Ψυχωση ή κατι αλλο ? και τι κανουμε ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    1

    Ψυχωση ή κατι αλλο ? και τι κανουμε ?

    Καταρχην καλως σας βρηκα

    θα ηθελα την γνωμη σας και την βοηθεια σας

    Εχω εναν ανιψιο 27 χρονων
    εδω και 2 χρονια ζει μονος του
    το τελευταιο διαστημα περασε πολλες δυσκολες στιγμες με αποτελεσμα πριν 2 μηνες να χασει την δουλεια του και σε συνδυασμο με μια ερωτικη απογοητευση εφερε το αποτελεσμα που θα σας περιγραψω

    Εδω και περιπου 10 μερες ο ανιψιος μου ειναι σε μια κατασταση που δεν ξερω πως να την χαρακτηρισω
    του μιλας και ειναι σαν να μην σε ακουει
    μερικες φορες μονολογει ορισμενες φρασεις σταθερα
    καποιες φορες οταν θα σου μιλησει επαναλαμβανει αυτο που θα σου πει 2-3 φορες
    μερικες φορες παντα με αγριο τονο φωνης
    αρνειται να παει στο γιατρο για ενα προβλημα που εχει σχετικα με ενα καθαρισμο

    Ενα απο τα περιστατικα που θεωρω παρα πολυ ανησυχητικο ειναι οτι πριν 3 μερες το βραδυ καθοταν στο σπιτι του μεσα στο απολυτο σκοταδι και κουνιοταν μπρος πισω και με το βλεμμα καρφωμενο στον απεναντι τοιχο και οταν του μιλησαν δεν αντεδρασε καθολου και ουτε γυρισε το βλεμμα του οταν με ενα μικρο φακο κανανε μια περασια απο το δωματιο
    αυτο διαρκεσε περιπου 2.30 ωρες

    Ειναι εντελως αρνητικος για ειδικο γιατρο και μαλλον ειναι γιατι τις περισσοτερες φορες δινει την αισθηση οτι δεν επικοινωνει με το περιβαλλον

    Η δυσκολια ειναι οτι πολλες φορες αρνειται να ανοιξει την πορτα του σπιτιου του και δεν ξερουμε πως να τον προσεγγισουμε.

    Αυριο το πρωι θα επιχειρησουμε να παμε με γιατρο στο σπιτι του να τον δει εστω και για λιγο μηπως καταλαβει κατι και να μας συμβουλεψει

    Το ερωτημα μου ειναι αν υπαρχει καποια προταση ως προς την προσεγγιση του για ιατρικη βοηθεια
    και αν απο αυτα που σας περιεγραψα μπορει καποιος να καταλαβει αν προκειται για ψυχωση η κατι αλλο

    Ευχαριστω εκ το προτερων για την κατανοηση σας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ποιος μπορει να ξερει...κανετε τον σωστο και καλεστε εναν επαγγελματια το γοργον και χαρειν εχει.
    Τωρα τι εχει...ισως και ο επαγγελματιας να μην μπορει να καταλαβει απολυτα γιατι μαλλον δεν επικοινωνει με το περιβαλλον και πολυ οπως μας λες.Ελπιζω να πανε ολα καλα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    συγκεκριμενη ιατρικη διαγνωση δεν μπορουμε να κανουμε
    σιγουρα υπαρχει προβλημα και επειδη γνωριζω απο προσωπικη εμπειρια ειναι πολυ δυσκολο να τον πεισεις να παει ο ιδιος
    το καλυτερο θα ηταν να ερ8ει εκει ενας γιατρος ειτε ψυχολογος ειτε ψυχιατρος το συντομον δυνατοτερο για να αποφυγετε τα χειροτερα

  4. #4
    επειγόντως στον ειδικό ψυχίατρο και όχι σε ψυχολόγο (ακόμα και σηκωτό από την οικογένεια)
    αυτά που περιγράφεις είναι κλασικά συμπτώματα.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •