Θέμα με τον πατέρα μου - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 33 of 33
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καμια φορά ακόμα και μέσα στις οικογένειες όσα δε φτάνει η αλεπού το κάνει κρεμαστάρια, δηλαδή ότι δεν μπορούν να έχουν ή να το καταφέρουν, το υποτιμούν. Κράζουν θαυμάζουν, αυτό. Αν δεν θες να το πάω τόσο μακριά, ακόμα και μέσα στις οικογένειες οι άνθρωποι είναι πολύ διαφορετικές χαρακτήρες με διαφορετικούς ανάγκες, θέλω, κοσμοθεωρίες, συστήματα αξιών, τρόπο σκέψης και συχνά είναι σε τόσο διαφορετικό μήκος κύματος που δεν υπάρχει περίπτωση να συνεννοηθούν στον αιώνα τον άπαντα.

    Εγώ εκεί έχω καταλήξει. Όταν όμως πλέον είσαι σε μία α ηλικία και βλέπεις ότι δεν βγαίνει άκρη, κρατάς αποστάσεις και δεν παλεύεις για κάτι που βλέπεις ότι δεν γίνεται. Αν ήταν κάποιος τρίτος που δεν συνεννοουσουν, σε πίκραινε, τσακωνόσουν όλη την ώρα, θεωρείς ότι σε αδικούσε, όσες φορές πήγαινες να συζητήσεις μαζί του δεν έβγαζες άκρη και έβγαζε επίθεση, θα προσπαθούσες κάθε λίγο και λιγάκι να τον προσεγγίσεις; Όχι. Εδώ λοιπόν γιατί το κάνεις, εφόσον πλέον δεν έχεις π.χ. οικονομική ανάγκη ή δεν μένεις κοντά να πρέπει να συμβιώνετε καθημερινά κάπως; Εγώ αυτά τα είναι γονιός και βρείτε τα και κάνε τον μαλάκα και μετά από λίγο πάλι τα ίδια και φτου κι από την αρχή δεν τα καταλαβαίνω. Γιατί να ψυχαναγκάζεσαι μια ζωή; Βάλε αυστηρά όρια, κράτα τα τυπικά και άμα και μην βασανίζεσαι για βλακείες.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Επίσης πολύ βασικό, πλέον έχεις και παιδί. Δηλαδή τι θα διδάξεις στο παιδί με το παράδειγμά σου, να κάθεται μεθαύριο να ανέχεται τη μαλακία του καθενός γιατί είναι σόι; Να το προσβάλουν και να λέει κι ευχαριστώ; Ή θα ανεχόσουν κάποιος να λέει στο παιδί σου άσχημα λόγια για τη μάνα του; Να λέει "μη γίνεις σαν αυτή, τα έχει κάνει σκατά" κι εσύ να κάνεις ότι δεν τρέχει τίποτα; Εδώ γιατί να το ανεχτείς, επειδή είναι πατέρας σου;

    Εντελώς μα εντελώς απαράδεκτη συμπεριφορά. Τι να βρεις για να μην είσαι τσακωμένη με αυτόν τον άνθρωπο;;;;
    Μην κανονικοποιούμε τις τοξικότητες επειδή πρόκειται για σόγια, εκεί την πατάμε όλοι και πάει μετά σόι το βασίλειο και στις επόμενες γενιές!

  3. #33
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Επίσης πολύ βασικό, πλέον έχεις και παιδί. Δηλαδή τι θα διδάξεις στο παιδί με το παράδειγμά σου, να κάθεται μεθαύριο να ανέχεται τη μαλακία του καθενός γιατί είναι σόι; Να το προσβάλουν και να λέει κι ευχαριστώ; Ή θα ανεχόσουν κάποιος να λέει στο παιδί σου άσχημα λόγια για τη μάνα του; Να λέει "μη γίνεις σαν αυτή, τα έχει κάνει σκατά" κι εσύ να κάνεις ότι δεν τρέχει τίποτα; Εδώ γιατί να το ανεχτείς, επειδή είναι πατέρας σου;

    Εντελώς μα εντελώς απαράδεκτη συμπεριφορά. Τι να βρεις για να μην είσαι τσακωμένη με αυτόν τον άνθρωπο;;;;
    Μην κανονικοποιούμε τις τοξικότητες επειδή πρόκειται για σόγια, εκεί την πατάμε όλοι και πάει μετά σόι το βασίλειο και στις επόμενες γενιές!
    Της ίδιας ακριβώς άποψης είμαι κι εγώ... Για αυτό άλλωστε και ήδη έχω προμηνυσει στη μάνα μου πως άμα θέλει να βλέπει τη μικρή μου, μπορεί να έρθει όποτε θελήσει, αφού εγώ δεν σκοπεύω να ξαναπάω. Ναι, στεναχωριέμαι, ναι είναι πατέρας μου, αλλά αυτός είναι ένας λόγος παραπάνω να με αγαπάει και να με σέβεται και όχι να με προσβάλλει και να ασκήσει λεκτική βία επάνω μου (γιατί κακά τα ψέματα, περί βίας πρόκειται).
    Ευχαριστώ για την απάντηση...

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Εχω προβλημα με τον πατερα μου
    By Kis in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 15
    Last Post: 30-06-2018, 17:30
  2. ΕΧΑΣΑ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ
    By ntezy in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 68
    Last Post: 06-07-2016, 15:38
  3. ο χαμος του πατερα μου...
    By pararos in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 34
    Last Post: 29-01-2014, 19:40
  4. κακοποιηση απο πατερα
    By LIA1975 in forum Κακοποίηση
    Replies: 8
    Last Post: 16-09-2012, 04:16
  5. ΠΩΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ
    By ERIKA in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 10-03-2010, 04:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •