, απλώς να ξέρεις πως αυτές οι σχολές θέλουν φρέσκα μυαλά που να έχουν την ικανότητα να απορροφήσουν τεράστιο και δύσκολο όγκο ύλης ο οποίος απαιτεί πολύωρο καθημερινό διάβασμα. Να σου το πω πιο απλά αυτές οι σχολές θέλουν 15χρονους που θα ξεκινήσουν να αγοράζουν τα βοηθήματα του Σαββαλα από το γυμνάσιο ή έστω την Α λυκείου και όταν θα πάνε να δώσουν Πανελλαδικές θα γράψουν από 19 και άνω.

    Δεν θέλω να σε απογοητεύσω ούτε σου λέω να μην το κάνεις ο καθένας έχει δικαίωμα στο όνειρο, αλλά αν με ρώταγε ένας φίλος μου άσχετα με την αποκατάσταση που θα είχε να πάω Μαθηματικό ή Φυσικό ή Χημικό θα του έλεγα ξέχνα το δεν είναι εύκολο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Εσπερινό πρέπει να έχουν πολύ χαμηλές βάσεις. Κοίταξε επειδή σπούδασα το πεδίο που θέλεις, δεν θέλω να σου πω ψέματα, είναι τεράστιο βήμα αυτό που θες να κάνεις και σε τέτοιες σχολές νομίζω πως κάποιος που είναι 40+ θα σπάσει. Δεν σου λέω να μην δοκιμάσεις κανένας δεν έχει το δικαίωμα να σου πει κάτι τέτοιο, απλώς να ξέρεις πως αυτές οι σχολές θέλουν φρέσκα μυαλά που να έχουν την ικανότητα να απορροφήσουν τεράστιο και δύσκολο όγκο ύλης ο οποίος απαιτεί πολύωρο καθημερινό διάβασμα. Να σου το πω πιο απλά αυτές οι σχολές θέλουν 15χρονους που θα ξεκινήσουν να αγοράζουν τα βοηθήματα του Σαββαλα από το γυμνάσιο ή έστω την Α λυκείου και όταν θα πάνε να δώσουν Πανελλαδικές θα γράψουν από 19 και άνω.

    Δεν θέλω να σε απογοητεύσω ούτε σου λέω να μην το κάνεις ο καθένας έχει δικαίωμα στο όνειρο, αλλά αν με ρώταγε ένας φίλος μου άσχετα με την αποκατάσταση που θα είχε να πάω Μαθηματικό ή Φυσικό ή Χημικό θα του έλεγα ξέχνα το δεν είναι εύκολο.
    Πάντως, πιστεύω ότι το μυαλό εκπαιδεύεται να λειτουργεί καλά και σε μεγαλύτερες ηλικίες αν έχει πράγματα να μάθει. Ξέρω άτομα μεγαλύτερα από τον yokochoco που έχουν μάθει κινέζικα, για να μην πω για παπάδες πάνω από 80 χρονών που ξέρουν απ'έξω τα πάντα.

  9. #9
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Εσπερινό πρέπει να έχουν πολύ χαμηλές βάσεις. Κοίταξε επειδή σπούδασα το πεδίο που θέλεις, δεν θέλω να σου πω ψέματα, είναι τεράστιο βήμα αυτό που θες να κάνεις και σε τέτοιες σχολές νομίζω πως κάποιος που είναι 40+ θα σπάσει. Δεν σου λέω να μην δοκιμάσεις κανένας δεν έχει το δικαίωμα να σου πει κάτι τέτοιο, απλώς να ξέρεις πως αυτές οι σχολές θέλουν φρέσκα μυαλά που να έχουν την ικανότητα να απορροφήσουν τεράστιο και δύσκολο όγκο ύλης ο οποίος απαιτεί πολύωρο καθημερινό διάβασμα. Να σου το πω πιο απλά αυτές οι σχολές θέλουν 15χρονους που θα ξεκινήσουν να αγοράζουν τα βοηθήματα του Σαββαλα από το γυμνάσιο ή έστω την Α λυκείου και όταν θα πάνε να δώσουν Πανελλαδικές θα γράψουν από 19 και άνω.

    Δεν θέλω να σε απογοητεύσω ούτε σου λέω να μην το κάνεις ο καθένας έχει δικαίωμα στο όνειρο, αλλά αν με ρώταγε ένας φίλος μου άσχετα με την αποκατάσταση που θα είχε να πάω Μαθηματικό ή Φυσικό ή Χημικό θα του έλεγα ξέχνα το δεν είναι εύκολο.
    Yπάρχει κάποιος που πέρασε πριν 4 χρόνια στο Μαθηματικό από το εσπερινό γράφοντας 08, αλλά έστω και δύσκολα ξέρω ότι περνά τα 6μηνα, επίσης γνωρίζω άτομο που προ 3 έτη μπήκε Φιλολογία(έγραψε 08,5) τα περνάει τα μαθήματα κ μαζί μου πήγαινε μία 47χρονη πέρασε Φιλοσοφία, δυσκολεύεται αλλά τα περνάει τα μαθήματα, δεν είναι ακατόρθωτο. Σα 40+ ξέρεις τι πας να κάνεις και έχεις στόχος το διάβασμα, ενώ στα 18 ενδιαφέρεσαι μεν για σπουδές αλλά και για κοριτσάκια, βόλτες, μπαράκια, κλαμπάκια κτλ, δεν είναι τυχαίο ότι ενώ θέλει 4 χρόνια η σχολή το μ.ο. είναι 7(επειδή δεν διαβάζουν όσο πρέπει). Με διάβασμα όλα γίνονται, άμα έχεις πρόγραμμα σ'αυτά που κάνεις έστω κ δύσκολα τα καταφέρνεις. Μην νομίζεις πως το Οικονομικό είναι ευκολότερο, κι'αυτό θέλει διάβασμα και προσπάθεια. Ακόμα και στο εσπερινό οκ ακόμα και αν κάποιος έγραφε 03 του έβαζαν 11, αλλά προσωπικά έγραφα αρκετά καλά πχ Φυσική 16, Χημεία 16, Βιολογία έγραψα και 20, Μαθηματικά 18, Άλγεβρα 20, Γεωμετρία 19 όταν άλλοι εκεί μέσα έγραφαν αντίστοιχα Φυσική 06, Χημεία 03, Βιολογιία 08 κτλ κτλ, διάβαζα όμως κλεινόμουνα σπίτι όλη μέρα και διάβασα 12 ώρες σερί.

  10. #10
    YokoChoco
    Guest
    Επίσης προπερσι τελείωσε ένα την Φιλοσοφία στα 65 του. Μία άλλη που ξέρω πρέπει να'ναι 60+ συνταξιούχα, πέρασε κι'αυτή στο Παιδαγωγικό, ε το πρώτο 6μηνο στα 7 μαθήματα πέρασε τα 6. Θα μου πεις, παιδαγωγικό ε λοιπόν; Είναι εύκολα; Αν δεν διαβάσεις δεν περνάς... Η συγκεκριμένη δεν ήταν τόσο καλή σε Μαθηματικά, Φυσικοχημείες όπως εγώ, εμένα μου αρέσουν.
    Και πάνω απ'όλα, δεν έχω να χάσω κάτι, δίνω περνάω πάω, κ δίνω τον αγώνα μου κι ότι καταφέρω.

  11. #11
    YokoChoco
    Guest
    Επίσης δεν γράφουν όλοι 19, δεν είναι αυτή η βάση. Στο Μαθηματικό είναι κάπου 11-12 και στην Φυσική λίγο πιο πάνω, ενώ στην Χημεία ίσως είναι 16-17 πάντα για ημερήσια, στα Εσπερινά είναι Μαθηματικό 04-05 το ίδιο Φυσική, Χημεία ίσως 13-14. Ακόμα και στο εσπερινό πάντως φαίνεται ένας μαθητής αν έχει δυνατότητες για Πανεπιστήμιο, οι καθηγητές μου με είχαν πιέσει πολύ και έλεγαν κρίμα που δεν έδωσα είχα πιθανότητες αφού μπώ να το τελειώσω.
    Ξέρω επίσης άτομο που εβγαλε εσπερινό και τέλειωσε Ψυχολογία,ε σήμερα δουλεύει Ψυχολόγος με δικό του γραφείο.

  12. #12
    Καλησπέρα... Καλά καμία σύγκριση οι θεωρητικές σχολές με τς πρακτικές.νομίζω ότι στις οικονομικές σχολές θα ανταποκριθείς καλύτερα, το μαθηματικό είναι παραωπποολυ δύσκολο και απαιτεί αφοσίωση αλλά αν τ θες πάλεψε τ. Εγώ στα 26 πέρασα λογιστική... Πραγματικά πολύ ενδιαφέρουσα σχολή κσι με επαγγελματική αποκατάσταση. Χαίρομαι οτσν ακούω άτομα μεγαλύτερης ηλικίας να θέλουν να σπουδάσουν... Στ τμήμα έχουμε αρκετούς.

  13. #13
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by Alexes 93 View Post
    Καλησπέρα... Καλά καμία σύγκριση οι θεωρητικές σχολές με τς πρακτικές.νομίζω ότι στις οικονομικές σχολές θα ανταποκριθείς καλύτερα, το μαθηματικό είναι παραωπποολυ δύσκολο και απαιτεί αφοσίωση αλλά αν τ θες πάλεψε τ. Εγώ στα 26 πέρασα λογιστική... Πραγματικά πολύ ενδιαφέρουσα σχολή κσι με επαγγελματική αποκατάσταση. Χαίρομαι οτσν ακούω άτομα μεγαλύτερης ηλικίας να θέλουν να σπουδάσουν... Στ τμήμα έχουμε αρκετούς.
    Κοίταξε, αν με βάλεις να λύνω εξισώσεις όλη μέρα, θα το κάνω, μου αρέσει. Αν μου πείς να ασχοληθώ με το ΑΕΠ μιας χώρας, τις τράπεζες κτλ όχι ευχαριστώ δεν θα πάρω.
    Επίσης στο Μαθηματικό υπάρχει η δυνατότητα να πάρω ως μαθήματα επιλογής Αστροφυσική που μου αρέσει πάρα πολύ, ασχολούμαι γενικά με το διάστημα(έχω διαβάσει βιβλία του Στήβεν Χώκινγκ για το θέμα).

    Εννοείται Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Ιατρική είναι οι δυσκολότερες σχολές, άμα όμως διαβάζεις και έχεις κλίση σε κάποια από αυτές είναι πιο βατές.
    Να πώ ότι τα Οικονομικά και το ΑΕΠΠ(γλώσσα προγραμματισμού) με είχαν δυσκολέψει περισσότερο απ'ότι τα Μαθηματικά Κατεύθυνσης και η Φυσικοχημεία.
    Ο στόχος είναι να μπώ στην σχολή και να το παλέψω και βλέπουμε...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αν δεν έχεις ιδιαίτερες δεσμεύσεις να σε κρατάνε πίσω, π.χ. οικονομικές, συναισθηματικές κτλ, τότε όπου γης και πατρίς, ο τολμών νικά, πέτρα που κυλάει δεν χορταριάζει, τι είχαμε τι χάσαμε κτλ! Από ότι βλέπω ψήνεσαι πολύ για αλλαγές, απλά έχεις μία μικρή διστακτικότητα όπως όλοι μας όταν έχουμε συνηθίσει κάτι και πάμε να ταράξουμε τα νερά.

  15. #15
    Αφου φαινεται οτι εισαι ανθρωπος που τολμα, γιατι οχι;;Καποιοι ανθρωποι ψαχνουν λιμανι να αραξουν και αλλοι ειναι ετοιμοι για νεες περιπετειες.Ο καθενας οριζει το οραμα ευτυχιας του και δεν χρειαζεται παντα να ταιριαζει με την μαζα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Θεματα
    By stellagla89 in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 1
    Last Post: 03-01-2020, 08:50
  2. θέματα τσακωμων
    By giwrgos_26 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 4
    Last Post: 02-03-2019, 01:04
  3. Ίδια θέματα...
    By δελφίνι in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 6
    Last Post: 13-10-2012, 14:52
  4. Προβλημα χωρισμου απο σχεση και καποια αλλα θεματα...
    By geos3 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 12-10-2011, 21:54
  5. Ευαίσθητα θέματα...
    By Κύκνος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 27-10-2010, 03:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •