Αποδοχή συναισθημάτων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    1

    Αποδοχή συναισθημάτων

    Καλησπέρα , ελπίζω να είστε όλοι καλά αυτές τις δύσκολες μέρες που περνάμε.
    Θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα θέμα που με απασχολεί τις τελευταίες μέρες πάρα πολύ.
    Με λίγα λόγια , στο λύκειο είχα μία σχέση που ήταν για μένα απο τις πιο σημαντικές αν όχι η πιο σημαντική(Ας ονομάσουμε την κοπέλα Κ). Δεν ξανα βρήκα κοπέλα που να μπορούσα να νιώσω ετσι και πάντα την θεωρούσα ιδανική. Μη τα πολυλογώ κράτησε η σχεση 2+χρονια περίπου και μετά πήρε ο καθένας τον δρόμο του. Η απόφαση ήταν δική της ουσιαστικά , αλλά εγω δεν την "κυνηγησα" ποτέ επειδή τότε θεωρούσα πως και εγω πρέπει να παω παρακάτω και αφου δε με θέλει δεν εχει νοημα. Fast forward λίγα χρονια αργοτερα ξανα βρισκομαστε εχοντας κανει ο καθενας αλλες σχεσεις και εχοντας αλλες εμπειριες. Εχουμε βγει σχετικα προσφατα και οι 2 απο μια σχεση και ξεκιναμε μια ιστορια του στυλ βρισκομαστε να παιρναμε καλα και βλεπουμε χωρις δεσμευσεις. Οι πραξεις της και τα λογια της ελεγαν αλλα. Προφανώς εγω θα ηθελα να ξανα κανουμε μια προσπαθεια και εκεινη δεν ηθελε. Τελικα αποδειχθηκε οτι δεν ειχε ξεπερασει τον πρωην της και ήθελε λίγο χρόνο μονη της. Μου εστελνε συχνα και μετα απο αυτο. Μετα απο λιγο καιρο (αφου την περιμενα 6-7 μηνες ) ειπα ειναι ωρα να προχωρησω. Ξεκινησα κατι με μια κοπελα(ας την ονομάσουμε Μ) χωρις ομως να εχω ξεπερασει την προηγουμενη κατασταση εντελως. Πριν λιγες μερες βρεθηκα με την Κ. και μου ειπε πως θελει να ξαναπροσπαθησουμε και πως πηρε τον χρονο που χρειαζοταν για να αντιμετωπισει τις καταστασεις που ειχε να αντιμετωπισει. Προφανως εγω αισθανομουν πολλα για αυτη τη κοπελα , οποτε αποφασισα να το προσπαθησω και τα χάλασα με την Μ(αφου συμφωνησαμε και οι 2 πως δε τραβαγε τοσο). Η αληθεια ειναι ομως πως δεν νιωθω τοσο καλα και δε μπορω να καταλαβω γιατι. Το αν πηρα τη σωστη απόφαση θα το δειξει ο χρονος. Η βοηθεια που ζηταω απο εσας ειναι να με βοηθησετε να καταλαβω τα συναισθηματα μου . Μηπως ειχα δεθει με την Μ. και δε το ειχα καταλαβει ?? Η απλα νιωθω τυψεις επειδη θεωρώ οτι την στεναχωρησα?? Γιατι οι ανθρωπινες σχεσεις(και αναφερομαι σε ολες τις κατηγοριες : φιλικές , ερωτικες , κτλ. ) πρεπει να ειναι τοσο δυσκολες ??
    Συγγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα θα ηθελα την γνωμη σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    185
    Τώρα πως είναι τα πράγματα? Έχεις ακόμη το συναίσθημα που είχες όταν έγραφες εδώ? Αν ναι ίσως να είχες δεθεί με την κοπέλα που άφησες και δεν το είχες καταλάβει

  3. #3
    Miliva21
    Guest
    Η μήπως έχεις ξενερώσει από τα πολλά πίσω-μπρος ;

    Λοιπόν η κοπέλα (η Κ) ή είναι πολύ αναποφάσιστη και μπερδεμένη ή είναι εγωίστρια

    Δεν εξηγείται αλλιώς......

    Όταν κάνατε τη σχέση στο Λύκειο... λες εκείνη σε χώρισε γιατί δεν ήθελε αλλο...

    Μετά από χρόνια βρίσκεστε ξανά αλλα σε περιστασιακή βάση εφόσον αυτή είναι κολλημένη με το πρώην της

    Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι μπορεί και να σε "χρησιμοποίησε" μόλις χώρισε.... επειδή ένιωθε μόνη της και για να ξεπεράσει το πρώην...Επίσης ήξερε ότι εσύ την θες παραπανω και θα σε είχε εύκαιρο..

    Μετά από έναν χωρισμό μας πιάνει η ανασφάλεια ...αν κάναμε καλά που χωρίσαμε.....αν θα βρούμε κάτι άλλο καλό...νιώθουμε μόνοι και κάνουμε λανθασμένα πισωγυρίσματα (γυρνάμε σε περασμένες σχέσεις)
    Εννοείται φυσικά ότι ο τύπος την χώρισε σωστά;;;

    Ε μετά της ήρθε κατραπακια ...και ήθελε να πνίξει τον πόνο της σε ένα καλό παιδί που εκείνη τον χώρισε παλιότερα ....Και γύρισε σε σένα να την παρηγορήσεις.....

    Γι αυτό τον λόγο προφανώς όταν έγινε η δική σας επανασύνδεση μετά τον χωρισμό της δεν κράτησε πολύ μεταξύ σας.....τη περίμενες Και για μήνες όπως λες αλλά αυτή σε εκλασε παλι (σόρρυ για την έκφραση) και πολύ σωστά σκεφτείς να προχωρήσεις τη ζωή σου

    Και μόλις βρίσκεις μια άλλη κοπέλα και κάνεις νέα σχέση....η εγωίστρια ξαναχτυπά και σε διεκδικεί....

    Και σε ξανά έχει.....Και τονιζεις και πάλι τον εγωισμό της εφόσον ξέρει ότι μπορεί να σε έχει δικό της οποτε θελήσει

    Αν είστε μαζί τώρα.... μπορεί και να μην κρατήσει για πολύ ...και να ξαναφύγει

    Ότι και να γίνει πάντως μην ξαναγυρίσεις στη Μ και της κάνεις τη ζωή πατίνι....Δεν φταίει σε κάτι

    Η κοπέλα που σου αρεσει είναι εγωίστρια και πολύ ανασφαλής......δεν μπορεί να μένει μόνη της και θέλει να τονώνει το εγώ της ....πιθανότατα θέλει ακόμα τον πρώην της που την σχολασε πρώτος

  4. #4
    Miliva21
    Guest
    Επίσης ΜΗΝ κάνετε νεες σχέσεις όταν δεν έχετε ξεπεράσει τον πρώην ή την πρώην......δεν σας φταίνε σε τίποτα οι νέοι σύντροφοι σας να τους απορρίπτετε και να τους πληγωνετε επειδή εσεις δεν ξέρετε τι θέλετε.... ή επειδή δεν μπορείτε να έχετε αυτό που θελετε και ψάχνετε παρηγορήτρες και όχι συντρόφους .....

    Σταματήστε να χρησιμοποιείτε τους ανθρώπους γύρω σας κατά βούληση...

    Πιθανότατα και η Κ είναι ακριβώς ίδια πάστα σαν εσένα και έγινες το παιχνίδι της για να ξεπεράσει τον πρώην.....

    ενώ η Μ έγινε το δικό σου παιχνίδι για να ξεπεράσεις εκείνη.


    Όπως στρώνεις κοιμάσαι σε αυτή τη ζωή

    Ανωριμότητες......

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Επίσης ΜΗΝ κάνετε νεες σχέσεις όταν δεν έχετε ξεπεράσει τον πρώην ή την πρώην......δεν σας φταίνε σε τίποτα οι νέοι σύντροφοι σας να τους απορρίπτετε και να τους πληγωνετε επειδή εσεις δεν ξέρετε τι θέλετε.... ή επειδή δεν μπορείτε να έχετε αυτό που θελετε και ψάχνετε παρηγορήτρες και όχι συντρόφους .....

    Σταματήστε να χρησιμοποιείτε τους ανθρώπους γύρω σας κατά βούληση...

    Πιθανότατα και η Κ είναι ακριβώς ίδια πάστα σαν εσένα και έγινες το παιχνίδι της για να ξεπεράσει τον πρώην.....

    ενώ η Μ έγινε το δικό σου παιχνίδι για να ξεπεράσεις εκείνη.


    Όπως στρώνεις κοιμάσαι σε αυτή τη ζωή

    Ανωριμότητες......
    Mιλίβα να σε ρωτήσω κατι με αφορμή την απάντησή σου, τι πιστεύεις για την φιλία με πρώην? είναι κατι που το εχω συναντήσει συχνά. Η ιδέα είναι οτι δεν υπάρχει ερωτικό στοιχείο πλεον και συνεχίσουμε ως φίλοι, μετα απο ικανό διάστημα φυσικά. Πως το βλέπεις?

  6. #6
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Mιλίβα να σε ρωτήσω κατι με αφορμή την απάντησή σου, τι πιστεύεις για την φιλία με πρώην? είναι κατι που το εχω συναντήσει συχνά. Η ιδέα είναι οτι δεν υπάρχει ερωτικό στοιχείο πλεον και συνεχίσουμε ως φίλοι, μετα απο ικανό διάστημα φυσικά. Πως το βλέπεις?
    Η γνώμη μου είναι πως για να διατηρούν φιλια δύο πρώην σύντροφοι θα πρέπει και οι δύο να έχουν ξεπεράσει εντελώς το ερωτικό στοιχείο του δεσμού τους που υπήρχε κάποτε .....να το έχουν λήξει από κοινού..... και να μην υπάρχουν ανοικτοί λογαριασμοί μεταξύ τους και προσδοκίες....Και συν αυτά να είναι και οι δυο ώριμοι και ισορροπημένοι έτσι ώστε να μην χρησιμοποιούν ο ένας τον άλλον για να καλύψουν τις ανασφάλειες και τα κενά τους περιμένοντας ο άλλος να τρέχει από πίσω τους συνέχεια και να τους επιβεβαιώνει....

    Αν δύο άτομα τα έχουν αυτά και τους έχει μείνει από τη παλιά σχέση τους μόνο η εκτίμηση , η εμπιστοσύνη και η καλη παρέα που κάνουν μεταξύ τους....μπορούν να είναι πολύ καλοί φίλοι και αληθινοί

    Σίγουρα αυτό είναι και πολύ δύσκολο και πιστεύω σπάνιο να συμβεί.....

    Εννοείται βέβαια πως δεν αναφέρομαι στις περιπτώσεις που δύο πρώην μένουν φίλοι και ο ένας από τους δύο είτε κρυφά είτε φανερά γουστάρει τον άλλον και έχει ελπίδες για μια επανασύνδεση

    Ούτε αναφέρομαι στις περιπτώσεις του μένουμε φίλοι επειδή κάναμε καλό σεξ παλιά και ότι και να γίνει μένουμε φίλοι για να το ξανακάνουμε και να περναμε καλά

    Και επειδή ο θεματοθετης ρωτάει γιατί οι ανθρώπινες σχέσεις είναι τόσο δύσκολες απαντάω : γιατί η σχέση μας με τον εαυτό μας είναι δύσκολη....!

    Όταν ένας ανθρώπος δεν ξέρει τι θέλει, έχει απωθημένα, έχει ανασφάλειες και χρησιμοποιεί άλλους ανθρώπους να του τις καλύπτουν ......Όταν δεν έχει λύσει τα θέματα του.....Όταν δεν μπορεί να μείνει μόνος του και βρίσκει παρηγοριά σε ανθρώπους που δεν γουστάρει τότε είναι λογικό οι σχέσεις να μην πάνε καλά.....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Κατάλαβα Μιλίβα την οπτική σου, ενα τελευταίο θα σε ρωτήσω για να μην βγαίνουμε οφ τοπικ, αν γνώριζες έναν άντρα και σου λεγε οτι κρατάνε φιλία με την πρώην του, δηλ μιλάνε, βγαίνουν για καφέ κλπ πώς θα το χειριζόσουν σε μια ενδεχόμενη σχέση μαζι του?

  8. #8
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Κατάλαβα Μιλίβα την οπτική σου, ενα τελευταίο θα σε ρωτήσω για να μην βγαίνουμε οφ τοπικ, αν γνώριζες έναν άντρα και σου λεγε οτι κρατάνε φιλία με την πρώην του, δηλ μιλάνε, βγαίνουν για καφέ κλπ πώς θα το χειριζόσουν σε μια ενδεχόμενη σχέση μαζι του?
    Δεν θα μπορούσα να είμαι εφησυχασμενη σε καμία περίπτωση ....θα προσπαθούσα να βρω τον πραγματικό λόγο που έχει ανάγκη να διατηρεί ακόμα στη ζωή του τη πρώην του...

    Δεν θα το παίξω ουτε κουλ ούτε άνετη για να πω έλα μωρέ σιγά φυσιολογικό είναι.....Δεν έγινε τίποτα....

    Ειδικά κιόλας αν μου πει κάποιος ότι έχει όλες του τις πρώην... φίλες.....γιατι το έχω συναντήσει και αυτό...
    Ε δεν γίνεται να έχεις όλες τις πρώην φίλες......άντε μια φιλία υπό ορισμένες συνθήκες να μείνει....Μετά κατά τη γνώμη μου κάτι άλλο παίζει....

    Φαντάσου όμως πχ να είναι κάποιος φίλη με τη πρώην του και να βγαίνουμε και οι τρεις μας μαζί.....Και να πειραζονται συνέχεια......να αγγίζονται "φιλικά" και να νοσταλγούν τον παλιό καιρό που ήταν μαζί ....να κουβεντιάζουν παλιά περιστατικά που εγώ δεν γνωρίζω και να έχουν περισσότερη οικειότητα από ότι θα είχα εγω με το αγόρι μου........!

    Μετά πόσο κουλ θα μπορούσα να παραμείνω......;;; Πόσο αυτή η κατασταση θα μπορούσε να μην χτυπήσει στις δικές μου φοβίες και ανασφάλειες ;; θα αναρωτιόμουν σίγουρα τι κάνω εγώ ανάμεσα τους; και θα ένιωθα στην απέξω ...

    Και το δικαιολογώ ακόμα και εγώ να κρατούσα φιλία με πρώην μου......

    Οπότε είναι και σε τι συχνότητα και σε ποιο σημείο είναι φίλοι δύο πρώην....Και τα όρια που έχουν μεταξύ τους...

    Όμως γιατί τόσες ερωτήσεις ....Ποιο είναι το σκεπτικό;

Similar Threads

  1. Αποδοχή του εαυτού μας
    By Evi555 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 10
    Last Post: 17-12-2017, 20:19
  2. Αποδοχή και έκφραση των συναισθημάτων
    By Deleted240217a in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 34
    Last Post: 24-12-2016, 22:31
  3. Αποδοχή του εαυτού μας
    By Aggressive1 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 31
    Last Post: 23-02-2016, 23:34
  4. Αποδοχή απο τον πατέρα μου
    By andy87 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 2
    Last Post: 05-01-2014, 03:34
  5. κοινωνικη αποδοχη :(
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 22-11-2010, 10:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •