Τικ τοκ στο αυτί
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Τικ τοκ στο αυτί

    Καλησπέρα ομάδα. Όπως όλοι έτσι και εγώ είμαι στα πρόθυρα της παράνοιας. Επείτα από εξετάσεις κλπ, ξανά πήγα σε καρδιολόγο νομίζοντας οτι θα ηρεμήσω,για τα τράνταγματα κλπ. Όλα καλά τρίπλεξ +σε καρωτίδες, κοιλία, καρδιογράφημα, μου έδωσε μισό ζαναξ για την ταχυκαρδία μου (οφείλετε στο άγχος μου είπε). Έκτοτε, απ κει που ασχολούμουν με την καρδιά λόγο μιας ζαλάδας, πχ μόλις γύρισα το κεφάλι αριστερά δεξιά ένιωθα οτι τα χάνω στην '' εστίαση '' μια ζαλάδα, μπορεί να είναι και στο μυαλό μου. Εξετάσεις αίματος ο καρδιολόγος δεν μου έγραψε μιας και μου είπε ότι είναι πρόσφατες (Τέλη Οκτώβρη), παρόλα αυτά με έχει πιάσει μια ανησυχία λόγο του τρέμουλο που έχω +πονοκέφαλο, μπορεί και κανένα μούδιασμα αραιά και που νομίζοντας ότι έχω ΣΚΠ. Επίσης μετά το φαγητό νιώθοντας '' σκασμένος'' νιώθω απ το αυτί μου να ακούω τρία τέσσερα '' τουκ τουκ τουκ'' πχ όπως όταν ξεβουλώνει, η σαν αίσθημα παλμών. Όταν τύχει επίσης να σηκωθώ ίσως ζαλιστώ και, ίσως το ξανά ακούσω. Δεν είναι κάτι μόνιμο ότι γίνεται συνέχεια. Έχει κάνει κάποια παρόμοια εμπειρία; Σκέφτομαι να πάω σε νευρολόγο, μα μετά το 3ο τρίπλεξ και 5 καρδιογραφήμα, έπειτα τις 3ς αιματολογικές +θύροειδη σε 1.5 χρόνο, δεν είμαι σίγουρος ότι θέλω να ξανά αρχίσω με τους γιατρούς, και αυτό το άγχος που με πιάνει στο ιατρείο κυρίως.....
    Είχα διαγνώσει πέρυσι, με κρίσεις πανικού, αγοραφοβία - νοσοφοβία, όπου έκανα ψυχοθεραπεία 4,5 μήνες και είχα πάρει τα πάνω μου, πήγα και το Erasmus μου, απο εκεί που φοβόμουν να να φύγω απ την γειτονιά μου. Δεν ξέρω αν ευθύνεται η καραντίνα, ούτε προσπαθώ να κάνω κάποια διάγνωση μέσο της σελίδας, για να μη παρεξηγηθώ, με έχει πιάσει μια φοβία απλά για ΣΚΠ, και τίποτα άλλο στο κεφάλι κυρίως.
    Να στε καλά, και συγνώμη γι άλλη μια φορά

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Ακουγεται σαν βουλωμενη ευσταχιανη σαλπιγγα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    13
    Καλησπέρα σας! Αφήνω εδώ και τη δική μου ιστορία Kokle99 και σε ολους ισως βρουμε κοινα.
    Κατά τη διάρκεια της καραντίνας ακουμπάω το ΔΕΞΙ μου αυτί κ με την αφή ένιωσα πόνο. Δεν έδωσα σημασία καθώς και να ήθελα να το ψάξω (που δεν με ανησύχησε τοσο για να αναζητήσω βοήθεια απο ωρλ) δεν δεχοντουσαν παρα μονο εκτακτα περιστατικα.
    Μετα τη ληξη της καραντίνας (αρχες Ιουλιου περιπου) και ενω ο πονος στο ΔΕΞΙ συνεχιζονταν, αρχισα να ακουω κατα την καταποση απο το ΑΡΙΣΤΕΡΟ μου αυτι εναν θορυβο σα να ειναι βουλωμενο (σα να εχει μπει νερο, ή ν αλλαζω υψομετρο)
    Ετσι λοιπον, αποφασιζω κ κλεινω ραντεβου με ωρλ.
    Στην εξεταση μου καθαρισε τους εξω ακουστικους πορους. για το ΔΕΞΙ μου έβαλε ενα φαρμακο το οποιο εκτοτε με ανακουφησε κ για το ΑΡΙΣΤΕΡΟ μου ειπε πως ο θορυβος δν ειναι τιποτα ανησυχητικο. Τον ρωτησα εαν "υπαρχε περιπτωση να προερχεται απο φρονιμιτη" κ μου απαντησε "πως ειναι πολυ πιθανο".
    Καπου εδω να σημειωσω πως λιγες μερες πριν ειχε σπασει πανω δεξια ενα δοντι που χρειαστηκε θηκη κ η διαγνωση του οδοντιατρου ηταν εξαγωγη φρονιμιτη γιατι πιεζε τα δοντια.
    Ετσι λοιπον, αποφασιζω να κλεισω ραντεβου σε γναθοχειρουργο για την εξαγωγη. Παω λοιπον για την εξαγωγη στις 13 Ιουλιου και αφου τελειωνει η διαδικασια, επιστρεφω σπιτι. Επειτα απο λιγες ωρες και ενω η αναισθησια αρχιζει να περναει, ειχα μια περιεργη αισθηση σα να ανακυκλωνεται ο αερας απο στομα - μυτη. Το ανεφερα σε οικογενεια κ συναδελφους οι οποιοι μου ελεγαν πως ειναι η ιδεα μ. Μεχρι που ηρθε η ωρα να πιω νερο κ μ βγηκε ολο απο το ρουθουνι (σορρυ για την περιγραφη, αλλα αυτο συνεβη). Επικοινωνησα αμεσα με τον γιατρο κ μ ανεφερε πως υπηρχε μια επιπλοκη πιθανο στοματομολπικη επικοινωνια - διατρηση ιγμοριου η οποια συνεβει γτ η ριζα ηταν μεσα στο ιγμορειο. μ συνεστησε να παω απο το ιατρειο να συρραψουμε τη πασχουσα περιοχη και να ξεκινησω αμεσα αντιβιωση 14 ημερες. Και ενω το αντιμετωπιζουμε την 7η ημερα ΣΚΑΕΙ ΑΠΟΣΤΗΜΑ ΣΕ 3ο δοντι... + 2η αντιβιωση για 7 ημερες( = 14 ημερες 2 διαφορετικες αντιβιωσεις πρωι βραδυ)
    Με αυτα κ με εκεινα και μεχρι να λυθουν ολα τα οδοντικα προβληματα, περναει περιπου ενας μηνας με θηκη, εξαγωγη, αποστημα-απονευρωση με τρελες ταλαιπωριες που δν ειναι της παρουσης.
    Ωστοσο, ο θορυβος στο αυτι κατα τη καταποση συνεχιζει ακαθεκτος.....
    Και ενω ολο αυτο το διαστημα ειμαι ψυχολογικα ενα ρακος με τις ταλαιπωριες που ειχα υποστει αλλα κ με πιεση στη δουλεια, αποφασιζω να το ψαξω περεταιρω.
    Παω λοιπον την Κυριακη σε ωρλ στα επειγοντα. Της λεω της γιατρου το ιστορικο για να ξερει την περιπτωση εαν κατι συσχετιζονταν κ με εξεταζει. Σε ελεγχο και ενδοσκοπηση, μου αναφερει πως η ευσταχιανη σαλπιγγα ειναι βουλωμενη κ πως γι αυτο το λογο ο θορυβος. Μου γραφει πλυσεις με ορο κ κορτιζονουχο σπρευ και μου λεει πως θα το εφαρμοσω για ενα μηνα. Την ρωτησα εαν υπαρχει πιθανοτητα να απτεται αλλης ειδικοτητας πχ νευροχειρουργου καθως εχοντας αποκτησει αγχος υγειας το μυαλο μ πηγε αλλου.... Μου αποκρυθηκε πως δεν πιστευει καθως με βλεπει υγιη στην οψη, ωστοσο αυτο θα το επανεξετασουμε σε 1 μηνα, εαν συνεχιστει να το ψαξουμε με απεικονιστικη μεθοδο (μαγνητικη). Επειδη το νοσοκομειο ηταν σε εφημερεια, υπηρχαν κ αλλα περιστατικα κ ο χρονος ηταν περιορισμενος, εφυγα πολυ γρηγορα. Ετσι λοιπον, ειπα να επισκεφθω μετα απο 2 ημερες εναν γιατρο ιδιωτη να με εξετασει με την ηρεμια κ ν ακουσει το ιστορικο κ τα συμπτωτα τα οποια περα απο τον θορυβο περιλαμβαναν πονο γυρω κ πισω απο το αυτι (περιστασιακα) μονιμο πονολαιμο κατα τη καταποση κ αισθηση ξενου σωματος στο φαρυγγα. Για τα παραπανω η διαγνωση ειναι:
    1) θόρυβος: ευσταχιανη σαλπιγγα την οποια στην ενδοσκοπηση τη βρηκε καθαρη σε αντιθεση με την προ 2 ημερων αποφραγμενη
    2) τον πονο στο αυτι κ τον πονολαιμο τα μετεφρασε ως αγχος - στρες, βρουξισμο κατα τη διαρκει του υπνου που επιρεαζει τους μυς του λαιμου. Δεν γνωριζω αν σιγγω τα δοντια μ στον υπνο!
    3) το ξενο σωμα: παλινδρομηση (δεν εχω καποιο συμπτωμα με στομαχι, ωστοσο συμβαινει μ ειπε)
    Εχω ταλαιπωρηθει πολυ σωματικα ολο αυτο το χρονικο διαστημα με τις οδοντικες θεραπειες, τα φαρμακα, τις επιπλοκες, το θορυβο, τους πονους... αλλα και ψυχολογικα... το μυαλο μ πλεον παει στο χειροτερο... καθως περιπου τον Ιουνιο ενιωθα απιστευτες σουβλιες - διαξιφιστικους πονους πισω απο το ματι... επισης σκεφτομαι μηπως με ολα αυτα εχει πειραχθει καποιο νευρο κ μεινει μονιμο κουσουρι... Τελος, το χειροτερο όλων ειναι πως ολα μεταφραζονται ως στρες κ να χαλαρωσω για να μου περασουν. Που ειναι το μαγικο κουμπι που παταμε για να περασει το στρες; κ πως ως δια μαγειας περνανε ολες οι σωματικες ενοχλησεις μετα!;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Αυτο με το κρακ κρακ στην καταποση απο το δεξι μου αυτη το εχω 9 μηνες καθως και το ξενο σωμα εχω παει σε 6 ΩΡΛ και απαντηση δεν εχω παρει. Ολοι τα ριχνουν στο αγχος..... Δεν ξερω 'η ειναι η ευκολη απαντηση για αυτους, η το μυαλο μου πραγματι εχει κολλησει

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    13
    Σε νιωθω!! Ο θορυβος ειναι απο τη γναθο ή πισω απο το τυμπανο; Εμενα πισω απο τυμπανο...
    Τι να πω.. εχω απελπιστει.. Πιστευω πως ή θα φυγει όπως ήρθε ή προήλθε απο τα δόντια κ μιας κανεις δν ξερει να μ απαντησει, θα μαθω να ζω με αυτο!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Πισω απο το τυμπανο το νιωθω και οχι ολες τις μερες. Οταν νιωθω αυτον τον θορυβο στην καταποση τιτε νιωθω και οτι κατι εχει ξεμεινει στον λαρυγγοφαρυγκα μου. Δεν ξερω τι να κανωωωω

Similar Threads

  1. Σουβλια στο αυτί/δεν μπορω να ξεχωρισω
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 11-03-2020, 22:56
  2. Θερμοκρασία από το ένα αυτί κ μετά και στα δύο τι είναι ;
    By hariiss24 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 08-03-2019, 16:29
  3. Το αυτι μου κουδουνιζει ασταματητα
    By stefamw in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 25-12-2018, 23:03
  4. Όταν αγαπάς κάτι άστο να φύγει...
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 11-02-2013, 11:03
  5. ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΑΥΤΙ ΜΟΥ
    By secretly in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 30
    Last Post: 05-10-2012, 23:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •