παρενεργειες φαρμακων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    hlias1988
    Guest

    παρενεργειες φαρμακων

    8 χρονια τωρα παιρνω αντιψυχωσικο. μπορει να το παιρνω για ολη μου την ζωη... αλλα ρε παιδια διαβαζω στο ιντερνετ για τις παρενεργειες φαρμακων. τα κιλα χεστα. ας πουμε για κατι ποιο σημαντικο. ας πουμε διαβασα οτι αυτοι που παιρνουν αντιψυχωσικα εχουν μεγαλυτερη θνησιμοτητα. παρακαλω εσεις θα το παιρνατε ενα τετοιο φαρμακο?

  2. #2
    hlias1988
    Guest
    αυξημενα ποσοστα θνησιμοτητας σε καρδιακες νοσους. πχ ξαφνικος προωρος θανατος.
    πηγα εκανα εξετασεις αιματος και ειδαν αυξημενα λυπιδια.. που αυτο το δημιουργει το φαρμακο. μπορω να το κοψω?
    στο φαρμακο που παιρνω στις οδηγιες γραφει ενα 1 στους 100 ξαφνικος προωρος θανατος. ειναι δυνατον να μην τρελαθω απο εκει και περα?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    8 χρονια τωρα παιρνω αντιψυχωσικο. μπορει να το παιρνω για ολη μου την ζωη... αλλα ρε παιδια διαβαζω στο ιντερνετ για τις παρενεργειες φαρμακων. τα κιλα χεστα. ας πουμε για κατι ποιο σημαντικο. ας πουμε διαβασα οτι αυτοι που παιρνουν αντιψυχωσικα εχουν μεγαλυτερη θνησιμοτητα. παρακαλω εσεις θα το παιρνατε ενα τετοιο φαρμακο?
    Στα λόγια μου έρχεσαι... συμφωνώ σε όσα λες... και όταν τα έλεγα για τα φάρμακα κάποιοι" γνωστές" με κάνανε αναφορά... Απο κει και πέρα ο νοών νοειτω για τα φάρμακα... προσωπική μου άποψη είναι ότι κάνουν περισσότερο κακό μακροπροθεσμα, παρά καλό...

  4. #4
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Στα λόγια μου έρχεσαι... συμφωνώ σε όσα λες... και όταν τα έλεγα για τα φάρμακα κάποιοι" γνωστές" με κάνανε αναφορά... Απο κει και πέρα ο νοών νοειτω για τα φάρμακα... προσωπική μου άποψη είναι ότι κάνουν περισσότερο κακό μακροπροθεσμα, παρά καλό...
    παιρνεις κανενα παρομοιο φαρμακο?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    αυξημενα ποσοστα θνησιμοτητας σε καρδιακες νοσους. πχ ξαφνικος προωρος θανατος.
    πηγα εκανα εξετασεις αιματος και ειδαν αυξημενα λυπιδια.. που αυτο το δημιουργει το φαρμακο. μπορω να το κοψω?
    στο φαρμακο που παιρνω στις οδηγιες γραφει ενα 1 στους 100 ξαφνικος προωρος θανατος. ειναι δυνατον να μην τρελαθω απο εκει και περα?
    Μην φοβάσαι... δεν υπάρχει αυτό το ποσοστό θανάτου... 1 στους 1000 και αν είναι... απλά αυτοί γράφουν τα πάντα για να είναι καλυμμένοι... Άμα συμβαινανε όλες οι παρενέργειες των φαρμάκων... θα ειμασταν όλοι τέρμα χάλια

  6. #6
    hlias1988
    Guest
    ενα συγχωριανος μου επαιρνε το zyprexa. και πεθανε στον υπνο του. ακουσα οτι ειχε ενα πονο πισω στην καρδια και δεν πηγε στο γιατρο και πεθανε στον υπνο του. δεν θελω να σπειρω τον πανικο αλλα μια κραυγη απογνωσης.....

  7. #7
    hlias1988
    Guest
    πρωην γιατρος που με παρακολουθουσε πρεπει να επαιρνε και αυτος ενα χαπι. γιατι ειχε μια κοιλια τεραστια και καπνιζε πολυ. και ειχε ενα ραντεβου και του λεει του ασθενη φερε μου λιγο νερο γιατι δεν εσθανομαι καλα και πεθανε. ο γιατρος πεθανε.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    παιρνεις κανενα παρομοιο φαρμακο?
    Ναι παίρνω το Lapozan oro (Ολανζαπίνη) και προσπαθώ να το κόψω...
    Όσο για τον συγχωριανο, δεν ξέρεις τι άλλο μπορεί να είχε... εγώ θα σου έλεγα να μην φοβάσαι και να προσπαθείς να τρως καλά και να γυμνάζεσαι όσο μπορείς...

  9. #9
    YokoChoco
    Guest
    Εγω ρε παιδιά παίρνω το Lyrica μ'εχει διαλύσει, όλο ζάλη, υπνηλία, κόπωση, πονοκέφαλος, βαρύ χάπι

  10. #10
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Εγω ρε παιδιά παίρνω το Lyrica μ'εχει διαλύσει, όλο ζάλη, υπνηλία, κόπωση, πονοκέφαλος, βαρύ χάπι
    εχεις παρει κιλα?

  11. #11
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Ναι παίρνω το Lapozan oro (Ολανζαπίνη) και προσπαθώ να το κόψω...
    Όσο για τον συγχωριανο, δεν ξέρεις τι άλλο μπορεί να είχε... εγώ θα σου έλεγα να μην φοβάσαι και να προσπαθείς να τρως καλά και να γυμνάζεσαι όσο μπορείς...
    και εγω ηθελα να το κοψω.. αλλα υποτροπιασα. αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι για να φυγεις απο τα φαρμακα πρεπει να το αντικαταστησεις με κατι αλλο. πχ ενα μεγαλο θετικο γεγονος στην ζωη σου. τουλαχιστον ετσι υσχιει για μενα. αλλιως αμα μενεις μονος και σαπιζεις ειναι δυσκολο να το κοψεις...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    και εγω ηθελα να το κοψω.. αλλα υποτροπιασα. αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι για να φυγεις απο τα φαρμακα πρεπει να το αντικαταστησεις με κατι αλλο. πχ ενα μεγαλο θετικο γεγονος στην ζωη σου. τουλαχιστον ετσι υσχιει για μενα. αλλιως αμα μενεις μονος και σαπιζεις ειναι δυσκολο να το κοψεις...
    Θα σου πω τα κλισέ που λένε όλοι εδώ μέσα δυστυχώς γιατί αλλιώς θα με μπαναρουν πάλι... οπότε χωρίς τη συμβουλή του γιατρού σου να μην κάνεις τίποτα... οτι και να κάνεις να είναι μόνο με συμβουλή γιατρού....

  13. #13
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Θα σου πω τα κλισέ που λένε όλοι εδώ μέσα δυστυχώς γιατί αλλιώς θα με μπαναρουν πάλι... οπότε χωρίς τη συμβουλή του γιατρού σου να μην κάνεις τίποτα... οτι και να κάνεις να είναι μόνο με συμβουλή γιατρού....
    ασε δεν λεω τιποτα γιατι θα με μπαναρουν.

  14. #14
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    εχεις παρει κιλα?
    1/2 κιλό, μέχρι στιγμής, προσπαθώ να τρώω φρούτα και γιαούρτι κ μέλι αντί για σοκολάτες και πάστες κ αυτό με σώζει νομίζω, απλά δεν αντέχω την ζάλη, τον πονοκέφαλο και την υπνηλία, βαρύ φάρμακο με ''κλειδώνει'', εγώ το παίρνω για αποκατάσταση των τραυματισμένων νεύρων στην μέση μετά το χειρουργείο αλλά και για άγχος

  15. #15
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    1/2 κιλό, μέχρι στιγμής, προσπαθώ να τρώω φρούτα και γιαούρτι κ μέλι αντί για σοκολάτες και πάστες κ αυτό με σώζει νομίζω, απλά δεν αντέχω την ζάλη, τον πονοκέφαλο και την υπνηλία, βαρύ φάρμακο με ''κλειδώνει'', εγώ το παίρνω για αποκατάσταση των τραυματισμένων νεύρων στην μέση μετά το χειρουργείο αλλά και για άγχος
    περαστικα σου! θελω να πω και αλλα περι του θεματος αλλα μαλλον δεν εγκρινετε απο το φορουμ... τεσπα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Παρενέργειες φαρμακων στην αρχη?
    By Annam3484 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 10
    Last Post: 09-03-2017, 16:53
  2. Replies: 3
    Last Post: 14-06-2012, 00:13
  3. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ ΦΑΡΜΑΚΩΝ
    By cec2086 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 02-03-2012, 15:57
  4. συνδιασμος φαρμακων
    By O Frikoubikos in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 12
    Last Post: 01-10-2011, 18:55
  5. παρενέργειες φαρμάκων
    By Martina in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 152
    Last Post: 18-05-2007, 02:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •