Σειρά έχουν τα νεφρά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 44
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    113

    Σειρά έχουν τα νεφρά

    Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη σε όλους σας.
    Αφού επιβιώσαμε ως τώρα τον κορονοιο (αναφέρομαι στο πρώτο μου ποστ εδώ που είχα κάποια γαστρεντερολογικα συμπτώματα και νομίζα ότι ήταν ο ιός) το άγχος επιλέγει λογικά να κορυφωθεί λίγο πριν την άρση των μέτρων.
    Προσπαθώ να το παλέψω όσο μπορώ όλο αυτό που συμβαίνει αλλά άγχος η κακή διάθεση σίγουρα υπάρχει έστω και υποσεινηδητα εφόσον άλλαξε τόσο έντονα η καθημερινότητα μου στα ξαφνικά.
    Εδώ και λίγες μέρες, αφού σταμάτησαν τα γαστρεντερολογικα προβλήματα όταν μου έφυγε η ίδια ότι δεν έχω κορονοιο (15 μέρες μετά ηρέμησα) ένας πόνος χαμηλά στο εφηβαίο (όριο ανάμεσα με κοιλιά) έκανε εμφάνιση. Δεν ξέρω τι να σκεφτώ. Έντερα; Ουροδόχος; Η αλήθεια είναι επειδη νιώθω εκεί γύρω την ελαφριά δυσφορία προτίμησα να κινηθώ προς την ουροδόχο.
    Αλλά πώς συνεβει αυτό;
    Πάω τουαλέτα κάποια στιγμή κ νιώθω ότι δυσκολεύτηκα να κατουρήσω. Να αρχίσει δηλαδή η ούρηση. Αυτό ήταν. Το συνδιασα με τον πόνο εκεί χαμηλά (ο πόνος όπως είπαμε δεν ξέρω που είναι. Χαμηλά στην κοιλιά, κάτω από τον αφαλό αρκετά, εκεί που είναι το "όριο) και έψαξα συμπτώματα....
    Έκανα διάγνωση. Στένωση ουρήθρας. Γιατί; Γιατί έτσι. Από τότε κάθε μέρα νιώθω ότι δυσκολεύομαι να ουρησω. Και το εψαξα τόσο πολύ που κατέληξα σε μια έρευνα που συνδέει τον υποσπαδία (μια εγχείρηση που έκανα παιδί, ίσως την ξέρετε) με στένωση ουρήθρας σε άντρες όταν μεγαλώσουν. Το κερασάκι στην τούρτα. Το έβαλα στο μυαλό μου και δεν μπορώ να το βγάλω. Γιατρό δεν θέλω λογο κατάστασης και κυρίως λόγο καθετήρα γιατί φοβάμαι άπειρα + πολλοί παθαν στένωση ουρήθρας μετά από καθετήρα. Τι να κάνω; Δεν την παλεύω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    113
    Κανένας άλλος με συχνοουρια και να ζοριζετε για ουρηση λόγο άγχους;

  3. #3
    Καταρχάς καλο μήνα και Χριστός Ανέστη!
    Κατά δεύτερον εξετάσεις για ζάχαρο έχεις κάνει;;Αναφερομαι σε σχεση με συχνοουρία..όπως επίσης και η ουρολοίμωξη φέρνει κάποιες φορές δυσκολία στην ούρηση ..Επίσης μπορεί να είναι κύστη...Όταν έχεις κύστη πιέζετε η ουρήθρα και είναι δυσκολο να ουρήσεις...Από νερό πως πας;;Πίνεις;;Τα ουρία σου σε τι επίπεδο είναι..; Τα λέω αυτά γιατί πάνω κάτω είχε ο πατέρας μου συμπτώματα περίπου σαν τα δικά σου δρν είχε ενόχληση βέβαια...θα μου πεις οργανισμός με οργανισμός διαφέρει...Καλό είναι την Δευτέρα να πάρεις τηλ τον παθολόγο σου να του εξηγήσεις και να κάνετε εξετάσεις και αν χρειαστεί να πας και σε άλλον να πας...θα σου πει αυτός αν χρειάζεσαι και τι...Μην αγχώνεσαι και μην το σκέφτεσαι...Όσο μπορείς τουλάχιστον...Θετική σκέψη και ολα καλά θα πάνε.
    Περαστικά σου

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    113
    Quote Originally Posted by Soniasonia80 View Post
    Καταρχάς καλο μήνα και Χριστός Ανέστη!
    Κατά δεύτερον εξετάσεις για ζάχαρο έχεις κάνει;;Αναφερομαι σε σχεση με συχνοουρία..όπως επίσης και η ουρολοίμωξη φέρνει κάποιες φορές δυσκολία στην ούρηση ..Επίσης μπορεί να είναι κύστη...Όταν έχεις κύστη πιέζετε η ουρήθρα και είναι δυσκολο να ουρήσεις...Από νερό πως πας;;Πίνεις;;Τα ουρία σου σε τι επίπεδο είναι..; Τα λέω αυτά γιατί πάνω κάτω είχε ο πατέρας μου συμπτώματα περίπου σαν τα δικά σου δρν είχε ενόχληση βέβαια...θα μου πεις οργανισμός με οργανισμός διαφέρει...Καλό είναι την Δευτέρα να πάρεις τηλ τον παθολόγο σου να του εξηγήσεις και να κάνετε εξετάσεις και αν χρειαστεί να πας και σε άλλον να πας...θα σου πει αυτός αν χρειάζεσαι και τι...Μην αγχώνεσαι και μην το σκέφτεσαι...Όσο μπορείς τουλάχιστον...Θετική σκέψη και ολα καλά θα πάνε.
    Περαστικά σου
    Καλησπέρα. Οι εξετάσεις μου γενικές/βιοχημικές είναι τζαμί. Νερό πίνω φουλ γιατί κάνω διατροφή φουλ προσεκτική. Δεν έχω κάποιο γνωστό θέμα υγείας. Νιώθω απλα μια δυσκολία (η έτσι μου φαίνεται) όταν πάω τουαλέτα. Και από χθες έναν ελαφρύ πόνο στα γεννητικά. Στην άκρη συγκεκριμενα. Ξεκίνησε μετά από συζήτηση με γνωστό άτομο σχετικά με θέμα στα νεφρά που είχε και έβαλε καθετήρα (απ' τους μεγαλύτερους φόβους μου) και χειροτέρευσε αφου το έψαξα για έκανα διάγνωση στον εαυτό μου

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    21
    Καλησπέρα σε όλους.απο την μεγάλη Παρασκευή που ξυπνήσα παρατήρησα πως είχα λιγότερη ροή ούρων το πρωί.αγχωθηκα και πλακωθηκα στα νερά.πηγαινα τουαλέτα 7-8 φορές με κανονική ροή ούρων χωρίς διακοπή.απο εκείνο το βράδυ όμως δεν έχω κοιμηθεί ξανά το βράδυ συνεχόμενα.ξυπναω συνεχώς κάθε δύο ώρες να δω αν θέλω να ουρησω.μου έχει γίνε εμμονή.πηγα στον πρώτο ουρολόγο φίλο του πατέρα μου την τρίτη του Πάσχα.αφου του εξήγησα τι νοιωθω μου έκανε υπερηχο νεφρά-κυστη-προστατη και μου είπε δεν έχεις κάτι δεν χρειάζεται να κάνεις εξετάσεις.ομως τα συμπτώματα παρέμειναν.εκανα γενική αίματος και είχα ανεβασμένα λίγο τα λευκά.φλεγμονη που λένε είναι και κάνω και γενικη ούρων και καλλιέργεια καθώς και εξετάσεις για σαγχαρο και για σαγχαρωδη διαβήτη.ολα αρνητικά.η καλλιέργεια ούρων στείρα.παω και σε άλλο ουρολόγο και μου λέει πως έχω χρόνια προστατίτιδα και μου γράφει υπερήχους νεφρων-κυστης-οσχεων-προστατη.και μου δίνει αντιβίωση και χάπια για τον προστάτη λέγοντας πως φοβάται το μικρόβιο επειδή είχα μια ενοχλήση αριστερά μην ανέβει στα νεφρά.
    Πάω στο ιατρικό Αθηνών να κάνω τις εξετάσεις και εκεί τις κάνω και όλα καθαρά.δεν έχεις προστατίτιδα μου λέει και ο τρίτος ουρολόγος.γιατι παίρνεις αντιβίωση?μόνο νερό μου λέει 3 λίτρα.
    Η ψυχολογία μου είναι μηδέν.δεν κοιμάμαι,δεν τρώω καλά και εδώ έχω και ένα μυϊκό σπαστό στο αριστερό κομμάτι του πλευρού μόνο όταν είμαι ξαπλωμένος.
    Να πάω σε νευρολόγο μου είπαν σε ψυχιατρο ένα σωρό.
    Έχω τρομερό άγχος!
    Καμία γνώμη τι να κάνω?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    113
    Quote Originally Posted by Georgek81 View Post
    Καλησπέρα σε όλους.απο την μεγάλη Παρασκευή που ξυπνήσα παρατήρησα πως είχα λιγότερη ροή ούρων το πρωί.αγχωθηκα και πλακωθηκα στα νερά.πηγαινα τουαλέτα 7-8 φορές με κανονική ροή ούρων χωρίς διακοπή.απο εκείνο το βράδυ όμως δεν έχω κοιμηθεί ξανά το βράδυ συνεχόμενα.ξυπναω συνεχώς κάθε δύο ώρες να δω αν θέλω να ουρησω.μου έχει γίνε εμμονή.πηγα στον πρώτο ουρολόγο φίλο του πατέρα μου την τρίτη του Πάσχα.αφου του εξήγησα τι νοιωθω μου έκανε υπερηχο νεφρά-κυστη-προστατη και μου είπε δεν έχεις κάτι δεν χρειάζεται να κάνεις εξετάσεις.ομως τα συμπτώματα παρέμειναν.εκανα γενική αίματος και είχα ανεβασμένα λίγο τα λευκά.φλεγμονη που λένε είναι και κάνω και γενικη ούρων και καλλιέργεια καθώς και εξετάσεις για σαγχαρο και για σαγχαρωδη διαβήτη.ολα αρνητικά.η καλλιέργεια ούρων στείρα.παω και σε άλλο ουρολόγο και μου λέει πως έχω χρόνια προστατίτιδα και μου γράφει υπερήχους νεφρων-κυστης-οσχεων-προστατη.και μου δίνει αντιβίωση και χάπια για τον προστάτη λέγοντας πως φοβάται το μικρόβιο επειδή είχα μια ενοχλήση αριστερά μην ανέβει στα νεφρά.
    Πάω στο ιατρικό Αθηνών να κάνω τις εξετάσεις και εκεί τις κάνω και όλα καθαρά.δεν έχεις προστατίτιδα μου λέει και ο τρίτος ουρολόγος.γιατι παίρνεις αντιβίωση?μόνο νερό μου λέει 3 λίτρα.
    Η ψυχολογία μου είναι μηδέν.δεν κοιμάμαι,δεν τρώω καλά και εδώ έχω και ένα μυϊκό σπαστό στο αριστερό κομμάτι του πλευρού μόνο όταν είμαι ξαπλωμένος.
    Να πάω σε νευρολόγο μου είπαν σε ψυχιατρο ένα σωρό.
    Έχω τρομερό άγχος!
    Καμία γνώμη τι να κάνω?
    Αυτό μου θυμίζει εμένα απλά εγώ δεν το έψαξα ακόμα. Φοβάμαι να παω για εξετάσεις μη μου βάλουν καθετήρα για να δουν για στένωση και μετά γίνει ζημιά (πολλοί παθαίνουν στένωση μετά από καθετήρα). Πίνω όλη μέρα νερό για να πηγαίνω τουαλέτα και να ελέγχω τα ούρα μου. Και από χθες νιώθω ένα πόνο στην άκρη του πέους, ελαφρύ γενικά. Να δεις θα είναι ψυχοσωματικά......... Και στους 2 μας.... Ειδικά εσύ που τι έψαξες δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    21
    Καλησπέρα.δεν ξέρω αν είναι ψυχολογικο.παθαινω κρίσεις πανικού.απλα με αντιβίωση και χάπια για τον προστάτη που δεν ξέρω αν πρέπει να τα παίρνω γιατί όπως έγραψα ο ένας γιατρός λέει πως δεν είναι τίποτα,έχω δύο διαγνώσεις δλδ.τα συμπτώματα όμως παραμένουν δεν έχει βελτιωθεί η ούρηση νοιωθω πως δεν άδειαζει η κύστη μου αν και πίνω αρκετο νερό.οι εξετάσεις ήταν για τα νεφρά ήταν φυσιολογικες(ουρια-κρεατινινη)καθώς και όλοι οι υπέρηχοι.τη τρίτη τους έκανα.και ο υπέρηχος κύστης βγήκε καθαρός.εγω νοιωθω χαλια όμως μέρα με τη μέρα και δεν μπορώ να κοιμηθώ καλά.σκεφτομαι μήπως είναι κάτι νευρολογικο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    206
    Quote Originally Posted by Georgek81 View Post
    Καλησπέρα.δεν ξέρω αν είναι ψυχολογικο.παθαινω κρίσεις πανικού.απλα με αντιβίωση και χάπια για τον προστάτη που δεν ξέρω αν πρέπει να τα παίρνω γιατί όπως έγραψα ο ένας γιατρός λέει πως δεν είναι τίποτα,έχω δύο διαγνώσεις δλδ.τα συμπτώματα όμως παραμένουν δεν έχει βελτιωθεί η ούρηση νοιωθω πως δεν άδειαζει η κύστη μου αν και πίνω αρκετο νερό.οι εξετάσεις ήταν για τα νεφρά ήταν φυσιολογικες(ουρια-κρεατινινη)καθώς και όλοι οι υπέρηχοι.τη τρίτη τους έκανα.και ο υπέρηχος κύστης βγήκε καθαρός.εγω νοιωθω χαλια όμως μέρα με τη μέρα και δεν μπορώ να κοιμηθώ καλά.σκεφτομαι μήπως είναι κάτι νευρολογικο.
    Γιώργο καλησπέρα,

    Πως σου διαγνωσε χρόνια προστατητιδα;;; Χωρίς να κάνει καλλιέργεια;;; Βρήκε μικρόβιο;;; Ή έτσι την έκανε τη διάγνωση;
    Σε ρωτάω γιατί είναι το πιο εύκολο πράγμα να πει ένας ουρολόγος και να δώσει φάρμακα....

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    21
    Καλησπέρα, έγινε καλλιέργεια ούρων και ήταν στείρα.οπως και οι υπέρηχοι νεφρών-κυστης-προστατη.
    Μόνο τη γενική είδε που ήταν λίγο ανεβασμένα τα λευκά.
    Και χάπια για προστάτη μου έχει δώσει

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    206
    Quote Originally Posted by Georgek81 View Post
    Καλησπέρα, έγινε καλλιέργεια ούρων και ήταν στείρα.οπως και οι υπέρηχοι νεφρών-κυστης-προστατη.
    Μόνο τη γενική είδε που ήταν λίγο ανεβασμένα τα λευκά.
    Και χάπια για προστάτη μου έχει δώσει
    Γιώργο για να βρεις μικρόβιο στον προστάτη πρέπει να κάνεις μια καλλιέργεια όπου το δείγμα δεν είναι εύκολο να το παρεις. Επειδή λοιπόν είναι αρκετά «περίεργη» η λήψη, δεν κάθετε να την κάνει κανένας ουρολόγος... γιαυτο δίνουν όλοι εύκολα διάγνωση με το μάτι....

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    21
    Όποτε τι λες να κανω?νομίζω πως με την αντιβίωση δεν έχω δει καμία διαφορά ίσια ίσια που πηγαίνω τουαλέτα πιο λίγες φορές τη μέρα.μηπως μου έκανε καμία ζημιά στα νεφρά?πίνω 3 λίτρα τη μέρα.κρεατινη 0,8 και ουρία 22 πριν μια βδομάδα οι εξετάσεις.
    Έχει νόημα να ξανακανω πάλι για να δω τις τιμές?σε μια βδομάδα λες να έπαθα ζημιά?
    Last edited by Georgek81; 03-05-2020 at 19:43.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    206
    Quote Originally Posted by Georgek81 View Post
    Όποτε τι λες να κανω?νομίζω πως με την αντιβίωση δεν έχω δει καμία διαφορά ίσια ίσια που πηγαίνω τουαλέτα πιο λίγες φορές τη μέρα.μηπως μου έκανε καμία ζημιά στα νεφρά?πίνω 3 λίτρα τη μέρα.κρεατινη 0,8 και ουρία 22 πριν μια βδομάδα οι εξετάσεις.
    Έχει νόημα να ξανακανω πάλι για να δω τις τιμές?σε μια βδομάδα λες να έπαθα ζημιά?
    Όχι δε θα παθεις κάτι με την αντιβίωση. Απλά αν δε χρειάζεται καλό θα ήταν να μη την παίρνουμε. Ούτε ζημιά έπαθες.
    Πόσος καιρό σου είπε να παρεις;

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    21
    Χτες που μίλησα μαζί του λέει θέλει 20 μέρες να ηρεμήσω (παίρνω από την τρίτη αντιβίωση)και χάπια για τον προστάτη,χωρίς να είναι σίγουρος ότι είναι η κατάλληλη αντιβίωση για το μικρόβιο που υποτίθεται ότι έχω.
    Εντωμεταξυ το κύριο σύμπτωμα που έχω είναι ότι δεν έχω αυτή την έντονη επιθυμία στην ουρήθρα όταν θέλω να πάω τουαλέτα.η ακτίνα δεν είναι μειωμένη και υπάρχει ροή.απλα είναι και το μυαλό μου συνέχεια εκεί και μετράω πόσες φορές πάω τουαλέτα και κάθε πότε.αν για παράδειγμα δεν πάω όταν έχουν περάσει 3ωρες με πιάνει πανικός

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    206
    Μη το κανεις αυτό! Μη μετράς δλδ Θα τρελαθείς. Άστο

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    21
    Άσε το κάνω συνέχεια εδώ και 15 μερες.και εχω χάσει τον ύπνο μου

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Σειρά μου
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 24-05-2011, 23:17
  2. Dr.House season 7 η σειρα...
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 08-10-2010, 13:23
  3. Ήρθε κι η σειρά μου
    By John11 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 15-08-2010, 10:15
  4. ηρθε η σειρα μου..
    By Φωτεινη! in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 40
    Last Post: 26-05-2010, 04:47
  5. Πρεπει να μπω σε σειρα ...
    By stellou1989_ed in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 12-04-2010, 02:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •