Μήπως είμαι αφελής?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939

    Μήπως είμαι αφελής?

    Είμαι 36 χρονών και έχω ξαναγράψει εδώ στο φόρουμ. Άντρας.

    Συνήθως ανοίγω το στόμα μου και προδίδω μυστικά. Αποκαλύπτω λεπτομέρειες και ανοίγομαι σε άτομα που πιθανώς δεν θα έπρεπε. Νομίζω πως παρεξηγώ τις προθέσεις των άλλων και είμαι άτομο που ενώ είμαι έξυπνος είμαι ίσως και λίγο αφελής. Εκτός από αυτό, έχω τύψεις γιατί έχω υπάρξει και κουτσομπόλης ενώ με έχουν χαρακτηρίσει και "κατίνα". Η αλήθεια είναι πως ενώ τον χαρακτηρισμό "κατίνα" δεν τον αποδέχομαι όντος ανοίγομαι εκεί που δεν πρέπει παρεξηγώντας ίσως τις προθέσεις των ατόμων που με ακούν, ψάχνοντας ίσως "φίλους" εκεί που απλά υπάρχουν άτομα που κοιτάζουν το συμφέρον τους.

    Γενικώς στην οικογένεια είμαστε καλοκάγαθοι εκτός από τον πατέρα μου που είναι λιγομίλητος που είναι και το σωστό να είσαι, πιστεύω.

    Πώς μπορώ να το αντιμετωπίσω αυτό? Στον αντίποδα περνάω στην άλλη πλευρά και υποπτεύομαι τους πάντες και αντιδρώ σπασμωδικά.

    Πρέπει να βρω μια μέση οδό πιο φυσιολογική γιατί ανοίγω το στόμα μου και όποιον πάρει ο χάρος.

  2. #2
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Είμαι 36 χρονών και έχω ξαναγράψει εδώ στο φόρουμ. Άντρας.

    Συνήθως ανοίγω το στόμα μου και προδίδω μυστικά. Αποκαλύπτω λεπτομέρειες και ανοίγομαι σε άτομα που πιθανώς δεν θα έπρεπε. Νομίζω πως παρεξηγώ τις προθέσεις των άλλων και είμαι άτομο που ενώ είμαι έξυπνος είμαι ίσως και λίγο αφελής. Εκτός από αυτό, έχω τύψεις γιατί έχω υπάρξει και κουτσομπόλης ενώ με έχουν χαρακτηρίσει και "κατίνα". Η αλήθεια είναι πως ενώ τον χαρακτηρισμό "κατίνα" δεν τον αποδέχομαι όντος ανοίγομαι εκεί που δεν πρέπει παρεξηγώντας ίσως τις προθέσεις των ατόμων που με ακούν, ψάχνοντας ίσως "φίλους" εκεί που απλά υπάρχουν άτομα που κοιτάζουν το συμφέρον τους.

    Γενικώς στην οικογένεια είμαστε καλοκάγαθοι εκτός από τον πατέρα μου που είναι λιγομίλητος που είναι και το σωστό να είσαι, πιστεύω.

    Πώς μπορώ να το αντιμετωπίσω αυτό? Στον αντίποδα περνάω στην άλλη πλευρά και υποπτεύομαι τους πάντες και αντιδρώ σπασμωδικά.

    Πρέπει να βρω μια μέση οδό πιο φυσιολογική γιατί ανοίγω το στόμα μου και όποιον πάρει ο χάρος.
    Μήπως με αυτό τον τρόπο πιστεύεις ότι θα πάρεις αποδοχή? Ότι έτσι θα είσαι αρεστός κτλ?
    Ο πατέρας σου λες είναι λιγομίλητος και πως αυτό είναι και το σωστό. Δηλαδή?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Μήπως με αυτό τον τρόπο πιστεύεις ότι θα πάρεις αποδοχή? Ότι έτσι θα είσαι αρεστός κτλ?
    Ο πατέρας σου λες είναι λιγομίλητος και πως αυτό είναι και το σωστό. Δηλαδή?
    Δεν είναι λιγομίλητος με την έννοια του αντικοινωνικός. Απλά δεν ανοίγει το στόμα του να σχολιάσει άλλους σε τρίτους, δεν μιλάει για προσωπικά θέματα, δε λέει πόσα βγάζει ή πού δουλεύει κτλ. Εγώ από την άλλη όποιον πάρει ο χάρος.

    Δεν ξέρω αν το κάνω για να είμαι αρεστός ή αποδεκτός. Δεν το έχω σκεφτεί. Απλά μιλάω πιθανώς χωρίς να σκέφτομαι και μετά έχω τύψεις. Πχ φανέρωσα στη συζήτηση με έναν γνωστό κάτι που δεν θα ήθελα (δεν θα ήθελα να επεκταθώ σε λεπτομέρειες) και αργότερα σκέφτηκα ότι ίσως έθιξα κάποιους ή αποκάλυψα κάτι που δεν θα ήθελαν κάποιοι τρίτοι να μαθευτεί. Δεν νομίζω ότι το κάνω για να είμαι αρεστός. Ίσως παρεξηγώ τις προθέσεις των άλλων, ίσως ανοίγομαι εκεί που δεν πρέπει γιατί παρασύρομαι από τη στιγμή.

    Γι'αυτό λέω πως ίσως είμαι αφελής. Γενικώς με έχουν αποκαλέσει και καλοκάγαθο και αφελή διάφορα άτομα που τους λες και κολλητούς για μια περίοδο.

    Θέλω να το πολεμήσω αυτό. Πες π.χ. ότι μαθαίνω ένα πολύ καλό νέο...Πες ότι μαθαίνω ότι κέρδισα το λαχείο... Είμαι ο τύπος που θα τρέξω να το πω σε όλους νομίζοντας ότι χαίρονται με τη χαρά μου ενώ στην ουσία συμβαίνει το αντίθετο με τους πιο πολλούς ανθρώπους. Αυτό εννοώ αφελής.

  4. #4
    Miliva21
    Guest
    Εγώ νομίζω πως αυτό είναι του χαρακτήρα σου

    Εάν γενικά είσαι καλοπροαίρετος συνήθως βλέπεις και τους άλλους έτσι και κωδικοποιείς και ως τέτοιες τις συμπεριφορες τους....ενώ όπως είπες πολλοί λειτουργούν πιο συμφεροντολογικα και πιο μεθοδευμένα...ανοίγεσαι και περισσότερο στους άλλους είσαι πιο αυθόρμητος

    Αυτό δεν είναι κακο ....θα βρεθούν και άνθρωποι να το εκτιμήσουν γιατί σημαίνει αυθεντικότητα

    Απλα να έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι δεν είναι όλοι έτσι και να έχεις ένα μέτρο ...ως προς το πόσες πληροφορίες αποκαλύπτεις για σένα στους γύρω σου.... εάν το δουλέψεις με το μυαλό σου ότι δεν χρειάζεται να ανοίγεσαι πολύ θα το καταφέρεις κάποια στιγμή.....

    Όσο για το αν σε έχουν πει κατίνα ...μήπως ασχολείσαι πολύ με το τι κάνουν οι άλλοι γύρω σου και παρατηρεις τα πάντα σχετικά με αυτούς...;

    μπορεί απλά να είσαι πολύ εξωστρεφής και να προτιμάς να εστιαζεις τη προσοχή σου στα εξωτερικά ερεθίσματα...Αυτό δεν είναι κακο.....αν τα συμπεράσματα που βγάζεις για αυτούς τα κρατάς για τον εαυτό σου

    Εάν όμως πας και λες στον καθένα τι κάνει ο ένας και ο άλλος...και τι είπε ....
    αυτό θα δημιουργήσει προβλήματα ....προσπάθησε να είσαι πιο διακριτικός στο τι κάνουν οι γύρω σου ....Και δώσε στο καθένα χώρο να δρα ελεύθερα χωρίς να νιώθεις ότι πρέπει να παρατηρεις ή να σε ενδιαφέρει το οτιδήποτε κάνουν ή πουν......

    Αυτό βέβαια πρέπει και να το έχεις......βάλε ένα φρένο εκεί που νομίζεις πως ξεφεύγεις.....Δεν χρειάζεται να ανακυκλώνουμε τι έκανε και τι είπε ο ένας και ο άλλος...εστίασε στα προσωπικά σου ενδιαφέροντα και στους στόχους στη ζωή σου....

    Συνήθως όσους κουτσομποληδες έχω γνωρίσει από αφέλεια πάρα από κακια... θα είναι άνθρωποι που υπέρασχολούνται με το τι κάνουν οι γύρω τους και τους αρέσει να δημιουργούν οικειότητα με τους πάντες.....να αποκαλύπτουν πράγματα προσωπικά των άλλων από αφέλεια (σαν να πιάνουν κουβέντα για το τι φαγητο έφαγαν σμρ πχ) από την οπτική του "έλα μωρέ όλοι μια παρέα είμαστε .....είτε συναδέλφοι είτε απλοί γνωστοί..."

    Δεν είναι έτσι όμως...


    Τεσπα καθένας έχει τα δικά του ελαττώματα....το θέμα είναι να μην ακούς τι λένε για σένα......κράτα αυτούς που σε συμπαθούν....όποιος είναι ψεύτικος και τέλειος να είσαι πάλι κάτι θα βρει να σε κρινει
    Last edited by Miliva21; 06-05-2020 at 23:57.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Πρέπει να μάθω είναι πιο πονηρός, να μην δείχνω τα πραγματικά μου αισθήματα εύκολα και να αρπάζω τις ευκαιρίες. Έχω κάνει πολλά λάθη που πληρώνω ακριβώς επειδή έχω καλές προθέσεις. Πχ δεν θα μπορούσες να με κάνεις πωλητή π.χ. γιατί δεν το έχω να λέω ψέμματα. ΟΜΩΣ όποιος τα οικονομάει κυρίως το έχει να λέει μπαρμ******λα. Είναι και η βασική ανησυχία μου για τη ζωή μου γενικώς. Θέλω να ξαναφύγω και στο εξωτερικό κι εκεί η πονηριά δίνει και παίρνει.

  6. #6
    Miliva21
    Guest
    Δυστυχώς στη σημερινή κοινωνία του ανταγωνισμού δεν ευνοούν οι αρετές της καλοσύνης και της μετριοπαθειας ....ομως μην σκέφτεσαι ούτε για αστείο να αλλάξεις αυτό που είσαι ....ούτε να ζηλεύεις τους άλλους επειδή ξέρουν να υποκρίνονται οταν πρέπει και είναι καταφερτζηδες...
    Απλά το μόνο που χρειάζεται είναι να ξέρεις που να βάζεις φρένο ώστε να μην πεις περισσότερα που θα εκθέσουν εσένα η τους άλλους

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    εγω παλι, νομιζω οτι αυτο που περιγραφεις λεγεται "κουτσομπολης".
    εχω γνωρισει και ανδρες και γυναικες. περισσοτερο γυναικες. εχω γνωρισει γυναικα που αυτη η δραστηριοτητα ηταν η ζωη της ολη. το εκανε και επαγγελματικα. για τοση αρρωστια μιλαμε.. πηγαινε απο το ενα πηγαδακι στο αλλο, ρωτουσε και εδινε πληροφοριες. σε σημειο αρρωστημενο. ανυποφορα φλυαρη δε. οσο ηταν ξυπνια επρεπε να μιλαει (συνηθως κουτσομπολευοντας καποιους). εννοειται οτι ειχε χαλασει τις περισσοτερες σχεσεις της γιατι δεν ενεπνεε καμια εμπιστοσυνη και οι σοβαροι ανθρωποι καποια στιγμη την απομακρυναν απο το περιβαλλον τους. ετσι ξεμενε παντα με λαικες σαβουροπαρεες (νυχια, μαλλια, αμορφωσια και κουτσομπολιο).
    καλως η κακως, οταν καποιος ειναι κουτσομπολης, μιλαει πολυ. περισσοτερο απ οσο πρεπει. κι οταν μιλας περισσοτερο απ οσο πρεπει, λες και πολλα που δεν πρεπει. και μετα δεν σου μιλανε ..
    επισης, δεν γινεται μονο να ακουει, μεταφερει κι ο ιδιος πληροφοριες, ωστε να τον εμπιστευθουν και να του πουν κι οι αλλοι τις δικες τους.
    και οταν καποιος μιλαει πολυ για θεματα αλλων, μεταφεροντας κι ακουγοντας πληροφοριες για τα προσωπικα τους, αναγκαστικα θα μπλεξει και σε παρεξηγησεις, γιατι αυτα μαθαινονται (οτι καποιος σε συζηταει) κι ετσι καποιοι θα τον χαρακτηρισουν, θα τον αποφευγουν, θα τον κανουν περα, κλπ.
    εσυ αποφασιζεις αν θα συνεχισεις το σπορ, η θα αλλαξεις ενδιαφεροντα..

    υ.γ. ειναι πολυ διαφορετικο να αποκαλυπτεις καλοκαγαθα οπως λες, δικες σου πληροφοριες κι ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ να αποκαλυπτεις πληροφοριες αλλων. καμια σχεση..
    Last edited by Remedy; 07-05-2020 at 11:15.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Είμαι 36 χρονών και έχω ξαναγράψει εδώ στο φόρουμ. Άντρας.

    Συνήθως ανοίγω το στόμα μου και προδίδω μυστικά. Αποκαλύπτω λεπτομέρειες και ανοίγομαι σε άτομα που πιθανώς δεν θα έπρεπε. Νομίζω πως παρεξηγώ τις προθέσεις των άλλων και είμαι άτομο που ενώ είμαι έξυπνος είμαι ίσως και λίγο αφελής. Εκτός από αυτό, έχω τύψεις γιατί έχω υπάρξει και κουτσομπόλης ενώ με έχουν χαρακτηρίσει και "κατίνα". Η αλήθεια είναι πως ενώ τον χαρακτηρισμό "κατίνα" δεν τον αποδέχομαι όντος ανοίγομαι εκεί που δεν πρέπει παρεξηγώντας ίσως τις προθέσεις των ατόμων που με ακούν, ψάχνοντας ίσως "φίλους" εκεί που απλά υπάρχουν άτομα που κοιτάζουν το συμφέρον τους.

    Γενικώς στην οικογένεια είμαστε καλοκάγαθοι εκτός από τον πατέρα μου που είναι λιγομίλητος που είναι και το σωστό να είσαι, πιστεύω.

    Πώς μπορώ να το αντιμετωπίσω αυτό? Στον αντίποδα περνάω στην άλλη πλευρά και υποπτεύομαι τους πάντες και αντιδρώ σπασμωδικά.

    Πρέπει να βρω μια μέση οδό πιο φυσιολογική γιατί ανοίγω το στόμα μου και όποιον πάρει ο χάρος.
    Κουτσσομπολης και κατινα ειναι το ένα και το αυτό γιατί η κατίνα αυτό κάνει κουτσομπολευει. Για εμένα είναι ένα απ' τα χειρότερα ελαττώματα σε άνθρωπο. Και φυσικά δεν θα έκανα παρέα με τέτοιο τύπο. Ούτε να ακούω για άλλους μου αρέσει ουτε να σχολιάζουν άλλοι για μένα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Κουτσσομπολης και κατινα ειναι το ένα και το αυτό γιατί η κατίνα αυτό κάνει κουτσομπολευει. Για εμένα είναι ένα απ' τα χειρότερα ελαττώματα σε άνθρωπο. Και φυσικά δεν θα έκανα παρέα με τέτοιο τύπο. Ούτε να ακούω για άλλους μου αρέσει ουτε να σχολιάζουν άλλοι για μένα.
    Κοίτα εγώ στις παρέες που είχα, το είχαμε λίγο συνήθεια να σχολιάζουμε άλλους. Θες ότι φταίει η επαρχία που μεγάλωσα, θες ότι με παρέσυραν οι άλλοι ή θες απλά ότι σαν παιδιά που ήμασταν δεν καταλαβαίναμε ότι κάναμε κάτι κακό.

    Εγώ μιλάω εν μέρει καλοκάγαθα και εν μέρει λόγω ανασφάλειας. Αποκτώ στο μυαλό μου οικειότητα με κάποιον και απλά του εκτίθεμαι ελπίζοντας να λάβω καθοδήγηση

    Όπως αυτή τη στιγμή αλλά και σε άλλα ποστς κάνω ακριβώς αυτό με τη διαφορά ότι εδώ γίνεται ανώνυμα. Το είχα πάντα αυτό. Επειδή για κάποιο λόγο με πιάνει πανικός εύκολα, είναι σαν να παραλύω κι εκεί ανοίγω το στόμα μου και λέω. Μιλάω με σκοπό να λάβω στήριξη ή απλά με σκοπό να ξεθυμάνω. Να τα πω να ηρεμήσω.

    Με έχουν πει γκρινιάρη ας πούμε. Μου έχουν επίσης πει ότι συνέχεια διαμαρτύρομαι. Ότι έχω μεγάλη εξάρτηση από τους γονείς μου κι ότι δεν έχω στόχο στη ζωή μου. Η ψυχίατρος μου, μου είπε ότι παρασύρομαι εύκολα. Το τελευταίο μου το έχουν πει και κάποιοι φίλοι. Και δεν τους αδικώ. Τουλάχιστον η μέχρι τώρα πορεία μου είναι τέτοια που δεν έχουν άδικο.

    Έτσι λοιπόν όταν νιώσω άνετα με κάποιον του ανοίγομαι βλέποντας εκείνη την ώρα κάποιον που μπορώ να εμπιστεύομαι, που την ίδια στιγμή μπορεί να είναι κάποιος που προσπαθεί να εξυπηρετήσει τα δικά του συμφέροντα. Είναι κι ένας λόγος γιατί προτίμησα την ψυχοθεραπεία. Παρόλο που δεν εμπιστεύομαι ούτε τους γιατρούς, στην συγκεκριμένη περίπτωση έπρεπε να λάβω επαγγελματική υποστήριξη.

    Ελπίζω να βγαίνει άκρη από αυτά που λέω. Δεν είμαι πλέον παιδί. Δυστυχώς στη ζωή πρέπει να είμαστε σκληροί.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Δυστυχώς στη σημερινή κοινωνία του ανταγωνισμού δεν ευνοούν οι αρετές της καλοσύνης και της μετριοπαθειας ....ομως μην σκέφτεσαι ούτε για αστείο να αλλάξεις αυτό που είσαι ....ούτε να ζηλεύεις τους άλλους επειδή ξέρουν να υποκρίνονται οταν πρέπει και είναι καταφερτζηδες...
    Απλά το μόνο που χρειάζεται είναι να ξέρεις που να βάζεις φρένο ώστε να μην πεις περισσότερα που θα εκθέσουν εσένα η τους άλλους
    Δεν μπορώ να αλλάξω τον εαυτό μου αλλά πρέπει κι εγώ να επιβιώσω. Πρέπει κι εγώ να έχω κάποιες επιτυχίες στη ζωή μου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εγω παλι, νομιζω οτι αυτο που περιγραφεις λεγεται "κουτσομπολης".
    εχω γνωρισει και ανδρες και γυναικες. περισσοτερο γυναικες. εχω γνωρισει γυναικα που αυτη η δραστηριοτητα ηταν η ζωη της ολη. το εκανε και επαγγελματικα. για τοση αρρωστια μιλαμε.. πηγαινε απο το ενα πηγαδακι στο αλλο, ρωτουσε και εδινε πληροφοριες. σε σημειο αρρωστημενο. ανυποφορα φλυαρη δε. οσο ηταν ξυπνια επρεπε να μιλαει (συνηθως κουτσομπολευοντας καποιους). εννοειται οτι ειχε χαλασει τις περισσοτερες σχεσεις της γιατι δεν ενεπνεε καμια εμπιστοσυνη και οι σοβαροι ανθρωποι καποια στιγμη την απομακρυναν απο το περιβαλλον τους. ετσι ξεμενε παντα με λαικες σαβουροπαρεες (νυχια, μαλλια, αμορφωσια και κουτσομπολιο).
    καλως η κακως, οταν καποιος ειναι κουτσομπολης, μιλαει πολυ. περισσοτερο απ οσο πρεπει. κι οταν μιλας περισσοτερο απ οσο πρεπει, λες και πολλα που δεν πρεπει. και μετα δεν σου μιλανε ..
    επισης, δεν γινεται μονο να ακουει, μεταφερει κι ο ιδιος πληροφοριες, ωστε να τον εμπιστευθουν και να του πουν κι οι αλλοι τις δικες τους.
    και οταν καποιος μιλαει πολυ για θεματα αλλων, μεταφεροντας κι ακουγοντας πληροφοριες για τα προσωπικα τους, αναγκαστικα θα μπλεξει και σε παρεξηγησεις, γιατι αυτα μαθαινονται (οτι καποιος σε συζηταει) κι ετσι καποιοι θα τον χαρακτηρισουν, θα τον αποφευγουν, θα τον κανουν περα, κλπ.
    εσυ αποφασιζεις αν θα συνεχισεις το σπορ, η θα αλλαξεις ενδιαφεροντα..

    υ.γ. ειναι πολυ διαφορετικο να αποκαλυπτεις καλοκαγαθα οπως λες, δικες σου πληροφοριες κι ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ να αποκαλυπτεις πληροφοριες αλλων. καμια σχεση..
    Όχι εγώ δεν έχω καμία σχέση με αυτό που περιγράφεις. Αν το έχω κάνει το έχω κάνει καθαρά από αφελεια και αυτό με τρομάζει και είναι η κύρια ανησυχία μου. Μήπως είμαι αφελής.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Όχι εγώ δεν έχω καμία σχέση με αυτό που περιγράφεις. Αν το έχω κάνει το έχω κάνει καθαρά από αφελεια και αυτό με τρομάζει και είναι η κύρια ανησυχία μου. Μήπως είμαι αφελής.
    μα δεν ειναι αφελεια το να μεταφερεις πληροφοριες που σου εμπιστευονται η κουτσομπολια που μαθαινεις για αλλους, δεξια καια ριστερα. κουτσομπολιο ειναι!
    αφελεια θα ηταν αν το εκανες μονο για τον εαυτο σου. εσυ κουτσομπολευεις, τριτους.
    απλα, δεν το κανεις!~

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Το να αιτιολογείς μία άσχημη πράξη (π.χ. μου ξέφυγε πάνω στη συζήτηση, νομίζω ότι έτσι θα πάρω αποδοχή, είμαι ανασφαλής κτλ), δεν σημαίνει ότι ακυρώνεις το γεγονός το ίδιο ή την "ασχήμια" του. Είτε επίτηδες και για να βλάψεις τον άλλο, είτε από "αφέλεια", το κουτσομπολιό είναι κουτσομπολιό και οι περισσότεροι άνθρωποι δεν θέλουν να έχουν σχέσεις με έναν κουτσομπόλη. Αν ο άλλος μου ξανοίγει συζήτηση και μου λέει ένα σωρό άσχετα πράγματα για άσχετους ανθρώπους, είμαι σίγουρη ότι μεθαύριο το ίδιο θα πει ένα σωρό δικά μου πράγματα σε άλλους άσχετους. Γιατί να τον κάνω παρέα ή να τον έχω σε εκτίμηση;

  14. #14
    Miliva21
    Guest
    Κοίτα η αλήθεια είναι ότι το "κουτσομπολευω τρίτους" γιατί έτσι παίρνω αποδοχή και νιώθω τη στήριξη των γύρω μου δεν συνάδει με το ότι είμαι αφελης και καλοκαγαθος ....

    Αδυναμια χαρακτήρα στο να κουτσομπολευεις δεν εχεις! Μάλλον έχεις αδυναμία στο να μην έχεις τη στήριξη των γύρω σου και να μην μπαίνεις σε πηγαδακια και για αυτό κουτσομπολευεις ...........
    Καταλαβαίνεις τη διαφορά αυτών των δύο;;; ο πρώτος από αφέλεια λέει πράγματα που του ξεφεύγουν χωρίς να θέλει υποσυνείδητα ή και συνειδητά να κερδίσει κάτι με αυτό.

    Ενώ ο δεύτερος κουτσομπολευει γιατι είναι αρκετά αδύναμος να μείνει μόνος χωρίς κλίκα και παρέα και για αυτό κουτσομπολευει για να κερδίσει υποστήριξη και φίλους.

    Εκεί την έχεις την αδυναμία του χαρακτήρα οχι στο να σου ξεφεύγουν.....

    Και στη τελική άμα δεν θες να πεις περισσότερα πράγματα για κάποιους πες απλα ότι αυτό δεν το γνωρίζεις και τελείωσε εκεί....μη ξανοιγεσαι τοσο αλλιώς όπως είπαν οι παραπάνω κανένας δεν θα σε εμπιστεύεται......

    Εγώ πιστεύω ότι ούτε και αυτοί που πας και τους τα λες σε εμπιστεύονται καταβαθος .......μη σου πω ότι τις φημες που λένε για σένα ότι δεν έχεις στόχο στη ζωή σου κτλ τα λένε τα άτομα στα οποία κουτσομπολευεις.........

    Μη νομίζεις δλδ ότι σε αγαπάνε και σε αποδέχονται όλοι όσοι γίνονται δεκτες των κουτσομπολιων σου .....Πίσω από τη πλάτη σου πολύ πιθανόν να κράζουν και σένα.....εφόσον κράζουν και τους υπόλοιπους

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Όλοι το πάτε αλλού και στέκεστε στο κουτσομπολευω άλλους. Εγώ άνοιξα το ποστ γιατί ανοίγομαι για τον εαυτό μου εκεί που δεν πρέπει. Αυτό εννοούσα . Δεν νομίζω πως είμαι "κουτσομπόλης". Με την κακή έννοια.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ειναι κακο να σαι αφελης στις σχεσεις σου;;;
    By Christine in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 40
    Last Post: 04-02-2016, 17:20
  2. μήπως είμαι σεξομανής?
    By Anonymous :/ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 10-06-2015, 15:24
  3. Μηπως ειμαι αποθητικος
    By young wolf in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 66
    Last Post: 04-03-2015, 20:10
  4. Ειμαι αρκετα καλος ειμαι η μηπως δεν βλεπω αρκετα καλα
    By ImLost in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 20-08-2014, 13:56
  5. Μήπως είμαι τρελός, μήπως τα' χω χαμένα.. που λέει και το τραγούδι;;
    By Nestwr in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 49
    Last Post: 08-03-2014, 20:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •