TMS
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6

Thread: TMS

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239

    TMS

    ποια είναι η γνώμη σου για το tms;

    διάβασα βοηθά στο άγχος και την κατάθλιψη.

    έχει κανείς εμπειρία;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    απ'ότι ξέρω, είναι λιγότερο επικίνδυνο απ'το ect (ίσως και λιγότερο αποτελεσματικό όμως?)

    Σίγουρα είναι ένα πράγμα που μάλλον θα δοκιμάσω κάποια στιγμή στην ζωή μου καθώς το άγχος
    και η κατάθλιψη δεν φεύγουν και έχω πάρει όλα τα φάρμακα που υπάρχουν.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by masterridley View Post
    απ'ότι ξέρω, είναι λιγότερο επικίνδυνο απ'το ect (ίσως και λιγότερο αποτελεσματικό όμως?)

    Σίγουρα είναι ένα πράγμα που μάλλον θα δοκιμάσω κάποια στιγμή στην ζωή μου καθώς το άγχος
    και η κατάθλιψη δεν φεύγουν και έχω πάρει όλα τα φάρμακα που υπάρχουν.
    Έχεις δοκιμάσει να κάνεις augmentation με t3?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Πρώτη φορά το ακούω. Θα ρωτήσω την γιατρό μου γι'αυτό.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Υπαρχειο ιατρειο που να εφαρμοζει TMS στην Ελλαδα (γενικα αν υπαρχει δεν ζηταω υποδειξη) ? Γιατι οταν το ειχα ψαξει μονο Κυπρο ειχα βρει. Και αν ναι γνωριζουμε το κοστος ?

    Αντι για TMS μπορειτε να ρωτησετε το ιατρο σας για δοκιμαστικη θεραπεια με εσκεταμινη (spravato) ή κεταμινη. Το φαρμακο δεν διατιθεται ακομα στην Ελλαδα αλλα βρισκεται σε πειραματικο σταδιο. Εχει τρομερα αποτελεσματα στην καταθλιψη και μια δοση (που γινεται λογικα σε ψυχιατρικη κλινικη με ελεγχο των ζωτικων σημειων και παρουσια ιατρικου προσωπικου/αναισθησιολογου) μπορει να κρατησει μηνες πριν την επαναληψη. Το spravato οταν ξεκινησει η διαθεση του θα γινεται με τη μορφη ρινικου σπρευ. Γενικα οι ανταγωνιστες NMDA (οπως η κεταμινη) εμφανιζουν πολυ καλα ποσοστα επιτυχιας για την καταθλιψη. Ενα απ αυτα ευρεως διαθεσιμο ειναι μια καλα απορροφησιμη μορφη μαγνησιου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    υπάρχουν κλινικές στην Αθήνα.

    δεν ξέρω πώς νιώθω για την κεταμίνη.....για μερικούς ανθρώπους λειτουργεί για μέρες για άλλous εβδομάδες.....είναι επίσης πολύ ακριβό

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •