Θέλω εκδίκηση - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 61 to 75 of 83
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Κι εγώ αν μπορούσα να εκδικηθώ εκείνον που μου κατέστρεψε τη ζωή και συνεχίζει μια χαρά τη δική του χωρίς τύψεις θα το έκανα... Άντε να δούμε τι φανταστική ψυχική νόσο θα αποδώσετε σ' εμένα όσοι θεωρείτε ότι πρέπει να τους πούμε ευχαριστώ...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #62
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Κι εγώ αν μπορούσα να εκδικηθώ εκείνον που μου κατέστρεψε τη ζωή και συνεχίζει μια χαρά τη δική του χωρίς τύψεις θα το έκανα... Άντε να δούμε τι φανταστική ψυχική νόσο θα αποδώσετε σ' εμένα όσοι θεωρείτε ότι πρέπει να τους πούμε ευχαριστώ...
    Δεν ξέρω για σένα αλλά εγώ τους συγχώρεσα.

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Δεν ξέρω για σένα αλλά εγώ τους συγχώρεσα.
    Εγώ όχι κι ούτε πρόκειται όταν ακόμα κινδυνεύω να πεθάνω απ' το ίδιο μου το χέρι λόγω των ψυχικών τραυμάτων που απέκτησα εξαιτίας του... Είναι ανήκουστο να κατηγορούμε τα θύματα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #64
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Εγώ όχι κι ούτε πρόκειται όταν ακόμα κινδυνεύω να πεθάνω απ' το ίδιο μου το χέρι λόγω των ψυχικών τραυμάτων που απέκτησα εξαιτίας του... Είναι ανήκουστο να κατηγορούμε τα θύματα...
    Τότε δύσκολα θα βρείς την γαλήνη. Ήθελα επί χρόνια να εκδικηθώ αρκετούς και ήμουν συνέχεια αναστατωμένος, όταν τους συγχώρεσα, έφυγε ένα βάρος από πάνω μου. Και'γω ήμουνα σε κάποιες περιπτώσεις θύμα, δεν έφταιξα, αλλά κι'αυτοί που μου φέρθηκαν άσχημα δεν ήξεραν τι έκαναν, είμαι βέβαιος. Δεν είχαν τις γνώσεις, το IQ ίσως ή την επιλογή. Αν κάποιοι το έκαναν από δόλο, επειδή δεν πιστεύω ότι κάποιος είναι εν γένει κακός, αλλά εγωκεντρικός ή ψυχικά ασθενής, το ''κακό'' που κάνει το κάνει λόγω δικών του προβλημάτων. Πιθανόν κι αυτο το άτομο να έχει κακοποιηθεί. Πολλές φορές το θύμα γίνεται θύτης. Ή ο θύτης υπήρξε θύμα κάποτε.. όπως ο Πάσαρης που κακοποιήθηκε άσχημα σε παιδική ηλικία.
    Συγχώρεστε αυτούς που σας μισούν και συμπονέστε όσους σας κατατρέχουν, γιατί αν αγαπάτε μόνο όσους σας αγαπούν γιατί ζητάτε έπαινο; Ακόμα και ο Σατανάς αγαπάει τους Δαίμονες του, αυτό όμως δεν τον βάζει στον δρόμο του αγαθού Θεού, σωστά;

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Θέλω να συμπληρώσω κάτι προς αποφυγή παρεξηγήσεων... Δεν εννοούσα μ' αυτό που είπα στο προηγούμενο ποστ μου ότι προτίθεμαι να κάνω κακό στον εαυτό μου αλλά ότι παλεύω μ' αυτό κι ότι έχει συμβεί στο παρελθόν οπότε μην τυχόν και στείλει κανείς τη ΔΗΕ σ' εμένα γιατί μόνο χειρότερα θα με κάνει...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Τότε δύσκολα θα βρείς την γαλήνη. Ήθελα επί χρόνια να εκδικηθώ αρκετούς και ήμουν συνέχεια αναστατωμένος, όταν τους συγχώρεσα, έφυγε ένα βάρος από πάνω μου. Και'γω ήμουνα σε κάποιες περιπτώσεις θύμα, δεν έφταιξα, αλλά κι'αυτοί που μου φέρθηκαν άσχημα δεν ήξεραν τι έκαναν, είμαι βέβαιος. Δεν είχαν τις γνώσεις, το IQ ίσως ή την επιλογή. Αν κάποιοι το έκαναν από δόλο, επειδή δεν πιστεύω ότι κάποιος είναι εν γένει κακός, αλλά εγωκεντρικός ή ψυχικά ασθενής, το ''κακό'' που κάνει το κάνει λόγω δικών του προβλημάτων. Πιθανόν κι αυτο το άτομο να έχει κακοποιηθεί. Πολλές φορές το θύμα γίνεται θύτης. Ή ο θύτης υπήρξε θύμα κάποτε.. όπως ο Πάσαρης που κακοποιήθηκε άσχημα σε παιδική ηλικία.
    Συγχώρεστε αυτούς που σας μισούν και συμπονέστε όσους σας κατατρέχουν, γιατί αν αγαπάτε μόνο όσους σας αγαπούν γιατί ζητάτε έπαινο; Ακόμα και ο Σατανάς αγαπάει τους Δαίμονες του, αυτό όμως δεν τον βάζει στον δρόμο του αγαθού Θεού, σωστά;
    Την γαλήνη το ξέρω ότι δεν θα την βρω αλλά δεν φταίει το ότι δεν τον συγχωρώ αλλά ότι φοβάμαι εξαιτίας του ακόμα και τη σκιά μου! Και μόνο που το σκέφτομαι έβαλα τα κλάματα, δεν λέω τίποτα άλλο επί του θέματος, δεν μπορώ να το αντέξω...
    Ας σκεφτείτε ότι θέλετε, δεν με νοιάζει...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #67
    Antonis8
    Guest
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 27-05-2020 at 21:23.

  8. #68
    Antonis8
    Guest
    Πόσο υποκριτικο, να καθεται να χλευαζει τις τραυματικές εμπειριες μελων και μετά απο τόσα σπαμ ποστ ακόμα να επιμενει. Αξιολυπήτο.

  9. #69
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Δεν σου ευχήθηκα κάπου καλη συνέχεια :D

    Ναι, ακριβώς έχεις να προβάλεις κάποιο επιχείρημα ή να μας πεις γιατί απαγορεύεται να θεωρούμε ενοχλητικά τα παιδιά που κάνουν φασαρία; Απλώς θέλεις να επιβάλεις τη δική σου αντίθετη άποψη; Πολύ ώριμο και ωραίο. Το έχουν εκφράσει πολλοί εδώ μέσα πάντως, πάντα σε μένα κόλλας για κάποιο λόγο. Εφόσον όμως απλώς λες το αντίθετο απο αυτό που λέω χωρίς να το στηρίζεις την επόμενη φορά απλώς θα σε αγνοήσω.
    Σε παρακαλώ την επόμενη φορά να τηρήσεις αυτά που λες και να με αγνοείς...

    Ένα είναι το σίγουρο,οτι εγώ όποτε βλέπω σχόλιο που θεωρώ ότι προσβάλει τα παιδιά δεν θα το αγνοήσω ....

    Και κάτι τελευταίο ,επιχειρήματα και διάλογο για αυτό το θέμα κάνω με ανθρώπους που ξέρουν να σέβονται αρχικά τα παιδιά και μετά το γεγονός ότι υπάρχουν γυναίκες αυτή την στιγμή που ματώνουν στην κυριολεξία για να τα φέρουν στον κόσμο και μπορεί να μας διαβάζουν .....

    Καλή συνέχεια λοιπόν γιατί εγώ έτσι έχω μάθει να κλείνω μια συζήτηση...

  10. #70
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Σε παρακαλώ την επόμενη φορά να τηρήσεις αυτά που λες και να με αγνοείς...

    Ένα είναι το σίγουρο,οτι εγώ όποτε βλέπω σχόλιο που θεωρώ ότι προσβάλει τα παιδιά δεν θα το αγνοήσω ....

    Και κάτι τελευταίο ,επιχειρήματα και διάλογο για αυτό το θέμα κάνω με ανθρώπους που ξέρουν να σέβονται αρχικά τα παιδιά και μετά το γεγονός ότι υπάρχουν γυναίκες αυτή την στιγμή που ματώνουν στην κυριολεξία για να τα φέρουν στον κόσμο και μπορεί να μας διαβάζουν .....

    Καλή συνέχεια λοιπόν γιατί εγώ έτσι έχω μάθει να κλείνω μια συζήτηση...
    Ισως να σταματησεις να μου απευθυνεις το λόγο;

    Απο που συμπερανες οτι ο οποιοσδηποτε εδώ μέσα δε σεβεται τα παιδιά; Αυτή που δειχνει να μην σέβεται την ανάγκη καποιου για ησυχία ή την προσωπική γνώμη καποιου,είσαι εσύ. Ειλικρινά δεν καταλαβαινω ποιο το προβλημα σου ή τι ακριβώς σε ενόχλησε.

    Δεν υπηρξε καποια συζήτηση για να κλεισουμε, ένα ατελειωτο σπαμ υπηρξε με ο,τι κατεβει στον καθενα και κανένας σεβασμός στη θεματολογία του τοπικ.

  11. #71
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Αν μπορεί ο Χριστός .
    Τώρα εξηγούνται πολλα παντως, χαχα.

  12. #72
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Κι εγώ αν μπορούσα να εκδικηθώ εκείνον που μου κατέστρεψε τη ζωή και συνεχίζει μια χαρά τη δική του χωρίς τύψεις θα το έκανα... Άντε να δούμε τι φανταστική ψυχική νόσο θα αποδώσετε σ' εμένα όσοι θεωρείτε ότι πρέπει να τους πούμε ευχαριστώ...
    Είναι απολυτα λογικό να έχεις αισθήματα οργης. Δυστυχώς βέβαια σπανια υπαρχει η τιμωρία που τους αξιζει , ακόμα κι αν απευθυνθει κανείς στη δικαιοσύνη.

    Για αυτο κι εγώ θέλω να βρω κάθε παραθυρακι που θα τους κάνει να πληρωσουν. Το σπιτι των γειτόνων μου είναι αυθαίρετο, θα φάνε χοντρό προστιμο αν γίνει καταγγελία.

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Είναι απολυτα λογικό να έχεις αισθήματα οργης. Δυστυχώς βέβαια σπανια υπαρχει η τιμωρία που τους αξιζει , ακόμα κι αν απευθυνθει κανείς στη δικαιοσύνη.

    Για αυτο κι εγώ θέλω να βρω κάθε παραθυρακι που θα τους κάνει να πληρωσουν. Το σπιτι των γειτόνων μου είναι αυθαίρετο, θα φάνε χοντρό προστιμο αν γίνει καταγγελία.
    Θεωρώ πως τους αξίζει... Δεν γίνεται να μένουν ατιμώρητοι βιαστές και δολοφόνοι είτε ανθρώπων είτε ζώων...
    Αυτά τα λίγα έχω να πω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #74
    Δυστυχώς η εκδίκηση δεν είναι στο αίμα μας που λένε (μιλάω για εμάς που συχνάζουμε εδω), απλά χαιρόμαστε όταν κάποιος που μας έβλαψε πάθει κάτι κακό και λέμε πως τιμωρήθηκε γι αυτό που μας έκανε.
    Για να σε βλάψει κάποιος νοείται ότι σε ξέρει, εκτός κι αν σε τράκαρε με το αμάξι του. Δηλαδή κατανόησε την αδυναμία σου ενώ εσύ ζούσες στη ψευδαίσθηση ότι όλα βαίνουν καλώς μαζί του ή τον καταλαβες ως τέτοιον, ήσουν τρόπον τινά εγκλωβισμένος μαζί του και φοβόσουνα να αντιδράσεις.
    Ένας ψυχολόγος παλιά μου μίλησε για την ουδετεροποίηση, δλδ αποχρωματίζεις από το συναίσθημα κάποιο τραυματικό γεγονός και το θυμάσαι όπως θυμάσαι ένα οποιοδήποτε ιστορικό γεγονός. Η συγχώρεση είναι κάπως εφικτή όταν αυτόν που έβλεψα τον αντικρίσεις στη σκέψη σου υπό άλλο φακό, ως άνθρωπο με αδυναμίες και προβλήματα που θα μπορούσες να τον βοηθήσεις ή να του επιβληθείς βοηθώντας τον. Το να πεις απλά συγχωράω δεν αλλάζει τίποτα διότι οι θύμισες και οι σκέψεις εκδίκησης δεν σταματάνε να έρχονται, θα πρέπει δε να περάσει πάρα πολλής καιρός για να αυτοεπιβληθεί η συγχώρεση.
    Το ζήτημα είναι να μάθουμε να μαστε προσεκτικοί στη ζωή μας και ετοιμόλογοι, έτοιμοι! Έτσι προλαβαίνουμε!
    γιάννης

  15. #75
    Antonis8
    Guest
    Μπορώ να καταλάβω πλήρως τα κίνητρα τους , το σκεπτικό τους,τον τρόπο που μεγάλωσαν,τα προβλήματα τους. Και εξακολουθώ να βλέπω τον κακό τους χαρακτήρα, τον εγωισμό τους, την σκληρότητα τους. Για μένα αυτή η συμπεριφορά είναι απαράδεκτη. Εγώ έχω περάσει πολλά στη ζωή μου και δεν κατέληξα να βλάψω κανέναν. Δεν ισχύει το ότι αυτοί που κάνουν κακό έχουν περάσει απαραίτητα δύσκολα στη ζωή τους, καμία σχέση. Είναι οι επιφανειακές αρχές που έχουν λαβει, η έλλειψη παιδείας κλπ. Αλλα και πάλι είναι συνειδητες αποφάσεις που πήραν, καλά εκτελεσμένα σχέδια για να βλαψουν, να σκοτώσουν , να αφανίσουν. Είναι αηδιαστικές οι πράξεις τους. Για αυτό και δεν ξεχνώ,ούτε συγχωρώ. Εφόσον έπραξες κάτι κακό, χωρίς λόγο χωρίς να βρίσκεσαι σε άμυνα, απλώς και μόνο εκμεταλλευόμενος τη θέση του υποτιθέμενου δυνατού,κάποιος πρέπει να σου δείξει το λάθος που έκανες, να σε σωφρονισει, να σου δείξει ότι υπάρχει αντίτιμο που πρέπει να το πληρώσεις. Μακάρι να γινόταν να τιμωρηθούν όλοι όσοι έχουν βλάψει άλλους ανθρώπους ή ζώα λόγω εγωιστικων κινήτρων.

    Σε αυτό που λες έχεις δίκιο, όμως στην περίπτωση των γειτόνων πχ, με είχαν απειλήσει πρώτα για φολες, και αμέσως είχα καλέσει αστυνομία να τους γίνει σύσταση και γενικά υπερασπίστηκα τον εαυτό μου. Και ένα μήνα μετά έγινε ο,τι έγινε. Δεν μπορούσα να το σταματήσω με την επιβολή μου. Σε άλλες περιπτώσεις ίσως να έπαιξαν ρόλο αυτά που είπα, ένας με έβρεχε με το λάστιχο όταν τάιζα τις γάτες και μετά την αστυνομία μαζεύτηκε. Αλλά δεν μπορείς πάντα να προβλέψεις και να περιορίσεις τις πράξεις των άλλων. Το ότι ειμαι εύκολο θύμα είναι γεγονός. Θεωρούν ότι είμαι ευάλωτος. Πλέον δεν δέχομαι και πολλά πολλά,αλλά είμαι εκ φύσεως μη καχύποπτος και αυτό πάντα μου φέρνει προβλήματα.

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast

Similar Threads

  1. θελω να παρω εκδικηση απο τις γυναικες
    By FaceOnlyaMotherCouldLove in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 215
    Last Post: 18-08-2017, 12:49
  2. Replies: 12
    Last Post: 10-07-2016, 20:17
  3. εκδικηση
    By Macgyver in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 59
    Last Post: 09-07-2014, 08:30
  4. ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΚΑΙ ΠΡΩΗΝ
    By elenh in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 8
    Last Post: 09-09-2010, 15:29
  5. ΕΚΔΙΚΗΣΗ
    By krino in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 07-05-2010, 15:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •