Αποτελεσματα ψυχομετρικων τεστ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    133

    Αποτελεσματα ψυχομετρικων τεστ

    Καλημερα! Προσφατα ενας φιλος μου, γιατρος ο ιδιος στο επαγγελμα με παρεπεψε σε ψυχολογο για την ιδεψυχαναγκαστικη μου διαταραχη καθως ο ιδιος θεωρει χαμενο χρονο την ψυχιατρικη.
    Μάλιστα μου εκμυστηρεύτηκε ότι διαγνώστηκε με αντικοινωνική, παρανοϊκή, ναρκισσιστικη και ιδεψυχαναγκαστικη διαταραχή. Πραγματικά είναι χαμένος χρόνος ή ψυχιατρική? Η ψυχολογία ενδείκνυται περισσότερο για παθήσεις του νου?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Laila View Post
    Καλημερα! Προσφατα ενας φιλος μου, γιατρος ο ιδιος στο επαγγελμα με παρεπεψε σε ψυχολογο για την ιδεψυχαναγκαστικη μου διαταραχη καθως ο ιδιος θεωρει χαμενο χρονο την ψυχιατρικη.
    Μάλιστα μου εκμυστηρεύτηκε ότι διαγνώστηκε με αντικοινωνική, παρανοϊκή, ναρκισσιστικη και ιδεψυχαναγκαστικη διαταραχή. Πραγματικά είναι χαμένος χρόνος ή ψυχιατρική? Η ψυχολογία ενδείκνυται περισσότερο για παθήσεις του νου?
    μου κανει μεγαλη εντυπωση το οτι σου ειπε τετοιο πραγμα, ενας γιατρος.
    εαν ομως διαγνωστηκε με ολα αυτα που λες, πιθανον να εχει αποριψει τους ψυχιατρους γιατι δεν θελει να παρει φαρμακα.
    οι ψυχιατροι ειναι απολυτως απαραιτητοι για καποιες παθησεις, γιατι καποιες παθησεις θελουν οπωσδηποτε φαρμακα, με η χωρις ψυχοθεραπεια.
    για καποιες παθησεις που δεν χρειαζονται φαρμακα, δεν χρειαζονται, εκτος αν ειναι παραλληλα και ψυχοθεραπευτες.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    το οτι ειναι γιατρος και απερριψε εναν επιστημονικο ιατρικο κλαδο δειχνει οτι δεν τα λεει σωστα. δεν ειμαι ειδικος αλλα νομιζω ειναι συμπτωμα της παρανοιας.
    βεβαια ο καθενας μας λεει διαφορες βλακεις ανα διαστηματα αλλα αυτος ειναι γιατρος και δεν επιτρεπετε να μιλαει ετσι για την επιστημη
    τωρα για την σχεση σου μαζι του αφου ειναι φιλος σου προσπαθησε να μην αιστανθει οτι αυτα που σου ειπε τα θεωρησες λαθος οτι δεν τον εμπιστευεσαι κτλ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    133
    Του είπα ότι γνωστός ψυχίατρος στη Θεσσαλονίκη και μάλιστα καθηγητής Πανεπιστημίου μου διέγνωσε ΙΨΔ και μου είπε μην τα πιστεύεις αυτά, εγώ διαγνωστικα με(.όλα όσα σας έγραψα παραπάνω) τι πάει να πει ότι πάσχω από αυτά; Πήγαινε σε ψυχολόγο να μιλήσεις" και εγώ παραξενευτηκα, είναι ειδικευόμενος το παιδί και πανέξυπνος, είναι καλός στη δουλειά του αλλά επειδή τον ξέρω έχει όντως μανία αυτό προβολής και τάσης μεγαλείου. Δεν είναι στενός μου φίλος αλλά τον εκτιμώ από τα φοιτητικά μου χρόνια όπου τον γνώρισα. Ήθελα όμως και άλλες γνώμες γιατί είμαι σε φάση αναζήτησης ψυχοθεραπείας.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Laila View Post
    Του είπα ότι γνωστός ψυχίατρος στη Θεσσαλονίκη και μάλιστα καθηγητής Πανεπιστημίου μου διέγνωσε ΙΨΔ και μου είπε μην τα πιστεύεις αυτά, εγώ διαγνωστικα με(.όλα όσα σας έγραψα παραπάνω) τι πάει να πει ότι πάσχω από αυτά; Πήγαινε σε ψυχολόγο να μιλήσεις" και εγώ παραξενευτηκα, είναι ειδικευόμενος το παιδί και πανέξυπνος, είναι καλός στη δουλειά του αλλά επειδή τον ξέρω έχει όντως μανία αυτό προβολής και τάσης μεγαλείου. Δεν είναι στενός μου φίλος αλλά τον εκτιμώ από τα φοιτητικά μου χρόνια όπου τον γνώρισα. Ήθελα όμως και άλλες γνώμες γιατί είμαι σε φάση αναζήτησης ψυχοθεραπείας.
    το να αναζητησεις ψυχοθεραπεια, καλο θα σου κανει.
    αυτο δεν σημαινει οτι οι ψυχιατροι ειναι αχρηστοι.
    ετερον, εκατερον.
    δεν εξρω απο που τον εχεις κρινει ως καλο στην δουλεια του, εφοσον ειναι ακομα ειδικευομενος... καλο φοιτητη, ισως εννοεις, που ειναι διαφορετικο απο το καλος γιατρος..
    και μονο που εχει διαγνωση σοβαρη και την αρνειται, πραγμα που σημαινει οτι δεν παιρνει αγωγη, δειχνει οτι ο ανθρωπος αυτος ειναι επικινδυνος.
    και απο που κι ως που ειναι σε θεση να ξερει αν η διαγνωση σου ειναι λανθασμενη;;; και παλι, επειδη αυτο του επιτρεπει να αμφισβητει και την δικη του διαγνωση.
    απευθυνσου σε ειδικους για να βρεις την ακρη σου με τα προβληματα σου κι ασε τον ναρκισο σε αρνηση να λεει οτι θελει...

  6. #6
    Quote Originally Posted by Laila View Post
    Καλημερα! Προσφατα ενας φιλος μου, γιατρος ο ιδιος στο επαγγελμα με παρεπεψε σε ψυχολογο για την ιδεψυχαναγκαστικη μου διαταραχη καθως ο ιδιος θεωρει χαμενο χρονο την ψυχιατρικη.
    Μάλιστα μου εκμυστηρεύτηκε ότι διαγνώστηκε με αντικοινωνική, παρανοϊκή, ναρκισσιστικη και ιδεψυχαναγκαστικη διαταραχή. Πραγματικά είναι χαμένος χρόνος ή ψυχιατρική? Η ψυχολογία ενδείκνυται περισσότερο για παθήσεις του νου?
    Καλό απόγευμα. Θα σου συνιστούσα, αρχικά, να πας σε ένα καλό ψυχολόγο κατ ακρίβειαν της γνωστικής συμπεριφορικής μεθόδου. Η μέθοδος αυτή συνιστάται για την αντιμετώπιση της ΙΨΔ μέσα από την εσωτερική παρατήρηση, ένα από τα βασικά νοητικά εργαλεία της μεθόδου αυτής με την οποία ως εσωτερικός παρατηρητής της σκεψης σου μαθαίνεις να ξεχωρίζεις τις διαστρεβλωμένες σκέψεις, να τις εκλογικεύεις και να τις απωθείς. Τα φάρμακα καταλαγιάζουν τα συναισθήματα, ηρεμούν τον άνθρωπο αλλά από μόνα τους δεν μεταβάλλουν τον τρόπο σκέψης. Ο ψυχολόγος αυτός θα σου πει αν χρειστεί να δεις καποιο ψυχιατρο, αλλά αν σου πει για να δουλέψει η θεραπεία θα πρέπει να γίνονται και τα δυο ταυτοχρόνως.
    γιάννης

Similar Threads

  1. Θετικά αποτελέσματα !
    By Aphelia_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 2
    Last Post: 12-04-2016, 01:06
  2. Ψυχοθεραπεια- αποτελέσματα
    By girl1988 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 9
    Last Post: 30-12-2014, 19:28
  3. Πανελλήνιες-Αποτελέσματα
    By anna12 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 37
    Last Post: 29-06-2013, 20:46
  4. Τεστ δυσανεξίας & Τεστ DNA
    By sotia in forum Παχυσαρκία
    Replies: 5
    Last Post: 27-04-2012, 17:24
  5. Διαιτα και αποτελεσματα
    By sweetgirl_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 30
    Last Post: 14-02-2012, 08:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •