γαμος...θα αντεξω???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 68
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    306

    γαμος...θα αντεξω???

    καλησπερα παιδια ειμαι 25 και εδω και 12 χρονια εχω ενα μονιμο αισθημα ασταθειας σαν ψιλοζαλαδα.παθολογικα συμφωνα με τις εξετασεις που εχω κανει θεωρουμε καλα...στη προσωπικη μου ζωη περναω καλα αλλα εφοσον εχω καθε μερα συμτωματα αγχους οπως πχ εσωτερικη τρεμουλα (ειδικα σε ουρες και στασεις νιωθω λες και θα σωριαστω...)νιωθω χαλια...εχω απογοητευτει και το ζητημα ειναι οτι σε κανα 5μηνο θα παντρευτω και εχω σαλταρει...θα με πιασει μεσα στην εκκλησια...δε ξερω τι να κανω...εχει κανεις παρομοια εμπειρια η΄ συμτωματα?βοηθειααα..ολοι μου λενε οτι ειμαι ωραια και πρεπει να απολαυσω την στιγμη του γαμου...αλλα δ ε γ ι ν ε τ α ι/

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    1,098
    γειά σου ζώζα, μέ κάποιον ψυχολόγο το έχεις συζητήσει?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    306
    οχι δεν εχω παει σε ψυχολογο και δεν πολυπιστευω οτι μπορει να με κανει καλα...αλλος με κρισεις πανικου που παντρευτηκε υπαρχει??

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Ζώζα, επειδή η φάμπρικα του γάμου αγχώνει και αυτούς που δεν πάσχουν από πανικό ας είσαι πρετοιμασμένη για να αποφύγεις τις κακοτοπιές. Λέω φάμπρικα, γιατί έτσι έχει καταντήσει. Κονσέρβα. Πρέπει να έχεις κονσέρβα στολισμό, κονσέρβα φωτογραφίες, κονσέρβα πότε θα φιλήσεις το γαμπρό, κονσέρβα δεξίωση. η όλη φάμπρικα σε κάνει να νοιώθεις ότι ο γάμος δεν θα πάει καλά αν δεν κάνεις κάτι από τα κονσερβοποιημένα must.
    εγώ χωρίς να έχω ιστορικό πανικών θυμάμαι είχα ζαλιστεί πολύ και με πολύ κόπο στεκόμουν όρθια. ημουν και εγώ μικρή σαν εσένα και δεν ηξερα και έπεσα λίγο θύμα της φάμπρικας.
    Δεν θέλω να σε κατευθύνω αλλά θα σου πω τι θα έκανα τώρα με τόσους γάμους που έχω παραστεί πλέον.
    Ο πρώτος και χειρότερος εχθρός είναι ο φωτογράφος που αυτοανακυρύσσεται σε γενικό άρχοτα της τελετής. Αποφασίζει για όλες σας τις κινήσεις και σας καταστρέφει τον αυθορμητισμό. Ψαρώνει το ζευγάρι που τυφλά και εέιδή είναι σε δύσκολη θέση τον υπακούει τυφλά. Θα του έλεγα λοιπόν ότι δεν έχω διάθεση να στηθώ καθόλου. Ας βγάλει ό,τι προλαβαίνει. Οι παπαράτσι πώς τα καταφέρνουν άλλωστε από χαραμάδες. Αυτός κοτζαμαν θέση θα έχει μέσα στην εκκλησία. Ας βρει τον τρόπο.
    Ο δεύτερος εχθρός είναι οι κονσέρβες συμβουλές του κάθε καλοθελητή, από κομμώτρια μέχρι ανθοπώλη.
    Κάνε το προσωπικό σου κέφι χωρίς ενοχές και αν διαφέρει από τους άλλους γάμους, καλύτερα,
    Πες επίσης στον παπά να κάνει συνοπτική λειτουρφία και όχι τη φουλ βερσιόν.
    Καλή επιτυχία

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    306
    nature εχεις δικιο σε ολα!κι εγω βλεπω τη διαδικασια του γαμου βαρετη και τυπικη.βασικα σκεφτομουν να κανω πολιτικο για να αποφυγω τη κριση πανικου αλλα ξερεις οι συγγενεις εχουν φαγωθει.εσυ ζαλιζοσουν στο γαμο σου?πως αντεξες???

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Kρατιόμουν από τον άντρα μου, περίμενα πως και πως να πιω αυτό το κρασί που δίνει ο παπάς μπας και ανέβουν τα επίπεδα σακχάρου στο αίμα μου και δεν θα το πιστέψεις ...τσιμπούσα το χέρι μου, δάγκωνα τη γλώσσα μου για να προκαλέσω λίγο πόνο και να μη χάσω τις αισθήσεις μου από τη ζαλάδα. Επίσης ψιθύρισα στον παπά να συντομεύει. Ισως να είχα πάθει υπόταση δεν ξέρω. Αυτό που θυμάμαι πάντως είναι η ζαλάδα. Δεν σημαίνει ότι θα το πάθεις και εσύ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    ....και όχι πολλές ώρες σε κομμωτήρα και μακιγιαζ για να φτάσεις κατάκοπη. Να είσαι ξεκούραστη και σε φόρμα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    1,098
    Originally posted by ζωζα
    οχι δεν εχω παει σε ψυχολογο και δεν πολυπιστευω οτι μπορει να με κανει καλα...αλλος με κρισεις πανικου που παντρευτηκε υπαρχει??
    ο γάμος όπως λέει και η nature είναι από μόνος του πανικός...εσύ όμως αν κατάλαβα καλά...τις κρίσεις τις έχεις ουτως η άλλως...πιστεύω πως αν μιλήσεις με έναν ψυχολόγο ίσως να μπορέσει να σε βοηθήσει να καταλάβεις απο που πηγάζει όλο αυτό και να βοηθηθείς...
    όσον αφορά την διαδικασία..κάνε ότι σου αρέσει...άλλωστε δικός σου είναι ο γάμος...και μαι φορά παντρευόμαστε...να έχεις ωραίες αναμνήσεις απο όλη αυτή την διαδικασία...όχι να θυμάσαι το πόσο στην τσίτα ήσουν, τι άγχος πέρασες κτλ....
    γμώμη εκφράζω...δεν έχω παντρευτεί άρα...δεν είμαι και απόλυτη περι τούτου.....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Ζώζα, πρώτα απ\' όλα με το καλό που λένε..Κατά τ\' άλλα συμφωνώ με nature - dodis σε όσα καλά σου έχουν γράψει μέχρι τώρα..Επί πρόσθετα κι από τα λίγα που αναφέρεις , αντιλαμβάνεται κανείς πως το άγχος σου αρχίζει και \"σωματοποιείται\", π.χ το εσωτερικό τρέμουλο που νοιώθεις δεν είναι τίποτε άλλο από \"σωματοποιημένο\" άγχος, και ένα πρώτο βήμα που θα πρέπει να κάνεις είναι να αποβάλεις το άγχος ή στην χειρότερη περίπτωση να το μειώσεις.Το \"δεν μου συμβαίνει απολύτως τίποτε\" είναι η δέουσα απάντηση στην εμμονή του μυαλού σου να σε πείσει πως \"κάτι\" έχεις..Μια \"αντιεπιστημονική\" αλλά παρ\' όλα αυτά φιλική συμβουλή που θα μπορούσα να σου δώσω που ίσως όμως εκείνη τη μέρα που θα είσαι το επίκεντρο της προσοχής όλων κι αυτό από μόνο του δημιουργεί άγχος (πόσο μάλλον να το έχεις ήδη σωματοποιημένο) σε βοηθήσει, είναι να χαλαρώσεις με ένα-δυο ποτηράκια κρασί που έτσι κι αλλιώς το απαιτεί η μέρα, μια ώρα πριν φύγεις για την τελετή..Ακούγεται ίσως φαιδρό, αλλά εκτός του ότι ανεβάζει τα επίπεδα σακχάρου όπως είπε η nature, λειτουργεί και σαν αγχολυτικό παρέχοντας ταυτόχρονα ευεξία στον οργανισμό..Προσοχή όμως : Μάξιμουμ 2 ποτήρια κρασί, το περισσότερο εκτός του ότι μπορεί να γίνει έντονα αισθητό στον περίγυρο από την ανάσα , μπορεί να έχει αντίθετα αποτελέσματα από εκείνα που θα επιθυμούσες...
    Καλά στέφανα και μην αφήσεις να σε πάρει από κάτω ..Στο κάτω - κάτω μια μέρα είναι (για να μη πω πως το μεγαλύτερο άγχος είναι την ώρα της τελετής μόνο..)

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by sabb

    Στο κάτω - κάτω μια μέρα είναι

    την επομενη αρχιζουν τα κονσερτα και φευγουν οι ζαλαδες.....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    306
    ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες.την εσωτερικη τρεμουλα την κατανοειται?το βιωνει κανεις?εγω ολα αυτα τα χρονια το εχω σε μονιμη βαση..δε ξερω πια σε τι αλλο γιατρο να παω..εμφανη στουςγυρω τρεμουλο δεν εχω ποτε..να παρω λετε xanax πριν τη τελετη??εντω μεταξυ εχω κι ενα αλλο κολλημα,δεν θελω να το ξερει κανεις ολο αυτο που περναω..και συνεπως δε θελω να το καταλαβαινουν...μονο ο αρραβωνιαστικος μου και οι γονεις μου γνωριζουν..

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Αφού δεν έμεινε άλλος γιατρός να πας, γιατί δεν δοκιμάζεις και έναν ψυχολόγο? Εδώ λες ότι υποφέρεις χρόνια, δεν θα ήταν καλύτερα να δοκιμάσεις και τρόπους διαφορετικούς από όσα έχεις κάνει ως τώρα? Κανένας βέβαια δεν έχει το μαγικό τρόπο να \'σε κάνει καλά\' αν δεν πιστεύεις και δεν θέλεις να βοηθηθείς, από την άλλη μερικές φορές δεν είναι αρκετό να θέλουμε, χρειάζεται και η κατάλληλη καθοδήγηση.

    Όσο για το xanax, το χρησιμοποιείς ήδη με συμβουλή γιατρού?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    306
    δε το χρησιμοποιω .μονο πολυ σπανια σε καμια δυνατη κριση πανικου.καλαλα οψυχολογος δηλαδη τι ακριβως κανει και λεει?εχει παει κανεις σας?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    1,098
    Originally posted by ζωζα
    ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες.την εσωτερικη τρεμουλα την κατανοειται?το βιωνει κανεις?εγω ολα αυτα τα χρονια το εχω σε μονιμη βαση..δε ξερω πια σε τι αλλο γιατρο να παω..εμφανη στουςγυρω τρεμουλο δεν εχω ποτε..να παρω λετε xanax πριν τη τελετη??εντω μεταξυ εχω κι ενα αλλο κολλημα,δεν θελω να το ξερει κανεις ολο αυτο που περναω..και συνεπως δε θελω να το καταλαβαινουν...μονο ο αρραβωνιαστικος μου και οι γονεις μου γνωριζουν..
    όχι να μην πάρεις xanax, εμείς που το παίρναμε τι καταλάβαμε? σε βλέπω να γλαρώνεις και να βλέπεις τον γάμο μετά απο το βίντεο....
    το καλύτερο είναι να πάς σε έναν γιατρό και αυτός θα σου πει τι πρέπει να γίνει...ο ψυχολόγος με το μπιρι μπιρι θα σε βοηθήσει να δεις και να εντοπίσεις που είναι το πρόβλημα, απο που πηγάζει και να σε οδήγήσει στην λύση...δεν θα σου την δώσει έτοιμη στο πιάτο...θα σε βάλει στον δρόμο κι εσύ θα τον περπατήσεις.....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    306
    dodis εσυ τι ακριβως εχεις?κανεις θεραπεια με ξαναξ?

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •