Πόνος μετά από 10 χρονια χωρισμού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    133

    Πόνος μετά από 10 χρονια χωρισμού

    Συνεχίζω να υποφερω για καποιον που αγάπησα πιο πολύ από όλους τους δικούς μου ανθρώπους και αυτός είναι ένας ξένος. Ερωτεύτηκα και αγάπησα όσο τίποτα άλλο το παιδί που ήμασταν μαζί στο Λύκειο. Τον χώρισα Γιατί ανακάλυψα ότι ερωτεύτηκε κάποια άλλη. Αυτός δεν ήθελε τότε να χωρίσουμε κ έκανε πολλά για να με διεκδικήσει αλλά όχι αρκετά.

    Πριν 2 χρονια άρχισα να του μιλάω στο φιλικό και φάνηκε να χαίρεται, είχαμε πει να πιούμε κ καφέ μαζί μέχρι που του έστειλα ένα τραγικό μήνυμα. Του είπα ότι δεν τον ξέχασα ποτέ και ότι θα τον αγαπάω για πάντα. Δεν αντέχω στη σκέψη ότι είναι με άλλη....να σημειωθεί ότι ζούμε σε αλλες πολεις. Ξερω ότι δεν είναι φυσιολογικό αλλά κλαίω κάθε βράδυ 10 χρονια τωρα γι αυτόν....Δεν τον πένθησα ποτέ. Ειχα παντα την ελπιδα. Τι μπορω να κανω για να τοναντιμετωπισω?

    Να πω επίσης ότι σε όλους τους άλλους τομείς δρω κανονικα, έχω μια καλή δουλεια, έχω κάνει σπουδές και μάλιστα έχω διακριθεί. Στον ερωτικό τομέα έχω πάντα αυτό το αγκάθι.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    εχεις βγει με καποιον αλλο ολα αυτα τα χρονια? εχεις προχωρησει σε καποια αλλη σχεση?
    Παντως ολο αυτο δν ειναι νορμαλ....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    133
    Έχω βγει και έχω προχωρήσει αλλά τιποτα δεν με γεμίζει. Πάντα ελπίζω ότι κάτι συμβεί και θα βρεθώ με ΕΚΕΙΝΟΝ. Για αυτόν είμαι μια παιδική ανάμνηση και ΑΝ με θυμάται. Ενώ εγώ ακόμα έχω τον καημό μου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    266
    Ζω το ιδιο πραγμα ..κλαιω ακομη για τον πρωτο μου ερωτα ...κανενας δεν συγκρινετε.. ημουν τρελα ερωτευμενη μαζι του και αυτος μαζι μου τα ειχε ολα !οι αντρες που γνωρισα ηταν σκουπιδια μονο σεξ θελαν ....εγω ομως χωρισα χωρις να εχω μαλωσει ουτε μια φορα μαζι του χωρις λογο δεν εχω να θυμαμαι τιποτε ασχημο απο αυτον γ αυτο ζω με την σκεψη πως θα ηταν η ζωη μου μαζι του ..αν ειχε βρει αλλη θα τον ειχα διαγραψει οσο και να τον ηθελα ...εσενα δεν σε ξενερωσε οτι ερωτευτηκε αλλη ;πως περνουσατε μαζι ειχατε προβληματα ?

  5. #5
    Miliva21
    Guest
    Θέματοθετρια εαν όπως λες έχεις κάνει και άλλες σχέσεις αλλα κλαις ..... ίσως να έχεις πέσει στην παγίδα της εξιδανίκευσης

    Συνήθως σε αυτές τις μικρές ηλικίες των πρώτων ερώτων... συμβαίνει να πλάθουμε τον άλλον όπως μας αρέσει στη φαντασια μας και να βλέπουμε με αθωότητα και ρομαντισμό τη σχέση που είχαμε μαζί του....τον έχεις πλάσει στο μυαλό σου ως τον ΕΝΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΟ....

    Έτσι μπορεί και εσύ να μην αφέθηκες υποσυνείδητα για να ερωτευτείς κάποιον άλλον μετέπειτα..... εφόσον το μοναδικό ιδανικο έτερο ήμισυ είναι ο παιδικός σου έρωτας στο μυαλό σου που δεν τον ξέχασες ποτέ...

    Μήπως κατά βάθος δεν ήθελες να τον ξεχάσεις ποτέ και να προχωρήσεις;; και αυτό ήταν δική σου επιλογή;.....

    Γιατί αν το δεις και λίγο απέξω το να κλαις και να θρηνείς έναν έρωτα εδω και τόσα χρόνια κρύβει και έναν μαζοχισμο......συνήθως οι άνθρωποι θέλουμε να ξεχνάμε ο,τι μας στεναχωρεί και δεν μπορούμε να το διαχειριστούμε.

    Εσυ αντίθετα παρολο που πονάς εξακολουθείς να το φέρνεις στο μυαλό σου και να αφιερώνεις και ενέργεια από τη καθημερινότητα σου για να μπεις σε αυτή τη διάθεση

    Μήπως λοιπόν θες να υποφέρεις γιατί είναι γλυκός ο πόνος του να θρηνείς έναν τελειωμένο έρωτα; Μήπως αυτό σου δίνει το ΔΡΑΜΑ και το ΣΑΣΠΕΝΣ που θες στην ανίαρη ζωή σου;

    Η μήπως είναι η καλύτερη επιλογή να αφιερώνεσαι σε κάτι που έχει ήδη τελειώσει επειδή το να αφιερώθεις ολοκληρωτικά σε κάτι νέο απαιτεί ρισκο και κόπο και μπορεί να απογοητευτείς ξανά;

  6. #6
    Miliva21
    Guest
    Επίσης κάτι αλλο σημαντικό
    Μολις διάβασα από αλλα ποστ σου ότι πάσχεις από ΙΔΨ

    Σίγουρα αυτό επιδεινωνει το πρόβλημα και αυξάνει τις ερωτικες εμμονές που έχεις

    Απλά σιγουρέψου ότι παρακολουθείσαι από τον κατάλληλο ειδικό και ότι ακολουθείς τις οδηγίες του και λαμβάνεις τη κατάλληλη αγωγή που σου έχει υποδείξει (εάν σου έχει υποδείξει)

    Σίγουρα θα ήταν καλύτερο να το συζητήσεις με τον ψυχολόγο σου αυτό που γράφεις γιατί σίγουρα δεν είναι κάτι βαθύτερο και επηρεάζεται από τη διαταραχή

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    133
    Αυτό με την εκούσια επιλογή δυστυχώς το αναγνωρίζω κι εγώ. Μου αρέσει να τον θυμάμαι και να τον σκέφτομαι αλλά όχι μόνο αυτό. Όταν δεν τον σκέφτομαι στον ξύπνιο μου τον βλέπω στον ύπνο μου. Φαντάζομαι ότι παίζει το ρόλο της η ΙΨΔ αλλά είναι και κάτι για να ασχολούμαι στην ανιαρή ζωή μου. Τώρα όμως που βλέπω ότι δεν απάντησε στα μηνυματα μου θέλω να τον ξεπεράσω όσο ΙΔΑΝΙΚΟ και να τον έπλασα.

  8. #8
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by Laila View Post
    Αυτό με την εκούσια επιλογή δυστυχώς το αναγνωρίζω κι εγώ. Μου αρέσει να τον θυμάμαι και να τον σκέφτομαι αλλά όχι μόνο αυτό. Όταν δεν τον σκέφτομαι στον ξύπνιο μου τον βλέπω στον ύπνο μου. Φαντάζομαι ότι παίζει το ρόλο της η ΙΨΔ αλλά είναι και κάτι για να ασχολούμαι στην ανιαρή ζωή μου. Τώρα όμως που βλέπω ότι δεν απάντησε στα μηνυματα μου θέλω να τον ξεπεράσω όσο ΙΔΑΝΙΚΟ και να τον έπλασα.
    Τον βλέπεις στον ύπνο σου γιατί πάντα στον ύπνο μας βλέπουμε ό,τι απωθουμε και κρύβουμε σαν σκέψη από το συνειδητό μας

    Συνειδητά παύεις να τον σκέφτεσαι και ξεχνιέσαι....όμως υποσυνείδητα υπάρχει στο μυαλό σου ακόμα και όταν δεν τον σκέφτεσαι....γι αυτό τον ονειρεύεσαι!

    Ενας ακόμα λόγος που σου έχει μείνει απωθημένο είναι επειδή όταν τελείωσε η σχέση σας δεν το εληξες μέσα σου...αλλά πίστευες πάντα ότι είναι γραφτό να είστε μαζί και ότι θα είστε ....ότι και αν γίνει.......

    Καταβαθος πιστεύεις ότι αν εμφανιστείς στη ζωή του.... θα καταλάβει ότι είστε πλασμενοι για να ζήσετε μαζί... και το παραμύθι θα τελειώσει με happy end

    Αυτό το σενάριο τρέφει τη φαντασία σου και ενισχύει τις εμμονές σου

    Αν όμως πάρεις μια απόσταση και το δεις πιο ρεαλιστικά θα καταλάβεις ότι η σχέση σας έχει τελειώσει προ πολλού και ότι εκείνος προχωράει τη ζωή του κανονικα......Είναι αλλού και μπορεί να μην θέλει να επιστρέψει ποτέ σε αυτό που είχατε τοτε...Και τώρα που προσπαθείς να επικοινωνήσεις μαζί του ενδεχομένως σε βλέπει σαν κολλημένη την όποια θέλει να αποφύγει... γιατί κάνει τη ζωή του

    Προσπάθησε να τον αποδομήσεις σκέψου όλα τα αρνητικά που είχε αυτός ο ανθρώπος ......

    Θα ξεκολλήσεις αν συνειδητοποίησεις ότι δεν σε θέλει εδώ και χρόνια και ότι δεν είναι και τόσο τέλειος όσο τον έπλασε στη φαντασία σου

    Οσο για το δράμα και το σασπενς που λείπει από τη ζωή σου προσπάθησε να το βρεις σε άλλες δραστηριότητες που σε παθιαζουν μέχρι να ξεκολλήσεις και να κάνεις μια καλή σχέση από την αρχή

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    133
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Τον βλέπεις στον ύπνο σου γιατί πάντα στον ύπνο μας βλέπουμε ό,τι απωθουμε και κρύβουμε σαν σκέψη από το συνειδητό μας

    Συνειδητά παύεις να τον σκέφτεσαι και ξεχνιέσαι....όμως υποσυνείδητα υπάρχει στο μυαλό σου ακόμα και όταν δεν τον σκέφτεσαι....γι αυτό τον ονειρεύεσαι!

    Ενας ακόμα λόγος που σου έχει μείνει απωθημένο είναι επειδή όταν τελείωσε η σχέση σας δεν το εληξες μέσα σου...αλλά πίστευες πάντα ότι είναι γραφτό να είστε μαζί και ότι θα είστε ....ότι και αν γίνει.......

    Καταβαθος πιστεύεις ότι αν εμφανιστείς στη ζωή του.... θα καταλάβει ότι είστε πλασμενοι για να ζήσετε μαζί... και το παραμύθι θα τελειώσει με happy end

    Αυτό το σενάριο τρέφει τη φαντασία σου και ενισχύει τις εμμονές σου

    Αν όμως πάρεις μια απόσταση και το δεις πιο ρεαλιστικά θα καταλάβεις ότι η σχέση σας έχει τελειώσει προ πολλού και ότι εκείνος προχωράει τη ζωή του κανονικα......Είναι αλλού και μπορεί να μην θέλει να επιστρέψει ποτέ σε αυτό που είχατε τοτε...Και τώρα που προσπαθείς να επικοινωνήσεις μαζί του ενδεχομένως σε βλέπει σαν κολλημένη την όποια θέλει να αποφύγει... γιατί κάνει τη ζωή του

    Προσπάθησε να τον αποδομήσεις σκέψου όλα τα αρνητικά που είχε αυτός ο ανθρώπος ......

    Θα ξεκολλήσεις αν συνειδητοποίησεις ότι δεν σε θέλει εδώ και χρόνια και ότι δεν είναι και τόσο τέλειος όσο τον έπλασε στη φαντασία σου

    Οσο για το δράμα και το σασπενς που λείπει από τη ζωή σου προσπάθησε να το βρεις σε άλλες δραστηριότητες που σε παθιαζουν μέχρι να ξεκολλήσεις και να κάνεις μια καλή σχέση από την αρχή
    Έχεις πολύ δίκιο Μιλιβα. Έχω αρχίσει να το σκέφτομαι πιο λογικά τον τελευταίο καιρό. Θα ήθελα πραγματικά να το θυμάμαι σαν ένα κακό όνειρο την εποχή που δεν σκεφτόμουν όπως έπρεπε. Έστω και μετά από τόσα χρόνια θέλω κάποτε να τον βλέπω όπως κάνει κι αυτός σαν ένα τίποτα . Απλώς ειναι ένα πράγμα που δεν καταλαβαινω. Δεν με πειράζει να έχει άλλη σχέση επιπόλαιη. Θα με πείραζε όμως παρά πολύ να έχει οικογένεια με κάποια. Έχει κανείς ιδέα γιατί με ενοχλεί τόσο μια τέτοια σκέψη; Ιδιαίτερα δηλαδή στο θέμα τον παιδιών.

  10. #10
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by Laila View Post
    Έχεις πολύ δίκιο Μιλιβα. Έχω αρχίσει να το σκέφτομαι πιο λογικά τον τελευταίο καιρό. Θα ήθελα πραγματικά να το θυμάμαι σαν ένα κακό όνειρο την εποχή που δεν σκεφτόμουν όπως έπρεπε. Έστω και μετά από τόσα χρόνια θέλω κάποτε να τον βλέπω όπως κάνει κι αυτός σαν ένα τίποτα . Απλώς ειναι ένα πράγμα που δεν καταλαβαινω. Δεν με πειράζει να έχει άλλη σχέση επιπόλαιη. Θα με πείραζε όμως παρά πολύ να έχει οικογένεια με κάποια. Έχει κανείς ιδέα γιατί με ενοχλεί τόσο μια τέτοια σκέψη; Ιδιαίτερα δηλαδή στο θέμα τον παιδιών.
    Όλα ξεκινούν από το γεγονός ότι τον σκέφτεσαι ακόμα και ότι πολλές φορές συνειδητά και ηθελημένα θες να τον σκέφτεσαι.......

    Όταν αφεθείς σε κάτι νέο , ηρεμήσεις από αυτό...και καταλάβεις ότι το να ζησετε για πάντα μαζι είναι ένα ευχάριστο σενάριο της φαντασίας σου θα δεις ότι θα πάψεις να ασχολείσαι με το τι κάνει στη ζωή του

    Φυσικά και δεν έχεις πρόβλημα με τις επιπόλαιες σχέσεις του ....εφόσον κάνεις όνειρα να είστε μαζί,οι επιπόλαιες σχέσεις του δεν σε απειλούν επειδή είναι πρόσκαιρες... ενω αντίθετα ένας γάμος είναι θεωρητικά πιο "μονιμος" Και διαψεύδει τις προσδοκίες σου για μια κοινή πορεία μαζί του

  11. #11
    Miliva21
    Guest
    Σκέψου απλά ότι τον έρωτα "της ζωής σου" πιθανότατα δεν τον έχεις γνωρίσει ακόμα!

    Μην ψάχνεις τη λύση στο παρελθόν...το μέλλον είναι μπροστά... μην χάνεις την ευκαιρία να γνωρίσεις κάποιον άλλο καλύτερο επειδή ήσουν κολλημένη στη παλιά σχέση

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    133
    Έχεις δίκιο σε ότι και να πεις. Νιώθω όμως ότι θα υπάρχει ένα αγκάθι μέσα μου πάντα. Και θα ρωτάω γιατι...γιατί τόσες ατυχίες...

  13. #13
    Miliva21
    Guest
    Γιατι τοσες ατυχιες....χμμμ

    Είναι όλα θέμα αντιλήψης των πραγμάτων .....δυο άνθρωποι μπορεί να κοιτούν το ίδιο ποτήρι ο ένας όμως να το βλέπει μισογεματο και ο άλλος μισοαδειο

    Επίσης πάλι εξαιτίας αντίληψης κάποιοι προχωρούν τη ζωή τους παρακάτω και άλλοι προτιμούν να μένουν σε ένα πράγμα...σε μια σκέψη και να εγκλωβίζουν το μέλλον τους στο παρελθόν

    Τα υπόλοιπα θα τα πείτε φανταζομαι με τον ειδικό...αν αποφασίσεις να δουλέψεις με τον εαυτό σου

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    133
    Γι αυτό πιστεύω σχετίζεται με την ΙΨΔ που εχω. Αν δεν είχα αυτή την πάθηση τώρα πιστεύω ότι θα ήμουν πολύ καλά στην προσωπική μου ζωή. Είναι κι αυτές οι ατιμες παθήσεις...θέλουν ειδική αντιμετώπιση.

  15. #15
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by Laila View Post
    Γι αυτό πιστεύω σχετίζεται με την ΙΨΔ που εχω. Αν δεν είχα αυτή την πάθηση τώρα πιστεύω ότι θα ήμουν πολύ καλά στην προσωπική μου ζωή. Είναι κι αυτές οι ατιμες παθήσεις...θέλουν ειδική αντιμετώπιση.
    Θα σε κάνουν πιο δυνατή στο μέλλον

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πόνος μετά από 10 χρονια χωρισμού.
    By Laila in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 16
    Last Post: 11-05-2020, 19:26
  2. Χωρισμός μετά από 2.5 Χρόνια μετά από πολλούς χωρισμούς
    By kingchris1234 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 04-12-2018, 20:23
  3. Χωρισμός μετά από 2.5 Χρόνια μετά από πολλούς χωρισμούς
    By kingchris1234 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 47
    Last Post: 26-11-2018, 21:28
  4. Πονος Χωρισμου & καταστασεων
    By paschalisbmw in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 8
    Last Post: 30-09-2014, 15:04
  5. ΄πονος μετα το σεξ, και δυσκολια στο τελειωμα
    By seleios in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 24-01-2011, 13:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •