Αρρωστοφοβία ή δεν βρίσκουν τι έχω;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    6

    Αρρωστοφοβία ή δεν βρίσκουν τι έχω;;

    Καλησπέρα σε όλους!! Είμαι καινούργια στο φόρουμ και χρειάζομαι την γνώμη σας. Πριν περίπου έναν μήνα ξύπνησα στον ύπνο μου με ταχυπαλμία. Πήγα σε καρδιολόγο έκανα εξετάσεις (καρδιογράφημα, υπέρηχο και αιματολογικές) μου είπε όλα καλά. Παράλληλα είχα και δύσπνοια αλλά το απέδιδα σε αλλεργίες της εποχής. Τελικά η δύσπνοια έγινε έντονη και απευθύνθηκα σε παθολόγο ο οποίος με ακροάστηκε μόνο και μου είπε ότι πάσχω από άσθμα και μου έδωσε μια αγωγή. Λίγες μέρες μετά έπαθα το στομάχι μου με εμετούς και καούρες. Τέλος εχθές έπαθα κρίση δύσπνοιας με πλάκωμα στο στήθος και πήγα στα επείγοντα όπου ο πνευμονολόγος μου είπε ότι από την ακρόαση ακούγεται συριγμός και μάλλον είναι άσθμα. Μου έδωσε επιπλέον αγωγή και μου είπε να πάω σε μερικές μέρες να μου κάνει εξετάσεις όταν θα έχει φύγει η κρίση άσθματος. Σήμερα, ξαφνικά και ενώ ήμουν καθιστη σε ήρεμη θέση ένιωσα ένα ελαφρύ μούδιασμα το πόδι που το νιώθω ακόμα 4 ώρες μετά. Και στο χέρι της ίδιας πλευράς. Στο χέρι πιο έντονο. Και σας ρωτώ, έχω τρελαθεί με όλες αυτές τις ασθένειες και με έχει καταβάλει το άγχος ή είναι όλα από ένα και απλά δεν βρίσκουν τι είναι;;; Σας παρακαλώ βοηθήστε με!! Πάω από γιατρό σε γιατρό 1 μήνα τώρα!!!! Δεν αντέχω άλλο!!!

  2. #2
    Antonis8
    Guest
    Πώς δεν βρισκουν τι έχεις αφού σου έχουν δώσει διάγνωση για άσθμα; Η ταχυπαλμια και το άσθμα μπορεί να συνδέονται. Επίσης μπορεί να κάνεις υπνική άπνοια. Αρρωστοφοβια είναι όταν φοβάσαι γενικά για ασθένειες, έχεις συγκεκριμένα συμπτώματα, είναι λογικό να έχεις αγχωθει,αλλά εμπιστευσου τους γιατρούς σου. Κάνε τις απαραίτητες εξετάσεις για το άσθμα και όταν λήξουν αυτά με τον ιο, πες στο γιατρό σου να σε στείλει για μελέτη ύπνου.


    Αν θες να δεις το θέμα συνολικά,πηγαινε σε έναν παθολόγο ή γενικό ιατρό και θα σε κατευθύνει εκείνος.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    6
    Αντώνη καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση!!
    Νιώθω μόνιμα οτι κάτι έχω. Μόνιμα προκύπτει και κάτι νέο. Δεν μου έκανα σπυρομέτρηση για το άσθμα μόνο με ακρόαστηκαν. Και όσο ψάχνω στο google τα συμπτώματα τόσο πιο πολύ αγχώνομαι. Και τώρα το μούδιασμα... σκέφτομαι αύριο να πάω σε νευρολόγο. Κάθε μέρα πάω και σε άλλον γιατρό...

  4. #4
    Antonis8
    Guest
    Πήγαινε σε εξωτερικό πνευμονολογο για να κάνεις και σπυρομετρηση και ότι άλλο χρειάζεται. Το μούδιασμα άστο προς το παρόν, η συμβουλή μου είναι να κοιτάξεις το άμεσο και υπαρκτό θέμα υγείας. Ή πήγαινε σε έναν παθολόγο να σε κατευθύνει. Το να πηγαίνεις σε ειδικότητες που δεν είναι οι σωστές δεν θα σε βοηθήσει κάπου.

  5. #5
    Antonis8
    Guest
    Το να έχεις τον ιό έχει αποκλειστεί; Γιατί μπορεί να κάνει και νευρολογικά συμπτώματα.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    6
    Όχι έκανα αιματολογικές εχθές και τα λευκά μου ήταν καλά. Νομίζω έχεις απόλυτο δίκιο θα ψάξω το άσθμα πρώτα απ’όλα!! Χίλια ευχαριστώ με βοήθησες πολύ!!!!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    6
    Επίσης λέω να απευθυνθώ σε έναν ειδικό για να με βοηθήσει στη διαχείρηση του άγχους. Νομίζω ότι το άγχος επηρεάζει πολύ τα πάντα στο σώμα μας και με όλη αυτή την αναστάτωση και τις ασθένειες έχει βαρέσει κόκκινο!! Καλά πάντα ήμουν αγχώδης αλλά τώρα παραέγινε, δεν μπορώ να κοιμηθώ.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    6
    Πήγα ξανά στον παθολόγο σήμερα ο οποίος με εξέτασε και μου είπε κλινικά δεν φαίνεται να έχω τίποτα πέραν του άσθματος. Οι ταχυκαρδίες είναι λέει φλεβοκομβικές άρα δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας. Καθώς και οι αιματολογικές μου πολύ καλές. Απέδωσε όλα τα συμπτώματα σε κρίσεις πανικού. Εγώ όμως συνεχίζω να έχω ταχυκαρδία, μούδιασμα στο χέρι και έξαψη στο πρόσωπο ακόμα και αυτή τη στιγμή που θεωρητικά δεν έχω κρίση πανικού. Τι συμβαίνει;!!!! Μπορεί το άγχος να με κάνει να είμαι σε αυτή την κατάσταση όλη μέρα;;;, σας παρακαλώ πείτε μου!

  9. #9
    Antonis8
    Guest
    Σε πνευμονολογο πηγαινε να κάνεις σπυρομετρηση.


    Οταν λες ταχυκαρδία μπορεις να γονείς πιό συγκεκριμένη; Εχεις πάνω απο 100 σφυξεις το λεπτο;
    Ναι, μπορει το άγχος να προκαλει σωματοποιοημενα συμπτωματα,μπορει και όχι όμως. Κρίση πανικου σημαίνει και πολυ συγκεκριμένο, δεν καταλαβαινω γιατί όλοι μεταχειριζονται αυτό τον όρο. Κρίση πανικου είναι συνήθως ολιγολεπτη(αν και μου έχει τύχει να διαρκέσει για μισαωρο τουλάχιστον), αυξάνονται οι παλμοι, υπαρχει εφίδρωση,το άτομο βιώνει τρόμο και φόβο ότι πεθαινει και χάνει τον έλεγχο. Η κρίση αγχους που μπορει να οδηγήσει στην κρίση πανικου,είναι κατά βάση σκέψεις, φοβίες κλπ και μπορει να διαρκέσει για ώρες.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    6
    Ναι οι παλμοί μου είναι 105. Εχθές μάλλον έπαθα κρίση πανικού ακριβώς όπως περιέγραψες: εφύδρωση, αίσθημα σφυξίματος στο κεφάλι, ταχύπνοια και ταχυκαρδία, αίσθημα ότι θα πεθάνω. Τώρα το αίσθημα είναι σαν πονοκέφαλος αλλά δεν με πονάει ακριβώς, νιώθω πίεση στο κεφάλι από την αριστερή πλευρά και σαν να καίγεται το πρόσωπο μου. Και ελαφρύ μούδιασμα στο χέρι. Παλμοί 100-105. Μπορεί να είναι από το άγχος όλο αυτό;

  11. #11
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    81
    Εφόσον οι παθολογικές σου εξετάσεις είναι εντάξει καλό θα ήταν να στραφείς στο ψυχολογικό κομμάτι. Το χρόνιο στρες-άγχος μπορεί να σωματοποιείται και να δημιουργεί πολλά συμπτώματα.

Similar Threads

  1. Replies: 13
    Last Post: 30-04-2020, 14:17
  2. Αρρωστοφοβία???
    By gl08 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 03-11-2016, 22:05
  3. αρρωστοφοβία
    By balzac in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 23-05-2012, 06:58
  4. Αρρωστοφοβια
    By kyknos25 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 3
    Last Post: 09-05-2012, 22:43
  5. αρρωστοφοβια
    By prits in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 0
    Last Post: 29-09-2010, 19:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •