παλι χαλια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394

    παλι χαλια

    για αλλη μια φορα νιωθω οτι ειμαι χαλια.Ενω δεν μπορω να πω οτι αυτο τον καιρο αντιμετοπιζω καποιο προβλημα η διαθεση μου παει απ\'το κακο στο χειροτερο.δεν ξερω γιατι αλλα εκει που ειμαι καλα μετα απο λιγο μπορει να τα βλεπω ολα μαυρα.Δεν αντεχω αλλο.Δεν εχω ορεξη για τιποτα,εχω παρατησει τη σχολη μου,εχω παρατησει τα παντα.ομως δεν μπορω,δεν εχω τη διαθεση να κανω τιποτα.Ετσι προτιμω να καθομαι ολη μερα σπιτι.Ακομα κ να κανω καποια προσπαθεια να κανω κατι παλι θα τα παρατησω γιατι δεν βρισκω ενδιαφερον σε τιποτα!Νιωθω μονη κ δεν μπορω αλλο αυτη την κατασταση..

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    7
    agapiti my niki ke ego ime stin idia katastasi.denexo oreksi gia tipota ,exo paratisi tis dulies sto spiti ,tin enfanisi mu,ute banio denexo oreksi na kano.den vgeno katolo apo to spiti my.den ise i moni py pernas avto to vasano.kuragio fili mu.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    Κορίτσια, προσπαθείστε να αντιδράσετε!

    Μην αφήνεστε! Κάνετε κάτι έστω μικρό, κάτι που να σας βγάλει απο το τέλμα. Οσο αφηνόμαστε τόσο βυθιζόμαστε. Ορισμένες φορές όλους μας πιάνουν οι μαυρες μας αλλά στους υγιείς είναι παροδικό. Οταν γίνεται χρόνιο πρέπει να ζητήσουμε βοήθεια.

    Αφου ειστε εδω ήδη προσπαθείτε, ήδη κάνατε μια κίνηση. Κάντε άλλη μια.. Απολαυστε ενα γλυκάκι, κτενιστείτε, κάντε ένα χαλαρωτικό μπάνιο με αιθέρια έλαια... φτιάξτε μια σαλάτα..

    Α, είπα σαλάτα. Το χόμπυ μου ειναι να γράφω συνταγες μαγειρικής, έχετε κάποια συνταγή δική σας να μου στείλετε? Θέλετε να σας στειλω δικές μου συνταγές να φτιάξετε κάτι νόστιμο?

    Ξέρετε, αυτό το χόμπυ με τη μαγειρική μου εμφανίστηκε στη διάρκεια της κατάθλιψης. Ποτε μέχρι τότε δεν ειχα ασχοληθει . Κάτι φλασιά έγινε στον εγκέφαλό μου , δεν ξερω τι, και αρχισα σιγα -σιγα να πειραματίζομαι με τα μπαχαρικά . Πηγαινα στα μαγαζιά και τα μυριζα. Ατέλειωτες ώρες μέσα στα μπαχαρομάγαζα, τα μυριζα και αφηνα τη φαντασια μου να φτιάχνει εικόνες... Κάθε μπαχαρικο και άλλη εικονα. Και μου ΄μεινε το κουσούριιιιιι!

    Γραφω συνταγές σε μερικά εξειδικευμένα sites , εχω δικό μου blogfood, ψάχνω για νεες γευσεις , πειραματίζομαι με αρωματικά βότανα και λαχανικά, πολυ λίγο κρέας χρησιμοποιώ.. και βεβαια μαγειρευω για αυτούς που αγαπάω .

    Δεν μπορει! κάτι θα βρειτε και εσεις να σας \"ξεσηκώσει\" λίγο.. Δεν αρχίζετε τις δοκιμές?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    σ\'ευχαριστω black rose.δε λεω βρισκω πραγματα που με ικανοποιουν(κ μενα μου αρεσει να μαγειρευω)αλλα μετα απο λιγο θα ειμαι παλι χαλια.
    ΤΑΝΙΑ να θυμασαι οτι σιγουρα υπαρχουν ανθρωποι που σε χρειαζονται κ πρεπει να προσπαθησεις κ για αυτους αλλα κ για σενα να εισαι καλα.θα τα καταφερεις! φιλακια κ σας ευχαριστω!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    σημερα προσπαθησα να διαβασω λιγο για τη σχολη μου αλλα και παλι τα παρατησα γιατι η διαθεση μου ητανε παλι χαλια

  6. #6
    Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    42
    όταν δεν έχω διάθεση για διάβασμα κι ανοιγοκλείνω απλώς τα βιβλία, χωρίς να αποκομίζω τίποτα, τα παρατάω.... ανοίγω το pc, φτιάχνω animations , γράφω στο blog μου, παίζω sudoku.... μέχρι να βαρεθώ!!! μετά με ξαναπιάνει η όρεξη για διάβασμα και φτου κι απ\' την αρχή.
    και μ\' αρέσει ειδικά τώρα που βρέχει, να χουχουλιάζω το βράδυ στο κρεββάτι, κι αντί να βλέπω το χαζοκούτι, παίρνω ένα βιβλίο της σχολής μου και το κουτσοδιαβάζω... μη νομίζεις, όλο και κάτι μου μένει στο τέλος

    υ.γ. μ\' αυτά που λέω περί διαβάσματος, μη νομίσετε ότι είμαι καμιά πιτσιρίκα, στο ανοικτό πανεπιστήμιο σπουδάζω, κι εκεί οι εργασίες έρχονται απανωτές...

  7. #7
    Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    42
    Originally posted by Black Rose
    Γραφω συνταγές σε μερικά εξειδικευμένα sites , εχω δικό μου blogfood,
    αν και είμαι πολύ ανοικοκυρεύτου και τεμπελιάς γωνία, θα με ενδιέφερε να δω το blog σου, αν θέλεις το δημοσιεύεις εδώ, αν όχι στείλε μου μήνυμα....

    φιλιά

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    To www.hungry.gr ειναι το αγαπημένο μου site μαγειρικής. Εχω γνωρίσει σπουδαίους ανθρώπους εκεί και εχω κάνει θαυμάσιους φίλους.

    Εδω θα διαβάστε μια συνταγή μου που θα σας φτιάξει το κέφι!!

    http://www.hungry.gr/getarticle.asp?id=2390&coms=yes#comen

    Καλά μαγειρέματα!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    127
    Niki μου,
    πώς είσαι σήμερα? Πολλές φορές έχουμε σκαμπανεβάσματα. Αν συνεχίσει να είναι η διάθεση σου πεσμένη,πήγαινε να δεις έναν ειδικό. Ακου,τι θα σου πει. Τα πανεπιστήμια συνήθως έχουν συμβουλευτικό κέντρο,που παρέχει ψυχολογική υποστήριξη και φυσικά υπάρχει το απορρητο. Μη μένεις αδρανής.
    Να προσέχεις τη Νiki.
    Φιλάκια

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Νίκη....φαντάζομαι πόσο αρνητικά σε κάνει να νιώθεις όλη αυτή η φάση...αλλά αν μπορούσες να κάνεις μια γραφική παράσταση της διάθεσης του κάθε ανθρώπου με τον χρόνο...θα έπαιρνες μια κυμματοειδή γραμμή και μάλιστα μέσα στο ίδιο 24ώρο....Με άλλα λόγια...όλοι μας έχουμε καθημερινά τα πάνω μας και τα κάτω μας....εκεί που ίσως διαφέρουμε είναι στο πόσο διαρκούν τα πάνω και τα κάτω στον καθένα...και τι κάνει για να βρεθεί απ την άνω στην κάτω κορυφή της καμπύλης και το αντίστροφο.

    Ο καθένας έχεις αναπτύξει μια δική του μεθοδολογία για να αντιμετωπίζει το downιασμα της διάθεσης του...ʼλλος κάνει γυμναστική (συνήθως αυτό κάνω κι εγώ),άλλος κάνει βόλτα (...κι απο αυτό κάνω κι ενίοτε shopping therapy)...άλλος βλέπει τηλεόραση (...καλά και απο αυτό κάνω καμμια φορά...ευτυχώς που οι εφημερίδες με προμήθευσαν και με πολλές ταινίες)...άλλος διαβάζει (αν βρώ κάτι που να με κάνει να ξεχνιέμαι εκείνη την ώρα το κάνω ευχαρίστως) κι άλλος δεν κάνει τίποτα (κι αυτό το κάνω καμμιά φορά).Μπορεί οι μέθοδοι αυτοί να διαφέρουν μεταξύ τους....τόσο σαν δραστηριότητες όσο και στην αποτελεσματικότητα τους...αλλά σε όλες το άτομο αποφασίζει να κάνει κάτι...έστω κι αν αυτό το κάτι είναι τίποτα.ʼν αυτό που κάνεις σε βοηθάει να νιώθεις καλύτερα συνέχισε να το κάνεις...προσωπικά τη δραστηριότητα αυτή τη βρήκα πολλή κουραστική (και όσοι το πέρασαν ξέρουν πολύ καλά οτι δεν κάνω λογοπαίγνιο....έχει πολύ κούραση το να κάνεις τίποτα ακριβώς γιατί δεν αλλάζεις καθόλου παραστάσεις...είσαι σε μια παγωμένη εικόνα καθηλωμένος) και ελάχιστα αποτελεσματική.ʼν όμως κάποιος μπορεί να αντέξει αυτήν την κόπωση....εγώ του βγάζω το καπέλο....Ομοίως και το ενδιαφέρον σου...δεν είναι χωρίς αντικείμενο....με άλλα λόγια δεν είναι τόσο αληθές οτι δε σε ενδιαφέρει τίποτα αλλα μάλλον οτι σε ενδιαφέρει το τίποτα γι αυτό και το κάνεις (όταν το κάνεις).Κι ομολογώ οτι αυτό το ενδιαφέρον είναι ότι πιο εποικοδομητικό μπορεί να υπάρξει για κάποιον άνθρωπο (και πάλι σοβαρολογώ) ...αρκεί να μπεί στη διαδικασία διερεύνησης του γιατί στην παρούσα φάση το τίποτα του φαίνεται πιο ενδιαφέρον απο αυτά που ήδη κάνει ή που θα μπορούσε να κάνει.

    ʼν βέβαια...δε νιώθεις έτοιμη να μπείς σε τέτοια διαδικασία προσωπικής αναζήτησης (γιατί αυτό είναι ουσιαστικά το ζητούμενο σε αυτές τις καταστάσεις...να βρούμε τον εαυτό μας)...τότε η βοήθεια που κάποιος ειδικός θα μπορούσε να σου προσφέρει (με κάποια φάρμακα ίσως) είναι σημαντική για να προχωρήσεις ακόμα παραπέρα στην ανακάλυψη του εαυτού σου.Σίγουρα όταν ανακαλύψεις πόσο ενδιαφέρων άνθρωπος είσαι....θα δείς πιο ξεκάθαρα το πεπρωμένο σου.....που είναι τα ταλέντα σου εκφραζόμενα μέσα απο κάποια ενδιαφέροντα σου.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Athens
    Posts
    1

    Για όλους όσοι νιώθουν μελαγχολικά

    Καλή μου Nicki
    Σε παρακαλώ μην το βάζεις κάτω. Κι εγώ έχω περάσει από την ίδια κατάσταση, αναγκαστηκα να μείνω εκτός σχολής, να περιορίσω τις ώρες της δουλειάς μου. Μερικές φορές κι εγώ δεν έχω διάθεση να φροντίσω τον εαυτό μου ή να κάνω τα στοιχείωδη για την επιβίωσή μου. Πάντα καταφέρνω να επανέλθω χωρίς ψυχικά τραύματα ή απωθημένα. Θέλει δύναμη, κουράγιο και ψυχικά αποθέματα. Επίσης χρειάζεται πίστη στον εαυτό σου (από αυτήν που αντλείς όταν έχεις περάσει δυσθυμία, μελαγχολία ή ακόμα και κατάθλιψη πολλές φορές). Ακόμα πολύ χρήσιμο είναι το υποστηρικτικό σου δίκτυο (σημαντικοί άλλοι, γονείς, φίλοι, αδέλφια). Αν νιώθεις ότι δεν σε καταλαβαίνει κανείς, πρόσπάθησε χωρίς θυμό με απλά λόγια να τους εξηγήσεις τι νιώθεις και δώσε λίγο χρόνο στον εαυτό σου να το ξεπεράσει. Αλλιώς, όλοι εμείς είμαστε εδώ για σένα!
    Για μένα, μια βόλτα, δηλαδή λίγο άσκηση (ακόμα και μόνη) και ένα κομμάτι σοκολάτα πάντα πιάνει. Σκέψου ότι είναι απλώς μια δυσάρεστη φάση της ζωής σου και πάρε θάρρος. Ένδέχεται να φταίει και ο άσχημος καιρός (εποχιακή μελαγχολία) Αν φταίει αυτό, απλά άρχισε να ασχολείσαι με πράγματα που σου δίνουν ευχαρίστηση, μην ξεχνάς να βγαίνεις για λίγο κάθεμέρα έξω και να ρουφάς κάθε αχτίδα ήλιου που μπορείς να δεις. Μακάρι η διαθεσή σου να φτιάξει σύντομα. Αν συνεχιστεί, ζήτησε βοήθεια από συμβουλευτικό κέντρο ή κοινοτικό κέντρο ψυχικής υγιεινής. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να μου στείλεις μήνυμα. Καλή τύχη!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    3
    ΣΚΕΦΤΟΥ ΠΟΣΑ ΘΕΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΒΕΙ. ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ. ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ, ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΤΙΚΑ ΣΟΥ Ή ΤΙΣ ΘΕΤΙΚΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ. ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΝΑ ΛΕΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΜΠΡΑΒΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΑΥΤΟ.... ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

    ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΛΙΓΑΚΙ ΕΞΩ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙΣ. ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ 3 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΠΟ 30 ΛΕΠΤΑ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. ΜΟΛΙΣ ΜΠΕΙΣ ΣΠΙΤΙ ΘΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΑΛΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

    ΚΑΙ ΜΗ ΞΕΧΝΑΣ ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣ. ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΦΕΡΝΕΙ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΝΑ ΝΙΩΘΟΥΝ ΥΠΕΡΟΧΑ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΥΠΕΡΟΧΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΣΟΥΣ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ.


  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας!ηδη ειμαι καπως καλυτερα.φιλακια!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394

    ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ!

    Τα πραγματα πανε απο το κακο στο χειροτερο.Ακομα κ να ξεκινησω να κανω κατι,αργα η γρηγορα θα τα παρατησω παλι γιατι δεν εχω τη διαθεση να προσπαθησω παραπανω.Σημερα πηγα στη σχολη αλλα ως συνηθως εφυγα γιατι ενιωθα πολυ κουρασμενη κ δεν μπορουσα να παρακολουθησω.Κανεις δεν με καταλαβαινει..δεν μπορω..!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Originally posted by nikigirl18
    Τα πραγματα πανε απο το κακο στο χειροτερο.Ακομα κ να ξεκινησω να κανω κατι,αργα η γρηγορα θα τα παρατησω παλι γιατι δεν εχω τη διαθεση να προσπαθησω παραπανω.Σημερα πηγα στη σχολη αλλα ως συνηθως εφυγα γιατι ενιωθα πολυ κουρασμενη κ δεν μπορουσα να παρακολουθησω.Κανεις δεν με καταλαβαινει..δεν μπορω..!
    Το ότι πήγες στη σχολή και όπως λές ως συνήθως ένιωσες κουρασμένη και έφυγες...το καταλαβαίνω...εκείνο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως μετά απο αυτήν την πρόταση καταλήγεις τελικά στο συμπέρασμα οτι κανείς δε μπορεί να σε καταλάβει.Σίγουρα θα υπάρχουν άνθρωποι...που θα μοιάζουν να μιλούν κινέζικα....όμως τουλάχιστον εδώ μέσα....ακόμα κι αν φαίνεται καμμιά φορά να μην καταλαβαίνουμε τον συνάνθρωπο μας...σίγουρα οι περισσότεροι έχουμε τη διάθεση να τον καταλάβουμε γιατί κάπου αντιπροσωπεύει καταστάσεις...που σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό τις περάσαμε....τις περνάμε...ή μπορεί και να τις περάσουμε στο μέλλον.
    Όταν κουράζεσαι λογικό είναι να μην μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα...και μην ξεχνας οτι ο οργανισμός όταν βρίσκεται σε ανάρρωση δεν μπορεί να δουλέψει μ φούλ τις μηχανές του....ακριβώς γιατί ένα μεγάλο μέρος της ενέργειας ξοδεύεται στην ανάρρωση.Η ψυχή μας αναρρώνει απο κάποιο πόνο που πέρασε...απο μια δυσκολία τέλος πάντων....Μπορεί αυτά που κάνουμε να μοιάζουν μικρά ή λίγα...αλλά αν αναλογιστείς οτι τα κάνουμε με μια ψυχη που χρειάζεται αναρρωτική άδεια...δδεν είναι τελικά ούτε τόσο λίγα...ούτε τόσο ασήμαντα.Όταν επανακτήσουμε πλήρως τις δυνάμεις μας...θα κάνουμε πάλι περισσότερα.Το σημαντικό είναι αυτα τα 1 2 πράγματα που σήμερα κάνουμε...να μην τα κάνουμε ζορίζοντας τον εαυτό μας...γιατί πάλι τον βάζουμε να δουλέψει με γκάζια.
    Χθές...έκανες μάθημα γαλλικών,μετά υποδέκτηκες τη φίλη σου (που δεν ήταν και ο πιο συμπαθής άνθρωπος του κόσμου για σένα..) κι αργότερα ίσως σε κουράσαμε κι εμείς λίγο στο τσάτ....εεεε ήταν μια αρκετά γεμάτη μέρα...και για Κυριακή...θα έλεγα πολλή γεμάτη.Σήμερα ίσως είχες ανάγκη να χαλαρώσεις λίγο...να εξοικονομήσεις δηλαδή ενέργεια....Εύχομαι να τα πούμε πάλι σύντομα σαν μια παρέα..όταν ξεκουραστείς.Καλή ξεκούραση λοιπόν...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •