Πνιγομαι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    hlias1988
    Guest

    Πνιγομαι

    Μετα απο μειωση της ολανζαπινης απο το γιατρο απο 20mg και το καναμε 15mg .
    ενα εχω να πω. δεν την παλευω. δεν ξερω εαν φταιει η μειωση του χαπιου αλλα οι σκεψεις μου δεν μπορουν να μπουν σε μια σειρα. σκεφτομαι ολη την ωρα το κακο.. δεν μπορω να ησυχασω.. μπορειτε να μου πειτε τι να κανω?
    τον γιατρο τηλεφωνο να τον παρω δεν αλλαζει τιποτα...το πολυ πολυ να μου προσθεσει φαρμακο αυτο δεν το θελω..
    θελω να κοψω τα φαρμακα αλλα απο οτι καταλαβαινω εδω και ενα μηνα εχω ταλαιπωρειθει πολυ.. δεν θελω να γινουν χειροτερα τα πραγματα...
    τι να κανω?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Δεν ξέρω την περίπτωσή σου και τι φάρμακα παίρνεις, αλλά ως χρήστης ολανζαπίνης μπορώ να σου πω ότι δεν κόβεται τελείως ούτε αυτή και ίσως ούτε και όλα τα φάρμακα. Εγώ πιστεύω ότι θα παίρνω μια ζωή ζυπρέξα για να κοιμάμαι, ίσως το μειώσω αλλά δε νομίζω να το κόψω τελείως. ΜΗΝ το κόψεις τελείως, ωραίο είναι να λέμε ότι θέλουμε να ζήσουμε χωρίς φάρμακα, αλλά πολύ δύσκολο...

  3. #3
    hlias1988
    Guest
    Το λιθιο παιδια τι ειναι ? να το παρω θα αυξηθουν τα κιλα? εχετε εμπειριες?

  4. #4
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Δεν ξέρω την περίπτωσή σου και τι φάρμακα παίρνεις, αλλά ως χρήστης ολανζαπίνης μπορώ να σου πω ότι δεν κόβεται τελείως ούτε αυτή και ίσως ούτε και όλα τα φάρμακα. Εγώ πιστεύω ότι θα παίρνω μια ζωή ζυπρέξα για να κοιμάμαι, ίσως το μειώσω αλλά δε νομίζω να το κόψω τελείως. ΜΗΝ το κόψεις τελείως, ωραίο είναι να λέμε ότι θέλουμε να ζήσουμε χωρίς φάρμακα, αλλά πολύ δύσκολο...
    σε τι δοση το παιρνεις το ζυπρεξα? ειναι το μονο που παιρνεις και σε βοηθαει γιατι εγω περα απο το ζυπρεξα παιρνω και αλλα φαρμακα οπως invega,abilify,lamictal και κανα δυο ακομα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ηλία έχω φίλη με διπολική που έπαιρνε λίθιο και φαντάζομαι ακόμα παίρνει (δεν το έχω συζητήσει μαζί της πρόσφατα). Είχε πάρει τον πρώτο καιρό 7-8 κιλά, προσέχει γενικά την διατροφή της και είναι τώρα λίγο πολύ σε κανονικά κιλά. ΟΜΩΣ, την αγωγή της πάντα την ρυθμίζει σε συνεννόηση με τη γιατρό της και είναι πολύ τυπική σε ότι εξετάσεις χρειάζεται να κάνει τακτικά και τηρεί ότι οδηγίες της έχουν πει οι γιατροί. Π.χ. της λένε να αποφεύγει αναψυκτικά με ανθρακικό, μπίρες και πολύ αλκοόλ, κοκα κόλες δεν πίνει σχεδόν ποτέ. Ποτό μια στο τόσο ένα κρασάκι και το καλοκαίρι μπορεί να πιεί π.χ. μία μπίρα τη μέρα, μέρα παρά μέρα, δεν θα το ξεφτυλίσει. Στα γλυκά που έχει αδυναμία, μόλις δει ότι πάρει λίγο βάρος τα εξαφανίζει από το σπίτι, δεν αφήνει ούτε μία σοκολάτα, ούτε μπισκότο. Έχει μάθει πως αντιδρά ο οργανισμός της στα φάρμακα και στα τρόφιμα κτλ και το ελέγχει. Αν πιεστεί ή δει αλλαγές στη συμπεριφορά της ΠΑΝΤΑ θα συμβουλευτεί τη γιατρό και θα προσαρμόσουν μαζί ωράρια, δοσολογίες κτλ στην αγωγή της. Δεν κάνει πειράματα και έχει αποδεχτεί πλήρως ότι τα φάρμακα καλώς ή κακώς θα της είναι απαραίτητα μια ζωή.

    Μην κάνεις πειράματα μόνος σου. Επίσης με είχες μπερδέψει λίγο με την διάγνωσή σου. Νομίζω έλεγες ότι ήσουν πιεσμένος και είχες αγχώδη διαταραχή, αλλά παίρνεις αγωγή για ψύχωση και την θεωρείς λάθος;;; Πόσο το είχες ψάξει με τους γιατρούς τότε; Μήπως πήγες απλά σε ένα γιατρό, επαναπαύτηκες να σε βλέπει μια στο τόσο να σου γράφει την αγωγή και δεν το έψαξες περισσότερο;


    Ξεκαθαρίζω από την αρχή ότι είμαι άσχετη με φάρμακα εντελώς, απλά μία γνώμη λέω.

    Εκτός από την αγωγή, δώσε βάση και σε άλλα πράγματα να ηρεμίσεις και να σου φιάξει η διάθεση. Μην σκέφτεσαι μόνο αυτό. Τώρα που χαλαρώσαν κάπως τα μέτρα πήγαινε καμια βόλτα να μην σκέφτεσαι όλο τα ίδια. Εντός νομού μπορείς να κινηθείς και με το μηχανάκι που λες σε ευχαριστεί να οδηγάς (με τα χαρτιά σου μαζί, κράνος και όχι καγκουριές πάντα έτσι; )

  6. #6
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Ηλία έχω φίλη με διπολική που έπαιρνε λίθιο και φαντάζομαι ακόμα παίρνει (δεν το έχω συζητήσει μαζί της πρόσφατα). Είχε πάρει τον πρώτο καιρό 7-8 κιλά, προσέχει γενικά την διατροφή της και είναι τώρα λίγο πολύ σε κανονικά κιλά. ΟΜΩΣ, την αγωγή της πάντα την ρυθμίζει σε συνεννόηση με τη γιατρό της και είναι πολύ τυπική σε ότι εξετάσεις χρειάζεται να κάνει τακτικά και τηρεί ότι οδηγίες της έχουν πει οι γιατροί. Π.χ. της λένε να αποφεύγει αναψυκτικά με ανθρακικό, μπίρες και πολύ αλκοόλ, κοκα κόλες δεν πίνει σχεδόν ποτέ. Ποτό μια στο τόσο ένα κρασάκι και το καλοκαίρι μπορεί να πιεί π.χ. μία μπίρα τη μέρα, μέρα παρά μέρα, δεν θα το ξεφτυλίσει. Στα γλυκά που έχει αδυναμία, μόλις δει ότι πάρει λίγο βάρος τα εξαφανίζει από το σπίτι, δεν αφήνει ούτε μία σοκολάτα, ούτε μπισκότο. Έχει μάθει πως αντιδρά ο οργανισμός της στα φάρμακα και στα τρόφιμα κτλ και το ελέγχει. Αν πιεστεί ή δει αλλαγές στη συμπεριφορά της ΠΑΝΤΑ θα συμβουλευτεί τη γιατρό και θα προσαρμόσουν μαζί ωράρια, δοσολογίες κτλ στην αγωγή της. Δεν κάνει πειράματα και έχει αποδεχτεί πλήρως ότι τα φάρμακα καλώς ή κακώς θα της είναι απαραίτητα μια ζωή.

    Μην κάνεις πειράματα μόνος σου. Επίσης με είχες μπερδέψει λίγο με την διάγνωσή σου. Νομίζω έλεγες ότι ήσουν πιεσμένος και είχες αγχώδη διαταραχή, αλλά παίρνεις αγωγή για ψύχωση και την θεωρείς λάθος;;; Πόσο το είχες ψάξει με τους γιατρούς τότε; Μήπως πήγες απλά σε ένα γιατρό, επαναπαύτηκες να σε βλέπει μια στο τόσο να σου γράφει την αγωγή και δεν το έψαξες περισσότερο;


    Ξεκαθαρίζω από την αρχή ότι είμαι άσχετη με φάρμακα εντελώς, απλά μία γνώμη λέω.

    Εκτός από την αγωγή, δώσε βάση και σε άλλα πράγματα να ηρεμίσεις και να σου φιάξει η διάθεση. Μην σκέφτεσαι μόνο αυτό. Τώρα που χαλαρώσαν κάπως τα μέτρα πήγαινε καμια βόλτα να μην σκέφτεσαι όλο τα ίδια. Εντός νομού μπορείς να κινηθείς και με το μηχανάκι που λες σε ευχαριστεί να οδηγάς (με τα χαρτιά σου μαζί, κράνος και όχι καγκουριές πάντα έτσι; )
    ουτε ξερω τι εχω. δεν εμπιστευομαι τοσο πολυ τις διαγνωσεις. παιρνω φαρμακο για την ψυχωση και αντικαταθλιπτικο. εντωμεταξυ δεν του ανοιγομαι πολυ του γιατρου για να μην με φορτωσει με φαρμακα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Κι ένα ντεπόν να πάρεις, σε κάτι βλάπτει. Στα φάρμακα πάντα μετράς ανάλογα την περίπτωση τα υπέρ και τα κατά. Αν είναι να κόψεις τα φάρμακα γιατί π.χ. θεωρείς ότι σου προσθέτουν βάρος, αλλά όταν τα κόψεις θέλεις μετά συνεχώς να κόψεις τις φλέβες σου, δεν έχει νόημα να είσαι αδύνατος και με χάλια ψυχολογία μια ζωή. Κάπου πρέπει να υπάρχει μία ισορροπία. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

    Γνώμη μου είναι να το ψάξεις λίγο περισσότερο και να πάρεις μία ακριβή διάγνωση, ώστε να παίρνεις τα κατάλληλα φάρμακα για εσένα (αν χρειάζονται τέλοσπάντων. Αν δεν υπάρχει κάποια αξιολόγηση της κατάστασής σου, πως θα ξέρεις τι χρειάζεται να πάρεις; )

  8. #8
    hlias1988
    Guest
    δεν θα τα κοψω τελικα απλα θα τα μειωσω.
    το λιθιο διαβασα οτι προσθετει απο 5 εως 20 κιλα. εχω αυτο που πινω την ολανζαπινη που με εκανε 112 κιλα. μην παρω και αυτο και γινω 150 κιλα. κανω υπομονη σε αυτο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Σου έχει δώσει όμως ο γιατρός οδηγίες τι να προσέχεις στη διατροφή σου; Το έχεις τηρήσει; Κάτι έλεγες ότι πίνεις πολλούς καφέδες και νερά και τρως μία φορά τη μέρα. Ο μεταβολισμός σου τα έχει παίξει. Καλό θα ήταν να συμβουλευτείς τον γιατρό και κάποιον διατροφολόγο ταυτόχρονα.

  10. #10
    hlias1988
    Guest
    μου το ειπε και ο ψυχιατρος οταν πηγα της εξετασεις αιματος. οτι ο μεταβολισμος μου ειναι χαλια. τεσπα. ειμαι 112 κιλα. το αποδεχομαι και συνεχιζω. να παρω αλλα κιλα προσεχω. μονο να χασω μπορω. ημουν 120 κιλα και μονο και μονο απο το ψωμι εχασα 8 κιλα.

  11. #11
    hlias1988
    Guest
    η συμβιωση με την μανα μου εχει αρχισει και γινετε ασφυκτηκη. δεν συνονογιομαστε...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    celestial psyche δεν είναι λογικό να συμβουλεύεις τον άλλο να αγνοεί τον γιατρό του και να κόψει τα φάρμακα για να παίρνει ματζούνια, μάλιστα κρίνοντας από ένα ποστ σε ένα φόρουμ που μόλις γράφτηκες. Ξέρεις εσύ την κατάσταση της υγείας του καθενός, ή έχεις τη λύση δια πάσαν νόσον;

Similar Threads

  1. Νιώθω να πνιγομαι
    By Kissa in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 21-09-2019, 15:58
  2. Νιώθω να πνίγομαι
    By miel in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 01-07-2014, 19:50
  3. Νιώθω οτι πνίγομαι
    By nicole_evan in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 07-03-2014, 09:28
  4. Πνιγομαι..
    By Konstantinoss in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 51
    Last Post: 01-02-2012, 13:03
  5. Ακόμα ένα βράδυ πού πνίγομαι.....
    By Rose19 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 17-07-2010, 21:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •