Μεγάλωσα με νάρκισσο μάνα ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    22

    Μεγάλωσα με νάρκισσο μάνα ;

    Έχω διαγνωστεί με αγχωδη διαταραχή. Παλιότερα είχα και έντονα καταθλιπτικά επεισόδια. Πάμε στην ουσία του ποστ. Έχω συνειδητοποιήσει πόσο εξαρτημένη ήμουν από τη μάνα μου. Έκανα πάντα αυτό που ήθελε ή έστω ενέκρινε. Είμαστε τέσσερα αδέλφια, είμαι η μόνη που σπούδασε και έφυγε από το πατρικό. Ακόμη και σήμερα τα άλλα τρία αδέλφια μένουν από πάνω. Εγώ πιο μακριά. Εδώ και έναν χρόνο που κάνω σοβαρή ψυχοθεραπεία έχω διαφοροποιηθεί από την οικογένεια και έχω δική μου φωνή. Αυτό όμως δεν γίνεται εύπεπτο από την μητέρα μου. Γυρνάει τον κόσμο ανάποδα αν δεν πάρω τηλέφωνο καιημερινα, αν δεν στείλω ένα μήνυμα καλημέρα, αν γενικώς κάνω κάτι το οποίο δεν εγκρίνει. Με κατηγορεί ότι με άφησε ελεύθερη να αλλωνιζω, είμαι 27!!! Πήρα γάτα και όταν το ανακοίνωσα άρχισε να ουρλιάζει να κλαίει να λέει ότι δεν τη σέβομαι, πήρε και ζαναξ γιατί είναι κατά των ζώων στο σπίτι. Να σημειωθεί ότι μένω σε εντελώς δικό μου σπίτι. Συν τοις άλλοις τα αδέλφια μου υποστηρίζουν την χειριστικοτητα της και την αυταρχικότητα της. Όλοι λίγο πολύ φοβόμαστε τη μαμά από τότε που με θυμάμαι. Πολύ αυταρχική, αλαζόνας ότι τα ξέρει όλα, καχύποπτη με σκληρα λόγια. Παλιότερα όταν είχα πάρει πάλι γάτα είχε έρθει να μου την πάρει από το σπίτι μου με το έτσι θέλω.. με κατηγορεί ότι έχασα αξίες και ήθη χριστιανικά της οικογένειας . Δεν ξέρω αν είναι νάρκισσος ή όχι... Ξέρω όμως ότι χρόνια τώρα μεγάλωνα με μια τέτοια μητέρα, αυστηρή, σκληρή, και πια συνειδητοποίησα ότι δεν τους θέλω άλλο στη ζωή μου

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,857
    κατι σα τη δικη μου ρε φιλαρακι τετοια κανει κι εκεινη. θελει ενα ατομο να το εχει μαριονετα της κι να κανει οτι λεει εκεινη. οπως ο σκηνοθέτης κανει στους ηθοποιούς κι πρεπει να υπακούνε σε ολα αυτο ειναι. σε πνιγουν δε ζεις απλα μηχανικα υπαρχεις κι κανεις οτι διαταζουν μπας κι λιγο ησυχασει το κεφαλι σου. το ξυλο η κακοποίηση το μπούλινγκ παει συννεφο παντα ομως. αυτες εχουν δικιο εσυ αδικο και σου καμνουν κι χαρη που σε εχουν κοντα τους ενο δε αξιζεις. ειναι ναρκισσαρες τρομερα κι εαυτουληδες το παιζουν θεοι ειναι ομως κερβεροι. αν δε εχεις κι στιριξη πεφτουν να σε φαν πιο αγρια αν τους συγονταρουν κι αλοι εκει αστα βραστα. μονος παλευεις μπας κι σωσεις κατι απ τον εαυτο σου. θα σε βγαλουν κι τρελο στο τελος ασπρο κοιτας σε πιθουν οτι ειν κίτρινο τοσο πολυ σε επιρεαζουν.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    22
    Όχι πια... Ευτυχώς πήγα ψυχοθεραπεία και κατάλαβα τι παίζει! Αλλά είναι άρρωστο όλο αυτό. Τοξικό

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Τα χειροτερα δεν τα εχεις δει ακομα. Αυτα ερχοναι οταν αρχησεις να συνειδοποιεις πως θα ειναι στο μυαλο σου για παντα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    22
    Νομίζω ότι η ψυχοθεραπεία ήδη με έχει βοηθήσει να απορρίψω διάφορες ηλίθιες πεποιθήσεις

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,857
    μακαρι καποιοι ανθρωποι να σωσουν κατι απ τη χαμενη ζωη τους με τετοια ατομα . χαμενη ζωη το λεω εγω χαμενες μερες νεκρες . δε υπαρχουν αναμνησεις μονο ενα παραπονο. γιατι να μην εχω μια ομορφη οικογενεια νορμαλ ανθρωπινη σωστη?? μια ζωη το σαρακι θα σε τρωγει αν δε εχεις εκπληρώσει κατι απ αυτη τη χαμενη ζωη με λιγη αγαπη απ αλο ανθρωπο. η απορριψη μονον κι ποτε αποδοχη τρελαίνει αυτον που ζει δυσκολα σα ποτε μην άξιζε καλη συμπεριφορά . ευχομαι ατομα που ζουν ετσι να βρουν καποιο ατομο να τα βοηθησει να βγουν απ τον βουρκο αυτον ενα χερι να απλωθει κι να βγαλει αυτο το πονεμενο ατομο απ εκει που κόλλησε.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Μια από τα ίδια τόσο με τη δική μου μάνα όσο και με της κοπέλας μου .
    Μας έχουν κάνει κακό,αυτο είναι το μόνο σίγουρο. Σκληρό να το λες αλλά έτσι είναι. Η γνώμη μου είναι ότι έχουν κάποια διαταραχή προσωπικότητας πιθανόν ναρκισιστική.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Και προφανώς αποκτάς νευρώσεις, αγχώδης διαταραχές κτλ , είναι αναπόφευκτο γιατί αργείς να συνειδητοποιήσεις τι συμβαίνει και όταν το καταλάβεις πρέπει να το αντιμετωπίσεις δραστικά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,391
    Quote Originally Posted by Greenturtle View Post
    Έχω διαγνωστεί με αγχωδη διαταραχή. Παλιότερα είχα και έντονα καταθλιπτικά επεισόδια. Πάμε στην ουσία του ποστ. Έχω συνειδητοποιήσει πόσο εξαρτημένη ήμουν από τη μάνα μου. Έκανα πάντα αυτό που ήθελε ή έστω ενέκρινε. Είμαστε τέσσερα αδέλφια, είμαι η μόνη που σπούδασε και έφυγε από το πατρικό. Ακόμη και σήμερα τα άλλα τρία αδέλφια μένουν από πάνω. Εγώ πιο μακριά. Εδώ και έναν χρόνο που κάνω σοβαρή ψυχοθεραπεία έχω διαφοροποιηθεί από την οικογένεια και έχω δική μου φωνή. Αυτό όμως δεν γίνεται εύπεπτο από την μητέρα μου. Γυρνάει τον κόσμο ανάποδα αν δεν πάρω τηλέφωνο καιημερινα, αν δεν στείλω ένα μήνυμα καλημέρα, αν γενικώς κάνω κάτι το οποίο δεν εγκρίνει. Με κατηγορεί ότι με άφησε ελεύθερη να αλλωνιζω, είμαι 27!!! Πήρα γάτα και όταν το ανακοίνωσα άρχισε να ουρλιάζει να κλαίει να λέει ότι δεν τη σέβομαι, πήρε και ζαναξ γιατί είναι κατά των ζώων στο σπίτι. Να σημειωθεί ότι μένω σε εντελώς δικό μου σπίτι. Συν τοις άλλοις τα αδέλφια μου υποστηρίζουν την χειριστικοτητα της και την αυταρχικότητα της. Όλοι λίγο πολύ φοβόμαστε τη μαμά από τότε που με θυμάμαι. Πολύ αυταρχική, αλαζόνας ότι τα ξέρει όλα, καχύποπτη με σκληρα λόγια. Παλιότερα όταν είχα πάρει πάλι γάτα είχε έρθει να μου την πάρει από το σπίτι μου με το έτσι θέλω.. με κατηγορεί ότι έχασα αξίες και ήθη χριστιανικά της οικογένειας . Δεν ξέρω αν είναι νάρκισσος ή όχι... Ξέρω όμως ότι χρόνια τώρα μεγάλωνα με μια τέτοια μητέρα, αυστηρή, σκληρή, και πια συνειδητοποίησα ότι δεν τους θέλω άλλο στη ζωή μου
    Καλησπερα !

    Συνηθως οι νάρκισσοι γονεις μεγαλωνουν τα παιδια τους φορώντας τους τα δικα τους "γυαλια " ωστε να βλεπουν και εκεινα τον κοσμο με τα " ματια" ενος ναρκισσου .
    Η μητερα σου δεν πρόκειται ν αλλαξει και το κυριοτερο ,οτι αυτη ειναι η συμπεριφορα της προς ολους .
    Παντα υποτιμά προσβαλει χειριζεται ωστε να χτυπα το ευαισθητο σημειο της αυτοεκτιμησης σου ...

    Οπότε αν θες να μην επηρεαζεσαι ,αποδέξου το γεγονος οτι ετσι κανει με ολους και βαλε ορια ..
    Εκεινη μπορει να κανει οτι θελει ,δουλεψε ομως με τον ψυχοθεραπευτη σου το κομματι της αυτοεκτιμησης σου και σε τι βαθμο μπορει να σε επηρεαζει ακομα την ζωη σου ..

    Το μεγαλυτερο στοιχημα που βαζεις με ενα νάρκισσο ,αν καταφερεις ν απομακρυνθεις απο κοντα του ,ειναι κατα ποσο μπορει να παψει να εχει ακομα επιρροή επανω σου αυτη η χειριστική του συμπεριφορα !

    Σου ευχομαι τα καλυτερα και φροντισε την αυτοεκτιμηση σου ούτως ώστε να μην μπορει κανενας να την κλονίσει,οποιος ειναι αυτος !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,857
    πως σε νιοωθω φιλαρακι κι εγω εχω παρομια ζησει και ζω οι ανθρωποι αυτοι ειν στο κοσμο τους και οτι γυριζει γυρο τους . οι αλοι απλα κομπάρσοι στο έργο και υπηρετες τους αναλώσιμα προιοντα ενα πραμα .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Similar Threads

  1. πως ξεπερνας τη σχέση με ναρκισσο;
    By astanapane in forum Ναρκισσιστική Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 3
    Last Post: 22-03-2017, 18:11
  2. Εφιάλτης με νάρκισσο πρώην
    By Τramonto in forum Ναρκισσιστική Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 178
    Last Post: 03-10-2014, 20:29
  3. νομίζω μεγάλωσα πολύ και φοβάμαι
    By zouzounitsaaa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 20-05-2012, 13:25
  4. Μεγάλωσα...
    By impossible_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 3
    Last Post: 21-02-2010, 15:00
  5. ΜΑΜΑ ΜΕΓΑΛΩΣΑ
    By La_ViTa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 50
    Last Post: 07-11-2007, 20:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •