Εξαψεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13

Thread: Εξαψεις

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    20

    Εξαψεις

    Παιδιά καλησπέρα και από έμενα. Είμαι νέο μέλος και θα σας πω και εγώ τι αντιμετωπίζω αν μπορεί κάποιος και έχει τα ίδια συμπτώματα να με βοηθήσει.
    Εδώ και 2 μήνες έχω ταχυκαρδιες, εξάψεις σε όλο μου το σώμα. Έκανα αξονική και ήταν καθαρά όλα. Έχω κάνει MRI εγκεφάλου γιατί πίστευα ότι είχα mls και αυτό καθαρό. Οι αναλύσεις καλές.
    Τώρα κάνω αγωγή με ψυχοφαρμακα γιατί διαγνωστικα μα αγχωδη διαταραχη, κρίσεις πανικού και Κατάθλιψη. Αν περνάει κάποιος το ίδιο ας με βοηθησει

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    20
    Όλα αυτά που σας περιέγραψα τα έπαθα σε ένα βράδυ. Δεν μπορούσα να κοιμηθώ είχα χάσει τον ύπνο μου. Κοιμόμουν 2 με 3 ώρες την ημέρα με το ζόρι. Δεν μπορούσα ούτε στη δουλειά να συγκεντρώσω.

  3. #3
    george1520
    Guest
    Σε βοηθάνε τα χάπια που παίρνεις? Έχεις δει αλλαγή?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    3
    Καλησπέρα ! Επειδή περνάω τα ίδια σε καταλαβαίνω αλλά θέλει υπομονή και να πρωσπαθεις να το διαχειρίζεσαι μόνος σου. Βιώνω τέτοιου ίδους καταστάσεις από τον Δεκέμβρη . Δεν ήξερα τι είχα κλασικά και έτρεχα για εξετάσεις και στο νοσοκομεία στα εφημερεύοντα μέχρι που πήγα σε νευρολόγο και ξεκίνησα αγχολυτικό το bespar μισό πρωί μισό βράδυ αλλά δεν αντέχω τα φάρμακα κι έτσι το σταμάτησα και πήγα σε ψυχίατρο ομοιοπαθητικό . Μου έδωσε calcarea carbonica το παίρνω από 20 Δεκεμβρίου κι συνεχίζω. Εχω δει μεγάλη βελτίωση αλλά ακόμα εχω εξάψεις εφιδρώσεις και μετά ρίγους ψυχοσωματικά καούρες στο στομάχι φοβίες νεύρα και διαφορά απλά εχω μάθει να τα δέχομαι
    Πήγαινα και σε ψυχολόγο κάθε εβδομάδα μα βοήθησε πολύ
    Απλά μαθαίνεις να τα αντιμετωπίσεις και να αναγνωρίσεις τα συμπτώματα
    Η ομοιοπαθητική βοηθάει επίσης αλλά θέλει πολύ χρόνο δεν είναι άμεση η βελτίωση των συμπτωμάτων

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    20
    Καλημέρα. Τα μηνύματά τώρα τα είδα γιατί με τη θεραπεία που κάνω έχω υπνηλία και οι κινήσεις μου έχουν γίνει πιο αργές.
    Έχω δει κάποια βελτίωση με τη θεραπεία αλλά ακόμα νιώθω εξάψεις George1520. Marine ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι το έπαθα στην ηλικία των 40. Στις γυναίκες νομίζω είναι πιο φυσικό λόγω του κύκλου τους των ορμονών και τα σχετικά. Σε μας τους άντρες;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Them20 View Post
    Παιδιά καλησπέρα και από έμενα. Είμαι νέο μέλος και θα σας πω και εγώ τι αντιμετωπίζω αν μπορεί κάποιος και έχει τα ίδια συμπτώματα να με βοηθήσει.
    Εδώ και 2 μήνες έχω ταχυκαρδιες, εξάψεις σε όλο μου το σώμα. Έκανα αξονική και ήταν καθαρά όλα. Έχω κάνει MRI εγκεφάλου γιατί πίστευα ότι είχα mls και αυτό καθαρό. Οι αναλύσεις καλές.
    Τώρα κάνω αγωγή με ψυχοφαρμακα γιατί διαγνωστικα μα αγχωδη διαταραχη, κρίσεις πανικού και Κατάθλιψη. Αν περνάει κάποιος το ίδιο ας με βοηθησει


    Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι το έπαθα στην ηλικία των 40. Στις γυναίκες νομίζω είναι πιο φυσικό λόγω του κύκλου τους των ορμονών και τα σχετικά. Σε μας τους άντρες;
    Για να ρωτάς το τελευταίο, μάλλον δεν έχεις καταλάβει ακόμα τι είναι η αγχώδης διαταραχή και πως αποσυντονίζει όλο σου το σώμα...
    Να ξέρεις ότι τα χάπια βοηθάνε, αλλά αν δεν κάνεις παράλληλα κάποια ψυχοθεραπεία, είναι λίγο δύσκολο να φύγει από μόνο του.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    20
    Εχεις δίκαιο Sonia αλλά ίσως επειδή πρώτη φορά μου συμβαίνει κάτι τέτοιο.
    Πρώτη φορά βιωνω τόσο έντονη ψυχική αδυναμία και καταβολή. Θα προσπαθήσω να μάθω να διαχειρίζομαι τους πανικους έτσι ωστε να μετριασω τα συμπτώματα.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    20
    Κάθομαι χαλαρά βλέπω τηλεόραση και νιώθω να ζεσταινεται το στήθος μου, η πλάτη μου, τα πόδια μου. Παιδιά βοήθειά τι να κάνω;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by Them20 View Post
    Κάθομαι χαλαρά βλέπω τηλεόραση και νιώθω να ζεσταινεται το στήθος μου, η πλάτη μου, τα πόδια μου. Παιδιά βοήθειά τι να κάνω;
    Καλησπέρα!!!

    Έχεις ελέγξει τις ορμονες σου? Κυρίως ολικη τεστοστερόνη, ελεύθερη τεστοστερόνη, e2 οιστραδιολη και tsh, ft4, ft3 καθώς και αντισώματα θυρεοειδους. Εγώ είχα τρελές εξάψεις λόγω χαμηλής τεστοστερόνης, σε φάση που ξυπναγα από τον ύπνο μου λόγω αυτών.Από τότε που ξεκίνησα αγωγή trt testosterone replacement therapy, σταμάτησαν και οι εξάψεις.Ωστοσο το θέμα του άγχους που είχα και έχω δεν διορθώθηκε, γι αυτό παίρνω αγωγή με αντικαταθλιπτικα χωρίς ωστόσο να έχω βρει το κατάλληλο.Να σημειώσω εδώ ότι οι περισσότεροι ενδοκρινολογοι στην Ελλάδα είναι άσχετοι σε ότι αφορά το trt και ότι τα όρια που δίνουν τα εργαστήρια για την τεστοστερόνη είναι πολύ γενικά. Εγώ για παράδειγμα είχα τεστοστερόνη στο 250 που είναι πολύ χαμηλή για άνδρα 35 χρόνων, τόσο φαντάσου έχει ο πατέρας μου που είναι 80. Ωστόσο σύμφωνα με τα όρια του εργαστηρίου και λόγω της ασχετοσύνης των ενδοκρινολογων ήμουν φυσιολογικός.Από τότε που ξεκίνησα trt εξαφανιστηκαν οι εξάψεις κι άλλα συμπτώματα που είχα,παρόλα αυτά δεν είναι πανάκεια για το άγχος το οποίο πρέπει να αντιμετωπιστει σαν ξεχωριστό πρόβλημα από την ρύθμιση των ορμονών.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    20
    Καλησπέρα. Θυρεοειδή έχω κάνει και αναλύσεις και u/s αλλά αναλύσεις για τεστοστερόνη όχι. Πέρασα από όλες τις ειδικότητες : νευρολόγο, γαστρεντερολογο, ρευματολογο. Όλοι μου λένε ότι είναι άγχος. Τελικά κατέληξα σε ψυχίατρο και εδώ και 2 μήνες κάνω θεραπεία.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by Them20 View Post
    Καλησπέρα. Θυρεοειδή έχω κάνει και αναλύσεις και u/s αλλά αναλύσεις για τεστοστερόνη όχι. Πέρασα από όλες τις ειδικότητες : νευρολόγο, γαστρεντερολογο, ρευματολογο. Όλοι μου λένε ότι είναι άγχος. Τελικά κατέληξα σε ψυχίατρο και εδώ και 2 μήνες κάνω θεραπεία.
    Καλό θα είναι να κοιτάξεις και τις ορμονες αυτές, δηλαδή τεστοστερόνη ολικη, τεστοστερόνη ελεύθερη, e2 Οιστραδιολη,Lh, fsh, shbg το οποίο δεν είναι ακριβώς ορμόνη αλλά μια πρωτεΐνη που όσο πιο ψηλά είναι τόσο πιο λίγη είναι η ελεύθερη τεστοστερόνη σου. Εμένα μου έκανε πολλά συμπτώματα η χαμηλή τεστοστερόνη και μου πυροδότησε αγχωδη διαταραχη, ανάμεσα στα πολλά συμπτώματα που είχα ήταν έντονες εξάψεις που σταμάτησαν μετά την λήψη τεστοστερόνης εξωγενως, ωστόσο η αγχωδης διαταραχη παραμένει και γι αυτό πλέον πέρα από την τεστοστερόνη που λαμβάνω εξωγενως,λαμβάνω και αγωγή από ψυχίατρο.Τέλος να αναφέρω ότι εάν αποφασίσεις να κάνεις τις συγκεκριμένες ορμονες καλό θα ήταν να πας νωρίς το πρωί κατά τις 8 για να είναι τα αποτελέσματα πιο αντικειμενικά.

  12. #12
    Επειδη προτειναν ηδη πολλα κ σωστα τα παιδια, εγω θα προτεινω γυμναστικη...εχω ακουσει απο ανθρωπους που εχουν αγχωδη διαταραχη οτι ειδαν μεγαλη διαφορα με την γιογκα...

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    20
    Καλησπέρα.Ελπίζω να είστε όλοι καλά. Σήμερα έχω ευχάριστα νεα. Δύο μέρες τώρα κάνω διατροφή. Αποφεύγω και πιέζω τον εαυτό μου να μην τρώει μεγάλες ποσότητες φαγητού γιατί όπως θα γνωρίζεται οι διαφορες θεραπείες προκαλουν υπερφαγια. Τρώω κοτόπουλο, ασπράδια αυγού, ομελέτα (κ.α) και τα συνοδεύω όλα με σαλάτα. Αποφεύγω τα καυτερά καρικευματα και τα γλυκά και νιώθω πολύ καλύτερα σχετικά με τις εξάψεις. Σχεδόν καθόλου. Επειδή το ψάχνω πολύ το θέμα πήγα σε διατροφολόγο και μου επισήμανε ότι η μεγάλη ποσότητα φαγητού και κάποιες τροφές που σας προαναφέρα προκαλουν παλινδρόμηση και μπορεί και εξάψεις. Παν μέτρον άριστον!!!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •