Πανικός ΙΨΔ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    2

    Πανικός ΙΨΔ

    Καλησπέρα, πήρα την απόφαση να γράψω στο forum μιας και είμαι σε αδιέξοδο..

    Είμαι 28 ετών έχοντας μια απόλυτα φυσιολογική ζωή μέχρι που πριν 2 μήνες παθαινοντας μια κρίση πανικού (έχω πάθει πάρα πολλές τα τελευταία 10 χρόνια αλλά πάντα το κοντρόλαρα)
    Αμεσως μετά την κρίση πάντα με έπιανε ένα ανχος στο στήθος για κάποιες ώρες ή μέρες αλλά βγαίνοντας έξω η κάνοντας δραστηριότητες ξεχνιομουν και όλα καλά!! Αυτή τη φορά ξανά έπαθα μετά από 2 μέρες και γενικά για 1 βδομάδα πάθαινα συνέχεια κατά τη διάρκεια της μέρας ως αποτέλεσμα η ψυχολογία μου να πέσει πάρα πολύ, δεν μπορούσα να αποβάλλω τις σκέψεις νομίζοντας ότι θα μου μείνει μόνιμα και άλλα τέτοια,μπήκα στο ίντερνετ να ψάξω τι γίνεται και διαβάζοντας για ώρες διαφορα συμπτώματα μου δημιουργήθηκαν φοβίες τύπου θα χάσω τον ελενχο δεν θα ξέρω τι κάνω και άλλα τέτοια,εικόνες άσχημες κτλπ μετά από αυτό το ανχος έγινε αφόρητο έχασα τον ύπνο μου την όρεξη για φαγητό για κουβέντα και γενικά είμαι σε τραγική ψυχολογική κατάσταση βυθυσμενος μέσα στις σκέψεις μου όλη μέρα έχω χάσει εντελώς το μυαλό μου νομίζω θα τρελαθώ ο κύριος φόβος μου είναι αυτός, με ανχωνει το παραμικρό τσεκάρω συνέχεια μηπως δω κάτι που δεν υπάρχει ιδικά στην περιφερικη μου οραση η μήπως ακούσω κάτι ή μήπως έχω ιδέες παράλογες που είναι τα συμπτώματα της ψύχωσης και της σχιζοφρένειας.

    Συγγνώμη αν σας κούρασα έχω απελπιστεί

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Ser12 View Post
    Καλησπέρα, πήρα την απόφαση να γράψω στο forum μιας και είμαι σε αδιέξοδο..

    Είμαι 28 ετών έχοντας μια απόλυτα φυσιολογική ζωή μέχρι που πριν 2 μήνες παθαινοντας μια κρίση πανικού (έχω πάθει πάρα πολλές τα τελευταία 10 χρόνια αλλά πάντα το κοντρόλαρα)
    Αμεσως μετά την κρίση πάντα με έπιανε ένα ανχος στο στήθος για κάποιες ώρες ή μέρες αλλά βγαίνοντας έξω η κάνοντας δραστηριότητες ξεχνιομουν και όλα καλά!! Αυτή τη φορά ξανά έπαθα μετά από 2 μέρες και γενικά για 1 βδομάδα πάθαινα συνέχεια κατά τη διάρκεια της μέρας ως αποτέλεσμα η ψυχολογία μου να πέσει πάρα πολύ, δεν μπορούσα να αποβάλλω τις σκέψεις νομίζοντας ότι θα μου μείνει μόνιμα και άλλα τέτοια,μπήκα στο ίντερνετ να ψάξω τι γίνεται και διαβάζοντας για ώρες διαφορα συμπτώματα μου δημιουργήθηκαν φοβίες τύπου θα χάσω τον ελενχο δεν θα ξέρω τι κάνω και άλλα τέτοια,εικόνες άσχημες κτλπ μετά από αυτό το ανχος έγινε αφόρητο έχασα τον ύπνο μου την όρεξη για φαγητό για κουβέντα και γενικά είμαι σε τραγική ψυχολογική κατάσταση βυθυσμενος μέσα στις σκέψεις μου όλη μέρα έχω χάσει εντελώς το μυαλό μου νομίζω θα τρελαθώ ο κύριος φόβος μου είναι αυτός, με ανχωνει το παραμικρό τσεκάρω συνέχεια μηπως δω κάτι που δεν υπάρχει ιδικά στην περιφερικη μου οραση η μήπως ακούσω κάτι ή μήπως έχω ιδέες παράλογες που είναι τα συμπτώματα της ψύχωσης και της σχιζοφρένειας.

    Συγγνώμη αν σας κούρασα έχω απελπιστεί
    Στο οτκιζομαι εχω ακριβως τα ιδια τις τελευταιες μερες... σκεφτομαι οτι τρελαθηκα νομιζω οτι βλεπω πραγματα να κουνιουνται παρατηρω μηπως δω κατι που δεν υπαρχει φοβαμαι οτι εχω ψυχωση νομιζω οτι ξαφνικα θα χασω τον ελεγχο η δεν θα θυμαμαι ποια ειμαι που βρισκομαι και ποιοι ειναι οι γονεις μου κτλ αναρωτιεμαι καθε μου κινηση αν ειναι φυσιολογικη και καθε μου σκεψη αν υποδηλωνει οτι τρελαθηκα. Και ολα αυτα ξεκινησαν επειδη κι εγω διαβασα διαφορες ιστοριες με ΙΔΨ αυτες τις μερες για ατομα που ειχαν κολλησει οτι θελουν να αυτοκτονησουν κ μετα μου κολλησε κι εμενα κι αλλα διαφορα που διαβασα μου περασαν στο υποσεινηδητο. Τρομαζω συνεχως και αναρωτιεμαι αν ειμαι καλα ειναι λες και ζω στη φαντασια και οχι στην πραγματικοτητα προσπαθω να προσγειωθω στην πραγματικοτητα και να μην χανομαι στις σκεψεις. Σε καταλαβαινω απολυτα να ξες ειναι εμμονες αυτα και ιδεοληψιες . Επισης οταν νιωθω φυσιολογικα τοτε φοβαμαι επειδη ξεχασα πως ειναι να σκεφτεσαι λογικα και οχι παραλογα. Το μυαλο θελει δουλεια γιατι εγω ειδικα το εχω αφησει να με κανει οτι θελει και να τα πιστευω και οσα σκεφτομαι και οσα βλεπω σαν εικονες.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    2
    Έχεις πάει σε ψυχολόγο - ψυχίατρο;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Ser12 View Post
    Έχεις πάει σε ψυχολόγο - ψυχίατρο;
    Σε ψυχολόγο ναι αλλά εγώ πρέπει να σταματήσω να διαβάζω γιατί αυτό με καταστρέφει δεν κάνω αυτά που μου λέει γι αυτό δε βελτιώνομαι όπως θα έπρεπε.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    41
    Εμένα σε μια περίοδο με αρκετά έντονο ανχος μου είχε κολησε ότι μπορεί να τρελαθώ να αρχίσω να ακούω φωνές η να χάσω τον έλεγχο όταν τα είπα στον ψυχίατρο μου απάντησε ότι αυτό δεν δημιουργείται με τον φόβο και απλώς να σταματήσω να το σκέφτομαι γιατί είναι ανούσιο

  6. #6
    Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Athens
    Posts
    72
    Παιδιά τα ίδια κι εδώ, μετά απο μήνες συσσωρευμένου άγχους κατέληξα να έχω πανικούς, τρεμάμενο μυικό σύστημα, ταχυκαρδίες, σκέψεις που έρχονται στο μυαλό τρομακτικές πως θα τρελαθώ ή θα χάσω τον έλεγχο του εαυτού μου. Δε θέλω πάρε δώσε με πολύ κόσμο γιατί δε μπορώ να μπαίνω στη διαδικασία να εξηγώ μιας και ελάχιστοι καταλαβαίνουν. Δεν βρίσκω ηρεμία με τίποτα...
    Όλα είναι στο φάσμα των αγχώδων διαταραχών.... Δημιουργούμε σκέψεις ώστε να τρομάζουμε ακόμα περισσότερο, αλλά και που το ξέρουμε, τι αλλάζει? Προσωπικά δεν μπορώ να το σταματήσω και νιώθω ότι έχω πέσει μέσα σε μια μαύρη τρύπα.

  7. #7
    σε νιώθω και εγώ τα ίδια περνάω

  8. #8
    Honorata
    Guest
    Η ΙΔΨ τι σχέση έχει με τις κρίσεις πανικού;

Similar Threads

  1. Πανικός!!
    By Sofaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 10-07-2018, 18:25
  2. Πανικός
    By gl08 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 22
    Last Post: 13-08-2016, 02:23
  3. ΠΑΝΙΚΟΣ...ΠΑΝΙΚΟΣ... ΠΑΝΙΚΟΣ...
    By thura7 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 252
    Last Post: 24-08-2015, 22:23
  4. πανικος!
    By AGXOS-NIKI in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 22-02-2012, 09:20
  5. πανικός
    By jison in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 16-07-2008, 09:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •