Έφτασα τα 100 - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Καλησπέρα έχω χάσει 6 κιλά όχι 14 θ ήταν υπερβολικό έχω 1,60 ύψος 86 κιλά όχι 100 όπως είχα πει έκανα λάθος 91 είχα φτάσει η αλήθεια ειν το κρέας γενικά δεν το πολύ θέλω και αυτό με τ ζόρι τρώω έχω υπάρξει χορτοφάγος δεν ξέρω ποια άλλη τροφή έχει πρωτεΐνη όπως λες υδατάνθρακες έτσι κ αλλιώς δεν τρώω πέρα το ρύζι π τρώω μια φορά την εβδομάδα γυμνάζομαι δύο φορές γτ δεν έχω κ τ άλλο ν κάνω κ μ αρέσει τώρα π συνήθισα

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Lenale View Post
    Καλησπέρα έχω χάσει 6 κιλά όχι 14 θ ήταν υπερβολικό έχω 1,60 ύψος 86 κιλά όχι 100 όπως είχα πει έκανα λάθος 91 είχα φτάσει η αλήθεια ειν το κρέας γενικά δεν το πολύ θέλω και αυτό με τ ζόρι τρώω έχω υπάρξει χορτοφάγος δεν ξέρω ποια άλλη τροφή έχει πρωτεΐνη όπως λες υδατάνθρακες έτσι κ αλλιώς δεν τρώω πέρα το ρύζι π τρώω μια φορά την εβδομάδα γυμνάζομαι δύο φορές γτ δεν έχω κ τ άλλο ν κάνω κ μ αρέσει τώρα π συνήθισα
    Σε 40 μέρες στην αρχή γίνεται γιατί χάνεις υγρά. Μετά δεν γίνεται. Λοιπόν απο φαγητά με πρωτείνη εκτός κρέατος έχεις τα όσπρια με πρώτη επιλογή τις φακες, τυροκομικα, γαλα, ψάρια, ξηροι καρποι, ΑΥΓΑ (το φωνάζω γιατί είναι πλούσια πηγή πρωτείνης). Να έχεις το νου σου με το αερόμπικ γιατί για το ύψος σου τα 86 κιλά είναι πολλά και μπορεί να τραυματίσεις τους τένοντες σου, ειδικά τους αχίλλειους και να σε πάει πίσω κανα 6μηνο από το χοροπηδητό. Καλύτερα μέχρι να χάσεις 10 κιλά ακόμα να αρκεστείς σε στατικές ασκήσεις ή αν έχεις κάποια σχολή καλή (μπορούμε να σου πούμε ποιες είναι αν είσαι Αθήνα) με μπραζίλιαν ζίου ζίτσου να το έκανες γιατί οι ασκήσεις που κάνουν ενδυναμώνουν τους τένοντες και τους συνδέσμους χωρίς να χοροπηδάς και θα μάθαινες ένα σύστημα αυτοάμυνας που θα σου ταίριαζε απόλυτα στην σωματική σου δομή.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Εισαι τρομερα επικυνδυνος για τον εαυτο σου και δεν το εχεις παρει ειδηση.
    Και επειδη εισαι 112 κιλα και πριν ησουν 80 πιστευεις οτι ξερεις τι κανεις; Και εγω εχω κλιματιστικο δεν σημαινει οτι ξερω πως να κανω εγκατασταση.

    Εσυ εαν θελεις πετα το ψυγείο σου εγω προτιμω να το κρατησω και να ακολουθησω την διατροφολογο μου.
    Ευχομαι να μην σε διαβασει κανενας ανηλικος και οντως σταματησει να τρωει νομιζοντας αυτη ειναι η λυση για να χασει βαρος.
    Last edited by LiloCook; 11-06-2020 at 00:41.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Δεν το ήξερα αυτό με τους τενοντες καλά που μ τ είπατε η αλήθεια είναι σε σχολή δεν θ μπορούσα ν πάω λόγω οικονομικού βέβαια και με όλα αυτά π γίνονται αλλά θ το κοιταξω στο YouTube έστω από εκεί κάνω και aerobic..

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Lenale View Post
    Δεν το ήξερα αυτό με τους τενοντες καλά που μ τ είπατε η αλήθεια είναι σε σχολή δεν θ μπορούσα ν πάω λόγω οικονομικού βέβαια και με όλα αυτά π γίνονται αλλά θ το κοιταξω στο YouTube έστω από εκεί κάνω και aerobic..
    Oχι μόνη σου jiu jitsu να μην κάνεις καθόλου ξέχασε το. Κανε πιλάτες.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Χορό τουλάχιστον μ αρέσει ν χοροπηδαω η αληθεια ειν πιλατες το βρίσκω βαρετό

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Lenale View Post
    Χορό τουλάχιστον μ αρέσει ν χοροπηδαω η αληθεια ειν πιλατες το βρίσκω βαρετό
    Βρε μπορεί να σου αρέσουν αλλά σκέψου τι καταπονήσεις δέχονται οι τένοντες κάθε φορά που σηκώνεσαι στον αέρα και μετά προσγειώνεσαι στο έδαφος.... Δεν είναι σωστό να το κάνεις με αυτά τα κιλά. Και το τρέξιμο λάθος είναι καλύτερα περπάτημα για αρχή γιατί ο τένοντας και ειδικά ο αχίλλειος είναι ευαίσθητος και αν πάθει φλέγμονη θέλεις τουλάχιστον από 6 μέχρι 12 μήνες για να επανέλθει και θα πρέπει να είσαι συνεχώς ακίνητη μετά για να μην καταπονείται.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Δεν ξέρω μ φαίνονται υπερβολικά περπάτημα πιλατες το σοι κιλά θ χάσω έτσι αν δεν τ απολαύσω 86 κιλά ειμ όχι 156 ξέρω ν διαχειριζομαι τ σώμα μ εδώ με αυτά τ κιλά έχω δουλέψει σερβιτόρα τόσα χρόνια τώρα απο μέση θ έπρεπε ήδη ν την είχα πατήσει επίσης έχω ξανά υπάρξει 86 κ μετά 58 κάνοντας ακριβώς τ ίδιο πρόγραμμα ο κάνω τώρα απλά τ ξαναπήρα γτ ποτέ δεν έκανα συντήρηση

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Lenale με ύψος γύρω στο 1.82 και συνήθως πάνω από 100 κιλά όλη την ενήλικη ζωή μου, έκανα χειρουργείο δισκεκτομή και σπονδυλοδεσία στη μέση μια βδομάδα πριν κλείσω τα 30. Καρφώθηκε ένα κομματάκι από το δίσκο στη ρίζα του νεύρου κι άντε γειά. Χωρίς να χτυπήσω, χωρίς να γίνει κάτι τραγικό. 100% ούτε οι γιατροί μπορέσαν να πουν με βεβαιότητα γιατί. Αλλά νομίζω ότι η σπονδυλική μου στήλη καταπονήθηκε πολύ μέσα στο χρόνια με το να είμαι πολύ δραστήρια ενώ είχα τα κιλά. Αγροτικές εργασίες, σκυψίματα, κάποιες σεζόν να βοηθάω και στις βαλίτσες των πελατών μην γίνουμε ρεζίλι που δεν είχαμε άλλον να το κάνει στις απογευματινές αφίξεις και πάει λέγοντας. Είναι καλό να είσαι δραστηριος, αλλά να προστατεύεις και τον οργανισμό σου. Περπάτημα το έχω μέσα στη ζωή μου από μικρό παιδί και ποτέ δεν έχω αισθανθεί πόνο στα πόδια από αυτό. Αν έτρεχα, μάλλον θα έτρεχα και για μηνίσκους και πάει λέγοντας μάλλον.
    Θέλω να πω, σεκαμία περίπτωση μην κόψεις τη σωματική δραστηριότητα, αλλά αυτά που σου λέει ο mindcrime να τα λάβεις υπόψη σου, αν και καλό θα ήταν να ρωτήσεις κάποιον ειδικό, έστω φυσιοθεραπευτή ή γυμναστή αν όχι γιατρό. Μπορεί στα 24 να μην φανεί η επιβάρυνση άμεσα, αλλά να σου βγει αργότερα αν ζορίζεις κάποια μυική ομάδα ή κάποια οστά που δεν πρέπει.

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    13
    Η αλήθεια είναι ότι πρέπει να πάρεις την γνώμη ειδικού. Εγώ μόλις πριν δέκα μέρες έτρεξα μια δύσκολη ανηφόρα με 125 κιλά και την επόμενη μέρα έκανα online ενδυνάμωση και μετά από jumping squats έμεινα κυριολεκτικά, πίστευα το πρώτο βράδυ θα με σηκώσει την άλλη μέρα το εκαβ(και δεν ήξερα αν θα μπορούσαν),εκανα ενέσεις συνηλθα πήγα στον γιατρό μου είπε έχω μια μικρη στενωση και μου έδωσε οδηγίες για την άσκηση. Κάνε τον κόπο και πήγαινε σε κάποιον ειδικό θα σου έλεγα από την πείρα μου, αλλά είναι δικό σου θέμα οκ.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Έχω φτάσει ήδη τα 79 κιλά και συνεχίζω ελπίζω τέλη καλοκαιριού ν φτασω τα 62-64 ειν ο στόχος μ μετα θ γραφτώ γυμναστήριο σύσφιξη ήδη κάνω βαράκια στο σπίτι βέβαια τ σώμα μ δεν θυμίζει καθόλου αυτό π ήταν πριν με έβλεπες κ έλεγες παχύσαρκη τώρα απλά παχουλη με βοήθησε πολύ η σωστή διατροφή ν μην ξεσπάσω σαλάτες κ πολλά φρούτα .. Κάνω διαλείμματα τουλάχιστον 1 φορά την εβδομάδα θ φάω κ κάτι παραπάνω 1 γλυκό δεν θέλω ν καταπιεστω κ ν τ παρατήσω πρέπει ν συνηθίσω κιόλας ότι αδυνατιζω κ όχι ν γυρίσω στον παλιό μ εαυτό... Αυτά ελπίζω ν κρατήσω ισορροπία και focus ειν πολύ εύκολο ν τ γκρεμισω πάλι όλα αλλά πολύ δύσκολο αυτή την φορά.θ ξαναγράψω τον Σεπτέμβριο πως ειμ

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by Lenale View Post
    Έχω φτάσει ήδη τα 79 κιλά και συνεχίζω ελπίζω τέλη καλοκαιριού ν φτασω τα 62-64 ειν ο στόχος μ μετα θ γραφτώ γυμναστήριο σύσφιξη ήδη κάνω βαράκια στο σπίτι βέβαια τ σώμα μ δεν θυμίζει καθόλου αυτό π ήταν πριν με έβλεπες κ έλεγες παχύσαρκη τώρα απλά παχουλη με βοήθησε πολύ η σωστή διατροφή ν μην ξεσπάσω σαλάτες κ πολλά φρούτα .. Κάνω διαλείμματα τουλάχιστον 1 φορά την εβδομάδα θ φάω κ κάτι παραπάνω 1 γλυκό δεν θέλω ν καταπιεστω κ ν τ παρατήσω πρέπει ν συνηθίσω κιόλας ότι αδυνατιζω κ όχι ν γυρίσω στον παλιό μ εαυτό... Αυτά ελπίζω ν κρατήσω ισορροπία και focus ειν πολύ εύκολο ν τ γκρεμισω πάλι όλα αλλά πολύ δύσκολο αυτή την φορά.θ ξαναγράψω τον Σεπτέμβριο πως ειμ
    χα χα! εισαι σκληρο καρυδι! προσπαθησε να μην κανεις το λαθος που κανουν παρα πολλοι,οταν δηλαδη φτασουν εκει που θελουν, ξανασαβουριαζουν οτι βρουν

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Κρίσεις πανικού, κατάθλιψη, ακηδία, φοβίες, κλπ - Πως έφτασα στη θεραπεία.
    By tony_c2018 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 98
    Last Post: 21-06-2018, 22:20
  2. Replies: 11
    Last Post: 12-06-2011, 18:04
  3. Έφτασα στη πηγή και αντί να πιώ νερό παραλίγο να καώ
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 36
    Last Post: 02-01-2010, 22:34
  4. Η ιστορία της ζωής μου ... και πως έφτασα ως εδώ
    By Nikos79 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 11-09-2007, 13:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •