Χωρισμός και μελαγχολία.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1

    Χωρισμός και μελαγχολία.

    Καλησπέρα σε όλους σας. Ένιωσα πλέον την ανάγκη κι εγώ να σας γράψω την ιστορία μου. Τα είχα με μια κοπέλα περίπου 1 μισή χρόνο. Είχαμε γνωριστεί τυχαία και υπήρξε μια αμοιβαία έλξη. Ηταν από ένα άλλο μέρος και ήρθε για 6 μηνη δουλειά και γνώριζα πως θα ξαναφύγει πίσω. Όλο αυτό με "μαγκωσε" αισθηματικά και έβαλα ένα φρένο στα αισθήματα μου, μέχρι που αποφάσισε να μείνει μόνιμα μαζί μου.
    Δεν μαλωσαμε σχεδόν ποτέ όσο μέναμε μαζί, πολλές φορές μελαγχωλουσε πως ήταν μακριά από την οικογένεια της κι έτσι μετά από μερικούς μήνες αποφάσισε να φύγει και να ζήσει μαζί με τους δικούς της, αλλά ήθελε να προσπαθήσουμε να είμαστε μαζί από απόσταση. Αποφάσισε να γραφτεί σε σχολή και ταυτόχρονα, βρήκε και εργασία πάνω στον τομέα της. Όλο αυτό μας έκανε κακό γιατί δεν υπήρχε η τριβή, η πραγματική επαφή και η απόσταση δημιούργησε συγκρούσεις μεταξύ μας.. Λες και γνώρισα από την αρχή άλλον άνθρωπο.
    Για να μην σας πολυλογω να καταλήξω πως εδώ και 6 μήνες έχουμε χωρίσει. Μου είχε πει πως με τον καιρό κάτι έσπασε μέσα της και δεν νιώθει το ίδιο. Είχε παιχτεί ένα σκηνικό με κάποιον και με έκανε να ζηλέψω τόσο πολύ κι αυτή ήταν η αφορμή του χωρισμού μας. Σκεφτόμουν πως μια σχέση από απόσταση δεν έχει μέλλον, αλλά πλέον μου λείπει πάρα πολύ. Δε θέλω επανασύνδεση μαζί της, αλλά έχω τεράστια μελαγχολία μέσα μου και δεν ξέρω πως θα το διαχειριστώ. Μπορεί να μην ήμουν ο τέλειος σύντροφος, αλλά οι ευθύνες που μου έριξε, εδώ και μήνες τριγυρνάνε στο μυαλό μου και με έχουν γεμίσει ενοχές.
    Σας ευχαριστώ πολύ πραγματικά για τον χρόνο σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    185
    Πιστεύω πως όλες οι σχέσεις είτε από απόστασή είτε από κοντά έχουν και δεν έχουν μέλλον αρκεί μην τα παρατάμε με την πρώτη δυσκολία.
    Εφόσον χωρίσατε και κάνεις δεν ψάχνει να γυρίσει τότε απλά ζήσε τον χωρισμό ξεκουρασου σωματικά και ψυχικά γέμισε με απόθεμα ώστε να δώσεις στον επόμενο άνθρωπο που θα έρθει κοντά σου

  3. #3
    Πριν 3 μήνες μου έστειλε μήνυμα να δει πως είμαι. Της είπα την αλήθεια, μου έριξε ευθύνες άλλες δίκαιες και άλλες άδικες, ανέφερε πως ένιωθε πλέον καλύτερα και μου είπε πως αυτό που είχαμε τελείωσε και να φροντίσω να έχει από δω και στο εξής η ζωή μου μια ομαλή και όμορφη ροή.
    Και από εκεί και μετά εδώ και 3 μήνες δηλαδή είμαι τις περισσότερες ημέρες της εβδομάδας χάλια, δεν τρώω καλά, δε μπορώ να κοιμηθώ καλά, εκείνη με ξεπέρασε κι εγώ ακόμη μελαγχολω, στεναχωριέμαι και μερικές φορές κλαιω. Ντρέπομαι πολύ για τον εαυτό μου και την κατάντια μου...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    185
    Δεν είναι ντροπή το να νιώθεις πράγματα για έναν άνθρωπο, ίσως να έλεγαα ντροπή είναι για εκείνον που σε έκανε να πιστέψεις το κάτι διαφορετικό..
    Λένε πως ο χρόνος γιατρεύει τα πάντα βέβαια μετά από χωρισμό ο χρόνος σταματάει εκεί κ γίνετε όλο κ πιο δύσκολο...
    Αλλά κράτα τα λόγια που σου είπε και δες το και λίγο εγωιστικα δεν είναι ανάγκη να στεναχωριέσαι για κάποιον που δεν είναι κοντά σου και που δεν ήθελε να προσπαθήσει να είναι κοντά σου

  5. #5
    Το γνωρίζω, πρέπει επιτέλους να βάλω το μυαλό μου να δουλέψει γιατί εχω μείνει πίσω.. Γαμωτο, δε μπορεί να γίνει μια σχέση από απόσταση.. Νιώθω πολύ άσχημα πραγματικά.. Δεν ξέρω αν ποτέ καταφέρω να βγω από αυτό το αδιέξοδο, έχω περάσει κι άλλο χωρισμό πριν 4 χρόνια αλλά είναι σαν να μου συμβαίνει πρώτη φορά.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    185
    Πιστεύω πως όλα ειναι δυνατά αρκεί να θέλουν και οι 2 αλλά το θέμα δεν είναι να βασανίζεις το κεφάλι σου αν γίνετε σχέση από απόστασή εφόσον δεν έγινε και η παραμικρή προσπάθεια
    Εκείνος που θέλει να είναι μαζί σου είναι και εκείνος που δεν θέλει χωρίζει
    Σκέψου πως θα εμφανιστεί και κάτι άλλο πρέπει να είσαι έτοιμος και να μην το προσπεράσεις επειδή είσαι κολλημένος σε αυτόν τον χωρισμό

  7. #7
    Από τότε άρχισε ουσιαστικά η φαση της καταθλιπτικής μου ροής. Τέλη Μαρτίου γνώρισα μια κοπέλα. Βγαίναμε για 2 εβδομάδες και σκεφτόμουν έντονα την πρώην μου και από εκεί και πέρα κυρίως είμαι πραγματικά σε μια φάση κατάθλιψης θα έλεγα... Και έχω την εντύπωση πως αν δεν ξεπεράσω την πρώην μου τότε δεν πρέπει να προχωρήσω με άλλη κοπέλα γιατί ίσως και να με πληγώνει όλο αυτό ακόμη περισσότερο..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    185
    Νομίζω πως αν δεν ξεπεράσεις την πρώην σου θα κοροϊδεύεις και τις νυν προχώρα όταν ξεπεράσεις τον άνθρωπο εκείνον πάρε όσο χρόνο χρειάζεσαι
    Αλλά μην σκέφτεσαι στο μυαλό σου πόσο σου λείπει η πόσο ωραία περναγατε κράτα ως ανάμνηση αλλά μην σε καθορίζουν γιατί εκείνη τώρα και έχει προχωρήσει και δεν έχει συναισθήματα και δεν της λείπεις ότι ένιωσε το κρατάει στο παρελθόν και έχει προχωρήσει
    Κάνε και εσύ το ίδιο ελατωσε την σκέψη σου σε αυτή πες ότι έγινε έγινε ήταν όλα όμορφα αλλά έως εκεί μην σε καθορίζει το παρελθόν

  9. #9
    Ψάχνω τρόπο για να το κανω αυτό που μου λες. Κι εγώ αυτό θέλω ειλικρινά.. Πως θα το δουλέψω μέσα στο μυαλό μου, δεν ξέρω..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    185
    Σιγά σιγά αργά και σταθερα απλά μην δίνεις τόση βάση στο παρελθόν και αργά ή γρήγορα θα βγεις από όλο αυτό και θα δώσεις αλλού ότι εχτισεις όλον αυτόν το καιρό μόνος σου

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Δυστυχώς δεν υπάρχει κατι που μπορείς να το κάνεις άμεσα και να είσαι οκ, θελει το χρόνο του ένας χωρισμός επειδη περνάς απο διάφορα στάδια. Παρε το βιβλίο ο δρόμος των δακρύων ή το αντιμετωπίζοντας τον χωρισμό του πιντέρη.

  12. #12
    Roto_el σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Οι πολύτιμες συμβουλές σου θα εφαρμοστούν από σήμερα. Ελπίζω να τα καταφέρω!!

  13. #13
    Kerasi, ποιο βοηθάει πραγματικά;; κατά την άποψή σου; τα έχεις διαβάσει;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Και τα 2 θα πάρεις, τα χω διαβάσει ναι, και μαλιστα βοηθούν γενικότερα στην αυτοβελτίωση ειδικά το πρώτο του μπουκάι.

Similar Threads

  1. Αφόρητη μελαγχολία
    By WereWolf in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 22
    Last Post: 30-01-2016, 00:16
  2. Απελπισία, Μελαγχολία
    By LifeSucks in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 16-12-2015, 12:33
  3. Μελαγχολια που δε φευγει ..
    By rainbow96 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 19-11-2015, 02:13
  4. μελαγχολια
    By kerbousar in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 12-01-2013, 01:12
  5. Μελαγχολια που επιμενει...
    By Mariah in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 12-12-2009, 03:19

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •