Συμπτώματα τα οποία μπορεί να είναι ψυχολογικά;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    34

    Συμπτώματα τα οποία μπορεί να είναι ψυχολογικά;

    Χαίρεται,

    Πριν 2 περίπου εβδομάδες ένοιωσα στο αριστερό πόδι ένα πόνο. Από τότε νοιώθω μουδιάσματα, μυρμηγκιάσματα ή ελαφρύ πόνο στο αριστερό πόδι και μερικές φορές στο χέρι, κι σπάνια στο δεξί πόδι.

    Επίσης ορισμένες φορές νοιώθω τσιμπήματα σε διάφορα μέρη του προσώπου ή στην πλάτη.

    Έχω σκεφτεί να πάω σε νευρολόγο ή σε ορθοπεδικό. Όμως διερωτόμαι μήπως είναι ψυχολογικό δεδομένο ότι:

    1) Ο πόνος ή τα τσιμπήματα μοιάζουν να είναι μεταφερόμενα, πχ νοιώθω τσιμπήματα σε ένα μέρος του προσώπου μετά σε άλλο κλπ.

    2) Γενικά είμαι αγχωτικό άτομο με διάφορα οικονομικά ή/και προσωπικά προβλήματα

    3) Αν έχω ένα σύμπτωμα σκέφτομαι ότι μπορεί να έχω κάτι σοβαρό και πολλές φορές έχει τύχει να πάω να κάνω εξετάσεις για άλλους λόγους (πχ πόνος στην πλάτη, ταχυκαρδίες κλπ) χωρίς να μου βρουν τίποτα.

    4) Τα συμπτώματα εμφανίζονται τυχαία, χωρίς να συσχετίζονται με κόπωση, συγκεκριμένη στάση σώματος κλπ, παρατήρησα ότι μερικές φορές υποχωρούν όταν κάνω κάτι που με ευχαριστεί ή βρίσκομαι με αγαπημένα πρόσωπα.

    Από την άλλη σκέφτομαι ότι μπορεί να έχω κάτι σοβαρό, και ότι δε γίνεται να το αποδίδω σε ψυχολογικά προβλήματα αν δεν επισκεφτώ κάποιον γιατρό πρώτα.

    Τι μου προτείνετε να κάνω; Υπάρχει περίπτωση να είναι ψυχολογικό;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    να ηρεμησεις,αν παιρνεις καποιου ειδους φαρμακα να δεις τις παρενεργειες και το κυριοτερο,να ηρεμισεις

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Για να σου πει κανείς σε ποιο βαθμό υπάρχει η πιθανότητα να είναι όλα αυτά τα συμπτώματα μόνο αποτέλεσμα του άγχους και της υπερβολικής προσοχής που τους δίνεις, χρειάζεται να ξέρει την ηλικία σου, το ιστορικό σου, τις συνήθειες σου και να έχει μπροστά του τα αποτελέσματα ενός πρόσφατου βασικού τσεκάπ.

    Εσύ όμως έχεις ήδη κάποια δεδομένα για τον εαυτό σου που μπορείς να αξιοποιήσεις:
    - Λες ότι τα συμπτώματα σου υποχωρούν όταν κάνεις πράγματα που σε ευχαριστούν. Γιατί λοιπόν να μην κάνεις πιο συχνά πράγματα που σε ευχαριστούν?
    - Λες ότι έχεις ανησυχήσει και άλλες φορές και έχεις πάει για εξετάσεις χωρίς να σου βρουν τίποτα, ότι είσαι γενικά αγχωτικό άτομο με διάφορα προσωπικά και οικονομικά θέματα. Αυτό λοιπόν είναι ένα πραγματικό πρόβλημα: το άγχος και οι φοβίες. Για τα \'τσιμπηματάκια\' δεν είσαι βέβαιος από πού προέρχονται, μοιάζεις όμως βέβαιος ότι έχεις άγχος. Δεν θα ήταν καλό λοιπόν να κάνεις κάτι για αυτό?

  4. #4
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    40
    δεν αποκλείεται να ειναι ψυχοσωματικό..

    αλλα πρεπει πρωτα οπωσδήποτε να αποκλείσεις το σωματικό με μια επίσκεψη στο γιατρό..

    γιατι ισως να τα προσέχεις ιδιαίτερα οταν εισαι αγχωμένος,αλλα να υπάρχουν και σε μικρότερο βαθμό ολες τις στιγμές..


    καλή δυναμη.. :-)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    grtt,

    σιγουρα μια επισκεψη πρώτα στο γιατρο θα σε βοηθουσε να ηρεμισεις για την υγεια σου. Δλδ να σιγουρευτεις οτι δεν πασχεις απο κατι σοβαρο ή μη.

    Μου κανει ομως εντύπωση η παρατηρηση σου στα σωματικα συμπτωματα που εχεις. Ισως επειδη εγω παραμελουσα τα δικα μου σωματικα συμπτώματα. Απο οσα γραφεις λοιπον, τα σωματικα συμπτώματα καποιες φορες υποχωρουν οταν κανεις κατι που σε ευχαριστει ή εισαι με αγαπημενα προσωπα. Αυτο ειναι μια χρησιμη παρατηρηση σε συνδιασμο με το αγχος που λες οτι σε διακατεχει. Μια παρατηρηση δλδ που μπορει να σε βοηθησει να φροντισεις τον εαυτο σου. Κ με βοηθεια, εφοσον νιωσεις οτι το χρειαζεσαι.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •