Φοβια με μικροβια, αρρωστιες - πανικος σε σουπερ μαρκετ / φαρμακεια.... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Το λογικό είναι να απολυμαινεις τις πλαστικές και μεταλλικές συσκευασίες. Τα φρούτα/λαχανικά με απλό ξέπλυμα είσαι εντάξει.
    Τα ρούχα που θεωρείς πως έχουν εκτεθεί ή τα πλένεις στους 60 βαθμούς ή τα αφήνεις έξω 1-2 μέρες. Το ιικο φορτίο πέφτει τόσο ώστε ο κίνδυνος είναι πολύ μικρός.
    Άλλο που χρειάζεται απολύμανση είναι το κινητό όταν το χρησιμοποιουμε σε χώρο εργασίας με άλλα άτομα πχ. Εκεί το καθαρίζεις με καθαρό οινόπνευμα ή ισοπροπυλική ή με διάλυμα αυτών 7/10 με απιονισμένο νερό.
    Γενικώς στην Ελλάδα έχουμε χαμηλή διασπορά στην κοινότητα μέχρι στιγμής οπότε δεν συντρέχει τόση ανάγκη για εξτριμ καθαριότητα.
    Εξαίρεση αποτελει αν εκτεθομαστε στον χώρο εργασίας (πχ νοσηλευτές ή εργαζόμενοι σε οίκους ευγηρίας κλπ) ή λόγω πολλαπλής επαφής πχ ντελιβερι.
    Αν ζούμε με ευπαθή άτομα πχ γονείς μεγάλης ηλικίας ή/και με προβλήματα, καλό είναι εκεί να παίρνουμε κάποια μέτρα.
    Είπαμε έχουμε χαμηλή διασπορά και όχι μηδενική.
    Προσωπικά στην αρχή είχα τρομάξει αρκετά, γιατί αν διαβάσει κανείς τι γίνεται στις χώρες που έχουν πρόβλημα καταλαβαίνει πόσο κολλητικος είναι αυτός ο ιός. Μετά αποφάσισα ότι καλύτερο είναι να χαλαρώσω εφόσον τα διαθέσιμα επιστημονικά δεδομένα για τον ελλαδικό χώρο είναι καλά.
    PS: δεν έχω διαβάσει κάπου πως θα πάθεις κάτι αν σαπούνιζεις τα τρόφιμα και τα ξεπλένεις.
    Για ντετολ όμως είναι βλαβερό και δεν προσφέρει μεγαλύτερη μείωση του ιικου φορτίου άλλωστε.
    Nαι για τα ρουχα το εφαρμοζω φιλε μου και καθησυχαζομαι. Ωστοσο μου εχει κολλησει ιδεα οτι τοτε που επλενα με dettol τα λαχανικα εστω και λιγο, οτι πλεον θα εχω προβληματα υγειας και εγω και η οικογενεια που τα καταναλωσε... Εξαιτιας μου βεβαια. Γνωριζοντας παρολα αυτα οτι εχουν ενα καρο χημικα και φυτοφαρμακα που ειναι πιο επικινδυνα απο το dettol... Απλα θα με κυνηγαει η σκεψη συν το οτι πλεον δεν μπορω να κανω κατι να το αλλαξω... Εγινε...

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Αυτό δεν είναι λογική. Αυτό είναι καθησυχαση. Στην πραγματικότητα μπορεί ο άλλος να είναι πολύ πιο δυνατός οργανισμός από σένα. Δεν έχει νόημα να καθησυχάζεις τη φοβία σου σε σχέση με τους άλλους.
    Αρα θεωρεις οτι δεν πρεπει καν να ασχολουμε με το αν εχει γινει κατι παρομοιο σε οποιονδηποτε δεδομενου οτι ο καθε οργανισμος εχει τα δικα του σωστα; Και οτι κατι που κανω εγω (πχ πινω χυμο πορτοκαλι το πρωι) για καποιους αλλους ειναι γολγοθας γιατι φοβουνται στομαχι, ξινιλες κτλ με το που θα κατεβασουν την πρωτη γουλια....;;;
    Αν δεν υπηρχε ομως και αυτη η καθησυχαση τι θα καναμε; Θα ειμασταν μονιμα με ταχυπαλμιες οτι δεν ειναι δυνατον να συμβει σε εμενα, και τι θα κανω;;;

  3. #18
    Antonis8
    Guest
    Θεωωρώ ότι δεν έχει νόημα να καθησυχάζεις κατά αυτόν τον τρόπο τον εαυτό σου και ότι ο καθησυχασμος σου δεν είναι καν βασισμένος στη λογική γιατί πχ εσύ μπορεί να είσαι πιο ευαίσθητος από άλλους λόγω της χρονιας αποστείρωσης
    Δεν έχει νόημα ο καθυσυχασμος αλλά το να καταλάβεις το παράλογο όσων σκέφτεσαι.
    Κανείς δεν μπορεί να απαντήσει στις ανησυχίες σου,είναι καθαρά θέμα ειδικού.

    Έχω χρόνιο θέμα με το στομάχι και πίνω κι εγώ πορτοκάλι, δεν φοβάμαι τις ξινιλες είναι απλώς κάτι που πιθανόν να συμβεί , αν παίρνει κάποιος αντιοξινα. Αν και το προτοκαλι δεν μου δημιουργεί ξινιλες προσωπικά, αλλα τρόφιμα με επηρεάζουν. Πχ η ντομάτα περισσοτερο, αν και τρώω σε μικρή ποσότητα.

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    15
    Αυτο ειναι το κακο με τους ψυχαναγκασμους... Νομιζεις οτι το ελεγχεις.... Καθε μερα λες, οκ σημερα θα ειναι καλυτερα. Θα τα καταφερω step by step. Δεν θα πλυνω τοσο πολυ τα χερια, θα φαω κατι και ας επιασα μια σακουλα πριν... Θα βαλω το μυαλο να δουλεψει. Η φυσικη λεει αυτο. Δεν μπορει να γινει αυτο που λες ειναι στο μυαλο σου ΟΛΑ. Υπαρχει ολοκληρο ανοσοποιητικο συστημα στον ανθρωπο! Θα πεθαιναν ολοι αν τσιμπουσαν ολα τα μικροβια που εχουν στα χερια τους.... ΟΜΩΣ.....
    Σημερα σε ενα φαναρι με πλησιασε ενας Ρομα / αλλοδαπος (ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ Η ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ ΤΥΠΙΚΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ.......) να κανει τα τζαμια. Ο ανθρωπος φοραγε μασκα (κατω απο την μυτη κλασικα αλλα μασκα ΦΟΡΑΓΕ...).
    Μολις τον ειδα του εκανα νοημα να μην ερθει (με εγραψε), κολλησε το μυαλο μου δεν ανεβασα παραθυρα, το χερι σε προεκταση να του κανω νοημα με πλησιασε κοντα στο μετρο... Φυσικα δεν εβηχε, ελαχιστα ειπε ενα καλησπερα και αυτο ηταν.... Στην σκεψη οτι δεν φορουσα μασκα, και οτι αυτος εχει λεπρα (το γραφω υπερβολικα), η οποια διαχυθηκε στο χερι μου (δεν με ακουμπησε καν, ο αερας αν μετεφερε κατι...) και κατα συνεπεια σε ολο το αμαξι, στο οποιο θα εμπαινε η γυναικα μου η οποια ειναι στις επικινδυνες ομαδες, αρχισα να ωρυομαι να χτυπιεμαι και να φωναζω... Ο ανθρωπος εφυγε αρον αρον... Εγω εμεινα με την ιδεα οτι το αμαξι ειναι για πεταμα και οτι πρεπει να παει αμεσα για κλιβανο...

    Σημειωτεον, οτι προ Covid ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ με ανθρωπους στα φαναρια.... Ευχομαι να μην βγει και αγοραφοβια τωρα....

    Απο βδομαδα εκτος απροοπτου θα κλεισω ραντεβου για ψυχιατρο. Πως θα παω στο ιατρειο που φοβαμαι τα παντα, ενας Θεος ξερει....

  5. #20
    Antonis8
    Guest
    Όπως σου είπα, επειδή έχω διαγνωστεί με ocd, από παιδάκι μέσα στη μέρα περνάνε ΔΕΚΑΔΕΣ παράλογες σκέψεις από το μυαλό μου, πχ περπατάω και σκέφτομαι ότι πρέπει να ακουμπήσω κάτι αλλιώς θα πεθάνω, ότι επειδή σήμερα είμαι χαρούμενος κάτι θα πάθω, ότι επειδή δεν έκανα σωστά μία ρουτίνα μου σημαίνει ότι θα πεθάνω, ότι επειδή δεν έδωσα σημασία σε έναν στιγμιαία πόνο μου θα πάθω κάτι. Σκέφψεις που ξέρω ότι είναι παράλογες αλλά που συμβαίνουν. Στο μεγαλύτερο ποσοστό έχω μάθει να τις αγνοώ. Έτσι πρέπει να κάνεις. Αλλά για αυτό, εφόσον δεν μπορείς μόνος σου, θέλεις βοήθεια ειδικού.


    Συνήθως, όπως ανέφερα, σε πρώτη συνεδρία χρειάζεται να έχεις μια διαπροσωπική επαφή με τον γιατρό, αλλά πλέον πολλοί κάνουν αποκλειστικά συνεδρίες σκάιπ, δεν χρειάζεται καν να πας από το γραφείο του, μπορείς να κάνεις συνεδρία από το κινητό σου. Αλλά και να πας, τηρούν αυστηρά μέτρα πλέον, το τελευταίο μέρος που θα μπορούσες να κολλήσεις κάτι είναι το ιατρείο ενός ψυχίατρου.

  6. #21
    Antonis8
    Guest
    Όσον αφορά τον κορωνοιό, μην παρακολουθεις τίποτα, ο κίνδυνος έχει μειωθεί, δεν θα κολλούσες κάτι έτσι όπως περιγράφεις. Να είσαι προσεκτικός γιατί είναι υπαρκτός κίνδυνος, αλλά προσεκτικός με βάση τη λογική.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by adrenochrome View Post
    Καποιοι λενε σαπουνιστε τα καποιοι οχι. Ακομα και αξιοπιστα site λενε οτι μπορεις... Θυμαμαι εποχη Τσερνομπιλ σαπουνιζε η μανα μου τις ντοματες με ΑVA η κατι παρομοιο... Φαγαμε μπολικες.... τιποτα δεν παθαμε...

    Εσυ Ορεστη τα σαπουνιζεις πριν τα φας;;; Ειχα και αυτο τον φοβο και τα σαπουνιζα, μεχρι που διαβασα οτι κανονικα δεν πρεπει. Τα κανω πλεον με αφθονο νερο. Τιποτα δεν επαθα. Και ο κορωνοιος δεν μεταδιδεται μεσω φαγητου. Το εχουν ανακοινωσει....
    Η μανα μου τα αφηνε να μουλιασουν στο νεροχυτη με σαπουνονερο επι Τσερνομπιλ. Θυμασαι ρε που ειχαμε αδειασει τα σουπερ απο γαλατα. Αυτες ηταν εποχες χαχα! Τωρα μας γαμησε τη ζωη καραντινα.

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Η μανα μου τα αφηνε να μουλιασουν στο νεροχυτη με σαπουνονερο επι Τσερνομπιλ. Θυμασαι ρε που ειχαμε αδειασει τα σουπερ απο γαλατα. Αυτες ηταν εποχες χαχα! Τωρα μας γαμησε τη ζωη καραντινα.
    Μουλιασμα με σαπουνονερο... Να παει μεχρι ριζα το απορυπαντικο.... Τα ιδια και εμεις.... Τι σκατα; Γιατι γιναμε τοσο ευαισθητοι;;;;;;;; Στην υποψια οτι επλυνα χερια και δεν ξεπλυθηκαν καλα και εχουν παει σαπουναδες στο φαι τρελαινομαι!!

    Σημερα ξεχαστηκα βγηκα να πλυνω το μπαλκονι απο κουτσουλιες πουλιων κτλ κτλ και την μασκα την εβαλα αναποδα. Το μπλε απο μεσα δλδ.... Κανα μισαωρο περιπου.... Και μετα μολις το ειδα πανικος!!!! Ανεπνευσα κατι που εχει η μασκα απεξω, και δεν πρεπει να παει απο μεσα για αυτο τον λογο φωναζουν το μπλε εξω κτλ..... Θα παθουν κατι τα πνευμονια μου, γιατι ηθελα και την εβαλα την ρημαδα;;;;;;;;;;;; Μετα εβαλα αλλη κανονικα αλλα και παλι φοβαμαι!!! Λες και δεν εχουν βαλει αλλοι μασκα αναποδα..... Αλλα εκει.... ΚΟΛΛΗΜΑ!!!!!!!!!!!!!! Αυτο που ξερω ειναι οτι απλα δεν αφηνει να περασει αερας απο την εκπνοη και υγροποιηται πιο συντομα, και δεν εχει πολυ καλο φιλτραρισμα του αερα που αναπνεεις, ουσιαστικα τιποτα το τρομερο.... τιποτα αλλο.... Αλλα τρεμω και στην ιδεα....

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    15
    Καταφερα και πηγα σε ψυχιατρο.... Για πρωτη φορα παρολο που εχω αυτες τις εμμονες και τις φοβιες και τους ψυχαναγκασμους....
    Εξηγησα τα παντα. Το πως μια παραμικρη κινηση, ενα παραμικρο trigger μεσα στην μερα μπορει να με σακατεψει και να νοιωθω χαλια. Το ρημαδι "ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΕΤΣΙ;;;;;" που ακουω συνεχεια.... Τον απιστευτο φοβο που εχω για τα μικροβια και για τον covid και για τους ψυχαναγκασμους. Τα χερια που εχω διαλυσει στο πλυσιμο... Τα παμπολλα καθημερινα triggers που τα σκεφτομαι, τα κανω πελωρια, και ολα καταληγουν σε ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ και ΦΟΒΟ ΜΟΛΥΝΣΗΣ δικο μου και των αγαπημενων προσωπων μου.

    Η διαγνωση σε γενικα πλαισια ειναι πολυ εντονες αγχωδεις διαταραχες, φοβιες και εμμονες οι οποιες δεν μπορουν να ελεγχθουν πλεον (και εφδω σιγουρα παιζει ρολο οτι δεν ασχοληθηκα ποτε....) και ocd εν μερη χωρις τοσο το εντονο στοιχειο της ιδεοληψιας καθως δεν χρειαζεται να δω κατι συγκεκριμενα παντα αλλα μπορω να νοιωσω αβολα σε καταστασεις που δεν εχει συμβει κατι (κοσμο στο λεωφορειο) αλλα με υπερβολικα εντονους ψυχαναγκασμους... Και λιγο απο καταθλιψη....

    Οι επιλογες 2. Αντικαταθλιπτικα η ψυχοθεραπεια με cbt η και τα δυο. Γνωριζοντας τον εαυτο μου και γνωριζοντας οτι δεν εχω ελεγχο πλεον στο πραγμα αυτο, δυσχερενοντας την ζωη μου, την ζωη της οικογενειας μου και την δουλεια μου θα ξεκινησω αγωγη. Παραλληλα με ψυχοθεραπεια αν το θεωρησει πρεπον η γιατρος.

    Ευχομαι να πανε ολα καλα... Απο βδομαδα ραντεβου για να συζητησουμε δοσολογια και φαρμακο.

    Θελει υπομονη αλλα θα φτιαξει σε καλο βαθμο μου ειπε. Μακαρι.....

    ΚΑΚΩΣ τοσα χρονια δεν πηγαινα.... Η συγκεκριμενη με ειχε στο γραφειο της επι μιαμιση ωρα, και "εβγαλα" πολυ πραμα απο μεσα μου... Δεν εφυγα καθησυχασμενος, δεν νομιζω οτι καποιος παει στον ψυχιατρο και περιμενει να ακουσει "Μην αγχωνεσαι, ολα ειναι παιχνιδια του μυαλου".... Εφυγα ομως καπως πιο "ενταξει" απεναντι με τον εαυτο μου.

  10. #25
    Antonis8
    Guest
    Ωραία,θετικά νέα, είναι σίγουρα ένα βήμα αυτό.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Replies: 9
    Last Post: 03-07-2014, 21:59
  2. Αγχος ; Πανικός ; Φοβία ;
    By melethrill in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 13-03-2014, 10:04
  3. νομιζω οτι εχω σουπερ προβλημα
    By γιωργος75 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 29
    Last Post: 13-06-2013, 15:48
  4. ΙΔΨ και βρομιά-μικρόβια.
    By Polarjetstream in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 15-01-2010, 13:16
  5. Βιο-σακούλες στα σούπερ μάρκετ
    By BLiSS in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 4
    Last Post: 15-04-2008, 23:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •