Έφτασα τα 100
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270

    Έφτασα τα 100

    Έχω ξαναγράψει πολλές φορές για την κατάσταση μου τα κιλα μου τα σκαμπανεβασματα που έχω είμαι 24 ετών 100 κιλά πλέον μια βγάζω μια παίρνω εδώ και καιρό τώρα θέλω να γράψω αυτά που έχω προσέξει αυτό το διάστημα στην ψυχολογία και στο πως αλλάζω κατευθείαν διάθεση γενικά σαν άνθρωπος ειμ μια έτσι και μια αλλιώς δίδυμος τι περιμένεις... Έχω καταλάβει ότι δεν το έχω πάρει απόφαση 100% και με το να ασχολούμαι κ συνέχεια με αυτό και να έχω στο μυαλό μου ότι κάνω δίαιτα ειν και η αιτία που με οδηγούν πίσω στο φαΐ δεν ξέρω γιατί τώρα και με τον κορονοιο εχει αυξηθεί πολύ η όρεξη κανονικά ήταν ν δουλεύω τώρα και με πήρε από κάτω όλο αυτό... Σήμερα λοιπόν ξύπνησα κανονικά έφαγα μια σαλάτα με λίγο ρύζι μετά το απόγευμα ήμουν τόσο στα κάτω μου ψυχολογικά οπότε έφαγα κάτι μπισκότα και αμέσως άλλαξε η διάθεση κ άλλες φορές έχει γίνει αυτό οπότε αν ειν να κάνω δίαιτα εκτός από την πείνα ειν κ το ψυχολογικό κομμάτι γτ όταν ειμ νηστικη έχω φουλ νεύρα και στεναχωριέμαι σίγουρα τρώω γτ έχω βρει παρηγοριά και ειν ψυχολογικό όλο το πάχος αλλά τι άλλο ν κάνω της προάλλες είχα πάλι στεναχωριες τ βράδυ και έκανα σχέδια για όταν θ ξυπνήσω θ πάω ν πάρω στο φούρνο ν φάω και πάλι άλλαξε η διάθεση μ κ ησύχασα.. Προσπάθησα να αντικαταστήσω την επιθυμία ν φάω με κάτι υγιεινό αντί για μπισκότα έτρωγα καρότα δηλαδή ακόμα κ η αίσθηση ότι τρώω με έκανε κάπως καλύτερα αλλα ούτε εκεί έχασα κιλά γτ έχω το κακό συνήθειο να γυρνάω στα παλιά.. Δεν ξέρω τι άλλες προσπάθειες ν κάνω δεν έχω λεφτά Ν τρέχω σε ειδικούς γτ ψυχολογο το θέλω σίγουρα επίσης έχω ν κλάψω 9 μήνες δεν ειν τυχαίο ούτε αυτό γτ έχω σταματήσει ν βγάζω συναίσθηματα και άπλα τα τρώω

  2. #2
    YokoChoco
    Guest
    "Γράμμωση" - Μια λέξη η οποία είναι παρεξηγημένη από το γενικότερο κοινό που ασχολείται με τη γυμναστική και τα βάρη. Η κύρια ερμηνεία της λέξης μεταφράζεται ως η απώλεια λίπους έτσι ώστε να αναδειχθούν οι μυς με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, χωρίς να καλύπτονται από περιττό (και ανθυγιεινό) σωματικό λίπος.

    Για το σκοπό του bodybuilding και γενικότερα του fitness, η απώλεια λίπους και η κατακράτηση μυϊκού ιστού θα πρέπει να είναι αλληλένδετα. Απώλεια μυϊκού ιστού (με επικίνδυνες δίαιτες) σημαίνει χαμηλότερο μεταβολικό ρυθμό, πράγμα που δεν θα επιτρέψει στο σώμα να κάψει λίπος με βέλτιστο τρόπο και μπορεί να μειώσει τη δύναμη και την απόδοση στο γυμναστήριο. Μια διατροφή γράμμωσης λοιπόν θα πρέπει να είναι πολύ προσεγμένη και χωρίς απότομες αλλαγές στις θερμίδες.

    Το διατροφικό πλάνο που ακολουθεί αποτελεί μια πολύ απλουστευμένη μορφή διατροφής για γράμμωση που θα οδηγήσει το σώμα σε απώλεια λίπους μέσω θερμιδικού ελλείμματος. Υπάρχουν πολλές μεταβλητές που θα πρέπει να λάβουμε υπ'όψιν μας αν θέλουμε να έχουμε το μέγιστο αποτέλεσμα, πράγμα που σημαίνει προσοχή στο θερμιδικό έλλειμμα και τα μακροστοιχεία μας. Σε συνδυασμό με αερόβια άσκηση και σωστό πρόγραμμα προπόνησης με βάρη, μπορούμε να χάσουμε μέγιστα ποσοστά λίπους σε μικρό χρονικό διάστημα, χωρίς να θυσιάσουμε μυϊκή μάζα.

    Γεύμα 1 (08:00)
    10 ασπράδια, 1 κρόκος
    60γρ βρώμη κουάκερ

    Γεύμα 2 (11:00)
    200γρ τόνο σε νερό
    150γρ πατάτα βραστή
    150γρ λαχανικά στον ατμό

    Γεύμα 3 (14:00)
    200γρ κοτόπουλο στήθος
    150γρ καστανό ρύζι

    Γεύμα 4 (17:00)
    200γρ κοτόπουλο στήθος
    100γρ γλυκοπατάτα

    Γεύμα 5 (20:00)
    150γρ σολομό
    250γρ λαχανικά στον ατμό
    1 κουταλιά omega 3/6/9

    Γεύμα 6 (23:00)
    150γρ κοτόπουλο στήθος
    250γρ λαχανικά στον ατμό
    1 κουταλιά omega 3/6/9

    Η συγκεκριμένη διατροφή γράμμωσης είναι ενδεικτική. Οι ποσότητες των τροφών μειώνονται ή αυξάνονται ανάλογα με το βάρος, τις θερμιδικές ανάγκες και την εμπειρία του αθλητη/ασκούμενου. Για πιο πολλές λεπτομέρειες και βοήθεια σχετικά με το τι χρειάζεται το δικό σας σώμα, επισκεφτείτε το forum συζητήσεων μας για διατροφή bodybuilding, όπου μπορούμε να σας δώσουμε πιο συγκεκριμένες συμβουλές.

    Πατήστε εδώ για περισσότερα άρθρα σχετικά με τη σωστή διατροφή bodybuilding.

    http://bodybuilders.gr/bodybuilding....id=6&recid=196

  3. #3
    Delmem22052020a
    Guest
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.

    η κοπέλα θέλει απλώς να χάσει βάρος χρειάζεται να μετριάσει τα ανθυγιεινα της γεύματα και σταδιακά να αυξήσει τα υγιεινά ενώ ταυτόχρονα αρχίσει τη γυμναστική π.χ περπάτημα
    Last edited by Aeon; 04-05-2020 at 15:42.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    σε καταλαβαίνω απόλυτα. Καθε προσπαθεια σου βουλιάζει γιατί δεν βρίσκεις τον ακριβή λόγο που σε πηγαίνει στο φαγητό.
    Ουτε εγω το εχω βρεί 100% ακόμα.
    Εχω να σου δωσω διατροφικές λύσεις γιατί με παρακολουθεί διατροφολόγος σε γενικό πλανο γιατί ο κάθε ανθρωπος εχει διαφορετικό σωμα και αναγκες όμως εαν θελεις στείλε μου ενα μήνυμα, θα χαρω να σε βοηθησω και να τα πουμε.

    Ωραίο όργανο ο μπαγλαμάς αλλά για τις ορχήστρες, για τους ανθρωπους εχουμε τα ονοματα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    οπως καταλαβαινεις το προβλημα σου ειναι ψυχολογικοκαι ετσι ειναι για ολους που εχουν πολλα κιλα τρωνε γιατι δν εχουν τι να κανουν και γιατι τους φτιαχνει την διαθεση. θα πρεπεει να εχεις στοχους που θα τους τηρεις ευλαβικα και θα ειναι εφικτοι πχ χανω 1 κιλο στις 10 μερες, εχεις εναν πινακα και καταγραφεις κτλ. επισεις θα πρεπει να απασχολησε με δημιουργικα πραγματα για να μην το ριχνεις στο φαγητο. αμα εισαι ολη την ημερα στον υπολογιστη η στην τηλεοραση λογικο ειναι να φας, οπως κανουν ολοι.
    ας πουμε μπορεις να ξυπνησεις να κανεις ενα μπανιο να κανονισεις μια βολτα για καφε με μια φιλη σου η μονη σου η να πας ενα περιπατο γ σε ενα κοντινο αθλητικο σταδιο να κανεις γυμναστικη κτλ κτλ. οπως καταλαβαινεις εχει παει ηδη 1-2 η ωρα το μεσημερι και εχεις φαει μονο ενα πρωινο γιατι αντικαθηστας το φαγητο με αλλα πραματα που σου δινουν χαρα. ε, το μεσημερι φαε ενα πιατο οπως οι περισσοτεροι κτλ κτλ
    καπως ετσι το σκεφτομαι εγω που δεν ειμαι ειδικος. παντως να ξερεις οτι μαλλον εχει καποια σημασια αυτο που σου εγραψα εγω με υψος 178 ημουν 112 κιλα γυμνασμενος και εγινα σε 2 χρονια 80 κιλα γυμνασμενος βεβαια μετα τα ξαναπηρα λογω βλακειας....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    για ολους που εχουν πολλα κιλα τρωνε γιατι δν εχουν τι να κανουν και γιατι τους φτιαχνει την διαθεση.
    δεν εχεις ιδεα απο διατροφικες διαταραχες! Δεν τρωμε γιατι δεν εχουμε τι να κανουμε η γιατι περναμε ωραια! Δεν τα πηρες λογω βλακειας τα πηρες γιατι δεν ηξερες τι συμβαινει στο σωμα σου.

    https://www.keadd.gr/%CE%AC%CF%81%CE...87%CE%AD%CF%82

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    32
    Κι εγώ είμαι 100 και κάτι άρχισα γυμναστική 1 μιάμιση ώρα την ημέρα γυμναστική την ημέρα είναι καλό

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Δεν ειν τ θέμα μ Ν γυμνάζομαι κ εγώ τ κάνω αυτό π λες τ πρόβλημα ειν τα ακραία ξεσπάσματα στο φαγητό κάθε απόγευμα τρώω τον αμπαγκον εδώ κ μια εβδομάδα παραγγέλνα απέξω σαν μανία και όλα αυτά μέρα είχα ενοχές έβαζα τ κλάματα μέχρι κ εμετό πήγα ν κάνω.. Η γυμναστική π κάνω πάει πέταμα αμα μετά τις 3 τρώω ότι υπάρχει ίσα ίσα π έχω πάρει κιόλας

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Πηγα 98 και αρχισε η μανα μου τα περιεργα βλεμματα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by LiloCook View Post
    δεν εχεις ιδεα απο διατροφικες διαταραχες! Δεν τρωμε γιατι δεν εχουμε τι να κανουμε η γιατι περναμε ωραια! Δεν τα πηρες λογω βλακειας τα πηρες γιατι δεν ηξερες τι συμβαινει στο σωμα σου.

    https://www.keadd.gr/%CE%AC%CF%81%CE...87%CE%AD%CF%82
    Απο τη μια το αρθρο λεει οτι οι γονεις δε μπορουν ναδημιουργησουν διατροφικη διαταραχη, απο τη. Αλλη λεει οτι μπορουν να την θεραπευσουν. Ε πως γινεται αυτο; Αν μπορεις να αλλαξεις τη συνηθεια για το καλυτερο, μπορεις και για το χειροτερο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    "Γράμμωση" - Μια λέξη η οποία είναι παρεξηγημένη από το γενικότερο κοινό που ασχολείται με τη γυμναστική και τα βάρη. Η κύρια ερμηνεία της λέξης μεταφράζεται ως η απώλεια λίπους έτσι ώστε να αναδειχθούν οι μυς με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, χωρίς να καλύπτονται από περιττό (και ανθυγιεινό) σωματικό λίπος.

    Για το σκοπό του bodybuilding και γενικότερα του fitness, η απώλεια λίπους και η κατακράτηση μυϊκού ιστού θα πρέπει να είναι αλληλένδετα. Απώλεια μυϊκού ιστού (με επικίνδυνες δίαιτες) σημαίνει χαμηλότερο μεταβολικό ρυθμό, πράγμα που δεν θα επιτρέψει στο σώμα να κάψει λίπος με βέλτιστο τρόπο και μπορεί να μειώσει τη δύναμη και την απόδοση στο γυμναστήριο. Μια διατροφή γράμμωσης λοιπόν θα πρέπει να είναι πολύ προσεγμένη και χωρίς απότομες αλλαγές στις θερμίδες.

    Το διατροφικό πλάνο που ακολουθεί αποτελεί μια πολύ απλουστευμένη μορφή διατροφής για γράμμωση που θα οδηγήσει το σώμα σε απώλεια λίπους μέσω θερμιδικού ελλείμματος. Υπάρχουν πολλές μεταβλητές που θα πρέπει να λάβουμε υπ'όψιν μας αν θέλουμε να έχουμε το μέγιστο αποτέλεσμα, πράγμα που σημαίνει προσοχή στο θερμιδικό έλλειμμα και τα μακροστοιχεία μας. Σε συνδυασμό με αερόβια άσκηση και σωστό πρόγραμμα προπόνησης με βάρη, μπορούμε να χάσουμε μέγιστα ποσοστά λίπους σε μικρό χρονικό διάστημα, χωρίς να θυσιάσουμε μυϊκή μάζα.

    Γεύμα 1 (08:00)
    10 ασπράδια, 1 κρόκος
    60γρ βρώμη κουάκερ

    Γεύμα 2 (11:00)
    200γρ τόνο σε νερό
    150γρ πατάτα βραστή
    150γρ λαχανικά στον ατμό

    Γεύμα 3 (14:00)
    200γρ κοτόπουλο στήθος
    150γρ καστανό ρύζι

    Γεύμα 4 (17:00)
    200γρ κοτόπουλο στήθος
    100γρ γλυκοπατάτα

    Γεύμα 5 (20:00)
    150γρ σολομό
    250γρ λαχανικά στον ατμό
    1 κουταλιά omega 3/6/9

    Γεύμα 6 (23:00)
    150γρ κοτόπουλο στήθος
    250γρ λαχανικά στον ατμό
    1 κουταλιά omega 3/6/9

    Η συγκεκριμένη διατροφή γράμμωσης είναι ενδεικτική. Οι ποσότητες των τροφών μειώνονται ή αυξάνονται ανάλογα με το βάρος, τις θερμιδικές ανάγκες και την εμπειρία του αθλητη/ασκούμενου. Για πιο πολλές λεπτομέρειες και βοήθεια σχετικά με το τι χρειάζεται το δικό σας σώμα, επισκεφτείτε το forum συζητήσεων μας για διατροφή bodybuilding, όπου μπορούμε να σας δώσουμε πιο συγκεκριμένες συμβουλές.

    Πατήστε εδώ για περισσότερα άρθρα σχετικά με τη σωστή διατροφή bodybuilding.

    http://bodybuilders.gr/bodybuilding....id=6&recid=196
    μπραβο φιλε για το σωτοστατο ποστ!

    ετσι ειναι η σωστη διατροφη ...μακαρι να μπει στο φορουμ μονη της να υπολογισει ποσο χρειαζεται θερμιδες για -1κιλο την εβδομαδα με μετρια ασκηση μονο αεροβια αρχη γα να χασει λιπος...

    και αυτη η διατροδη επειδη θα εχει και σαλατες και 5-6 γευματα θα σε χορταινει απιστευτα.....και ειναι θρεπτικη και υγιεινη ετσι θα σταματησεις τ ξεσπασματα στο φαι γτ δν θα θες αλλο.......

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    13
    Καλησπέρα και από εμένα, θα συμφωνήσω σε πολλά με αρκετούς αλλά θέλω να προσθέσω ότι εκτός από το ψυχολογικό κομμάτι που είναι βασικότατο ίσως πρέπει να ψαχτείς και βιοχημικα και μιλάω εκ πείρας. Δεν θέλω να σου δώσω δικαιολογίες αλλά το ένα μπορεί να υποβοηθαει το άλλο και το πρόβλημα να γιγαντωνεται. Δες να κάνεις έναν ενδοκρινολικο έλεγχο. Πχ εγώ έκανα καμπύλη ζαχάρου και πόσο μου πέφτει το ζάχαρο μετά την πρόσληψη δεν φαντάζεσαι για αυτό έχω τρομερές λιγουρες. Λέω τώρα δεν ξέρω.. Δες το με γιατρό. Καλή συνέχεια!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση
    Last edited by Aeon; 09-06-2020 at 19:05.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Καλησπέρα πάλι 27/4 ήταν τι αρχικό μου ποστ με χαρά σας λέω ότι έχασα ήδη 6 κιλά με το ακόλουθο πρόγραμμα που το έχω συνηθίσει πλέον τώρα αν τ ξαναπάρω θα ειμ για μπατσες επίσης 91 ήμουν τελικά τώρα είμαι 86 αλλά 15 κιλά θέλω..2 φορές γυμνάζομαι πλέον.. το πρωί ξυπνάω πίνω Ελληνικο καφέ με 1 παξιμάδι και πάω γ τρέξιμο εκεί π πάω έχει ανυφορες κάποιες φορές κάνω κ σκέτο περπάτημα όταν γυρναω πίνω φυσικό χυμό πορτοκαλι η τσάι παγωμένο μετά τρώω την σαλάτα μ είτε με ρύζι είτε με σαρδέλα είτε Σολωμό είτε χόρτα κάτι διαιτητικό τέλος πάντων πιο μετά τρώω ένα φρούτο μετά κάνω πάλι γυμναστική είτε aerobic είτε pilates μετά πίνω ένα παγωμένο νερό με στυμενο λεμόνι μπορεί ν φάω και ένα τοστ ολικής με γαλοπούλα πριν πέσω γ ύπνο όλα αυτά κ με πολύ νερό και κυρίως δεν κάθομαι ! Επίσης δικαιούμαι ένα παγωτό κάθε Κυριακή κ κρέας μια φορά την εβδομάδα μοσχάρι η χοιρινό.. Οποιαδήποτε συμβουλή την δέχομαι αν κάνω σωστά η λάθος 6 κιλά έχασα όπως είπα βοηθάει κ η ζέστη και τ μπάνια π πηγαίνω

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Lenale View Post
    Καλησπέρα πάλι 27/4 ήταν τι αρχικό μου ποστ με χαρά σας λέω ότι έχασα ήδη 6 κιλά με το ακόλουθο πρόγραμμα που το έχω συνηθίσει πλέον τώρα αν τ ξαναπάρω θα ειμ για μπατσες επίσης 91 ήμουν τελικά τώρα είμαι 86 αλλά 15 κιλά θέλω..2 φορές γυμνάζομαι πλέον.. το πρωί ξυπνάω πίνω Ελληνικο καφέ με 1 παξιμάδι και πάω γ τρέξιμο εκεί π πάω έχει ανυφορες κάποιες φορές κάνω κ σκέτο περπάτημα όταν γυρναω πίνω φυσικό χυμό πορτοκαλι η τσάι παγωμένο μετά τρώω την σαλάτα μ είτε με ρύζι είτε με σαρδέλα είτε Σολωμό είτε χόρτα κάτι διαιτητικό τέλος πάντων πιο μετά τρώω ένα φρούτο μετά κάνω πάλι γυμναστική είτε aerobic είτε pilates μετά πίνω ένα παγωμένο νερό με στυμενο λεμόνι μπορεί ν φάω και ένα τοστ ολικής με γαλοπούλα πριν πέσω γ ύπνο όλα αυτά κ με πολύ νερό και κυρίως δεν κάθομαι ! Επίσης δικαιούμαι ένα παγωτό κάθε Κυριακή κ κρέας μια φορά την εβδομάδα μοσχάρι η χοιρινό.. Οποιαδήποτε συμβουλή την δέχομαι αν κάνω σωστά η λάθος 6 κιλά έχασα όπως είπα βοηθάει κ η ζέστη και τ μπάνια π πηγαίνω
    Εχεις χάσει ήδη 14 κιλά σε 43 ημέρες. Συγχαρητήρια για την προσπάθεια. Να σου πω την άποψη μου. Εγώ προσωπικά δεν θα έκανα γυμναστική δύο φορές την ημέρα, θα έκανα μία φορά την ημέρα για να μην καούνε οι μύες μου. Δεν λες τι ύψος έχεις εκτός αν το έχεις πει κάπου και δεν το έχω διαβάσει. Επίσης δεν θα έτρωγα κρέας μία φορά την εβδομάδα γιατί είναι πολύ λίγο, θα έριχνα τους υδατάνθρακες και θα έτρωγα περισσότερο πρωτείνη. (Αλήθεια αν δεν τρως πρωτείνη πως θα αναπτυχθούν οι μύες για να αρχίσουν να παίρνουν την θέση του λίπους; ) Υδατάνθρακες για εμένα είναι πατατα, ρύζι, μακαρονια, αλεύρι, ζαχαρη. Αυτά θα τα είχα βγάλει εντελώς από την διατροφή μου (βασικά η γυναίκα μου τα έχει βγάλει με το έτσι θέλω ήδη από τη ζωή μου) γιατί κάποια στιγμή ο οργανισμός θα χτυπήσει πλατώ, δηλαδή θα κάνεις ότι κανείς τώρα και δεν θα βλέπεις τα κιλά να πέφτουνε. Θα γυμναζόμουν δύο φορές την ημέρα μετά το 4μηνο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κρίσεις πανικού, κατάθλιψη, ακηδία, φοβίες, κλπ - Πως έφτασα στη θεραπεία.
    By tony_c2018 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 98
    Last Post: 21-06-2018, 22:20
  2. Replies: 11
    Last Post: 12-06-2011, 18:04
  3. Έφτασα στη πηγή και αντί να πιώ νερό παραλίγο να καώ
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 36
    Last Post: 02-01-2010, 22:34
  4. Η ιστορία της ζωής μου ... και πως έφτασα ως εδώ
    By Nikos79 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 11-09-2007, 13:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •