Θέλω εκδίκηση - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 76 to 83 of 83
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Η απο πανω με βρεχει με το λαστιχο οταν βγαινω στη βεραντα. Καθολου τυχαιο πιστευω.

    Ρε Αντωνη δε σου ερχεται να σηκωθεις να φυγεις να μην ξαναδεις κανεναν τους; Εγω δε συχναζω στα ιδια μερη, πηγαινω σε αλλες γειτονιες, αν μπιρουσα θα πηγαινα να ζησω σε αλλο σπιτι. Μπορει να δινεις μια ζωη αυτη τη μαχη και να την χανεις.

  2. #77
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Η απο πανω με βρεχει με το λαστιχο οταν βγαινω στη βεραντα. Καθολου τυχαιο πιστευω.

    Ρε Αντωνη δε σου ερχεται να σηκωθεις να φυγεις να μην ξαναδεις κανεναν τους; Εγω δε συχναζω στα ιδια μερη, πηγαινω σε αλλες γειτονιες, αν μπιρουσα θα πηγαινα να ζησω σε αλλο σπιτι. Μπορει να δινεις μια ζωη αυτη τη μαχη και να την χανεις.
    Εμένα ο μαλακας με έβρεχε επιτόπου. Τον σκυλοβρισα βέβαια και μετα πήρα την τσιμπίδα από το μπάρμπεκιου (σημείωση ωστόσο, το μπάρμπεκιου αυτό το είχε όχι σε ιδιωτικό χώρο, αλλά μέσα στο σοκάκι, οπότε τυπικά το "βρήκα" σε δημόσιο χώρο και δεν το έκλεψα) και για μια βδομάδα κάθε βράδυ και νωρίς το πρωί βαρουσα την πόρτα για τους ξυπνάω. Μετά τον κάλεσε δύο φορές η αστυνομία για σύσταση. Επίσης του έστειλα ένα υποτιθέμενο χαρτί από δικηγορικό γραφείο, εξώδικο και καλά και το είπε στον σπιτονοικοκυρη του και εκείνος πήρε τον πατέρα μου και είπε ότι έστειλα εξώδικο στον νοικαρη του. Επίσης σύντομα θα του γίνει καταγγελία γιατί έχει ένα λυκόσκυλο που υποσιτίζει. Απέναντι σε αυτόν δεν κρατάω πια έντονα αισθήματα οργής. Θεωρώ πως τιμωρήθηκε. Και σε αντίθεση με τους γείτονες, ήρθε σε πιο "αντρικεια" αντιπαράθεση μαζί μου, ενω αυτοί έβαλαν δόλια μέσα, με λογια σε όλο το χωριό, με παγαποντιες,με κουτοπονηριες ενώ παράλληλα το παίζουν άγιοι και καλή οικογένεια,ενώ αυτός έχει γκόμενες και η γυναίκα του είναι δέκα χρόνια μεγαλύτερη του και έκαναν τρία παιδιά γρήγορα γρήγορα πριν κλείσει τα 45. Και θεωρεί ότι τους ζηλεύω, δεν βλέπουν τα χάλια τους. Ναι, ζηλεύω το να μένω σε ένα μικρό σπίτι με μια χωριατα ,τρία παιδιά και τη μάνα της. Και επειδή είναι στρατιωτικός , έτσι με είχε προσεγγίσει " κοίτα να δεις,εγώ είμαι στρατιωτικός" Το θεωρεί κατόρθωμα ο γελοίος, προέβαλλε το γεγονός ότι είναι δημόσιος υπάλληλος για να τον σεβαστω και καλα, η ψωνάρα.

    Ναι, παλιά το σκεφτόμουν συχνά να φύγω. Μετά εγκατέλειψα την ιδέα. Νομίζω είμαι από τη φύση μου κολλημένος σε καταστάσεις. Ακόμα και να έφευγα θα σκεφτόμουν ότι σε ένα μέρος του κόσμο γίνεται κάτι που δεν θα έπρεπε να γίνεται. Δεν θέλω να το αγνοήσω, θέλω να το σταματήσω. Αλλά επί της ουσίας, ναι, οι μάχες που δίνω είναι άσκοπες. Για αυτό και έχω απογοητευτεί. Ο ψυχίατρος μου είπε ότι διακρίνει μια πικρία στον τρόπο που μιλάω για την υπόθεση. Ο τρόπος που η κοινωνία και το κράτος μέσω του συστήματος δικαιοσύνης επικροτησε τη φρικτή πράξη τους, με σόκαρε όσο τίποτα,μου έδειξε τη βαθιά διαφθορά αξιών. Για αυτό και σιχαθηκα. Αλλά τι να κάνω; Πού να πάω; Να εγκαταλείψω τα γατιά; Και ειδικά τώρα με την ορθοστατικη, πού να πάω;
    Last edited by Antonis8; 23-05-2020 at 03:06.

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Η ορθοστατικη ειναι προσωρινη. Βγαλτην απ την εξισωση. Παμε στα υπολοιπα.

    Τα γατια δεν τελειωνουν. Γεννιουνται καινουρια. Και μετα καινουρια. Και οταν πεθανεις, οποτε γινει αυτο, οι γειτονες σου, θα κανουν σε εκεινα ο, τι θελουν να κανουν σε αυτα που φροντιζεις τωρα. Ξερεις οτι δεν αλλαζει η κοινωνια.

    Σε ενα μερος του κοσμου που δεν εισαι αυτη τη στιγμη, γινεται κατι αδικο. Αυτη τη στιγμη σε μια γειτονια καποιος ριχνει δηλητηρια.

    Δεν εισαι εκει να το σταματησεις. Τον ιδιο αγωνα που κανεις στη δικη σου γειτονια, θα μπορουσες να τον κανεις αλλου. Ουτε εγω θα εγκατελειπα ποτε το σκυλο μου. Θυσιασα 12 χρονια απο την προσωπικη ζωη μου για να τον προστατευσω - υπηρχαν και αλλα εμποδια, αλλα το βασικο ηταν αυτη η ευθυνη. Δε μπορουσα να παω ενα ταξιδι, να γνωρισω κοσμο, ακομα και το να μπω σε μια σχολη ή να βρω μια δουλεια γινοταν δυσχερεστερο, γιατι επρεπε να κανω το φυλακα στο σπιτι μου. Την ημερα που πεθανε ο σκυλος μου ηταν η πρωτη φορα που ειχε βγει στη βεραντα χωρις τη δικη μου επιβλεψη. Συμπτωση ή οχι, οταν ο φρουρος κοιμηθηκε, εγινε το κακο.

    Μια κοπελα κοσμοπολιτισσα μου ειπε οτι δεν καταλαβαινω τον τροπο ζωης της. Δεν εχω παει ποτε πουθενα. Θεωρω ομως οτι εκτελεσα ενα χρεος με αυτοθυσια. Αν ειχα την επιλογη δεν θα το ειχα αναλαβει ποτε. Οχι, δεν αξιζε η θυσια. Ηταν πανω απο οτι μπορει να ζητησει κανεις απο εναν ανθρωπο. Γι αυτο δε θα παρω ποτε αλλο ζωο, και προσπαθω να συνεχισω τη ζωη απο εκει που σταματησα (οχι πολυ πετυχημενα). Ομως τη στιγμη που αυτο το ζωακι εγινε φιλος μου δεν ειχα αλλη επιλογη. Δε μπορουσα ποτε να εγκαταλειψω το φιλο μου.
    Καποτε με εκνευριζε η οικογενεια μου που ισχυριζοταν ξεδιαντροπα οτι μου αρεσε να ζω ετσι... Ελεγα ποτε πηρα εγω σκυλο; Εσεις τον φερατε και τον εγκαταλειψατε μετα απο ενα μηνα, και δεν δεχοσασταν ουτε την μπαλκονοπορτα να κλεινετε οταν υπηρχαν απειλες απο τους απο πανω. Δεν του βαλατε ενα νερο, δεν τον βγαλατε ποτε βολτα, ουτε οταν κρεβατωνομουν με 40 πυρετο, δεν τον πηγατε σε ενα αλλο δωματιο οταν ειχατε καλεσμενους, επρεπε να τα κανει ολα ο μπατλερ, 365 μερες το χρονο...
    Απηυδηζα απο το αδικο και τις ματαιωμενες επιθυμιες μου και του ελεγα "σκυλε ψοφα". Ομως δεν το εννοουσα.

    Αναρωτιεμαι Αντωνη ποτε τελειωνει το δικο σου χρεος. Δε μπορεις να εγκαταλειψεις τα ζωα με τα οποια εχεις συνδεθει. Αλλα μετα θα συνδεθεις με τα επομενα και μετα με τα επομενα...

    Αν ησουν αλλου, ισως να μπορουσες να διαλεξεις μια καλυτερη μαχη, λιγοτερο ανιση, περισσοτερο ανταποδοτικη. Ισως να μπορουσες να βοηθησεις περισσοτερα ζωα. Pick your battles λενε.

    Το συστημα δικαιοσυνης ειναι καλυτερα να το αντιμετωπιζεις σαν απλα εναν μηχανισμο με χρησιμοτητα και προβληματα, και οχι σαν επικροτηση του δικαιου. Ειμαι σιγουρος οτι κανενας δικηγορος δεν το αντιμετωπιζει ετσι.

  4. #79
    Αχ βρε Αντώνη και Ορέστη πόσο ωραία τα λέτε!
    Η κοινωνία δεν θα σεβαστεί κάτι επειδή σε βλέπει να το αγαπάς. Αν η κοινωνία σε μισεί θα κάνουν ότι περνάει από το χέρι τους για να βλάψουν αυτό που σε βλέπουν να αγαπάς. Από το φόβο σου μην πάθει κάτι αυτό που αγαπάς γίνεσαι υπερπροστατευτικός μαζί του. Έτσι συνδέεσαι ακόμα περισσότερο μαζί του και απώλεια του σε πληγώνει ακόμα περισσότερο ιδίως αν την προκαλέσει αυτή η κοινωνία που σε μισει. Δεν είναι ανάγκη να τους είχες βλάψει, απλά σε μισούν, δεν σε πάνε δηλαδή γι αυτό που είσαι.
    Αν δεν τους κάνεις να σε σέβονται, αν δεν τους επιβληθείς, αν δεν τους δώσεις να καταλάβουν ότι δεν είσαι του χεριού τους, αν δεν τους δώσεις να καταλάβουν ότι άπαξ και σε πείραξαν θα τους γίνεις απρόβλεπτος κίνδυνος, αν δεν τους εμπεδωθεί φόβος για σένα, τότε θα σε βλάπτουν ποικιλοτρόπως ιδίως πάνω σ αυτα που αγαπάς.
    Δεν είχαν άσχημα παιδικά χρόνια ή προβλήματα, ο χαρακτήρας τους μέσα από την ανατροφή τους, τους έφτιαξε ως τετοιους.
    γιάννης

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Αχ βρε Αντώνη και Ορέστη πόσο ωραία τα λέτε!
    Η κοινωνία δεν θα σεβαστεί κάτι επειδή σε βλέπει να το αγαπάς. Αν η κοινωνία σε μισεί θα κάνουν ότι περνάει από το χέρι τους για να βλάψουν αυτό που σε βλέπουν να αγαπάς. Από το φόβο σου μην πάθει κάτι αυτό που αγαπάς γίνεσαι υπερπροστατευτικός μαζί του. Έτσι συνδέεσαι ακόμα περισσότερο μαζί του και απώλεια του σε πληγώνει ακόμα περισσότερο ιδίως αν την προκαλέσει αυτή η κοινωνία που σε μισει. Δεν είναι ανάγκη να τους είχες βλάψει, απλά σε μισούν, δεν σε πάνε δηλαδή γι αυτό που είσαι.
    Αν δεν τους κάνεις να σε σέβονται, αν δεν τους επιβληθείς, αν δεν τους δώσεις να καταλάβουν ότι δεν είσαι του χεριού τους, αν δεν τους δώσεις να καταλάβουν ότι άπαξ και σε πείραξαν θα τους γίνεις απρόβλεπτος κίνδυνος, αν δεν τους εμπεδωθεί φόβος για σένα, τότε θα σε βλάπτουν ποικιλοτρόπως ιδίως πάνω σ αυτα που αγαπάς.
    Δεν είχαν άσχημα παιδικά χρόνια ή προβλήματα, ο χαρακτήρας τους μέσα από την ανατροφή τους, τους έφτιαξε ως τετοιους.
    Ειμαστε μονοι, εξ ορισμου αδυναμοι. Οι αλλοι δρουν σε ομαδα.

  6. #81
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Ειμαστε μονοι, εξ ορισμου αδυναμοι. Οι αλλοι δρουν σε ομαδα.
    Δυστυχώς το ξέρω. Και σε μένα ισχύει. Αλλά δεν σημαίνει ότι θα τους αφήσουμε να μας κάνουν ότι θέλουν.
    γιάννης

  7. #82
    Antonis8
    Guest
    Πλησιάζει ο καιρός που θα βγει η απόφαση για την αγωγή και έχω ένα κακό προαίσθημα και το σκέφτομαι συνέχεια, πώς θα είναι όταν θα με πάρει ο πατέρας μου τηλέφωνο και θα μου πει βγήκε η απόφαση και έχασες και πρέπει να πληρώσεις και αποζημίωση στους δολοφόνους. Σκέφτομαι την ικανοποίηση που θα νιώσουν εκείνοι, τη δικαίωση, το πόσο έξυπνοι θα αισθάνονται για την πλεκτάνη που μου έστησαν και ότι αυτό θα τους δώσει το πράσινο φως, τώρα που πια δεν μένω στη γειτονιά,να εξολοθρεύσουν τα υπόλοιπα ζωντανά.


    Ορέστη, τις περισσότερες γάτες τις έχω στειρώσει, δεν θα γεννήσουν αλλες. Είναι κάποιες που θέλω να σώσω, να τις πάρω μαζί μου στο καινούργιο σπίτι, αλλά δυσκολεύομαι στη μεταφορά. Με δένει όμως η ανάμνηση όσων έγιναν και δεν μπορώ να βρω λύτρωση όσο δεν δικαιώνομαι. Ναι, το σύστημα δικαιοσύνης δεν σημαίνει απαραίτητα ότι αποδίδει το δίκιο και το σωστό, παράλληλα όμως αυτή την επιβράβευση της παρανομίας δεν την αντέχω, ειδικά όταν συμβαίνει εις βάρος μου και όταν την ντυνουν με ένα υποτιθέμενο πνευμα δικαιοσύνης και ηθικής. Αν παραδέχονταν ότι είναι ανήθικοι δεν θα με πείραζε τόσο, αλλά με πειράζει πιο πολύ που δεν έχουν συνειδηση της κακιάς τους και των πράξεών τους.

    Να τους πληρώσω αποκλείεται, ο πατέρας μου μου έχει πει ότι αν χάσω το πολύ να βγει ένα ποσό των 2000 ευρώ και υπάρχουν τρόποι να μην το πάρουν ποτέ, αλλά και πάλι δεν είμαι ικανοποιημένος με το να κερδίσουν γιατί θέλω να καταλάβουν τι έκαναν. Επίσης η δικηγόρος τους είναι μια αστεία ύπαρξη που έχει ανακατευτεί και σε άλλες υποθέσεις με κακοποιήσεις ζώων υπέρ των δραστών και την απεχθάνομαι εξίσου.

    Και η δικαστής των ασφαλιστικών μου την είχε σπάσει θεωρούν τον εαυτό τους έξυπνο, μπροστά στα μάτια μου δεν καταλάβαινε τι έλεγε η μάρτυρας και είχε έντονο υφακι επειδή ,όπως ανέφερε και η ίδια, έχει και αυτή στη γειτονιά της γάτες και την ενοχλούν (αν είναι δυνατόν να το δηλώνει αυτό δικαστής). Μια αναφορά για κακοδοξία της έπρεπε,αλλά με τα έξοδα με τα γατιά και τους γιατρούς,δεν έχω την άνεση να κάνω καινούργια δικαστήρια και ο πατέρας μου δεν με βοηθάει καθόλου, αντιθέτως με αποτρέπει. Είχαμε πει να κάνω έφεση αν χάσω, τώρα και αυτό το αλλάζει.

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Το εχω νιωσει κι εγω εντονα αυτο που λες, οτι θεωρουν οτι ειναι καλοι, νοικοκυραιοι και δικαιοι. Αντιστοιχα τα ατομα που ειχα προβλημα στη γειτονια μου. Με ελεγαν τρελο και με εδιωξαν συνεργωντας απο την πλατεια που εβγαζα χρονια το σκυλο μου, ομως τι φοβηθηκαν και αυτοδικησαν; Οτι θα κινουμουν νομικα. Πως γινεται να λες οτι εισαι νοικυραιος και ενσωματωμενος στην ελληνικη κοινωνια και να αυτοδικεις για να εκδικηθεις τη νομιμοτητα; Καμια συγκρουση μεσα στο μυαλο τους. Εμεις ειμαστε καθε τι που θεωρειται καλο, ασχετα απο τις πραξεις μας, ο αντιπαλος ειναι καθε τι κακο. Ετσι λειτουργει το πρωτογονο μυαλο τους. Μην εκπλαγεις αν θεωρουν τους εαυτους τους και φιλοζωους αυτοι που σκοτωσαν τις γατες.

    Φιλε δεν ξερω που ειναι το καλυτερο μερος να ζησεις. Αν πηγαινες στο χωριο μου για παραδειγμα, τα ιδια προβληματα θα αντιμετωπιζες, με τη διαφορα οτι εκει δε θα ειχες κανενα κονε, και θα ηταν ολοι εναντιον σου. Θα ηταν χειροτερα δλδ. Να ξερεις ομως οτι τα χρονια περνανε γρηγορα και δε χρειαζεται να σε νικησουν οι αλλοι για να χασεις. Αρκει να σε βαζουν να ασχολεισαι με τις μαλακιες τους και να μη μπορεις να κανεις αυτα που εσυ θες. Ετσι εκαναν σε εμενα και τωρα πριν το καταλαβω ειμαι 40 και δεν ξερω τι νεα αρχη μπορω να κανω. Νομιζω ειμαι εκτος παιχνιδιου πια.

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456

Similar Threads

  1. θελω να παρω εκδικηση απο τις γυναικες
    By FaceOnlyaMotherCouldLove in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 215
    Last Post: 18-08-2017, 13:49
  2. Replies: 12
    Last Post: 10-07-2016, 21:17
  3. εκδικηση
    By Macgyver in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 59
    Last Post: 09-07-2014, 09:30
  4. ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΚΑΙ ΠΡΩΗΝ
    By elenh in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 8
    Last Post: 09-09-2010, 16:29
  5. ΕΚΔΙΚΗΣΗ
    By krino in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 07-05-2010, 16:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •