ΙΣΩΣ ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΉ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΊΣΩ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    3

    ΙΣΩΣ ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΉ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΊΣΩ

    Καλησπέρα σε όλους! Είμαι νέο μέλος εδώ και χρειάζομαι μια βοήθεια. Έχω έναν αδερφό 27 χρόνων, πάντα ήταν πιο ήσυχος κ πιο ντροπαλός, γύρω στα 17 έμπλεξε με διάφορες παρέες κ ουσίες, το ξεπεράσαμε κ άλλαξε χώρα για καλύτερα. Εκεί που πήγε για νέα αρχή , του έσκασαν πολλές δυσκολίες, έπεσε σε μια μορφή κατάθλιψης κ στο τσιγάρο καναβης οπουωεκει είναι νόμιμο. Πριν ένα μήνα που έφυγε κ η μαμα μ για μαχερθει διακοπές Ελλάδα, έμεινε μόνος. Άρχισε να λέει ξαφνικά περίεργα πράγμα τα, πως τον κυνηγάει η αστυνομία (Έτσι, χωρίς λογο) , ότι δε νιώθει καλά, ότι τον παρακολουθούν. Λόγω του covid δεν βρίσκαμε τρόπο να ΠΑΜΕ κοντά του αλλά ουτε εκείνος ερχόταν παρόλο που από ότι έλεγε ήθελε. Κατάφερε κ πήγε η μαμα μ πριν 3 ημέρες κ το ίδιο βράδυ εκείνος για πρώτη φορά αποπειράθηκε να αυτοκτονήσει γιατί δεν πίστευε στα Αλήθεια πως ήταν εκείνη. Τον πήραν σε νοσοκομείο αλλά δεν επιτρέπεται να πάμε. Μας λέει συνέχεια για το Θεό κ το κακο, διαβάζει τη βίβλο κ γενικά έχει θρησκευτικά ξεσπάσματα. Υπάρχουν στιγμές που φαίνεται επανέρχεται αλλά επειδή είναι έξυπνος μπορεί μα υποκρίνεται. Οι γιατροί δεν έχουν βγάλει ακόμα πόρισμα γιατί θέλουν να του κάνουν brain scan να αποκλείσουν παθολογικά αίτια, αλλά εκείνος δεν το επιτρέπει. Μας πήρε σήμερα κ μας παρακάλεσε να βγει γιατί εκεί θα τρελαθεί λέει, κ υπόσχεται να πάει σε ψυχολόγο. Το έχει ξαναπεί παλαιότερα αλλά ποτέ δεν πήγε. Η μαμά μου εκεί λυγίζει νιώθει τύψεις. Κάποιος από εσάς που έχει πέρασει κάτι παρόμοιο έχει κάποιες συμβουλές?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Η κάνναβη με πολύ THC προκαλεί σε μερικούς θρησκευτικό συναίσθημα.
    Έχει παραισθήσεις και παραλήρημα.
    Νομίζω πρέπει να έρθει στη χώρα του και να νοσηλευθεί με φαρμακευτική αγωγή και ψυχολόγο, κοινωνικό λειτουργό και άλλους νοσηλευτές και να έχει την οικογένειά του κοντά

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Η διπολική που κολλάει;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Η κάνναβη με πολύ THC προκαλεί σε μερικούς θρησκευτικό συναίσθημα.
    Έχει παραισθήσεις και παραλήρημα.
    Νομίζω πρέπει να έρθει στη χώρα του και να νοσηλευθεί με φαρμακευτική αγωγή και ψυχολόγο, κοινωνικό λειτουργό και άλλους νοσηλευτές και να έχει την οικογένειά του κοντά

    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Λόγω της απόπειρας του βάση νόμου πρέπει να παραμείνει εκεί στη κλινική για 2 εβδομάδες, μετά θα τον μεταφέρουμε!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Η διπολική που κολλάει;
    Μας είπαν ότι υπάρχει ενδεχόμενο να είναι διπολική διαταραχή γιατί έχει διάφορες μεταπτώσεις η ψυχολογία του εδώ και πάρα πολύ καιρό έχει περάσει και από στάδιο κατάθλιψης χωρίς εμείς όμως να καταλάβουμε κάτι και έχει πολλά από τα συμπτώματα αλλά δεν μπορούν ακόμα να είναι σίγουρη αν δεν κάνουν όλες τις απαραίτητες εξετάσεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Οσα ανφερονται σαν συμπτωματα θα μπορουσαν να δειχνουν διαφορες διαταραχες.
    Έχω διαβασει για ενα συνδρομο που εχει σχεση με νευρολογικο προβλημα οπου το ατομο νομιζει οτι οι οικειοι του δεν ειναι οι ιδιοι αλλα αλλα πλασματα ξενα εχουν κλεψει το σωμα τους. Παιζει να λεγεται fragoli syndrome η αυτο ηταν ενα συνδρομο παρεμφερες.
    Επισης υπαρχει και η περιπτωση της ψυχωσης. Αν εν τελει ειναι διπολικη διαταραχη εφοσον υπαρχει ελλειψη επαφης με την πραγματικοτητα θα ειναι διπολικη με ψυχωτικα στοιχεια.
    Σε ολα αυτα μειζονα ρολο παιζει η διαγνωση και η ληψη φαρμακων.
    Επισης ειναι σημαντικο αν υπαρχει αλλο ατομο στην οικογενεια με ψυχιατρικο προβλημα.
    Πιστευω πως τωρα ο αδερφος σου αντιμετωπιζει μια κριση-μια μπορα. Υποθερω πως τα συμπττωματα θα περασουν και θα επανελθει στα φυσιολογικα επιπεδα.
    Μετα την μπορα θεωρω το σημαντικοτερο απο δω και περα ειναι η ληψη φαρμακων αναλογα με τη διαγνωση μαζι με ψυχοθεραπεια.

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 17-11-2018, 13:19
  2. Replies: 8
    Last Post: 21-01-2014, 08:21
  3. EXΩ ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕ ΤΟ ΞΕΡΩ?
    By Karmen_30 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 08-08-2012, 13:01
  4. Replies: 3
    Last Post: 05-01-2011, 19:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •