Δυσκολία στην αναπνοή!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    133

    Δυσκολία στην αναπνοή!

    Καλημέρα σας, είμαι γυναίκα 30 ετών και εδώ και έναν χρόνο έχω διαγνωσθεί με μια σπάνια αυτοανοση πάθηση που ονομάζεται σαρκοειδωση. Έχει πλήξει τους πνεύμονες μου, τα ματια και τα ιγμορια. Παράλληλα πάσχω από ΙΨΔ και παίρνω χρονια αγωγή.
    Έκανα βιοψία και βρέθηκε ότι έχω αυτή την πάθηση αλλά βρίσκεται σε ύφεση και οι έλεγχοι σε πνευμονολογο και καρδιολόγο έδωσαν απόσπασμα πολύ καλά.
    Στα πνευμόνια έχω λειτουργικότητα 100% όπως κάποιος χωρίς σαρκοειδωση.
    Όμως εδώ και ένα χρόνο νιώθω πολλές φορές πολλές ότι δεν παίρνω πολύ βαθιά ανάσα και θέλω να πάρω και πάσχιζω να κανω την κοιλιά μου να ανέβει δηλαδή να αναπνεύσω βαθιά. Η γιατρός μου στο νοσοκομείο ΣΩΤΗΡΙΑ που με παρακολουθεί ισχυρίζεται ότι είναι από το χρόνιο άγχος μου γιατί η σπειρομετρηση βγαίνει κανονική. Επίσης η συγκεκριμένη γιατρός συνδύασε τη δυσκολία στην αναπνοή μακάρι που εκανα αλλά δεν το καταλάβαινα. Σφίγγω τα δόντια σχεδόν όλη μέρα χωρίς να το καταλαβαινω. Σφίγγω τα δόντια και τρίζουν.
    Τι να κανω δεν ξέρω. Τι άλλες εξετάσεις να κανω? Στα πνευμόνια η αρρώστια εμφανίζει ύφεση, στα μάτια το ίδιο. Πριν ένα μήνα έκανα ειδικές εξετάσεις και με βρήκαν Καλά και με τη σαρκοειδωση σε ύφεση.

    Να πω ότι όταν συγκεντρώνομαι στην αναπνοή μου δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα. Στον ύπνο το ίδιο και όταν δουλεύω το πρόβλημα μου δεν υπάρχει. Τι να κανω σε ποιον άλλο γιατρό να πάω?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Laila View Post
    Καλημέρα σας, είμαι γυναίκα 30 ετών και εδώ και έναν χρόνο έχω διαγνωσθεί με μια σπάνια αυτοανοση πάθηση που ονομάζεται σαρκοειδωση. Έχει πλήξει τους πνεύμονες μου, τα ματια και τα ιγμορια. Παράλληλα πάσχω από ΙΨΔ και παίρνω χρονια αγωγή.
    Έκανα βιοψία και βρέθηκε ότι έχω αυτή την πάθηση αλλά βρίσκεται σε ύφεση και οι έλεγχοι σε πνευμονολογο και καρδιολόγο έδωσαν απόσπασμα πολύ καλά.
    Στα πνευμόνια έχω λειτουργικότητα 100% όπως κάποιος χωρίς σαρκοειδωση.
    Όμως εδώ και ένα χρόνο νιώθω πολλές φορές πολλές ότι δεν παίρνω πολύ βαθιά ανάσα και θέλω να πάρω και πάσχιζω να κανω την κοιλιά μου να ανέβει δηλαδή να αναπνεύσω βαθιά. Η γιατρός μου στο νοσοκομείο ΣΩΤΗΡΙΑ που με παρακολουθεί ισχυρίζεται ότι είναι από το χρόνιο άγχος μου γιατί η σπειρομετρηση βγαίνει κανονική. Επίσης η συγκεκριμένη γιατρός συνδύασε τη δυσκολία στην αναπνοή μακάρι που εκανα αλλά δεν το καταλάβαινα. Σφίγγω τα δόντια σχεδόν όλη μέρα χωρίς να το καταλαβαινω. Σφίγγω τα δόντια και τρίζουν.
    Τι να κανω δεν ξέρω. Τι άλλες εξετάσεις να κανω? Στα πνευμόνια η αρρώστια εμφανίζει ύφεση, στα μάτια το ίδιο. Πριν ένα μήνα έκανα ειδικές εξετάσεις και με βρήκαν Καλά και με τη σαρκοειδωση σε ύφεση.

    Να πω ότι όταν συγκεντρώνομαι στην αναπνοή μου δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα. Στον ύπνο το ίδιο και όταν δουλεύω το πρόβλημα μου δεν υπάρχει. Τι να κανω σε ποιον άλλο γιατρό να πάω?
    σε ψυχοθεραπευτη, φυσικα.
    εχεις παει;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    19
    καλησπερα λαιλα και εγω μια απο τα ιδια (χωρις σαρκοειδωση)τωρα τελευτεα εχω δυσνοια που μια με πιανει για 3-4 μερες μια ειμαι κομπλε για 2-3 μερες και ξανα τα ιδια(ειχα ηρεμιση και παλι σμρ με εχει πιασει μια ψιλοσπνοια).εχω κανει και σχολιο σε αλλο αρθο που αναλυω ακριβως ολλα τα συμπτωματα που εχω τα τελευτεα 5-6 χρονια(ζαλαδες δυσπνοια και αλλα πολλα)και ετσι οπως διαβαζα το δικο σου βρηκα κατι που το εχω και εγω.αυτο με την δουλεια και οτι ολλα τα προβληματα εξαφανιζοντε(γιατι αραγε?).Μια συμβουλη απο εμενα θα σου δωσω μηπως και την κανω και εγω.1 μακρια απο το ιντερνετ μην πατας κανενα συμπτωμα γιατι βγαζει τα χειροτερα και γινετε 2 φορεσ ποιο χαλια απο οτι εισαι.2 Ισως θα πρεπει να πας να σε δει ενας ψυχολογος3Να ακους τουσ γιατρους γιατι αυτοι ξερουν καλυτερα απο το google.

Similar Threads

  1. δυσκολια στην ομιλια..
    By akis1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 10-02-2019, 09:48
  2. Δυσκολία στην αναπνοή
    By venom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 16-06-2015, 02:24
  3. Δυσκολια στην καταποση.
    By alexandros29 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 28-12-2012, 04:48
  4. φοβία δυσκολία στην προσέγγιση
    By ioannis2 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 30-12-2009, 09:28
  5. Δυσκολία στην κατάποση
    By aggelikh in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 21-09-2009, 23:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •