Πως πάει η δική σου προσπάθεια;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255

    Πως πάει η δική σου προσπάθεια;

    Καλησπέρα σε όλους και όλες!

    Τι θα λέγατε να γράφαμε πως πάνε οι προσπάθειες μας να καταφέρουμε να φύγουμε από όποια διατροφική διαταραχή;
    Όποια και αν ειναι αυτή. Και να προτείνουμε λύσεις που μας βοήθησαν.

    Ξεκινάω εγω, είχα μεγάλο πρόβλημα να ξεκόψω με τα πατατογαριδακια κτλ μιας και ετρωγα με το κιλό, μπορούσα να μην τρωω κανονικο φαγητο για εβδομαδες και ξεκίνησα αρχικά πέρνωντας μικρότερες συσκευασίες μετά τις πιο υγιεινές επιλογές όπως με λιγότερο αλάτι, μετά γίνανε από πατατακια σε τσιπς λαχανικων και "παρκαρα εκεί".

    Πασχω από διατροφική διαταραχή συγκεκριμένα από ψυχογενής βουλιμία με προκλήσεις εμετων.

    Ευχομαι να είστε όλοι καλά και δυνατοί στην προσπάθεια σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Η προσπάθεια αυτή πάει χάλια..
    Δεν θα σταματήσω ποτέ να τρώω :(
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Για ενα περιεργο λογο εμενα η καραντινα με βοήθησε. Αλλα δυστυχως για καποιους επιδείνωσε την κατασταση... Τι βηματα εχεις κανει;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Καλησπέρα! στο θέμα του φαγητού όλα ξεκινάνε από την αυτοπειθαρχια δηλαδή από εσένα, εγώ προσπαθώ να τρώω όσο πιο ισοτρόποιημενα γίνεται μακριά από πιτογυρα, fast food κτλ, κ με μέτρο τα γλυκά

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    20
    Καλησπερα και από εμένα!
    Εμένα η προσπαθεια μου κρατάει χρόνια :( και ανά περιοδους είτε το ελέγχω είτε το αφήνω να με κυριεύσει.. Τα πρώτα χρόνια μπορεί να είχα και ένα βουλιμικο επεισόδιο την ημέρα, τώρα έχω καταφέρει να το φτάσω στα 2-3 το πολυ την εβδομάδα.. Τα χρόνια όμως είναι πολλά για να εξακολουθώ να έχω 2-3.. Εγώ προσωπικα ξεσπαω εκεί όταν νιώθω πιεσμενη και δεν μπορώ να εκφραστώ.. Έχω καταλήξει πως δεν θα ξυπνήσω μια μέρα και δεν θα ξαναγίνει ποτέ αλλά πρέπει να βρώ έναν τρόπο να αντικαταστήσω αυτή συνήθεια με μία άλλη.. Εγώ πχ. έχω προβλημα έκφρασης συναισθημάτων και αποδοχής συναισθημάτων από τους άλλους ε λοιπόν προσπαθώ να φέρνω των εαυτό μου σε αυτές τις καταστάσεις.. Να μιλάει, να εκφράζει τις αρνητικές του σκέψεις, τη δυσαρέσκεια του.. Προσπαθώ να σταματήσω να είμαι ο μονίμως χαροπος κλόουν. Πίστεψε με δεν λυθηκε το προβλημα δια μαγείας αλλά όταν καταφέρνω και κάνω αυτό το πραγμα που σου περιέγραψα δεν έχω καμία ανάγκη από βουλιμικο επισοδειο.. Και έτσι μειώθηκε.. Για να δουμε πως θα παει :/

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    γεια σου και απο εδω, εχω ξεκινησει παραλληλα μια αναζητηση ψυχολογων που ειμαι σε φαση που τους βρηκα και μενει να παρω τηλεφωνο να δω πως θα παει.
    ζοριστηκα αρκετα μεχρι να παρω αποφαση οτι το χρειαζομαι. μπορω να γραψω εντυπωσεις εαν θελεις.

    είδα σε παλιο σου θρεντ οτι εχεις μια εμπειρια με τους ψυχολογους αλλα σε βοηθησαν οσο χρειαζοσουν. οπως ειδα και τα μελη δεν σε βοηθησαν, ειδα που σου προτειναν φαρμακα και γυμναστiκες, ελπιζω να μην σε αποθαρρύνει και καποιος εδω και μας ξαναφυγεις. :)


    τι σου ελεγαν και σε ποιο σημείο καταλαβες οτι δεν παει παραπερα; Από φαρμακα σου είχαν προτείνει; ( οι ψυχολογοι)

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    20
    Γενικά θεωρώ πως πρέπει όντως να πάρεις συμβουλή ειδικού. Όταν έχεις να πολεμήσεις κάτι τέτοιο πρέπει να ξέρεις πολύ καλά τι σου γίνεται και γιατί σου συμβαίνει και όντως μπορούν σε αυτό να βοηθήσουν. Να πας αλλά να προσέξεις πρώτα να κάνεις μια καλή έρευνα πριν πας γιατί δεν είναι δυστυχώς όλοι κατάλληλοι για το κάθε πρόβλημα. Ένα άλλο που θα σου προτείνω, είναι πας με ώριμη απόφαση να το ξεπεράσεις και το τονίζω το ώριμη.. Εγώ πιο μικρή που είχα πάει εν τέλη μάλλον baby sitting έψαχνα να μου κάνουν παρά να πιάσω το πρόβλημα από τα μαλλιά. Η διαδικασία θα έχει πολλές σκοτεινές συνειδητοποιήσεις, πολλά πισογυρίσματα αλλά πάντα δεν πρέπει να ξεχνάς γιατί ξεκίνησες.
    Για τα φάρμακα σου απαντώ στο αλλο thread. Εγώ πλέον επέλεξα να πάω σε ψυχίατρο γιατί ψάχνω μια πιο πρακτική προσέγγιση του θέματος, έχουμε ως άξονα την ψυχανάλυση αλλά κυρίως επικεντρωνόμαστε στο παρόν πράγμα το οποίο εμένα σε αυτή τη φάση μου χρειάζεται περισσότερο. Θα βρεις και εσύ τι σου χρειάζεται αρκεί να αρχίσεις να το ψάχνεις!!! Γίνεται να βγούμε από αυτόν τον φαύλο κύκλο πίστεψέ με, αφού υπάρχει έστω ένας που έχει βγει μπορούμε να βγούμε και εμείς αρκεί να ξυπνήσουμε από τον λήθαργο.
    Καλή αρχή σου εύχομαι!

Similar Threads

  1. Νέα προσπάθεια
    By LastChanceGirl913 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 28
    Last Post: 11-10-2016, 16:25
  2. παει παει η νηπενθες!
    By νιφάδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 30-12-2011, 20:36
  3. Τελευταία προσπάθεια...
    By nifitsa in forum Παχυσαρκία
    Replies: 33
    Last Post: 15-11-2010, 15:47
  4. ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ
    By lilium in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 10-02-2010, 01:04
  5. νεα προσπαθεια!
    By tomasliak in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 24-04-2009, 23:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •