Η ζωη μου στο εξωτερικο με κιλα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by xenitia View Post
    Ασφαλως και εχω στοχους και δεν είναι ότι τα βλεπω όλα μαυρα γενικα απλα η Αγγλια σαν χωρα ποτε δεν θα μου αρεσει. Απλα ξερεις πιο είναι το θεμα μου φαινεται απίστευτα δυσκολο να παω από το πουθενα και να μιλησω σε καποιον.Πριν φυγω από την Ελλαδα ειχα μια μεγαλη παρεα και βασικα μια κοπελα ειχε ερθει και μου ειχε μιλησει που ημασταν στην ιδια ταξη αλλιως μονη μου θα ημουν και τοτε. Και τωρα στο πανεπιστημιο που ειχα αυτή την παρεα παλι οι αλλοι ηρθαν και μου μιλησαν δεν πηγα εγω...
    Μόνη σου το γράφεις ότι το θέμα δεν είναι αυτού καθεαυτού τα κιλά σου λοιπόν. Θέλω να πω, βεβαίως και μία καλή εμφάνιση βοηθάει στην αυτοπεποίθησή σου και σε μία πρώτη εντύπωση, αλλά δεν είναι το βασικό αυτό. Τις κοινωνικές σου δεξιότητες πρέπει να καλλιεργήσεις περισσότερο.
    Τι βήματα κάνεις για αυτό;

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Μόνη σου το γράφεις ότι το θέμα δεν είναι αυτού καθεαυτού τα κιλά σου λοιπόν. Θέλω να πω, βεβαίως και μία καλή εμφάνιση βοηθάει στην αυτοπεποίθησή σου και σε μία πρώτη εντύπωση, αλλά δεν είναι το βασικό αυτό. Τις κοινωνικές σου δεξιότητες πρέπει να καλλιεργήσεις περισσότερο.
    Τι βήματα κάνεις για αυτό;
    Για να είμαι ειλικρινης δεν κανω κατι...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Μόνη σου το γράφεις ότι το θέμα δεν είναι αυτού καθεαυτού τα κιλά σου λοιπόν. Θέλω να πω, βεβαίως και μία καλή εμφάνιση βοηθάει στην αυτοπεποίθησή σου και σε μία πρώτη εντύπωση, αλλά δεν είναι το βασικό αυτό. Τις κοινωνικές σου δεξιότητες πρέπει να καλλιεργήσεις περισσότερο.
    Τι βήματα κάνεις για αυτό;
    Ναι αλλά ξέρεις ποια είναι η φάση όμως; Οτι αν είχε σωματάρα 2-3 Ελληνες από την κλίκα θα της την έπεφταν κατευθείαν και θα την έβαζαν στην παρέα και δεν έχει σημασία που εκείνη νιώθει πως δεν έχει τίποτα να πει, γιατί θα την είχαν φλομώσει στις ερωτήσεις που θα της τα έβγαζαν όλα. Ενώ τώρα που δεν έχει την σωματάρα δεν ενδιαφέρονται εκείνοι για να την μάθουν η κοπέλα στεναχωριέται και το ρίχνει στη μάσα. Και οκ μπορεις να μου πεις πως αν είχε κοινωνικές δεξιότητες ίσως να μπορούσε να προσκολλήσει στη παρέα, αλλά θα ήταν επιθυμητή στην παρέα ή θα την αντιμετώπιζαν ως τσιμπούρι και θα έτρωγε και άλλη στεναχώρια; Όταν δεν νιώθει καλά με τον εαυτό της, δεν θα βγάλει θετική αύρα στους άλλους. Και δεν νιώθει καλά με τον εαυτό της γιατί δεν έχει το σώμα που θέλει. Κακά τα ψέμματα η εμφάνιση μετράει, σου ανοίγει πόρτες. Αλλιως θα ήταν στο καμπ με την σωματάρα, που θα της έπεφταν 50 Αγγλοι την ημέρα και οι μισοί Ελληνες, αλλιώς είναι τώρα! Τώρα κανένας Έλληνας δεν έχει δείξει ενδιαφέρον για αυτήν!

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Ναι αλλά ξέρεις ποια είναι η φάση όμως; Οτι αν είχε σωματάρα 2-3 Ελληνες από την κλίκα θα της την έπεφταν κατευθείαν και θα την έβαζαν στην παρέα και δεν έχει σημασία που εκείνη νιώθει πως δεν έχει τίποτα να πει, γιατί θα την είχαν φλομώσει στις ερωτήσεις που θα της τα έβγαζαν όλα. Ενώ τώρα που δεν έχει την σωματάρα δεν ενδιαφέρονται εκείνοι για να την μάθουν η κοπέλα στεναχωριέται και το ρίχνει στη μάσα. Και οκ μπορεις να μου πεις πως αν είχε κοινωνικές δεξιότητες ίσως να μπορούσε να προσκολλήσει στη παρέα, αλλά θα ήταν επιθυμητή στην παρέα ή θα την αντιμετώπιζαν ως τσιμπούρι και θα έτρωγε και άλλη στεναχώρια; Όταν δεν νιώθει καλά με τον εαυτό της, δεν θα βγάλει θετική αύρα στους άλλους. Και δεν νιώθει καλά με τον εαυτό της γιατί δεν έχει το σώμα που θέλει. Κακά τα ψέμματα η εμφάνιση μετράει, σου ανοίγει πόρτες. Αλλιως θα ήταν στο καμπ με την σωματάρα, που θα της έπεφταν 50 Αγγλοι την ημέρα και οι μισοί Ελληνες, αλλιώς είναι τώρα! Τώρα κανένας Έλληνας δεν έχει δείξει ενδιαφέρον για αυτήν!
    Νομιζω τα ειπες όλα ...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by xenitia View Post
    Νομιζω τα ειπες όλα ...
    Να σου πω κατι η γυναίκα μου στα 41 της από 96 κιλά πήγε 67 ενώ παίρνει αντιψυχωτικά, αντιεπιληπτικά,αντικαταθλ� �πτικά κάτι που το κάνει 100 φορές πιο δύσκολο από ότι θα το κατάφερνε κάποιος που δεν παίρνει αυτά τα φάρμακα και έμεινε εκεί με διατροφή και muay thai. Είναι το θέμα να το πάρεις απόφαση και να έχεις την υπομονή και την επιμονή να πετύχεις τον στόχο που θα έχεις θέσει. Τι είναι αυτό που σε αποτρέπει στο να κάνεις αυτό το βήμα; Στην Αγγλία που είσαι; Σε ποια περιοχή;

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Διαφωνώ τελείως, συνεχώς βλέπω Έλληνες άντρες σε σχέση με από παχουλές έως πολύ χοντρές, δεν είναι το πρόβλημά της η εμφάνιση. Και έχω δει συχνά και τσουπωτές με αυτοπεποίθηση και κοινωνικότητα, κι ας μην έχουν άντρα. Το πρόβλημα είναι κοινωνικό και η εμφάνιση το επιτείνει. Και ρε συ η Αγγλία είναι όμορφη, ειδικά αν είσαι πιο βόρεια η Σκωτία είναι απίθανη!

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Να σου πω κατι η γυναίκα μου στα 41 της από 96 κιλά πήγε 67 ενώ παίρνει αντιψυχωτικά, αντιεπιληπτικά,αντικαταθλ� �πτικά κάτι που το κάνει 100 φορές πιο δύσκολο από ότι θα το κατάφερνε κάποιος που δεν παίρνει αυτά τα φάρμακα και έμεινε εκεί με διατροφή και muay thai. Είναι το θέμα να το πάρεις απόφαση και να έχεις την υπομονή και την επιμονή να πετύχεις τον στόχο που θα έχεις θέσει. Τι είναι αυτό που σε αποτρέπει στο να κάνεις αυτό το βήμα; Στην Αγγλία που είσαι; Σε ποια περιοχή;
    To ξερω ότι μπορω να τα χασω, αλλα δεν βρισκω την διαθεση να το κανω,δεν ξερω αν με καταλαβαίνεις. Δεν είναι το θεμα ότι βαριέμαι να κουνησω τα ποδια μου απλα με όλα αυτά που γινονται δεν εχω την ψυχολογια να κανω τιποτα. Ειδικα τωρα με την καραντινα, ολη μερα μεσα στο σπιτι είναι ακομη πιο δυσκολο. Ειμαι νοτια Αγγλια.

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Διαφωνώ τελείως, συνεχώς βλέπω Έλληνες άντρες σε σχέση με από παχουλές έως πολύ χοντρές, δεν είναι το πρόβλημά της η εμφάνιση. Και έχω δει συχνά και τσουπωτές με αυτοπεποίθηση και κοινωνικότητα, κι ας μην έχουν άντρα. Το πρόβλημα είναι κοινωνικό και η εμφάνιση το επιτείνει. Και ρε συ η Αγγλία είναι όμορφη, ειδικά αν είσαι πιο βόρεια η Σκωτία είναι απίθανη!
    Το πρόβλημα μου δεν είναι να βρω καποιον για σχεση, δεν με ενδιαφερει καθολου αυτό το θεμα αυτή τη στιγμη. Απλα μια παρεα θελω να βρω να πηγαινω μια βολτα. Οσο ημουν στο πανεπιστημιο (γιατι τωρα εχω γυρισει σπιτι λογο καραντινας) δεν ειχα τιποτα να κανω. Θυμαμαι γυρναγα στην εστια από το μαθημα Παρασκευη και ξαναεβγαινα εξω Τριτη που ειχα παλι μαθημα. Καταλαβες αυτό θελω να μιλαω με έναν ανθρωπο, οι σχεσεις δεν με νοιαζουν.
    Η Αγγλια ομορφη είναι αλλα ο τροπος ζωης των ανθρωπων δεν μου αρεσει καθολου...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by xenitia View Post
    Η Αγγλια ομορφη είναι αλλα ο τροπος ζωης των ανθρωπων δεν μου αρεσει καθολου...
    Τι δεν σου αρέσει για πες

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Τι δεν σου αρέσει για πες
    Δεν μου αρεσει που τα παντα κλεινουν από τις 6 το απόγευμα και ειδικα το καλοκαιρι δεν εχεις τι να κανεις. Δεν μου αρεσει η νυχτερινη τους ζωη γιατι δεν ακουω ξενη μουσικη. Και βασικα σιχαινομαι τον ΚΑΙΡΟ, το ξερω ότι ολοι το θεωρουν πολύ κλισε το θεμα του καιρου και της θαλασσας αλλα για εμενα εχει μεγαλη σημασεια.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by xenitia View Post
    Δεν μου αρεσει που τα παντα κλεινουν από τις 6 το απόγευμα και ειδικα το καλοκαιρι δεν εχεις τι να κανεις. Δεν μου αρεσει η νυχτερινη τους ζωη γιατι δεν ακουω ξενη μουσικη. Και βασικα σιχαινομαι τον ΚΑΙΡΟ, το ξερω ότι ολοι το θεωρουν πολύ κλισε το θεμα του καιρου και της θαλασσας αλλα για εμενα εχει μεγαλη σημασεια.
    Οχι δεν το θεωρώ καθόλου κλισέ προσωπικά γιατί ζούσα 11 χρόνια Λονδίνο και ξέρω ακριβώς τι λες και σε νιώθω. Εμένα δεν μου άρεσε επίσης πως οι Αγγλοι εβγαιναν τη Παρασκευή και το Σάββατο όχι για να περάσουν καλά, αλλά για να γίνουν λιώμα. Έχουν συνδέσει το περνάω καλά με το πέφτω στις 4 το πρωί στο πεζοδρόμιο από το αλκοολ και κοιμαμαι εκεί σαν πεθαμένος. Δεν είσαι υποχρεωμένη να ζήσεις εκεί μία ζωή όμως, είσαι μικρή ακόμα και μπορείς να φτιάξεις το επαγγελματικό σου μέλλον εκεί και κάποια στιγμή όταν νιώσεις έτοιμη να γυρίσεις Ελλάδα και να κάνεις μια δουλειά πολύ καλή με πολύ καλές απολαβές και να χαίρεσαι μετά τη ζωή στην Ελλάδα. Εγώ γύρισα στα 36 μου. Εσύ μπορείς για παράδειγμα στην ίδια ηλικία ίσως και νωρίτερα αν δεν έχεις συνηθίσει (εγώ δεν το κατάφερα και για αυτό έφυγα) να επιστρέψεις πίσω. Επίσης είναι καλό να πάρεις την υπηκοότητα αν δεν έχεις μάνα ή πατέρα Αγγλο/ίδα. Δεν χάνεις τίποτα να πάρεις διπλή υπηκοότητα. Ποτέ δεν ξέρεις!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Στην τελική είσ 21 ετών τώρα είναι η ευκαιρία ν φτιάξεις τον εαυτό σ σκέψου που θ είσ σε 6 μήνες κ σε 1 χρόνο από τώρα που μπορείς ν έχεις το σώμα τον ονείρων σ πίστεψε με το μεγαλύτερο χαρακτηριστικό που θέλει η δίαιτα και η γυμναστική ειν υπομονή δυστυχώς αυτό ούτε εγώ τ έχω ακόμα αλλά πρέπει.. Είσ εξωτερικό σε τέτοια ηλικία τ πιο ωραίο πράγμα Περα από αυτό ξεχωριστά τ προσωπικα κ η καθημερινότητα σ η φροντίδα του εαυτού μας ειν σε άλλη κατηγορία που δεν χωράει καμία δικαιολογία.. Όλα αυτά π κάνουμε όταν πέφτουμε πάλι με τ μουτρα στο φαγητό επειδή κάτι έγινε η στεναχωρηθηκαμε ειν μια δικαιολογία... Ξεκίνα τώρα γτ δεν νομίζω ν θες σε 6 μήνες από τώρα ν είσ 10 κιλα παραπάνω.. Αυτό λέω κ εγώ εξάλλου κ εσύ κ εγώ π έχουμε τ ίδια κιλα υπόθεση 6 μηνών είμαστε κ μετά μόνο ν τ συντηρησουμε χρειάζεται δεν θ πεθάνουμε και από την πείνα

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Για τους αντρες ειναι πιο ευκολα στην Αγγλια. Μου χαμογελουσαν κοπελες στο δρομο. Εχει και κινεζες.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καταλαβαίνω πως το λες mindcrime, αλλά αυτοπεποίθηση σε μία παρέα ή στην δουλειά ή σε οποιοδήποτε περιβάλλον δεν παίρνεις μέσα από την εμφάνιση μόνο. Μου κάνει εντύπωση ας πούμε που πολλοί άνθρωποι αισθάνονται μειονεκτικά ότι δεν έχουν κάτι να πούνε σε μία συζήτηση. Εγώ σπάνια νομίζω ότι ο άλλος είναι τόσο ντουβάρι που να μην έχει κάτι να πει, αλλά κι αν είναι έτσι, τι θα καταφέρει μόνο με το να αποκτήσει ένα λεπτό σώμα; Το θέμα είναι να αποκτήσει ενδιαφέροντα και ασχολίες και γνώσεις για διάφορα πράγματα ώστε να μπορεί λοιπόν να έχει κάτι να πει. Γιατί αντί να προσπαθήσεις εμμονικά να χάσεις κιλά να μην προσπαθήσεις να διαβάσεις 5 βιβλία ή να γραφτείς στην τοπική ομάδα βόλλευ ξέρω κι εγώ με την ίδια λογική;

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Καταλαβαίνω πως το λες mindcrime, αλλά αυτοπεποίθηση σε μία παρέα ή στην δουλειά ή σε οποιοδήποτε περιβάλλον δεν παίρνεις μέσα από την εμφάνιση μόνο. Μου κάνει εντύπωση ας πούμε που πολλοί άνθρωποι αισθάνονται μειονεκτικά ότι δεν έχουν κάτι να πούνε σε μία συζήτηση. Εγώ σπάνια νομίζω ότι ο άλλος είναι τόσο ντουβάρι που να μην έχει κάτι να πει, αλλά κι αν είναι έτσι, τι θα καταφέρει μόνο με το να αποκτήσει ένα λεπτό σώμα; Το θέμα είναι να αποκτήσει ενδιαφέροντα και ασχολίες και γνώσεις για διάφορα πράγματα ώστε να μπορεί λοιπόν να έχει κάτι να πει. Γιατί αντί να προσπαθήσεις εμμονικά να χάσεις κιλά να μην προσπαθήσεις να διαβάσεις 5 βιβλία ή να γραφτείς στην τοπική ομάδα βόλλευ ξέρω κι εγώ με την ίδια λογική;
    Δεν είναι βέβαιο πως αν κάνει ένα λεπτό σώμα θα της λυθούν τα προβλήματα και είμαι βέβαιος πως δεν θα της λυθούν γιατί η Αγγλία είναι Αγγλία είναι από μόνη της μια βαρετή χώρα, αλλά μέσα στο μυαλό της έχει πλέον εδραιώσει την ιδέα πως αν τυχόν δεν φτιάξει το σώμα της δεν θα αλλάξει η ζωή της. Και αυτό εντείνεται γιατί ήταν αδύνατη ή τέλος πάντων είχε ένα α σώμα το οποίο πλέον δεν το έχει. Να σου το πω και διαφορετικά, ακόμα και αν έβρισκε ασχολίες ή φίλους ή παρέες πάλι μέσα στο μυαλό της δεν θα τα είχε καλά με τον εαυτό της γιατί δεν έχει το σώμα που θέλει η ίδια να έχει.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
    By Deleted-member-220416 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 53
    Last Post: 19-05-2017, 23:22
  2. Ζωή και εργασία στο εξωτερικό με OCD
    By georgef1 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 19-05-2017, 12:20
  3. Ζωη στο εξωτερικο
    By flower123 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 17-05-2017, 21:50
  4. Μονη στο εξωτερικο
    By Eua2509 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 29
    Last Post: 06-09-2013, 11:23
  5. Replies: 3
    Last Post: 13-06-2012, 02:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •