Αλκοολικός πατέρας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2

    Αλκοολικός πατέρας

    Γεια σας ήμαστε μια οικογένεια από 5 γυναίκες η μητέρα του πατέρα μου η αδερφή της η μαμά μου και η αδερφή μου κ εγώ ζούμε σε ένα μικρό χωριό ο πατέρας μου είναι αλκοολικός και ζει σε ένα άλλο χωριό εδώ κοντά ζει με μια άλλη γυναίκα έχει χωρίσει με την μαμά μου αυτή η άλλη γυναίκα τον διώχνει και δεν έχει που να πάει όλη μέρα πίνει και κάνει φασαρίες η γιαγιά μου δηλαδή η μητέρα του στεναχώριεται για τον γιο της και μας κάνει φασαρίες στο σπίτι εμείς δεν θέλουμε να ξανά γυρίσει σε εμάς γιατί πίνει και από μικρές μας έκανε να τον φοβόμαστε όλο κάνει φασαρίες χτυπάει και σπάει τα πάντα στο σπίτι. Το σπίτι που μένουμε είναι μισό της γιαγιάς μου μισό της αδερφής τής αλλά δεν είναι χωρισμένο και ζούμε μια τρέλα κάθε μέρα έχουμε φασαρίες με την γιαγιά μου και τον μπαμπά μου είμαι απεγνωσμένη δεν δουλεύει κανενας από εμάς τώρα και ζούμε με το ΚΕΑ δεν ξέρω τι να κάνουμε στο σπίτι αυτό εμένε η μητέρα μου όταν είχε παντρευτεί με τον πατέρα μου και έτσι μεγαλώσαμε εδώ και εμείς και η αδερφή της γιαγιάς μου μας αγαπάει πολύ και μας έχει γράψει το σπίτι μετά θάνατο της αλλά το μισό το άλλο μισό είναι της γιαγιάς μου. Η γιαγιά μου είναι κολλημένη με τον πατέρα μου όλη μέρα ασχολείται μαζί του που θα πάει τι θα κάνει με ποιόν μαλώνει αν τρώει και μας φορτώνει και εμας όλα αυτά τα προβλήτα με φωνές και φασαρίες

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    14
    Πόσο χρονών είσαι Βασο? Για να γράφεις εδώ σημαίνει ότι μπορείς να μείνεις μόνη στο σπίτι ώστε να πάει η μαμά για δουλειά. Αν μένετε σε χωριό μπορεί να ξεκινήσει με το να φροντίζει ηλικιωμένους. Τα ενοίκια είναι φθηνά στα χωριά ώστε να μετακόμισε τε μόλις βγάλει κάποια χρήματα. Είναι θέμα χρόνου να τη γνωρίσουν να την εμπιστευτούν και μετά δε θα προλαβαίνει. Ξέρω περίπτωση με παρόμοιο πρόβλημα. Το σπίτι ήταν του άντρα αυτός έπινε τους έδιωχνε απ το σπίτι. Μόλις λίγο μεγάλωσαν τα 3 παιδιά της ξεκίνησε τη δουλειά και έτσι απεξαρτητοποιηθηκε από αυτή τη κατάσταση. Επίσης δεν έχει συγγενείς η μαμά ώστε να βοηθήσουν μέχρι να ορθοποδήσει από άποψης εισοδήματος η μαμά? Η περίπτωση που ξέρω είχε φτάσει να του καλεσει και αστυνομία να κάνει μήνυση και να τρέχουν την άλλη μέρα για δίκη.Αυτο που περνάτε είναι ψυχολογική βία και μπορεί να γίνει καταγγελία. Πρέπει να φυγετε από αυτό το σπίτι και μόνο όταν εσύ και η μαμά μπορέσετε να βρείτε δουλειά θα γίνει.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    36
    Συμφωνώ με Amm. Ανεξάρτητοποιηθειτε!!! Τα ενήλικα μέλη της οικογένειας ας βρουν την οποιαδήποτε δουλειά (η φροντίδα ηλικιωμένων όπως ειπώθηκε είναι το πιο εύκολο στην επαρχία και με καλά χρήματα) και νοικιαστε δικό σας σπίτι!!! Θα τα καταφέρετε!!!! :)

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2
    Είμαι μεγάλη σε ηλικία 25 απλά στο χωριό που ήμαστε ψάχνουμε απεγνωσμένη για δουλειά και το μόνο που έχει βρει η μητέρα μου είναι να καθαρίζει ένα μαγαζί και να περνει 230 το μήνα που δεν φτάνουν με τίποτα για να νοικιάσουμε σπίτι παππούδες και γιαγιαδες μένουν με τους δικούς τους και δεν ζητάνε άτομα για να τους προσέχουν έχουμε ζητήσει βοήθεια από την εκκλησία για δουλειά η κάτι αλλά τίποτα και εμείς έχουμε πάει στην αστυνομία και έχει γίνει μήνυση από την ίδια την γιαγιά μου και τελευταία στιγμή πήγε στο δικαστήριο και τα ανερεσε όλα ο μπαμπάς μου από άλλες φασαρίες εκτός σπιτιού είναι Ίδη δικαμασμενος με αναστολή. Από την άλλη το μισό σπίτι είναι δικό μας και δεν θέλουμε να το αφήσουμε γιατί μετά η γιαγιά μου θα φέρει τον γιο της μέσα και θα σπάει ότι έχουμε φτιάξει εμείς με κόπο το μόνο που σκέφτομαι είναι να κάνουμε ασφαλιστικά μέτρα απλά είναι πολλά τα χρήματα

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by Vaso93 View Post
    Είμαι μεγάλη σε ηλικία 25 απλά στο χωριό που ήμαστε ψάχνουμε απεγνωσμένη για δουλειά και το μόνο που έχει βρει η μητέρα μου είναι να καθαρίζει ένα μαγαζί και να περνει 230 το μήνα που δεν φτάνουν με τίποτα για να νοικιάσουμε σπίτι παππούδες και γιαγιαδες μένουν με τους δικούς τους και δεν ζητάνε άτομα για να τους προσέχουν έχουμε ζητήσει βοήθεια από την εκκλησία για δουλειά η κάτι αλλά τίποτα και εμείς έχουμε πάει στην αστυνομία και έχει γίνει μήνυση από την ίδια την γιαγιά μου και τελευταία στιγμή πήγε στο δικαστήριο και τα ανερεσε όλα ο μπαμπάς μου από άλλες φασαρίες εκτός σπιτιού είναι Ίδη δικαμασμενος με αναστολή. Από την άλλη το μισό σπίτι είναι δικό μας και δεν θέλουμε να το αφήσουμε γιατί μετά η γιαγιά μου θα φέρει τον γιο της μέσα και θα σπάει ότι έχουμε φτιάξει εμείς με κόπο το μόνο που σκέφτομαι είναι να κάνουμε ασφαλιστικά μέτρα απλά είναι πολλά τα χρήματα
    Εσύ τι κάνεις σε ένα μικρό χωριό? Σεζόν να πας? Η τόσα χρόνια ας πούμε... Η αδερφή σου και αυτή λογικά σε ηλικία ενηλικίωσης θα ναι. Φέτος βέβαια είναι δύσκολα. Στη σεζόν το λιγότερο 900 ευρώ το μήνα θα βγάζες. Δείτε μηπως έχετε δικαίωμα να τον κλείσετε σε κάποιο ίδρυμα για αλκοολικούς. Πολλοι έχουν βοηθηθεί έτσι. Εφόσον και η γιαγιά δηλαδή είχε προχωρήσει σε μήνυση. Όσο για το σπίτι... Κάποια στιγμή θα το πάρετε... Το να κάθεστε εκεί και να τα ανέχεστε όλα αυτά για πέντε ντουβάρια... Η αδερφή της γιαγιάς δεν έχει κάποια σύνταξη? Να φευγατε δηλαδή μαζί της και αυτή να πλήρωνε το ενοίκιο όσο η μαμά θα δούλευε. Επίσης υπάρχει και το επίδομα ενοικίου αν κάνετε κάποια στιγμή το πρώτο βήμα. Φύγετε απ το μικρό χωριό πάντως. Εσύ κάποια φίλη να σε φιλοξενήσει λίγο στη πόλη μέχρι να βρεις δουλειά?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    καλησπερα βασω.

    λυπαμαι που ακουω ολα αυτα με την ανεργια και τον αλκοολικο και βιαιο πατερα σου.
    Δοκιμασε να παρεις το τηλεφωνο ενδοοικογενειακης βιας...και να κανεις καταγγελια...οτι ερχεται μεθυσμενος και σας χτυπαει...ισως βρεθει λυση.
    η μανα του ξερει την κατασταση και παρολαυτα τον υποστηριζει?
    Last edited by Xfactor; 01-05-2020 at 05:53.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Βάσω καταλαβαίνω ότι είναι λίγο δύσκολες οι εποχές, αλλά είσαι σε μία ηλικία που πρέπει να ανοίξεις τα φτερά σου. Αν είσαι σε ένα μικρό μέρος, έχεις κάθε μέρα μπελάδες με τον πατέρα σου και δεν έχεις προοπτικές να βρεις δουλειά και να ζήσεις μία νορμάλ καθημερινότητα, αξίζει να χαντακωθείς μην τυχόν και χάσεις 2 ντουβάρια;
    Ψάξτε με τη μάνα και την αδερφή σου για αρχή δουλειά σε κάποια μεγαλύτερη πόλη, 3 άνθρωποι εργαζόμενοι έστω και με πολλές δυσκολίες, μπορούν να συντηρηθούν στο ενοίκιο. Αν δεν ακολουθούν οι υπόλοιποι, καιρός να δεις εσύ τι θα κάνεις για τον εαυτό σου. Το μέλλον σου πως το ονειρεύεσαι;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    συνφωνω απόλυτα με την πρόταση της σαιζον, ειναι μια πολυ καλη ευκαιρια και δεν χρειαζεται προυπηρεσία μεγαλη. Για λαντζα για παραδειγμα. Και ο μισθος για αρχή μπορεί να ειναι 800 μέχρι και 1000 με διαμονη και διατροφη.
    απο τις ενημερώσεις που παρακολουθω τον ιουνιο με ιουλιο θα εχει ξεκινησει, μετα θα μπεις και σε εποχιακο επιδομα για 3 μηνες. Είσαι νεα κανε το βημα, φαίνεται πως θελεις να βοηθησεις την οικογενεια σου, όχι απλα να τους αφησεις και να φυγεις. Είναι μια καλη αρχη για να νοικιαζεται μελλοντικα δικο σας σπίτι. Το αλλο θα παραμείνει δικό σας εφόσον σας το εγραψε.
    Όταν λες να καταστρεψει, τι δηλαδη;

    Θα σε βοηθησει και στην ψυχολογια σου να βρεις ενα νεο μερος και αν μπορεί να σε ακολουθησει και η αδερφη σου ακόμα καλυτερα.
    σου ευχομαι οτι καλυτερο !!! :)

Similar Threads

  1. Μπορει να γινω αλκοολικος?
    By GeorgeM in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 6
    Last Post: 28-09-2019, 12:48
  2. Αλκοολικός πατέρας
    By Γάτος in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 51
    Last Post: 07-10-2015, 01:13
  3. Ο αλκοολικός πατέρας μου...
    By Γάτος in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 14
    Last Post: 21-10-2014, 11:41
  4. ο αλκοολικός πατέρας μου..
    By treislaloun in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 2
    Last Post: 21-10-2011, 22:48
  5. αλκοολικος καταστρεφει την ζωη αυτου και της οικογενειας του.βοηθηστε!
    By mexx in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 5
    Last Post: 21-12-2008, 00:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •