Κορονοιος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234

    Κορονοιος

    Καλημερα παιδια..εδω ειμαι παλι..απο το πρωι που ξυπνησα εχω ενα μπουκωμα κ ενα βηχα κ μπυ εχει κολησει οτι κολλησα τον ιο..βεβαια καθε χρονο τετοια εποχη εγω αλλεργια κ επισης καπνιζω κ 1.5 πακέτο την ημερα λογο πιεσης κ ενω προσπαθω να εκλογικευσω μεσα μου οτι αυτα που νιωθω μπορει να εινσι σπο την αλλεργια ή το αγχος ή το τσιγαρο το μυαλό μου έχει κολλησει εκει οτι εχω κορονοιο κ κανω μεσα μου διαφορα σεναριο..για νας προλαβω πηγαινω σε ψυχολογο εδω κ ενα 3 μηνο κ παω νομιζω κατα κύριο λογο αρκετα καλα..ας πουμε χτες δν ειχα τιποτα εκανα πολλες εξωτερικες δουλειες χωρις να σκεφτω το οτιδηποτε..σηνερα ομως κυπνησα με αυτη τη σκεψη γτ αρχισα να βηχω μετα ενιωσα δυσπνοια κ μου κολλησε στο μυαλο!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    300
    Καλημέρα Αφρουλα.

    Δυστυχώς όλο αυτό που συμβαίνει με τον κορωνοιο είναι λίγο δύσκολο να περάσει σε κάποιον απαρατήρητο και δη σε κάποιον πιο ευαίσθητο όπως η πλειοψηφία των μελών του φόρουμ.

    Είναι απόλυτα λογικό να πηγαίνει το μυαλό σου εκεί, γιατί όλη μέρα ξύπνια ακούς για αυτό και ζεις την πραγματικότητα του κορωνοιου ουσιαστικά με αυτήν την κατάσταση, και ακόμα και όταν κοιμάσαι αυτό θα παίζει στο μυαλό σου.

    Οι αλλεργίες είναι στα πάνω τους τώρα και τα μπούκωμα τα κ όλα, και εγώ έχω αλλεργία είμαι με μπουκωμένο το ένα ρουθούνι και αυτό πήγε στο μυαλό μου, είναι λογικό.

    Θεωρώ ότι είναι το άγχος σου, το οποίο ήδη σιγά σιγά με την ψυχοθεραπεία θα μάθεις να το διαχειρίζεσαι άριστα και να έχεις σπάνια πόσο γυρίσματα, λόγο χρόνο ακόμα δώσε σου και μη σκέφτεσαι αρνητικά

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by Layla123 View Post
    Καλημέρα Αφρουλα.

    Δυστυχώς όλο αυτό που συμβαίνει με τον κορωνοιο είναι λίγο δύσκολο να περάσει σε κάποιον απαρατήρητο και δη σε κάποιον πιο ευαίσθητο όπως η πλειοψηφία των μελών του φόρουμ.

    Είναι απόλυτα λογικό να πηγαίνει το μυαλό σου εκεί, γιατί όλη μέρα ξύπνια ακούς για αυτό και ζεις την πραγματικότητα του κορωνοιου ουσιαστικά με αυτήν την κατάσταση, και ακόμα και όταν κοιμάσαι αυτό θα παίζει στο μυαλό σου.

    Οι αλλεργίες είναι στα πάνω τους τώρα και τα μπούκωμα τα κ όλα, και εγώ έχω αλλεργία είμαι με μπουκωμένο το ένα ρουθούνι και αυτό πήγε στο μυαλό μου, είναι λογικό.

    Θεωρώ ότι είναι το άγχος σου, το οποίο ήδη σιγά σιγά με την ψυχοθεραπεία θα μάθεις να το διαχειρίζεσαι άριστα και να έχεις σπάνια πόσο γυρίσματα, λόγο χρόνο ακόμα δώσε σου και μη σκέφτεσαι αρνητικά
    Ευχαριστω για την απαντηση σου! Προσπαθω οπως ειπα να κανω τα βηματα που μουέχει πει ο ψυχολογος γιαβοταν με πιανουν αυτες οι σκεψεις αλλες φορες με επιτυχια αλλες φορες οχι..σημερα ας πουνε ειναι μια δυσκολη μερα..ελεγχω συνεχεια αν νιωθω δυσπνοια αν βηχω σν με ποναει ο λαιμος κ τα λοιπά κ ενω ξερω πως ειναι απο αλλεργια δν μπορω να το αποβαλω ..εχτες ημουν τοσο καλα κ τοσο χαρουμενη που τα ειχα καταφέρει κ σημερα παλι πισω..

  4. #4
    Antonis8
    Guest
    Οι επίσημες οδηγίες είναι αν έχεις συμπτώματα να κάτσεις σπίτι. Και από κει και πέρα παρακολούθησε το πώς πας. Το αν είναι ή όχι δεν μπορούμε να στο πούμε εμείς. Μπορεί και να είναι. Αλλά δεν νομίζω να έχεις όντως δύσπνοια. Η δύσπνοια προκύπτει από την πνευμονία. Έχεις ακροαστικα και πυρετό; Έχεις υποκείμενα νοσήματα; Στην τελική, κάνε μια γενική και crp να δεις αν συμβαίνει κάτι στον οργανισμό σου. Αλλά δεν είναι σωστό να πας σε εργαστήριο ενώ έχεις συμπτώματα. Περίμενε μερικές μέρες και βλέπεις.
    Last edited by Antonis8; 09-05-2020 at 11:05.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Οι επίσημες οδηγίες είναι αν έχεις συμπτώματα να κάτσεις σπίτι. Και από κει και πέρα παρακολούθησε το πώς πας. Το αν είναι ή όχι δεν μπορούμε να στο πούμε εμείς. Μπορεί και να είναι. Αλλά δεν νομίζω να έχεις όντως δύσπνοια. Η δύσπνοια προκύπτει από την πνευμονία. Έχεις ακροαστικα και πυρετό; Έχεις υποκείμενα νοσήματα; Στην τελική, κάνε μια γενική και crp να δεις αν συμβαίνει κάτι στον οργανισμό σου. Αλλά δεν είναι σωστό να πας σε εργαστήριο ενώ έχεις συμπτώματα. Περίμενε μερικές μέρες και βλέπεις.
    Ο κυριος λογος που εγραψα δεν είναι για να μου πειτε αν εχω τον ιο..ενοειτε πως δν μπορει κανεις να ξερει..το εκανα για να βοηθήσω στονπως να μν σκεφτομαι συνεχεια πράγματα που ουσιαστηκα δεν ισχύουν..οχι δεν εχω πυρετο ουτε ακροαστικα..αυτα που εχω εντονα ειναι φαγουρα στο λαιμο κ τη μυτη κ ενα μπουκωμα που παραπεμπουν σε αλλςργια που ετσι κ αλλιως εχω καθε χρονο..αλλα το θεμα μου ειναι οτι εμενα αυτη τη στιγμη μου εχει κολλησει οτι εχω τον ιο για αυτο ζητησα συμβουλές..

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by Afroula View Post
    Ο κυριος λογος που εγραψα δεν είναι για να μου πειτε αν εχω τον ιο..ενοειτε πως δν μπορει κανεις να ξερει..το εκανα για να βοηθήσω στονπως να μν σκεφτομαι συνεχεια πράγματα που ουσιαστηκα δεν ισχύουν..οχι δεν εχω πυρετο ουτε ακροαστικα..αυτα που εχω εντονα ειναι φαγουρα στο λαιμο κ τη μυτη κ ενα μπουκωμα που παραπεμπουν σε αλλςργια που ετσι κ αλλιως εχω καθε χρονο..αλλα το θεμα μου ειναι οτι εμενα αυτη τη στιγμη μου εχει κολλησει οτι εχω τον ιο για αυτο ζητησα συμβουλές..
    Είχα παθει ακριβώς το ίδιο πριν καμιά βδομάδα
    Λίγο πονόλαιμος βήχα και μπουκομα , πήρα τον γιατρό μου τηλέφωνο μου είπε ότι είναι μια απλή ίωση λογικά και έτσι ήταν ... Μην ξεχνάμε ότι κυκλοφορούν και ιώσεις έξω όχι μόνο ο κορονοιος άμα δεν έχεις έρθει σε επαφή με καταγεγραμμένο κρούσμα δεν βλέπω τον λόγο να ανησυχείς

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by Mobid View Post
    Είχα παθει ακριβώς το ίδιο πριν καμιά βδομάδα
    Λίγο πονόλαιμος βήχα και μπουκομα , πήρα τον γιατρό μου τηλέφωνο μου είπε ότι είναι μια απλή ίωση λογικά και έτσι ήταν ... Μην ξεχνάμε ότι κυκλοφορούν και ιώσεις έξω όχι μόνο ο κορονοιος άμα δεν έχεις έρθει σε επαφή με καταγεγραμμένο κρούσμα δεν βλέπω τον λόγο να ανησυχείς
    Σε ευχαριστω πολυ!!! Οχι δεν εχω ρθει σε επαφη κ στη πολη μου απο την αρχή του ιου τα κρουσματα ειναι μολις 3!

  8. #8
    Antonis8
    Guest
    Κι εγώ με αλλεργίες είμαι, με φαγουριζει και ο λαιμός απο μέσα,φτερνισμα ,φαγούρα κλπ. Ρωτα τον γιατρο σου για κανενα αντιισταμινικο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Κι εγώ με αλλεργίες είμαι, με φαγουριζει και ο λαιμός απο μέσα,φτερνισμα ,φαγούρα κλπ. Ρωτα τον γιατρο σου για κανενα αντιισταμινικο.
    Μου έχει δωσει αλλα μου φερνουν πολυ υπνηλία κ προσπαθω να τα αποφευγω..τα περνω σε μεγαλη αναγκη

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Κεει στις πλαζ θα υπαρχουν τρεις ζωνες, μια για γερους, μια για οικογενειες και μια για τους υπολοιπους. Επιτελους, μουνακια, κωλαρακια μαζεμενα!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Κεει στις πλαζ θα υπαρχουν τρεις ζωνες, μια για γερους, μια για οικογενειες και μια για τους υπολοιπους. Επιτελους, μουνακια, κωλαρακια μαζεμενα!
    Μαλιστα! Οτι πεις!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Η εφημεριδα το λεει

  13. #13
    george1520
    Guest
    Αν θυμάμαι καλα είχες ξανά φόβο για τον ιό??? Και ο άντρας σου είναι γιατρός?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Αν θυμάμαι καλα είχες ξανά φόβο για τον ιό??? Και ο άντρας σου είναι γιατρός?
    Ακριβώς..με το που θα νιωσω ενα συμπτωμα που εχει κ ο ιος νομιζω οτι κολησα..το οτι ο ανδρας μου ειναι γιατρος δν εχει να κανει πιστεψε με αν μπει στο μυαλο μας μια ιδεα δυστυχως μονο αν την βγαλουμε εμεις μονοι μας φευγει

  15. #15
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Afroula View Post
    Ακριβώς..με το που θα νιωσω ενα συμπτωμα που εχει κ ο ιος νομιζω οτι κολησα..το οτι ο ανδρας μου ειναι γιατρος δν εχει να κανει πιστεψε με αν μπει στο μυαλο μας μια ιδεα δυστυχως μονο αν την βγαλουμε εμεις μονοι μας φευγει
    Απλά έχεις τον κατάλληλο άνθρωπο δίπλα σου για να ρωτάς ότι θες και αυτό από μόνο του έπρεπε να σου προκαλεί μια ασφάλεια..

    Για το άγχος τι έχεις κάνει?? Έχεις μιλήσει με τον ψυχολόγο για το ποσο σε επηρέασε ο θάνατος των δύο δικών σου ανθρώπων?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κορονοιος και παχυσαρκία
    By Lenale in forum Παχυσαρκία
    Replies: 24
    Last Post: 20-06-2020, 00:10
  2. Κορονοιος
    By TryToSurvive in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 03-04-2020, 13:53
  3. Κορονοϊός και τι να κάνουμε σπίτι
    By WhyAlwaysMe? in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 26-03-2020, 23:32
  4. Κορονοιος -Ψυχραιμια....
    By ntinti in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 215
    Last Post: 22-03-2020, 03:26
  5. Τρελό άγχος λόγω κορονοϊός
    By stavrinafly in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 17-03-2020, 15:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •