sos... συμβαινει κατι σοβαρο...!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741

    Exclamation sos... συμβαινει κατι σοβαρο...!!!

    εκει που ζεστανα στο φουρνο μικροκυμάτων μια κουπα με γαλα..... ολα καλα μεχρι εδω.... παω να πιω το γαλα ξαφνικα ενιωσα μια Δυσάρεστη γεύση ειχε πεσει μεσα στην κουπα αντισηπτικό gel... το ειχα αφησει διπλα στην κουπα και οπως εβαλα λογικα θα επεσε λιγο ποσοτητα μεσα στην κουπα... το θεμα ειναι οτι εχω παρει πριν 1 ωρα xanax και αυτο ειναι 80% αλκοολ.... εχω φρικαρει δεν ξερω τι να κανω..... δεν ξερω καν ποσο ποσοτητα επεσε στην κουπα... το αστειο ειναι οτι ζεσταθηκε μαζι με το γαλα....δεν το καταλαβα αρχικα γιατι ετρωγα και κατι μπισκοτα με σοκολατα..... το αντισηπτικό παντως εχει την γλυκερινη ως βαση το αλκοολ και καπια αλλα χημικα...! και διχνει ενα συμβολο να μην το πινουμε...! οκ εγω την επαθα να το πιω καταλαθος με γαλα.... ακουγεται καπως αστειο ολο αυτο και εγω γελαω με αυτο που επαθα αλλα απο την αλλη εχω αγχωθει.........

  2. #2
    Antonis8
    Guest
    Είσαι σίγουρος ότι έπεσε; και πόση ποσότητα; Δεν μπορείς να καταλάβεις από το μπουκάλι; και πώς επεσε; Αυτα θέλει να τα πιέσεις για να βγει το τζελ, μήπως είναι ιδέα σου και αποτέλεσμα άγχους των ημερών; Το αλκοολ γιατί σε αγχωνει; Με το ζαναξ δεν κάνει, αλλά πόσο αλκοόλ έχει πια; Πάρε τηλέφωνο στο γιατρό σου ή στο νοσοκομείο, αν θυμάμαι είσαι εξωτερικό,έχουν γραμμές με νοσοκόμες, πάρε να ρωτήσεις αν πρέπει να κάνεις πλύση στομάχου (δεν νομίζω) ή αν απλά πρέπει να προσέχεις αν εμφανιστούν συμπτώματα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    update: νιοθω σα να αυξηθηκε η επιδραση του xanax..... νιοθω λήθαργο εχω 120 παλμους το οξυγονο μου ειναι 94% το τσεκαρα με 3 διαφορετικα οξυμετρα. η πιεση μου 13 η μεγαλη με 9 η μικρη... τωρα τρωω πατατακια αλμυρα επιτηδες μηπως συνελθω...! δεν ξερω αν εχω παθει κριση πανικου αυτη την στιγμη... ειναι πολυ παραξενο αυτο που νιοθω...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Είσαι σίγουρος ότι έπεσε; και πόση ποσότητα; Δεν μπορείς να καταλάβεις από το μπουκάλι; και πώς επεσε; Αυτα θέλει να τα πιέσεις για να βγει το τζελ, μήπως είναι ιδέα σου και αποτέλεσμα άγχους των ημερών; Το αλκοολ γιατί σε αγχωνει; Με το ζαναξ δεν κάνει, αλλά πόσο αλκοόλ έχει πια; Πάρε τηλέφωνο στο γιατρό σου ή στο νοσοκομείο, αν θυμάμαι είσαι εξωτερικό,έχουν γραμμές με νοσοκόμες, πάρε να ρωτήσεις αν πρέπει να κάνεις πλύση στομάχου (δεν νομίζω) ή αν απλά πρέπει να προσέχεις αν εμφανιστούν συμπτώματα.
    80% εχει το συγκεκριμενο gel... δεν θυμαμαι ποσο ειχε στο μπουκαλι... παντως δεν επεσε σιγουρα και παρα πολυ...! απλα εχω ανχωθει αρκετα μαλλον.... με αποτελεσμα να παρουσιασω συμτωματα απο την ιδεα και μονο... αυτο καταλαβαινω εγω.. μην μου λες τωρα για πλυση στομαχου.... μονο που το ακουω φρικαρω.. χαχαχα για την ωρα μονο αυτα που εγραψα πιο πανω εχω... αυτο τον εντονο λήθαργο... η παλμοι επεσαν τωρα λιγο το στομαχι μου καπως το νιοθω περιεργα... το οξυγονο πηγε 99% μολις... τι να πω...

  5. #5
    Antonis8
    Guest
    Κρίση πανικού θα ήταν αυτό, αλλά το σωστό είναι να επικοινωνησεις με κάποιον, αν είσαι βέβαιος ότι έπεσε. Πάρε και ρώτα,λογικά θα σου πουν να κοιτάς για συμπτώματα. Ο λήθαργος δεν ξέρω αν έχει κάποια λογική, πριν πόση ώρα το ήπιες;

    Κι εγώ πήρα ζαναξ σήμερα και έχω αγχωθει γιατί έπαιρνα και αντιβίωση και αντιισταμινικο πριν δύο μέρες και φοβάμαι μην κάνει αλληλεπίδραση. Το πήρα για να κοιμηθώ όμως.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Κρίση πανικού θα ήταν αυτό, αλλά το σωστό είναι να επικοινωνησεις με κάποιον, αν είσαι βέβαιος ότι έπεσε. Πάρε και ρώτα,λογικά θα σου πουν να κοιτάς για συμπτώματα. Ο λήθαργος δεν ξέρω αν έχει κάποια λογική, πριν πόση ώρα το ήπιες;

    Κι εγώ πήρα ζαναξ σήμερα και έχω αγχωθει γιατί έπαιρνα και αντιβίωση και αντιισταμινικο πριν δύο μέρες και φοβάμαι μην κάνει αλληλεπίδραση. Το πήρα για να κοιμηθώ όμως.
    πριν 45 λεπτα με 1 ωρα περιπου.... δεν θα ειχα παθει κατι αλλο τοση ωρα?

    πηρα τηλ και μου ειπαν για να παθεις κατι πρεπει να ειναι μεγαλη ποσοτητα... και απο οτι ειδα εγω μαλλον ηταν λιγο.. το πολυ 1μλ να ειχε πεσει... γιατι ειναι gel το συγκεκριμενο και βγαζει αρκετα αν το πατησεις τερμα... βεβαια δεν ξερω σιγουρο ποσο ποσοτητα επεσε... ... παντως την ακουσα πολυ ασχημα που λενε..... θα φτιαξω ενα καφε γιατι δεν μπορω να ανοιξω ματι...


    σχετικα με το xanax και την αντιβιωση και το αντισταμινικο μην φοβασαι δεν υπαρχει κανενας κινδυνος...! ειναι παρα πολλες φορες που εχω παρει και εγω τα ιδια σχετικα με το xanax το περνω κοντα στα 10 χρονια+ εχει τυχει να εχω τον ιδιο φοβο με εσενα μην κανει αλληλεπιδραση... και ο γιατρος μου ειπε οτι δεν υπαρχει κανενας κινδυνος...! και απο τοτε επαψα να φοβαμαι μεχρι και σημερα περνω αντισταμινικο γιατι εχω και αλεργικη ρινίτιδα...

  7. #7
    Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    πριν 45 λεπτα με 1 ωρα περιπου.... δεν θα ειχα παθει κατι αλλο τοση ωρα?

    πηρα τηλ και μου ειπαν για να παθεις κατι πρεπει να ειναι μεγαλη ποσοτητα... και απο οτι ειδα εγω μαλλον ηταν λιγο.. το πολυ 1μλ να ειχε πεσει... γιατι ειναι gel το συγκεκριμενο και βγαζει αρκετα αν το πατησεις τερμα... βεβαια δεν ξερω σιγουρο ποσο ποσοτητα επεσε... ... παντως την ακουσα πολυ ασχημα που λενε..... θα φτιαξω ενα καφε γιατι δεν μπορω να ανοιξω ματι...


    σχετικα με το xanax και την αντιβιωση και το αντισταμινικο μην φοβασαι δεν υπαρχει κανενας κινδυνος...! ειναι παρα πολλες φορες που εχω παρει και εγω τα ιδια σχετικα με το xanax το περνω κοντα στα 10 χρονια+ εχει τυχει να εχω τον ιδιο φοβο με εσενα μην κανει αλληλεπιδραση... και ο γιατρος μου ειπε οτι δεν υπαρχει κανενας κινδυνος...! και απο τοτε επαψα να φοβαμαι μεχρι και σημερα περνω αντισταμινικο γιατι εχω και αλεργικη ρινίτιδα...

    Υπήρχαν φορές που κατέβαζα xanax 2mg με μπύρα για να χαλαρώσω και δεν έπαθα τίποτα ίσα ίσα με χαλάρωνε παραπάνω , αν εισαι συνηθισμένος στα ζαναξ δεν παθαίνεις τίποτα ...
    Πάντως μια συμβουλή που θα σου δώσω μείωσε τα γιατί εγώ με δημηνη κατάχρηση (3μγ ημέρα ) έβγαλα στεριτικα .

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Mobid View Post
    Υπήρχαν φορές που κατέβαζα xanax 2mg με μπύρα για να χαλαρώσω και δεν έπαθα τίποτα ίσα ίσα με χαλάρωνε παραπάνω , αν εισαι συνηθισμένος στα ζαναξ δεν παθαίνεις τίποτα ...
    Πάντως μια συμβουλή που θα σου δώσω μείωσε τα γιατί εγώ με δημηνη κατάχρηση (3μγ ημέρα ) έβγαλα στεριτικα .
    περνω εως 1mg..... και τωρα ειμαι στα 0.75mg δεν υπαρχει περιπτωση να παρω πιο πολυ.. οπως και να εχει το χειροτερο απο το xanax ειναι η αμνησια.....! και η υπερκόπωση

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    περνω εως 1mg..... και τωρα ειμαι στα 0.75mg δεν υπαρχει περιπτωση να παρω πιο πολυ.. οπως και να εχει το χειροτερο απο το xanax ειναι η αμνησια.....! και η υπερκόπωση
    Όταν λες αμνησία και υπερκόπωση από το Xanax εννοείς?

  10. #10
    Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    περνω εως 1mg..... και τωρα ειμαι στα 0.75mg δεν υπαρχει περιπτωση να παρω πιο πολυ.. οπως και να εχει το χειροτερο απο το xanax ειναι η αμνησια.....! και η υπερκόπωση
    Αμνησία είχα από το stilnox που είναι υπνοτικο
    Αρκετά εθιστικό και αυτό με τη σειρά του ..
    Άκη δεν έχεις προσπαθήσει να κόψεις το ζαναξ ;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by ΖΜΕ View Post
    Όταν λες αμνησία και υπερκόπωση από το Xanax εννοείς?
    Nαι πριν δεν ειχα τέτοια θέματα... Η μακροχρόνια χρήση του xanax προφανώς έφερε στην επιφάνεια αυτά...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Mobid View Post
    Αμνησία είχα από το stilnox που είναι υπνοτικο
    Αρκετά εθιστικό και αυτό με τη σειρά του ..
    Άκη δεν έχεις προσπαθήσει να κόψεις το ζαναξ ;
    Έχω προσπαθήσει με οδηγίες γιατρου με σταδιακή μείωση αργα και σταθερά με αποτέλεσμα να κανω επιληπτική κρίση... Μεχρι και σε κεντρο απεξάρτησης εχω απευθυνθεί... Οπου μου ειπαν για την ωρα μεχρι να ρύθμισω τον θυρεοειδή να συνεχίσω στα 0.75mg εως 1mg ειναι μικρή δόση μου λένε... Αλλα στην περίπτωση μου είναι δύσκολη η διακοπή... Μπορει να πάρει εως και 2.5 χρόνια για την πλήρης διακοπή του xanax...

    μαλλον με εχει καταστρεψει ο θυροειδης γιαυτο και εχω ολα αυτα τα περιεργα..... το περιεργο ειναι οτι εχω hashimoto και αντι να περνω κιλα χανω...!!! απο τοτε που εκοψα τα αντικαταθλιπτικα ηρθα στα φυσιολογικα κιλα μου μεσα σε 1 μηνα... τοτε ηταν και λιγο τρομαχτικο εχασα αποτομα 20 κιλα και οση με ειδαν νομιζαν οτι ημουν σοβαρα αρωστος... ειχα χασει και τα μαλια μου πηγα νοσοκομειο και τελικα δεν ειχα τπτ... ασε.... η κατασταση ειναι γαμησετα... παρολαυτα δεν το βαζω κατω...!!!! θα παλεψω δεν θα αφησω τον ευατο μου να πεσει σε καταθλιψη για κανεναν λογο....!! θετικη ενεργεια και παμε για για το καλυτερο...!!!

    αρχισα να πινω και Green tea τωρα και νιοθω παρα πολυ καλα...!!!!

  13. #13
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    πριν 45 λεπτα με 1 ωρα περιπου.... δεν θα ειχα παθει κατι αλλο τοση ωρα?

    πηρα τηλ και μου ειπαν για να παθεις κατι πρεπει να ειναι μεγαλη ποσοτητα... και απο οτι ειδα εγω μαλλον ηταν λιγο.. το πολυ 1μλ να ειχε πεσει... γιατι ειναι gel το συγκεκριμενο και βγαζει αρκετα αν το πατησεις τερμα... βεβαια δεν ξερω σιγουρο ποσο ποσοτητα επεσε... ... παντως την ακουσα πολυ ασχημα που λενε..... θα φτιαξω ενα καφε γιατι δεν μπορω να ανοιξω ματι...


    σχετικα με το xanax και την αντιβιωση και το αντισταμινικο μην φοβασαι δεν υπαρχει κανενας κινδυνος...! ειναι παρα πολλες φορες που εχω παρει και εγω τα ιδια σχετικα με το xanax το περνω κοντα στα 10 χρονια+ εχει τυχει να εχω τον ιδιο φοβο με εσενα μην κανει αλληλεπιδραση... και ο γιατρος μου ειπε οτι δεν υπαρχει κανενας κινδυνος...! και απο τοτε επαψα να φοβαμαι μεχρι και σημερα περνω αντισταμινικο γιατι εχω και αλεργικη ρινίτιδα...
    Και μένα ο ψυχίατρος μου είπε ότι δεν υπάρχει θέμα απλα να μην τα παίρνω μαζί την ίδια ώρα; (Το αντιισταμινικο και το ζαναξ) γιατί αυξάνουν την υπνηλία. Φοβάμαι κυρίως για την αντιβίωση,το βιμπραμισιν παίρνω, δεν γράφει για αλληλεπίδραση αλλά γενικά φοβάμαι να παίρνω τόσα χάπια. Και το ζαναξ δεν θεωρείται ναρκωτικό; Φοβάμαι μην πάθει κάτι η καρδιά μου. Το συζήτησα και με τον ψυχίατρο και μου είπε ότι μόνο σε μεγάλες δόσεις είναι επικίνδυνο, αλλά και πάλι, ποτέ δεν ξέρεις.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Και μένα ο ψυχίατρος μου είπε ότι δεν υπάρχει θέμα απλα να μην τα παίρνω μαζί την ίδια ώρα; (Το αντιισταμινικο και το ζαναξ) γιατί αυξάνουν την υπνηλία. Φοβάμαι κυρίως για την αντιβίωση,το βιμπραμισιν παίρνω, δεν γράφει για αλληλεπίδραση αλλά γενικά φοβάμαι να παίρνω τόσα χάπια. Και το ζαναξ δεν θεωρείται ναρκωτικό; Φοβάμαι μην πάθει κάτι η καρδιά μου. Το συζήτησα και με τον ψυχίατρο και μου είπε ότι μόνο σε μεγάλες δόσεις είναι επικίνδυνο, αλλά και πάλι, ποτέ δεν ξέρεις.
    πράγματι αν τα πάρεις και τα 2 μαζί θα έχεις απλά πιο έντονη υπνηλία... δεν θα πάθεις όμως κάτι...!! αλλα αν θελεις για να εισαι σιγουρος κρατα μια διαφορα ωρας απο 2-4 ωρες.. πιο πολυ για να νιωθεις εσυ πιο καλα και να μην φοβασαι..! μπορεις να το συζητήσεις αυτο με τον γιατρο σου παντως οτι σου ειπε ισχιει δεν υπαρχει κανενα θεμα..

    σχετικα με το xanax ολες η βενζοδιαζεπινες ανηκουν στην κατηγορια τον ναρκωτικων ουσιων...! σιγουρα σε μεγαλες δοσεις ειναι προβλημα...! αλλα για καποια ατομα μπορει να θεωρείτε μεγαλη δοση ακομα και το 0.5mg... εμενα μου εφερνε για παραδειγμα το 0.25 παρα πολυ εντονη καταστολη... τουλαχιστων στην αρχη... τωρα μπορω να παρω και 2mg και να μην μου φερει καν νυστα.. και αυτο συμβαινει γιατι το περνω χρονια...!

    παντως εσυ απο οτι θυμαμαι περνεις το μισο απο το 0.25mg σωστα? αλλα και 0.25 να περνεις δεν υπαρχει θεμα...! η βενζοδιαζεπινες οπως το xanax και αλλα τα περνουν καθημερινα πολλα ατομα...! ειναι ενα αποτελεσματικο ηρεμιστικο που βοηθαει..! κανονικα πρεπει να ελενχεις την πιεση μπορει να κανει υποταση καποιες φορες... βεβαια θα το καταλαβεις αυτο... φανταζομαι εσυ τα τσεκαρεις ολα...!!! εμενα για παραδειγμα οποτε περνω xanax παρατηρω οτι πευτει ελαχιστα το οξυγονο.. δηλαδη μπορει να παει και 93 σε φυσιολογικες συνθηκες ειναι απο 95-99% οπως επισης η παλμοι μου καποιες φορες μου κανει βραδυκαρδια και πευτουν η παλμοι στους 40 γενικα στο καθε ατομο εχει διαφορετικη επιδραση...! εσυ πρεπει να ελενχεις τον ευατο σου και να καταλαβαινεις πως νιωθεις και να κανεις εναν ελενχο οποτε ειναι αναγκη... αλλα οχι σε σημειο ψυχαναγκασμου... δηλαδη μην μετρας την πιεση 15 φορες την ημερα πχ...

    οπως και να εχει δεν πρεπει να φοβασαι κατι..! κανε οτι σου λεει ο γιατρος και πραγματικα ρε συ πιστευω αν σταματησεις να φοβασαι για την καρδια θα νιωσεις ξανα φυσιολογικα...! στο χερι σου ειναι να τα καταφερεις...! θελει απλα να κατσεις να σκευτεις να μιλησεις λιγο με τον ευατο σου..! να βαλεις να πραγματα σε μια ταξη.. εγω παλευω καθε μερα οτι και να εχω προσπαθω οσο μπορω να το αφηνω στην ακρη και να μην φοβαμαι...! πραγματι πολλες φορες το καταφερνω και οταν σκευτομαι λογικα ειμαι παρα πολυ καλα...!

    νομιζω και εσυ μπορεις αφου τα καταφερα εγω... και μαλιστα εγω που περασα παρα πολλα... πολυ ανχος στην ζωη μου.... νομιζα πως δεν θα καταφερω τπτ... ομως με λογικη σκεψη και θετικη ενεργεια αλλαξα προς το καλυτερο και ακομα λιγο ακομα θελω να καταφερω να διοξω ακομα και αυτο το ανχος που απόμεινε...!!!

  15. #15
    Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    Έχω προσπαθήσει με οδηγίες γιατρου με σταδιακή μείωση αργα και σταθερά με αποτέλεσμα να κανω επιληπτική κρίση... Μεχρι και σε κεντρο απεξάρτησης εχω απευθυνθεί... Οπου μου ειπαν για την ωρα μεχρι να ρύθμισω τον θυρεοειδή να συνεχίσω στα 0.75mg εως 1mg ειναι μικρή δόση μου λένε... Αλλα στην περίπτωση μου είναι δύσκολη η διακοπή... Μπορει να πάρει εως και 2.5 χρόνια για την πλήρης διακοπή του xanax...

    μαλλον με εχει καταστρεψει ο θυροειδης γιαυτο και εχω ολα αυτα τα περιεργα..... το περιεργο ειναι οτι εχω hashimoto και αντι να περνω κιλα χανω...!!! απο τοτε που εκοψα τα αντικαταθλιπτικα ηρθα στα φυσιολογικα κιλα μου μεσα σε 1 μηνα... τοτε ηταν και λιγο τρομαχτικο εχασα αποτομα 20 κιλα και οση με ειδαν νομιζαν οτι ημουν σοβαρα αρωστος... ειχα χασει και τα μαλια μου πηγα νοσοκομειο και τελικα δεν ειχα τπτ... ασε.... η κατασταση ειναι γαμησετα... παρολαυτα δεν το βαζω κατω...!!!! θα παλεψω δεν θα αφησω τον ευατο μου να πεσει σε καταθλιψη για κανεναν λογο....!! θετικη ενεργεια και παμε για για το καλυτερο...!!!

    αρχισα να πινω και Green tea τωρα και νιοθω παρα πολυ καλα...!!!!
    Εγώ τα έκοψα μαχαίρι το ζαναξ (2mg σε καθημερινή βάση ) την δεύτερη μέρα με πιάνει φουλ τα στεριτικα κρίση πανικού εμετούς και πολλά που συνεχίστηκαν για καμιά βδομάδα . Ηρέμησα όταν άρχισα το αντικαθλιπτικο και vespar ειδικά το vespar με ηρεμησε τόσο πολύ τώρα το χω κόψει και όπου νάνε θα κόψω και το αντικαθλιπτικο
    Πάντως είναι πάρα πολύ εθιστικό το ζαναξ

Similar Threads

  1. κάτι σοβαρό μου συμβαίνει και ούτε η ιατροί δεν ξέρουν......
    By akis1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-10-2019, 15:28
  2. στρες η κατι σοβαρο;
    By alextsiri13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 16-06-2017, 14:47
  3. Νοσοφοβία ή κάτι σοβαρό;
    By Oneirot in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 11
    Last Post: 31-03-2015, 02:06
  4. ΑΓΧΟΣ Η ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΟ??
    By volkar in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 26-02-2013, 03:42
  5. υποτροπιασα???(ή κατι πιο σοβαρο???)
    By giannis22 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 06-02-2008, 17:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •