Άλλο ήμισυ - Υπάρχει;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1

    Άλλο ήμισυ - Υπάρχει;

    Καλησπέρα και καλό μήνα.
    Έπειτα από πολύ καιρό εγγραφής στο φόρουμ υποστήριξης αποφάσισα να ανοίξω ένα δικό μου θέμα. Αντιμετωπίζω διάφορα προβλήματα στην ζωή μου (δεν ξέρω αν θα ολοκληρώσω τις σπουδές μου, δεν ξέρω αν θα είμαι ποτέ οικονομικά ανεξάρτητος μιας και ακόμη ζω με την μητέρα μου, πιο μικρός δεν είχα ποτέ ούτε έναν φίλο, έχω κάνει απόπειρες αυτοκτονίας κλπ) αλλά πλέον ΙΣΩΣ το πιο έντονο πρόβλημα μου είναι το ερωτικό.
    Είμαι 22 χρονών, στις 22 του μηνός γίνομαι 23 και δεν είχα ποτέ μου καμία ερωτική σχέση. Ποτέ μου μέχρι το λύκειο δεν το επιδίωξα ούτε και το τόλμησα και μόλις πρόσφατα κατάλαβα πόσο σημαντικό είναι να έχεις μια δική σου σχέση, έναν δικό σου άνθρωπο που να σε αγαπάει και να τον αγαπάς. Μέχρι πριν μια-δυο εβδομάδες δεν είχα δώσει καν φιλί σε γυναίκα, τελικά το έδωσα στην καλύτερη μου φίλη αλλά φυσικά παραμείναμε φίλοι.
    Προσπάθησα τώρα πρόσφατα να φλερτάρω μερικές κοπέλες της ηλικίας μου αλλά όλες έχουν σχέση και μια που δεν είχε με βρήκε μικρό ηλικιακά (εκείνη ήταν 28).
    Απελπίζομαι. Ξέρω, θα μου πείτε ότι είμαι μικρός ακόμη αλλά δεν είμαι... Οι περισσότεροι ξεκινάνε τις σχέσεις τους από το λύκειο, άντε αρχές κάποιας σχολής και εγώ δεν έχω κάνει παρά ελάχιστα. Για σεξ ούτε λόγος. Κάποιες φορές το αποδέχομαι, άλλες πάλι τρελαίνομαι...

  2. #2
    Miliva21
    Guest
    Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός......Δεν έρχονται σε όλους τα ίδια και είναι αποτέλεσμα διαφόρων παραγόντων που συμβαίνει αυτό.

    Παμε όμως στον προσωπικό παράγοντα που είναι στο χέρι σου κατα ένα ποσοστό.

    Καταρχάς από τα λεγόμενα σου φαίνεται ότι έχεις περάσει κάποιες καταστάσεις στη ζωή σου που σε έχουν επηρεάσει ψυχολογικά........Και κατ' επέκταση έχουν επηρεάσει και το τρόπο που βλέπεις τα πράγματα και πως αντιδράς.......

    Ψυχολόγο βλέπεις; έχεις κάνει συνεδρίες με ειδικό ποτέ;

    Αν όχι μήπως πρέπει να πάρεις βοήθεια από ψυχολόγο;;;; για να δουλέψει θεραπευτικά με σένα.....να δει πως σκέφτεσαι να σε καθοδηγήσει σωστά ....;;;

    Κανένας εδώ δεν μπορεί δυστυχώς να σου βρει τη λύση......Όλοι πάνω κάτω θα σου πούμε ότι η απαισιοδοξία δεν βοηθάει......ότι πρέπει να αποκτήσεις περισσότερη αυτοπεποίθηση....να πιστέψεις ΠΡΩΤΟΣ εσύ στον εαυτό σου...Για να πιστέψουν και οι άλλοι σε σένα (σε ολους τους τομείς).....να δεις ΠΡΩΤΟΣ εσύ τη ζωή με αισιοδοξία έτσι ώστε να μην εξαρτας την ευτυχία σου από κανέναν....

    Άντε και σου τα είπα.......Πώς θα τα εφαρμόσεις;; δεν πρέπει κάποιος ειδικός να σε βοηθήσει προς αυτή τη κατεύθυνση;;;


    Μπορώ να πω και αλλα που ίσως σου προτείνουν και αλλα μέλη....... αλλά δεν θα βοηθήσω πολύ ....έαν δεν αλλάξεις εσύ πρώτα τρόπο σκέψης και συμπεριφοράς

    Ένα από αυτά είναι να προσπαθησεις να βρεις κάποιο χόμπυ.......να κοινωνικοποιηθεις .....Εάν σπουδάζεις κάνε παρέες απο τη σχολή σου .....Εάν δουλεύεις κάνε από τη δουλειά σου.....δικτυωσου ώστε να κάνεις γνωριμίες

    Αυτά θεωρητικά ακούγονται ωραια για το πρόβλημα σου .....Όμως ξέρεις και εσύ ότι το θέμα έχει βαθύτερες ρίζες και ίσως χρειαστείς πιο εξειδικευμένη βοήθεια για να ξετυλίξεις το κουβάρι

Similar Threads

  1. Σκυλε εισαι το ετερον μου ημισυ.
    By Mauroslosk in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 60
    Last Post: 23-05-2017, 15:53
  2. Άλλο η αγάπη, άλλο ο σεβασμός, και άλλο η αποδοχή για αυτό που είσαι
    By deleted-member17-03-2016 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 29-11-2015, 20:07
  3. Replies: 136
    Last Post: 29-10-2014, 10:37
  4. Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός!
    By Eve_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 4
    Last Post: 06-03-2011, 16:25
  5. Υπάρχει μόνιμη λύση στο πρόβλημα της ΙΨΔ? Δεν αντέχω άλλο...
    By interzone in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 01-03-2009, 01:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •