Αντιπάθεια στα μωρά.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    133

    Αντιπάθεια στα μωρά.

    Καλημέρα, ξεκίνησα να γράφω για ένα ερωτικό κόλλημα που με απασχολεί αλλά είπα να εκμυστηρευτω και κάποια άλλα πράγματα που με απασχολούν. Πάσχω διεγνωσμενα (παίρνω αγωγή) από ΙΨΔ και είμαι γυναίκα 30 ετών.
    Από την εφηβεία αντιπαθούσα τα παιδιά, έκαναν φασαρια, μου την έσπαγε που τα είχαν όλα και τα κακομαθαιναν οι γονείς τους.Απορουσα τι τους έβρισκαν οι φίλες μου και ήθελαν να τα παίζουν. Πιο πολύ όμως μπορώ να πω ότι αδιαφορούσαν, τα έβλεπα και ήταν σαν ένας απλός ενήλικας στα μάτια μου μόνο πιο ανίσχυρα και εξαρτημένα από τους μεγάλους.
    Τα τελευταία όμως χρόνια η αντιπάθεια στα μωρά εντάθηκε. Να ξεκαθαρίσω ότι πλέον είμαι οκ κοντά σε παιδιά από 5 ετών και άνω. Τα μικρά όμως δεν τα αντέχω. Ξέρω ότι δεν είναι λογικό αλλά με εκνευρίζει η στρογγυλοτητα τους (εδώ να πω ότι στους ενήλικες δεν έχω κανένα πρόβλημα με το πάχος). Το αποκορύφωμα και η ανησυχία μου έφτασε όταν ένας φίλος μου άρχισε να με βομβαρδίζει με φωτογραφίες του ανηψιού του γιατί ο ίδιος επιθυμεί πολύ ένα δικό του παιδί και μάλιστα θα ήθελε να το κάνει μαζί μου. Είναι σε ηλικία γάμου και θέλει να κάνει οικογενεια. Μόλις με γνώρισε το πήγε στο ερωτικό αλλά του το ξεκοψα.
    Μου στέλνει λοιπόν φωτογραφίες ενός μωρού 1 έτους το οποίο όταν το αντικρίζω φαντάζομαι να το χτυπάω. Κάπως έτσι μου φαίνεται τρελαίνεται ο άνθρωπος. Δεν θα έκανα ποτέ κάτι τέτοιο σε κανέναν αλλά βασανιζομαι από τη σκέψη αυτού του μωρού. Το βλέπω και το φαντάζομαι να κλαίει με λυγμούς και παίρνω μια ικανοποίηση. Βασανιζομαι πολυ! Χτες μου έστειλε βίντεο του μωρού να ανεβαίνει σιγά σιγά μπουσουλωντας τα σκαλιά και εκνευρίστηκα....Το μωρό έχει μια φάτσα που δεν περιγράφεται, δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι...Πιο πολύ με εκνευρίζει όμως ότι ξέρω πως δημιουργήθηκε. Νιώθω ότι είναι το βρώμικο αποτέλεσμα μιας σεξουαλικής συνεύρεσης.
    ΑΝΤΙΘΕΤΑ τα ζώα όλων των ειδών τα λατρεύω και έχω 1 σκύλο σπίτι και 4 γάτες στην αυλή τις οποίες βρήκα σε κάδο και τις ανεθρεψα με ξενύχτια στην αρχή και τώρα είναι μεγάλα όμορφα γατιά. Πού να ζητήσω βοήθεια;; Έχει συμβεί σε κανέναν να αντιπάθει πολύ τα μωρά;; Ευχαριστώ που με ακούσατε και ζητώ συγνώμη αν σας ενοχλήσει το μήνυμα μου δεν το κάνω εσκεμμένα που μου είναι αντιπαθή τα μωρα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Κι εγώ τα ίδια, μου αρέσουν πολύ τα βρέφη όλων των ζώων, αλλά τα ανθρώπινα μωρά καθόλου! Συνήθως στους εσωστρεφείς συμβαίνει αυτό

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Laila View Post
    Καλημέρα, ξεκίνησα να γράφω για ένα ερωτικό κόλλημα που με απασχολεί αλλά είπα να εκμυστηρευτω και κάποια άλλα πράγματα που με απασχολούν. Πάσχω διεγνωσμενα (παίρνω αγωγή) από ΙΨΔ και είμαι γυναίκα 30 ετών.
    Από την εφηβεία αντιπαθούσα τα παιδιά, έκαναν φασαρια, μου την έσπαγε που τα είχαν όλα και τα κακομαθαιναν οι γονείς τους.Απορουσα τι τους έβρισκαν οι φίλες μου και ήθελαν να τα παίζουν. Πιο πολύ όμως μπορώ να πω ότι αδιαφορούσαν, τα έβλεπα και ήταν σαν ένας απλός ενήλικας στα μάτια μου μόνο πιο ανίσχυρα και εξαρτημένα από τους μεγάλους.
    Τα τελευταία όμως χρόνια η αντιπάθεια στα μωρά εντάθηκε. Να ξεκαθαρίσω ότι πλέον είμαι οκ κοντά σε παιδιά από 5 ετών και άνω. Τα μικρά όμως δεν τα αντέχω. Ξέρω ότι δεν είναι λογικό αλλά με εκνευρίζει η στρογγυλοτητα τους (εδώ να πω ότι στους ενήλικες δεν έχω κανένα πρόβλημα με το πάχος). Το αποκορύφωμα και η ανησυχία μου έφτασε όταν ένας φίλος μου άρχισε να με βομβαρδίζει με φωτογραφίες του ανηψιού του γιατί ο ίδιος επιθυμεί πολύ ένα δικό του παιδί και μάλιστα θα ήθελε να το κάνει μαζί μου. Είναι σε ηλικία γάμου και θέλει να κάνει οικογενεια. Μόλις με γνώρισε το πήγε στο ερωτικό αλλά του το ξεκοψα.
    Μου στέλνει λοιπόν φωτογραφίες ενός μωρού 1 έτους το οποίο όταν το αντικρίζω φαντάζομαι να το χτυπάω. Κάπως έτσι μου φαίνεται τρελαίνεται ο άνθρωπος. Δεν θα έκανα ποτέ κάτι τέτοιο σε κανέναν αλλά βασανιζομαι από τη σκέψη αυτού του μωρού. Το βλέπω και το φαντάζομαι να κλαίει με λυγμούς και παίρνω μια ικανοποίηση. Βασανιζομαι πολυ! Χτες μου έστειλε βίντεο του μωρού να ανεβαίνει σιγά σιγά μπουσουλωντας τα σκαλιά και εκνευρίστηκα....Το μωρό έχει μια φάτσα που δεν περιγράφεται, δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι...Πιο πολύ με εκνευρίζει όμως ότι ξέρω πως δημιουργήθηκε. Νιώθω ότι είναι το βρώμικο αποτέλεσμα μιας σεξουαλικής συνεύρεσης.
    ΑΝΤΙΘΕΤΑ τα ζώα όλων των ειδών τα λατρεύω και έχω 1 σκύλο σπίτι και 4 γάτες στην αυλή τις οποίες βρήκα σε κάδο και τις ανεθρεψα με ξενύχτια στην αρχή και τώρα είναι μεγάλα όμορφα γατιά. Πού να ζητήσω βοήθεια;; Έχει συμβεί σε κανέναν να αντιπάθει πολύ τα μωρά;; Ευχαριστώ που με ακούσατε και ζητώ συγνώμη αν σας ενοχλήσει το μήνυμα μου δεν το κάνω εσκεμμένα που μου είναι αντιπαθή τα μωρα.
    τα παιδια δεν ειναι υποχρεωτικα.
    δεν χρειαζεται να κανουμε ολοι παιδια!! βγαλτο αυτο απ το μυαλο σου.
    ουτε χρειαζεται να νοιωθεις ενοχη που δεν σου αρεσουν τα παιδια. πιστευω οτι δεν θα τους εκανες ποτε κακο, απλα δεν τα θελεις στην ζωη σου. δικαιωμα σου, κι ευτυχως που το συνειδητοποιεις.
    πολλοι που δεν κανουν για γονεις, βρισκονται με παιδια απλα γιατι ακολουθουν μια πεπατημενη και μετα κανουν κακο σε αυτα τα παιδια, γιατι δεν τα ηθελαν.
    μπορεις να πεις στον γνωστο σου, οτι δεν θελεις αλλες φωτο και βιντεο με μωρα, γιατι δεν σου αρεσουν. δεν ειναι κακο. ας τα στελνει σε αλλους φιλους του..

    αυτο που με προβληματιζει, ειναι οτι στο αλλο θεμα σου μας λες οτι η σκεψη που σε ισοπεδωνει περισσοτερο απ ολες ειναι οτι δεν θα κανεις παιδια με τον πρωην σου και θα τα κανει με μια αλλη.
    γιατι θελεις παιδια με τον πρωην σου, αφου δεν σου αρεσουν;;;;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    133
    Με τον πρώην μου ήθελα από τότε που ήμουν μαζί του. Δεν ξέρω γιατί ήθελα τόσο πολύ μαζί του παιδιά αλλά το συζητούσαμε ότι θα έχουμε παιδιά και κάναμε όνειρα. Ίσως είναι το DNA του άλλου ποιος ξέρεις. Ότι και να πω θα σε γελάσω πάντως γενικά όχι δεν θέλω παιδιά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Laila View Post
    Με τον πρώην μου ήθελα από τότε που ήμουν μαζί του. Δεν ξέρω γιατί ήθελα τόσο πολύ μαζί του παιδιά αλλά το συζητούσαμε ότι θα έχουμε παιδιά και κάναμε όνειρα. Ίσως είναι το DNA του άλλου ποιος ξέρεις. Ότι και να πω θα σε γελάσω πάντως γενικά όχι δεν θέλω παιδιά.
    αν δεν θελεις, μην κανεις. δεν ειναιν υποχρεωτικα. ουτε χρειαζεται να νοιωθεις τυψεις που δεν θελεις.
    αλλα δημιουργεις στον εαυτο σου ανυπαρκτες αναγκες.
    οπως πχ οτι θελεις παιδια με τον πρωην.
    εφοσον δεν θελεις παιδια, δεν θελεις ουτε με τον πρωην.
    απλα θελεις οτιδηποτε σε συνδεει με τον πρωην για να δινεις στον εαυτο σουε υκαιριες να τον αναπολεις και να μπλοκαρεις την πραγματικη ζωη σου, που ειναι χωρις τον πρωην.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Εγω νομιζω οτι υποσυνειδητοι συνειρμοι που σχετιζονται με δικες της ανασφαλειες εκδηλωνονται ως αντιπαθεια για τα μωρα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μπορεί να είναι και επειδη τα μωρά συνεπάγονται πολλες ευθύνες και άγχη, δεν είναι μονο ευτυχία, οπως και γενικώς το να χεις παιδιά, επομένως μπορεί να συμβολίζουν ευθύνες που δεν σε αφορούν στην παρούσα φάση τουλάχιστον και σε στρεσάρει η ιδέα. Είναι κατι που δεν θες να μπεις.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,743
    το οτι φαντασεσε πως το χτυπας ειναι συμπτωμα της ΙΨΔ που εχεις.
    θα μπορουσες να σκεφτεσαι οτι το σκοτωνεις. δεν θα συμβει ποτε ουτε το ενα ουτε το αλλο.
    εαν το πεις στον γιατρο σου θα στο επιβεβαιωσει

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    133
    Είδα ένα μωρό σε φωτογραφία, μου το έδειξε φίλη μου ήταν 1ος έτους. Αυτό ήταν το είδα και μου άναψαν τα λαμπακια. Είχε μάγουλα που ξεχειλιζαν, κάτι αυγουλοματια και ήταν φουσκωτό....ξέρω ότι είναι αφύσικο να με εκνευρίζουν τα μωρά αλλά τα βλέπω και εκνευρίζομαι. Αν ήμουν γάτα θα κουνούσα την ουρά μου από την ενόχληση που μου προκαλεί η θέα τους. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί λατρεύω τα ζώα τόσο πολύ και απεχθάνομαι τα μωρά. Στον αδερφό μου είχα κάνει ένα μικρό βασανιστήριο. Του τσιμπαγα το μάγουλο γιατί με εκνευριζε και όταν καταλάβαινα ότι πήγαινε να κλάψει σταματούσα. Όταν το ξαδερφάκι μου πεινούσε κ ήθελε γάλα του έβαζα το δάχτυλο μου στο στόμα για να βυζαξει και να μην βρει γάλα και να απογοητευθεί. Απορώ αν λύνεται όλο αυτό με ψυχοθεραπεία.

  10. #10
    ntinti
    Guest
    Δικαίωμα σου να μην θέλεις να κάνεις παιδια, όλοι οι άνθρωποι δεν είναι γεννημένοι για να γίνουν γονείς!
    Λίγοι είναι αυτοί που έχουν το γνώθεις αυτών στο θέμα του παιδιού και είναι τόσο σίγουροι για το αν θέλουν και αν μπορούν να γίνουν γονείς με τον εκάστοτε σύντροφό τους.

    Εμένα αυτό που θα με προβληματιζε είναι η σκέψη ότι αρέσκεσαι σε μια εικόνα μωρού που κλαίει και βασσανιζεται και ειδικά όταν το κλάμα είναι συνέπεια των δικό σου πράξεων ....
    Και μόνο στην ιδέα ότι μπορεί να χτυπήσω μωρό και να το βλέπω να έχει τέτοιες αντιδράσεις μου προκαλεί ενοχή ...μου είναι αδιανόητο....

    Αυτό θα συζητουσα με τον γιατρό μου...Ίσως κρυβεται κάτι μέσα σου που σου προκαλεί όλο αυτό.Κατι καλά κρυμμένο και βγαίνει στην επιφάνεια με αυτό τον τρόπο.....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    133
    Πιστεύω μάλλον αυτό που αισθάνομαι είναι θέμα ανταγωνισμού. Η ότι εγώ δεν πήρα πολύ φροντίδα σαν μωρό ή ότι δεν έγινα μαμά με τον άντρα που εγώ ήθελα. Θα λάτρευα τα παιδιά που θα έκανα μαζί του είναι το μόνο σίγουρο.

    Μικροί τα ονειρευόμαστε πως θα είναι τα μωρά μας. Σκεφτομουν ένα ξανθό αγγελουδακι σαν κι αυτόν. Δυστυχώς όμως με πονάει πολύ που τα παιδιά του θα τα κάνει άλλη γυναίκα και θα πληγωθώ πολύ όταν το μάθω.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Συγγνώμη κιόλας αλλά αν περιμένεις να είναι ένα αγγελουδακι εμφανισιακά για να το αγαπήσεις περισσότερο, κάτσε όπως εισαι

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Να σε ρωτήσω κάτι βρε Laila; Γιατί κάθεσαι να σου δείχνουν φωτογραφίες και βίντεο με μωρά αφού δεν σου αρέσουν; Τους το έχεις πει και στο κάνουν για σπάσιμο ή δεν τους το έχεις πει και το κάνουν γιατί νομίζουν ότι σε ενδιαφέρει;
    Εγώ βαριέμαι πάρα πολύ τα μωρά, πόσο μάλλον να κάθομαι να κοιτάω φωτογραφίες τους, αλλά το ξέρουν οι γύρω μου και δεν μου τα πρήζουν. Κι αν πάνε κάτι να μου δείξουν, τους το ξεκόβω και τελειώνει η παράσταση.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    133
    Εγώ ρε Σόνια δεν μπορώ να τους πω μην μου δείχνεις το ανηψακι σου. Η μην μου δείχνεις το παιδάκι σου. Δυστυχώς όταν δεν γνωρίζεις τον άλλο πολύ πολύ καλά δεν μπορείς να του το ξεκόψεις. Μια πολύ καλή μου φίλη το ξέρει και δεν παίρνει ποτέ το μωρό της μαζί Γιατί συνήθως κάνει φασαρία και δεν γίνεται διάλογος. Όμως σε κάποιες κοινωνικές καταστάσεις δεν γίνεται να το αποφύγω.

  15. #15
    Εμένα πάλι με εκνευρίζει ένα νέο ζευγάρι φίλων μου που έχει έξι μηνών μωρό και συνέχεια όταν μιλάω μαζί τους ή πάω σπίτι τους για καφέ ή μιλήσουμε στο τηλ το μόνο που λένε είναι τι έκανε ο μπέμπης αν ρευτηκε ο μπέμπης αν έκλασε σε πόσους γιατρούς τον πήγαν τι αλλεργίες έχει ο μπέμπης και ανεβάζουν στα σοσιαλ μίντια συνέχεια τα πατουσακια του μπέμπη το μπανάκι του μπέμπη το φαγακι του μπέμπη το δωράκι του μπέμπη κτλ δλδ ελεοοοοοοςςςςς.. είναι παράξενο που μου σπάνε τα νεύρα τόσο και με κουράζουν;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. λυπαμαι τα μωρα μου
    By eleytheria i thanatos in forum Κακοποίηση
    Replies: 7
    Last Post: 16-02-2014, 14:10
  2. ΔΥΟ ΜΩΡΑ ΣΕ ΜΙΑ ΦΑΤΝΗ!
    By atwa in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 1
    Last Post: 23-12-2005, 11:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •