μειωση zyprexa-αγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 64
  1. #1
    MikeStam 3
    Guest

    μειωση zyprexa-αγχος

    εχει παρει κανεις σε συνδυασμο αντικαταθληπτικο ζυπρεξα πανω απο 5 και να του βγηκε αγχος??ειδικα τωρα που το μειωνω εχω παρα πολυ αλλα και οταν το ανεβασα απο 5

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    157
    Εγώ παίρνω zyprexa 5 mg κάθε βράδυ. Για άγχος κυρίως το παίρνω.Το είχα πάρει και πριν ένα χρόνο μόνο του για κάνα μήνα στα 5 mg και με βοήθησε και στο άγχος και στην διάθεση και στην αϋπνία που είχα. Μετά από έναν μήνα ωστόσο που το έπαιρνα έκανα τη βλακεια να αλλάξω γιατρό γιατί τον πρώτο που μου είχε δώσει το zyprexa δεν μπορούσα να τον βρω στο τηλέφωνο ούτε να κλείσω ραντεβού μαζί του. Ο δεύτερος γιατρός μου έκοψε το ζυπρεξα και μου έβαλε εσιταλοπραμ. Η αλλαγή αυτή με ξετιναξε, με έκανε χειρότερα από πριν. Μετά μου ξαναέβαλε το ζυπρεξα μαζί με το εσιταλοπραμ αλλά δεν μου δούλεψε όπως την πρώτη φορά. Στη συνέχεια δοκιμάσαμε διαφορά φάρμακα όπως κλονοτριλ, λυρικα, τρανξεν, ζολοφτ, σεροκουελ xr,ρεμερον και μινιτραν 2-10,δεν μου δούλεψε κανένα από αυτά ίσως λίγο το μινιτραν να βοήθησε. Τώρα είμαι σε φάση που άλλαξα γιατρό (είναι ο τρίτος). Ο καινούργιος γιατρός μου έκοψε όλα τα φάρμακα που έπαιρνα σεροκουελ xr 300,remeron 15 και μινιτραν 2-10 και μου έβαλε στη θέση τους το zyprexa στα 5 mg. Οπότε τώρα ουσιαστικά κάνω πάλι την αρχική μου αγωγή. Δόξα τω Θεό 8 μέρες έχω κάνει τις αλλαγές αυτές και τα πράγματα πάνε σχετικά καλά. Ωστόσο από την εμπειρία μου από το συγκεκριμένο φάρμακο επειδή το πήγα μέχρι 15 mg σε μια φάση μπορώ να πω ότι στις πιο μεγάλες δόσεις νομίζω ότι με θολωνε αρκετά πράγμα που μου προκαλούσε παραπάνω αγχος, όπως επίσης κι όταν το έκοψα μου έκανε άγχος και αϋπνία που λανθασμένα ο γιατρός μου με έβαλε σε βενζοδιαζεπινες για να το αντιμετωπίσουμε. Νομίζω ότι τα 5 mg είναι μια καλή δόση για άγχος.

  3. #3
    MikeStam 3
    Guest
    πω ειμαι χαλια 3η μερα στα 5 χαλια μαυρα δεν μπορουσα χθες να κοιμηθω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by MikeStam 3 View Post
    πω ειμαι χαλια 3η μερα στα 5 χαλια μαυρα δεν μπορουσα χθες να κοιμηθω
    Τι άλλο παίρνεις εκτός από zyprexa 5 mg? Παίρνεις και βενζοδιαζεπινες?

  5. #5
    MikeStam 3
    Guest
    σεροπραμ 20μγ και βενζο ναι στεντον και οασιλ
    Quote Originally Posted by Billtheo View Post
    Τι άλλο παίρνεις εκτός από zyprexa 5 mg? Παίρνεις και βενζοδιαζεπινες?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by MikeStam 3 View Post
    σεροπραμ 20μγ και βενζο ναι στεντον και οασιλ
    Αύριο έχω πάλι ραντεβού με τον γιατρό. Στην αρχή που έπαιρνα και ΜΙΝΙΤΡΑΝ με ΖΥΠΡΕΞΑ μαζί νομίζω πήγαινα καλύτερα τώρα που παίρνω μόνο ZYPREXA έχω αρχίσει και χειροτερευω πάλι.Πολύ ταλαιπωρία για να βρεθεί η σωστή αγωγή. Είμαι ήδη έναν χρόνο που παλεύω με τα φάρμακα.

  7. #7
    MikeStam 3
    Guest
    αστα να πανε κολοχαπα
    Quote Originally Posted by Billtheo View Post
    Αύριο έχω πάλι ραντεβού με τον γιατρό. Στην αρχή που έπαιρνα και ΜΙΝΙΤΡΑΝ με ΖΥΠΡΕΞΑ μαζί νομίζω πήγαινα καλύτερα τώρα που παίρνω μόνο ZYPREXA έχω αρχίσει και χειροτερευω πάλι.Πολύ ταλαιπωρία για να βρεθεί η σωστή αγωγή. Είμαι ήδη έναν χρόνο που παλεύω με τα φάρμακα.

  8. #8
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by Billtheo View Post
    Αύριο έχω πάλι ραντεβού με τον γιατρό. Στην αρχή που έπαιρνα και ΜΙΝΙΤΡΑΝ με ΖΥΠΡΕΞΑ μαζί νομίζω πήγαινα καλύτερα τώρα που παίρνω μόνο ZYPREXA έχω αρχίσει και χειροτερευω πάλι.Πολύ ταλαιπωρία για να βρεθεί η σωστή αγωγή. Είμαι ήδη έναν χρόνο που παλεύω με τα φάρμακα.
    εσυ που το επαιρνες απο 10 στα 5 το πηρες και 7,5??και αν ναι ποσες ήμερες μπας και φταιει αυτο??γενικα ειναι απο τα φαρμακα που κανουν στερητικα??

  9. #9
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by Billtheo View Post
    Αύριο έχω πάλι ραντεβού με τον γιατρό. Στην αρχή που έπαιρνα και ΜΙΝΙΤΡΑΝ με ΖΥΠΡΕΞΑ μαζί νομίζω πήγαινα καλύτερα τώρα που παίρνω μόνο ZYPREXA έχω αρχίσει και χειροτερευω πάλι.Πολύ ταλαιπωρία για να βρεθεί η σωστή αγωγή. Είμαι ήδη έναν χρόνο που παλεύω με τα φάρμακα.
    για το ζυπρεξα λεω

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by MikeStam 3 View Post
    για το ζυπρεξα λεω
    Κατά την γνώμη μου κάνει στερητικα, άσχετα τι λένε οι γιατροί.Την πρώτη φορά που μου το κόψε ο γιατρός μου κανε αϋπνία τρελή και μου χειροτερευσε και η διάθεση αλλά και το άγχος και αναγκάστηκα και επαιρνα κλονοτριλ για να την παλέψω.

  11. #11
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by Billtheo View Post
    Κατά την γνώμη μου κάνει στερητικα, άσχετα τι λένε οι γιατροί.Την πρώτη φορά που μου το κόψε ο γιατρός μου κανε αϋπνία τρελή και μου χειροτερευσε και η διάθεση αλλά και το άγχος και αναγκάστηκα και επαιρνα κλονοτριλ για να την παλέψω.
    και πως αντιμετωπιζονται??

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by MikeStam 3 View Post
    και πως αντιμετωπιζονται??
    Λογικά θέλει χρόνο ο οργανισμός για να προσαρμοστεί στις αυξομειώσεις των δόσεων. Ο γιατρός σου τι λέει γι αυτό?

  13. #13
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by Billtheo View Post
    Λογικά θέλει χρόνο ο οργανισμός για να προσαρμοστεί στις αυξομειώσεις των δόσεων. Ο γιατρός σου τι λέει γι αυτό?
    ε εγω τον λεω και αυτος δεν παιρνει προτοβουλιες τον λεω ανα μια βδομαδα να το κατεβαζω με λεει καλα ειναι

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by MikeStam 3 View Post
    ε εγω τον λεω και αυτος δεν παιρνει προτοβουλιες τον λεω ανα μια βδομαδα να το κατεβαζω με λεει καλα ειναι
    Αισθανοσουν καλά προτού αρχίσεις να το κατεβάζεις? Αν ναι μήπως καλύτερα να μην το έβγαζες τελείως, δεδομένου ότι είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί η σωστή αγωγή.Κι εγώ την πρώτη φορά που το πήρα με βοήθησε, έκανα το λάθος να το βγάλω κι από τότε παλεύω να βρω τα σωστά φάρμακα.

  15. #15
    MikeStam 3
    Guest
    μα δεν το έβγαλα τελείως απο τα 10το πηγα στα 5
    Quote Originally Posted by Billtheo View Post
    Αισθανοσουν καλά προτού αρχίσεις να το κατεβάζεις? Αν ναι μήπως καλύτερα να μην το έβγαζες τελείως, δεδομένου ότι είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί η σωστή αγωγή.Κι εγώ την πρώτη φορά που το πήρα με βοήθησε, έκανα το λάθος να το βγάλω κι από τότε παλεύω να βρω τα σωστά φάρμακα.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. μειωση στα φαρμακα
    By pavlosla in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 04-09-2019, 13:16
  2. ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ SYCREST ΣΤΑ 5MG
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 0
    Last Post: 23-04-2019, 23:33
  3. Μείωση χαπιών
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 23-04-2010, 20:29
  4. Μείωση βάρους σε pdf
    By Anine in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 17-02-2010, 01:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •