Είναι κανείς μέσα να μου κάνει παρέα;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040

    Είναι κανείς μέσα να μου κάνει παρέα;

    Είναι κανείς ξύπνιος;; εγώ δεν μπορω να κοιμηθώ ακόμα.. Νιώθω πιο αποφασισμένη σήμερα να δω τι ζωή με άλλο μάτι..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Είναι κανείς ξύπνιος;; εγώ δεν μπορω να κοιμηθώ ακόμα.. Νιώθω πιο αποφασισμένη σήμερα να δω τι ζωή με άλλο μάτι..
    Και πολύ καλά θα κάνεις... δυστυχώς η ζωή είναι μια... και πρέπει να την ζούμε όσο μπορούμε καλύτερα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Και πολύ καλά θα κάνεις... δυστυχώς η ζωή είναι μια... και πρέπει να την ζούμε όσο μπορούμε καλύτερα...
    Αυτόν τον καιρό αναρωτιέμαι ποιο είναι το νόημα της ζωής και άλλα τέτοια υπαρξιακά.. Και ότι μέχρι τώρα είχα κάτι να περιμένω να περάσω στο πανεπιστήμιο να τελειώσω το Πανεπιστήμιο τώρα τι μένει να βρω μια δουλειά και να κάνω οικογένεια; κ μετά κάθε μέρα θα πάω στη δουλειά και θα έχω την ίδια καθημερινότητα και αυτή θα είναι η ζωή μου; και άλλα τέτοια.. Και αν χασω τους δικούς μου κ μείνω μόνη και αν δεν παντρευτώ ποτέ και δεν κάνω παιδιά; και αν αρρωστήσω σοβαρά και είμαι μόνη τι θα κάνω και πόσα τέτοια σκέφτομαι για τη ζωή.. Σκέφτομαι την άσχημη πλευρά και τι θα κάνω τότε... Ζηλεύω και θαυμάζω τους ανθρώπους που κρατούν το ενδιαφέρον στη ζωή τους που έχουν χόμπι όνειρα και φιλοδοξίες και ζουν το τώρα δεν σκέφτονται όπως εγω το κακό και η ζωή τους εχδι εξελιξη δεν είναι στάσιμη γενικά τη στασιμότητα τη φοβάμαι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Δεν εχει νοημα η ζωη. Τις καλυτερες συμβουλες τις εχει δωσει ο Επικουρος. Πρεπει να επιδιωκουμε την αταραξια. Να κανουμε τα πραγματα που μας ευχαριστουν. Να ζουμε μια λιτη ζωη

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Αυτόν τον καιρό αναρωτιέμαι ποιο είναι το νόημα της ζωής και άλλα τέτοια υπαρξιακά.. Και ότι μέχρι τώρα είχα κάτι να περιμένω να περάσω στο πανεπιστήμιο να τελειώσω το Πανεπιστήμιο τώρα τι μένει να βρω μια δουλειά και να κάνω οικογένεια; κ μετά κάθε μέρα θα πάω στη δουλειά και θα έχω την ίδια καθημερινότητα και αυτή θα είναι η ζωή μου; και άλλα τέτοια.. Και αν χασω τους δικούς μου κ μείνω μόνη και αν δεν παντρευτώ ποτέ και δεν κάνω παιδιά; και αν αρρωστήσω σοβαρά και είμαι μόνη τι θα κάνω και πόσα τέτοια σκέφτομαι για τη ζωή.. Σκέφτομαι την άσχημη πλευρά και τι θα κάνω τότε... Ζηλεύω και θαυμάζω τους ανθρώπους που κρατούν το ενδιαφέρον στη ζωή τους που έχουν χόμπι όνειρα και φιλοδοξίες και ζουν το τώρα δεν σκέφτονται όπως εγω το κακό και η ζωή τους εχδι εξελιξη δεν είναι στάσιμη γενικά τη στασιμότητα τη φοβάμαι.
    Ποιο είναι το πρόβλημα σου? Άγχος? κατάθλιψη?? απαισιοδοξία?? τι?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    μακαρι και να την δεις αλλιως και να αλλαξεις....ολα στο μυαλο ειναι....ολα ενα κλικ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Ξεκίνα από εκεί που είσαι, με ό,τι έχεις και κάνε ό,τι καλύτερο μπορείς.

    Άλλο απαισιοδοξία, άλλο κανονίζω τώρα για να έχω μετά.

    Εγώ πλέον λέω το εξής: Ζω μόνο με τα απαραίτητα, δεν αναλώνομαι σε ανούσιες διασκεδάσεις, δεν τρέχω πίσω από το κοπάδι και βάζω ό,τι μπορώ στην άκρη. Ό,τι και να γίνει μετά, γάμος, αρρώστια, παιδιά, μοναξιά, οικογένεια, αυτό που μετράει είναι η οικονομική ανεξαρτησία. Αποταμίευση και αισιοδοξία. Ακόμα κι αν χρειαστεί πολύμηνη θεραπεία με φάρμακα. Στην δική μου περίπτωση μόνο τα φάρμακα με έσωσαν. Πέσε στη ζωή όπως και να έρθει γιατί απλά δεν ξέρεις τι θα έρθει. Νομίζω οι πιο πολλοί που σκεφτόμαστε το αύριο τόσο αγχωμένα, στο τέλος βρίσκουμε την άκρη. Τρόπος πάντα υπάρχει. Αρκεί να μην πέφτει η ψυχολογία φτιάχνοντας κόσμους στο μυαλό μας. Κάθε μέρα την παίρνουμε ξεχωριστά.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Αυτόν τον καιρό αναρωτιέμαι ποιο είναι το νόημα της ζωής και άλλα τέτοια υπαρξιακά.. Και ότι μέχρι τώρα είχα κάτι να περιμένω να περάσω στο πανεπιστήμιο να τελειώσω το Πανεπιστήμιο τώρα τι μένει να βρω μια δουλειά και να κάνω οικογένεια; κ μετά κάθε μέρα θα πάω στη δουλειά και θα έχω την ίδια καθημερινότητα και αυτή θα είναι η ζωή μου; και άλλα τέτοια.. Και αν χασω τους δικούς μου κ μείνω μόνη και αν δεν παντρευτώ ποτέ και δεν κάνω παιδιά; και αν αρρωστήσω σοβαρά και είμαι μόνη τι θα κάνω και πόσα τέτοια σκέφτομαι για τη ζωή.. Σκέφτομαι την άσχημη πλευρά και τι θα κάνω τότε... Ζηλεύω και θαυμάζω τους ανθρώπους που κρατούν το ενδιαφέρον στη ζωή τους που έχουν χόμπι όνειρα και φιλοδοξίες και ζουν το τώρα δεν σκέφτονται όπως εγω το κακό και η ζωή τους εχδι εξελιξη δεν είναι στάσιμη γενικά τη στασιμότητα τη φοβάμαι.
    Δεν είναι σταθερό το νόημα της ζωής είναι ανάλογα τι θέλει να κάνει ο καθένας..
    Πχ για άλλον το νόημα της ζωής είναι να κανει ταξίδια αυτό τον ευχαριστεί..για άλλον είναι να βοηθάει τους συνανθρώπους του ..για άλλον είναι κάτι άλλο..
    Μην βασανίζεις το μυαλό με όλες αυτές της ερωτήσεις
    Αν αυτό μετα τι??αν εκείνο μετά τι??
    Δεν κάνεις καλό στον εαυτό σου...
    Παράδειγμα με το να σκέφτεσαι εάν αύριο αρρωστήσω τι θα κάνω δεν κερδίζεις τίποτα..αν είναι να αρρωστήσεις ούτε σι άλλος θα αρρωστήσεις..
    Με τί να βασανίζεται όμως σήμερα δεν κερδίσεις κάτι.
    Ζήσε το σήμερα..τα προβλήματα του αύριο άστα για αύριο..ζήσε τη στιγμή...γιατί η ζωή είναι στιγμές.
    Να σου απαντήσω ως απτή θέση του παντρεμένου..
    Άμα παντρευτείς δεν θα είσαι σπίτι δουλειά δουλειά σπίτι θα έχεις πανέμορφο παιδάκι η παιδάκια..που θα σου χαρίζουν υπέροχες στιγμές ευτυχίας..θα έχεις τον άνδρα σου να σε καταλαβαίνει και να σε φροντίζει κάθε στ το ίδιο φυσικά..θα πηγενετε μαζί ταξίδια διακοπές σινεμά βόλτα κτλ...θα έχεις υπέροχες στιγμές..
    Η ζωή είναι τόσο ωραία γιατι να τη σπαταλάς με ερωτήματα του αύριο...???

Similar Threads

  1. Να κάνεις ότι κανείς όπως τα κάνει κάποιος άλλος.
    By davidh in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 18-04-2020, 20:53
  2. Replies: 36
    Last Post: 20-10-2019, 08:20
  3. Είναι κάνεις μέσα; θέλω να μιλήσω σε κάποιον
    By Den3erwGiatiSeEmena in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 20-05-2018, 21:20
  4. θέλει κανείς παρέα??
    By nicole_evan in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 33
    Last Post: 15-03-2014, 08:58
  5. Αυτη την ωρα που σας γραφω ειμαι Φ Ε Σ Υ !!! , ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ
    By giorgos panou in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 14
    Last Post: 11-09-2011, 18:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •