Δεν αντέχω άλλο με το κορονοϊό
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    130

    Δεν αντέχω άλλο με το κορονοϊό

    καλησπέρα πιστεύω να είστε όλοι καλά Δεν αντέχω άλλο με το κορονοϊό το συζητάμε όλοι το λένε παντού... Άνοιξα τηλεόραση τα ίδια μπαίνω στο ίντερνετ τα ίδια ...από την αρχή με τα μέτρα που βάλανε της απομόνωσης δεν το πήρα καλά ήμουνα μία εβδομάδα χάλια... Κρίσεις πανικού δεν μπορούσα να φάω τα ζάναξ με βοήθησαν...και τώρα που θα μπορούμε να ξαναβγούμε πάλι άλλη αλλαγή στη ζωή μου πάλι δεν μπορώ να το διαχειριστώ δεν αντέχω άλλο πια κουράστηκα την κατάσταση... Θέλω να είναι όλα όπως πριν και περνάνε πολύ κακές σκέψεις από το μυαλό μου...... Να σημειωθεί ότι κάνω ψυχοθεραπεία και παίρνω ένα ελαφρύ ηρεμιστικό...

  2. #2
    Υπομονη...ολοι τα ιδια περναμε και τραβαμε.Κοψε τις ειδησεις.Πηγαινε μια βολτα να ξεδωσεις,διαβασε ενα βιβλιο,δες μια ταινια...κανε ο,τι χρειαζεται για να ξεχαστει το μυαλο σου.Μιλα για τις σκεψεις σου στον ψυχοθεραπευτη σου.Δεν θα αλλαξουν και ολα πιστευω στην αρχη, θα παρει χρονο απλα θα προσαρμοζομαστε σε διαφορες φασεις μεχρι να βρεθει το εμβολιο.Τι φοβασαι πιο πολυ;;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    130
    Μα πώς είσαι σίγουρος ότι θα βρεθεί το εμβόλιο??? Εγώ αγχώνομαι για την αβεβαιότητα στο μέλλον και για την οικονομία και για το ότι θα μαστε όλη μέρα με μάσκες μήπως είναι μία διάταξη ήρθε για να μείνει??

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Εμένα αυτό που μου τη δίνει είναι η εκμετάλλευση της κατάστασης αλλά ακόμη περισσότερο ότι ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για ότι σκέφτεσαι στο θέμα αυτό.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    40
    Συμπάσχω. Κι εγώ φοβάμαι πολύ για την αβεβαιότητα και την επόμενη μέρα αυτής της κατάστασης. Ολοι μας θα φοβόμαστε τους πάντες. Μη κολλησω τον ιό, μην το κολλησω σε άλλους. Και όχι μόνο. Συνεχώς νέοι φόβοι που έρχονται να προστεθουν και σε άλλους. Μια νέα πραγματικότητα...

  6. #6
    Quote Originally Posted by stavrinafly View Post
    Μα πώς είσαι σίγουρος ότι θα βρεθεί το εμβόλιο??? Εγώ αγχώνομαι για την αβεβαιότητα στο μέλλον και για την οικονομία και για το ότι θα μαστε όλη μέρα με μάσκες μήπως είναι μία διάταξη ήρθε για να μείνει??
    Κοριτσι ειμαι καλεε...το οτι θα βρεθει το εμβολιο ειναι το μονο σιγουρο αλλα δυστυχως θα παρει χρονο.Θα παρει 12 με 18 μηνες.Κι εμενα με αγχωνει πολυ η οικονομια.Την μασκα την εχω συνηθισει δεν με πειραζει τοσο.Τι να κανουμε ρε συ;; Θα προσαρμοστουμε.Δεν πιστευω οτι ειναι μια κατασταση που θα μεινει για παντα αλλα σιγουρα θα βιωνουμε αυτη την νεα πραγματικοτητα μεχρι να βρεθει το εμβολιο.Η δικη μου προσεγγιση στο θεμα ειναι απλα να προσπαθω να το αποδεχομαι.Οταν σκεφτομαι αρνητικα μετα γινομαι χαλια ψυχολογικα.Εμενα σε σχεση με την οικονομια αυτο που με αγχωνει ειναι οτι πολυ φοβαμαι οτι πολλοι εργοδοτες θα εκμετελευτουν την κατασταση καταπατωντας εργασιακα δικαιωματα.Ετσι δεν εγινε και με την οικονομικη κριση που περασαμε;;Ποσες επιχειρησεις επικερδεις πατησαν πανω στην κριση και διναν μισθους της πλακας;;Δυστυχως κι εμεις οι Ελληνες σαν λαος δεν διεκδικουμε τα δικαιωματα μας στα εργασιακα θεματα.Ελπιζω να μην καταληξουμε με βασικο μοσθο 300 ευρω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αυτό το ανοίγω ίντερνετ και ιδίως τηλεόραση, παντού τα ίδια, ποτέ δεν το κατάλαβα. Επιλογή σου είναι και τα ανοίγεις. Τόση εξάρτηση πια; Αν σε χαλάνε δεν τα ανοίγεις. Δηλαδή δεν υπάρχει ζωή χωρίς τηλεόραση; Δεν μπορείς να επιλέξεις τι θα κοιτάς στο ίντερνετ; Γιατί να χάνεις τον χρόνο σου σε κάτι που σε χαλάει και όχι σε κάτι που σε βοηθάει; Από περπάτημα μέχρι να φυτέψεις πανσέδες σε μια γλάστρα ξέρω κι εγώ...

  8. #8
    Antonis8
    Guest
    Μην παρακολουθεις τις εξελίξεις. Διάβαζε μονο τις ανακοινώσεις για την καθημερινη ενημέρωση για τα κρούσματα και τα μέτρα. Οταν εκθετεις όλη μέρα τον εαυτό σου σε αυτά, θα αγχωθεις.

Similar Threads

  1. Φόβος για τον κορονοιο.
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 24-03-2020, 23:28
  2. Δεν αντέχω άλλο
    By DiSI in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 14
    Last Post: 03-05-2019, 18:13
  3. Δεν αντεχω την ζωη αλλο..
    By giannis97 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 16
    Last Post: 03-03-2015, 11:18
  4. Δεν αντεχω αλλο...
    By Βασουλα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 27-01-2015, 23:28
  5. Δεν αντεχω αλλο!!!!!!!!!!!!
    By Αδαμαντια_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 4
    Last Post: 06-10-2011, 11:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •