Με αδίκησαν
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    15

    Με αδίκησαν

    Καλησπέρα σε όλους,μπαίνω στο ψητό. Στην τάξη μου στο σχολείο,έχουμε ένα παιδί με αυτισμό. Το παιδί αυτό είναι πολύ βίαιο μαζί μας. Τι εννοώ; Μπορεί να μην του έχουμε πει τίποτα ή απλά να του είπαμε πως τώρα δεν είναι η σειρά του να μιλήσει στο μάθημα(συνήθως όταν ο καθηγητής ρωτάει κάποιον κάτι για το μάθημα και το αυτό το παιδί δεν συμπαθεί αυτόν που ο καθηγητής είπε να πει το μάθημα,αρχίζει να φωνάζει και να βρίζει μέσα στο μάθημα) αρχίζει και μας βρίζει και μας κάνει χειρονομίες. Μια φορά μάλιστα την ώρα του μαθήματος πήρε την κασετίνα του διπλανού μου και άρχισε να τον χτυπάει. Όταν αυτός αμύνθηκε στα χτυπήματά του σπρώχνοντας τον,ο καθηγητής τον πήγε στη διευθύντρια και γλύτωσε οριακά την αποβολή. Το παιδί αυτό δεν κάνει για δημόσιο σχολείο,πρέπει να πάει σε ειδικό. Λίγο καιρό μετά από το περιστατικό που έδειρε τον συμμαθητή μου και κανείς δεν του είπε τίποτα αποφάσισαν μερικά παιδιά από την τάξη μου να τον πάνε στις τουαλέτες και να του πετάξουν χαρτάκια σε σχήμα μπάλας. Εγώ δεν πήγα γιατί ήξερα πως θα μπλέξω. Λίγη ώρα μετά άκουσα τη διευθύντρια να φωνάζει εμένα και κάποια άλλα παιδιά να ανέβουμε στο γραφείο. Είχε καρφώσει αυτούς που του είχαν πετάξει τα χαρτάκια αλλά και κάποια άλλα παιδιά που δεν είχαν καμία σχέση με το περιστατικό (δηλαδή εμένα και άλλα 2 παιδιά). Και κάπως έτσι κατέληξα να φάω αποβολή χωρίς να έχω κάνει τίποτα απλά επειδή δεν με συμπαθεί με κάρφωσε. Προσπάθησα να εξηγήσω (και μάλιστα με αποδείξεις)πως δεν έκανα τίποτα αλλά δε με πίστεψε κάνεις.
    Last edited by Bakas129; 17-05-2020 at 13:39.

  2. #2
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Bakas129 View Post
    Καλησπέρα σε όλους,μπαίνω στο ψητό. Στην τάξη μου στο σχολείο,έχουμε ένα παιδί με αυτισμό. Το παιδί αυτό είναι πολύ βίαιο μαζί μας. Τι εννοώ; Μπορεί να μην του έχουμε πει τίποτα ή απλά να του είπαμε πως τώρα δεν είναι η σειρά του να μιλήσει στο μάθημα(συνήθως όταν ο καθηγητής ρωτάει κάποιον κάτι για το μάθημα και το αυτό το παιδί δεν συμπαθεί αυτόν που ο καθηγητής είπε να πει το μάθημα,αρχίζει να φωνάζει και να βρίζει μέσα στο μάθημα) αρχίζει και μας βρίζει και μας κάνει χειρονομίες. Μια φορά μάλιστα την ώρα του μαθήματος πήρε την κασετίνα του διπλανού μου και άρχισε να τον χτυπάει. Όταν αυτός αμύνθηκε στα χτυπήματά του σπρώχνοντας τον,ο καθηγητής τον πήγε στη διευθύντρια και γλύτωσε οριακά την αποβολή. Το παιδί αυτό δεν κάνει για δημόσιο σχολείο,πρέπει να πάει σε ειδικό. Λίγο καιρό μετά από το περιστατικό που έδειρε τον συμμαθητή μου και κανείς δεν του είπε τίποτα αποφάσισαν μερικά παιδιά από την τάξη μου να τον πάνε στις τουαλέτες και να του πετάξουν χαρτάκια σε σχήμα μπάλας. Εγώ δεν πήγα γιατί ήξερα πως θα μπλέξω. Λίγη ώρα μετά άκουσα τη διευθύντρια να φωνάζει εμένα και κάποια άλλα παιδιά να ανέβουμε στο γραφείο. Είχε καρφώσει αυτούς που του είχαν πετάξει τα χαρτάκια αλλά και κάποια άλλα παιδιά που δεν είχαν καμία σχέση με το περιστατικό (δηλαδή εμένα και άλλα 2 παιδιά). Και κάπως έτσι κατέληξα να φάω αποβολή χωρίς να έχω κάνει τίποτα απλά επειδή δεν με συμπαθεί με κάρφωσε. Προσπάθησα να εξηγήσω (και μάλιστα με αποδείξεις)πως δεν έκανα τίποτα αλλά δε με πίστεψε κάνεις. Το μισώ αυτό το παιδί!
    Πριν σχολιάσω το θέμα που ανοιξες, θα ήθελα να σε ρωτήσω αν θεωρείς ότι ευθύνεται το παιδί που εσύ αδικήθηκες.. Αυτό σου έβαλε την τιμωρία; Αυτό δεν σε πίστεψε;

  3. #3
    george1520
    Guest
    Κάποιοι άνθρωποι γεννιούνται και είναι διαφορετικοί από όλους εμάς.. Δεν είναι επιλογή τους όμως να γεννηθούν έτσι. Έχεις κάτσει ποτέ μαζί του για να μιλήσετε; Να παίξετε; Να το γνωρίσεις; Ξέρεις πόσα μπορείς να κερδίσεις από αυτό το παιδί; Χαίρονται με το τίποτα.
    Έχεις σκεφτεί ποτέ γιατί είναι τόσο επιθετικό; Του δείξατε αποδοχή; Εσύ πως θα αντιδρουσες με την απόρριψη; Βλέπεις μόνο την δική του συμπεριφορά και όχι την δική σας. Ακόμη και στην τουαλέτα που του φέρθηκαν έτσι, εσύ λες ότι δεν πήγες γιατί σκέφτηκες τις συνέπειες που θα είχες εσύ μετά. Δεν σκέφτηκες τις επιπτώσεις που θα ειχε αυτό το παιδί μετά απο όλη αυτή την συμπεριφορά. Τέλος, του ρίχνεις τις ευθύνες άλλων. Δεν σου έδωσε αυτό την αποβολή, ούτε είναι αυτό που δεν σε πίστεψε. Και ακόμη πιο σκληρό είναι το γεγονός ότι χρησιμοποιείς την λέξη "μισώ" ενώ είσαι τόσο μικρος.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Πριν σχολιάσω το θέμα που ανοιξες, θα ήθελα να σε ρωτήσω αν θεωρείς ότι ευθύνεται το παιδί που εσύ αδικήθηκες.. Αυτό σου έβαλε την τιμωρία; Αυτό δεν σε πίστεψε;
    Όχι,σε καμία περίπτωση δεν φταίει το παιδί. Αυτό έχει το πρόβλημά του και το δέχομαι απόλυτα! Οι καθηγητές φταίνε. Γι'αυτό και ο τίτλος λέει με αδίκησαν και όχι με αδίκησε. Αυτό πάει για τους καθηγητές.

  5. #5
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Bakas129 View Post
    Όχι,σε καμία περίπτωση δεν φταίει το παιδί. Αυτό έχει το πρόβλημά του και το δέχομαι απόλυτα! Οι καθηγητές φταίνε. Γι'αυτό και ο τίτλος λέει με αδίκησαν και όχι με αδίκησε. Αυτό πάει για τους καθηγητές.
    Το πρώτο μου σχόλιο αφορούσε την τελευταία σου πρόταση "μισώ αυτό το παιδί". Δες το δεύτερο μου ποστ και θα ήθελα να ακούσω την δική σου οπτική.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Κάποιοι άνθρωποι γεννιούνται και είναι διαφορετικοί από όλους εμάς.. Δεν είναι επιλογή τους όμως να γεννηθούν έτσι. Έχεις κάτσει ποτέ μαζί του για να μιλήσετε; Να παίξετε; Να το γνωρίσεις; Ξέρεις πόσα μπορείς να κερδίσεις από αυτό το παιδί; Χαίρονται με το τίποτα.
    Έχεις σκεφτεί ποτέ γιατί είναι τόσο επιθετικό; Του δείξατε αποδοχή; Εσύ πως θα αντιδρουσες με την απόρριψη; Βλέπεις μόνο την δική του συμπεριφορά και όχι την δική σας. Ακόμη και στην τουαλέτα που του φέρθηκαν έτσι, εσύ λες ότι δεν πήγες γιατί σκέφτηκες τις συνέπειες που θα είχες εσύ μετά. Δεν σκέφτηκες τις επιπτώσεις που θα ειχε αυτό το παιδί μετά απο όλη αυτή την συμπεριφορά. Τέλος, του ρίχνεις τις ευθύνες άλλων. Δεν σου έδωσε αυτό την αποβολή, ούτε είναι αυτό που δεν σε πίστεψε. Και ακόμη πιο σκληρό είναι το γεγονός ότι χρησιμοποιείς την λέξη "μισώ" ενώ είσαι τόσο μικρος.
    Με το παιδί αυτό είμαστε μαζί από το δημοτικό.(Πλέον είμαστε στο Λύκειο). Πριν μπούμε στο Λύκειο η συμπεριφορά του ήταν πολύ καλή! Βγαίναμε βόλτα μαζί και μερικές φορές τον είχα κεράσει,κάναμε βόλτα με το ποδήλατο κτλ. Από τότε που μπήκαμε όμως στο Λύκειο η συμπεριφορά του άλλαξε πολύ! Και επειδή κάποια παιδιά τον ενοχλούν δεν κάνει πλέον παρέα με κανέναν ούτε καν με εμένα που δεν το έχω ενοχλήσει ποτέ! Έχεις δίκιο πως ίσως η λέξη "μισώ" φάνηκε πολύ σκληρή(γι'αυτό και την διέγραψα από το αρχικό thread) αλλά με απογοήτευσε η αλλαγή στη συμπεριφορά του. Ίσως θα ήταν καλή ιδέα να τον πάρω ένα τηλέφωνο και να τον ρωτήσω γιατί σταμάτησε να κάνει παρέα μαζί μου και μάλιστα με κατηγόρησε για κάτι που δεν έκανα. Εκεί ήταν που το ποτήρι ξεχείλισε και νευρίασα.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    15
    Λοιπόν,τον πήρα τηλέφωνο και τον ρώτησα ακριβώς αυτό. Μου είπε πως από τότε που μπήκαμε στο Λύκειο άλλαξε η συμπεριφορά του γιατί σταματήσαμε να βγαίνουμε μαζί επειδή εγώ γνώρισα αλλά παιδιά στο σχολείο και έβγαινα πιο πολύ με αυτούς(που δεν τον ήθελαν),έτσι πίστεψε πως δεν θέλω να είμαστε φίλοι. Του είπα πως με παρεξήγησε και πως εγώ σταμάτησα να βγαίνω μαζί του γιατί νόμιζα πως αυτός δεν θέλει να είμαστε φίλοι. Του ζήτησα συγνώμη που σταματήσαμε να μιλάμε και να κάνουμε παρέα και μου ζήτησε και αυτός συγνώμη που με έστειλε στη διευθύντρια χωρίς να έχω κάνει τίποτα. Να πω την αλήθεια ένιωσα πως έφυγε ένα βάρος από επάνω μου τώρα που τα ξαναβρήκαμε. Είχε νευριάσει πολύ με αυτό που έκανε και γι'αυτό μίλησα έτσι. Ευχαριστώ και εσένα φίλε μου τα λόγια σου με ώθησαν στο να του μιλήσω (είναι αλήθεια πως του απέδωσα ευθύνες άλλων).
    Και κάτι ακόμα,μπορείς να μου πεις πως γίνεται να κλειδώσω το thread για περαιτέρω απαντήσεις;

  8. #8
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Bakas129 View Post
    Με το παιδί αυτό είμαστε μαζί από το δημοτικό.(Πλέον είμαστε στο Λύκειο). Πριν μπούμε στο Λύκειο η συμπεριφορά του ήταν πολύ καλή! Βγαίναμε βόλτα μαζί και μερικές φορές τον είχα κεράσει,κάναμε βόλτα με το ποδήλατο κτλ. Από τότε που μπήκαμε όμως στο Λύκειο η συμπεριφορά του άλλαξε πολύ! Και επειδή κάποια παιδιά τον ενοχλούν δεν κάνει πλέον παρέα με κανέναν ούτε καν με εμένα που δεν το έχω ενοχλήσει ποτέ! Έχεις δίκιο πως ίσως η λέξη "μισώ" φάνηκε πολύ σκληρή(γι'αυτό και την διέγραψα από το αρχικό thread) αλλά με απογοήτευσε η αλλαγή στη συμπεριφορά του. Ίσως θα ήταν καλή ιδέα να τον πάρω ένα τηλέφωνο και να τον ρωτήσω γιατί σταμάτησε να κάνει παρέα μαζί μου και μάλιστα με κατηγόρησε για κάτι που δεν έκανα. Εκεί ήταν που το ποτήρι ξεχείλισε και νευρίασα.
    Καλή η ιδέα να μιλήσεις μαζί του απλά πιστεύω ότι ήδη ξέρεις την απάντηση είναι η συμπεριφορά των άλλων παιδιών. Όταν οι γύρω σου δεν σε αποδέχονται πως να νιώσεις άνετα? Πως να είσαι ο εαυτός σου; Ίσως να πιστεύει ότι δεν τον θες ούτε εσύ γιαυτό. Κάνε μια συζητηση μαζί του, να ακούσεις τι έχει να σου πει, να πεις και εσύ τις σκέψεις σου και να γίνεται όπως παλιά. Γιατι οχι; Αν νιώσει ότι έστω και ένα άτομο το έχει αποδεχτεί πιστεύω ότι θα ηρεμήσει.
    Στην προσπάθεια των δασκάλων να προστατέψουν αυτό το παιδί αδικούν κάποια άλλα. Δεν τους δικαιολογώ, απλά είναι καλό να ξέρεις ποιοι είναι οι λόγοι που φέρονται έτσι.. Αν πιστεύεις ότι αδικήθηκες, να συνεχίσεις να το λες. Αν δεις ακόμη ότι δεν σε πιστεύουν, κάνε το γεγονός στην άκρη και δες μόνο τα θετικά του.

  9. #9
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Bakas129 View Post
    Λοιπόν,τον πήρα τηλέφωνο και τον ρώτησα ακριβώς αυτό. Μου είπε πως από τότε που μπήκαμε στο Λύκειο άλλαξε η συμπεριφορά του γιατί σταματήσαμε να βγαίνουμε μαζί επειδή εγώ γνώρισα αλλά παιδιά στο σχολείο και έβγαινα πιο πολύ με αυτούς(που δεν τον ήθελαν),έτσι πίστεψε πως δεν θέλω να είμαστε φίλοι. Του είπα πως με παρεξήγησε και πως εγώ σταμάτησα να βγαίνω μαζί του γιατί νόμιζα πως αυτός δεν θέλει να είμαστε φίλοι. Του ζήτησα συγνώμη που σταματήσαμε να μιλάμε και να κάνουμε παρέα και μου ζήτησε και αυτός συγνώμη που με έστειλε στη διευθύντρια χωρίς να έχω κάνει τίποτα. Να πω την αλήθεια ένιωσα πως έφυγε ένα βάρος από επάνω μου τώρα που τα ξαναβρήκαμε. Είχε νευριάσει πολύ με αυτό που έκανε και γι'αυτό μίλησα έτσι. Ευχαριστώ και εσένα φίλε μου τα λόγια σου με ώθησαν στο να του μιλήσω (είναι αλήθεια πως του απέδωσα ευθύνες άλλων).
    Και κάτι ακόμα,μπορείς να μου πεις πως γίνεται να κλειδώσω το thread για περαιτέρω απαντήσεις;
    Με μπέρδεψες η ερώτηση σου. Δεν θες άλλες απαντήσεις εννοείς; Τα θέματα γενικά δεν κλειδώνουν.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Καλή η ιδέα να μιλήσεις μαζί του απλά πιστεύω ότι ήδη ξέρεις την απάντηση είναι η συμπεριφορά των άλλων παιδιών. Όταν οι γύρω σου δεν σε αποδέχονται πως να νιώσεις άνετα? Πως να είσαι ο εαυτός σου; Ίσως να πιστεύει ότι δεν τον θες ούτε εσύ γιαυτό. Κάνε μια συζητηση μαζί του, να ακούσεις τι έχει να σου πει, να πεις και εσύ τις σκέψεις σου και να γίνεται όπως παλιά. Γιατι οχι; Αν νιώσει ότι έστω και ένα άτομο το έχει αποδεχτεί πιστεύω ότι θα ηρεμήσει.
    Στην προσπάθεια των δασκάλων να προστατέψουν αυτό το παιδί αδικούν κάποια άλλα. Δεν τους δικαιολογώ, απλά είναι καλό να ξέρεις ποιοι είναι οι λόγοι που φέρονται έτσι.. Αν πιστεύεις ότι αδικήθηκες, να συνεχίσεις να το λες. Αν δεις ακόμη ότι δεν σε πιστεύουν, κάνε το γεγονός στην άκρη και δες μόνο τα θετικά του.
    Λοιπόν,τον πήρα τηλέφωνο και τον ρώτησα ακριβώς αυτό. Μου είπε πως από τότε που μπήκαμε στο Λύκειο άλλαξε η συμπεριφορά του γιατί σταματήσαμε να βγαίνουμε μαζί επειδή εγώ γνώρισα αλλά παιδιά στο σχολείο και έβγαινα πιο πολύ με αυτούς(που δεν τον ήθελαν),έτσι πίστεψε πως δεν θέλω να είμαστε φίλοι. Του είπα πως με παρεξήγησε και πως εγώ σταμάτησα να βγαίνω μαζί του γιατί νόμιζα πως αυτός δεν θέλει να είμαστε φίλοι. Του ζήτησα συγνώμη που σταματήσαμε να μιλάμε και να κάνουμε παρέα και μου ζήτησε και αυτός συγνώμη που με έστειλε στη διευθύντρια χωρίς να έχω κάνει τίποτα. Να πω την αλήθεια ένιωσα πως έφυγε ένα βάρος από επάνω μου τώρα που τα ξαναβρήκαμε. Είχε νευριάσει πολύ με αυτό που έκανε και γι'αυτό μίλησα έτσι. Ευχαριστώ και εσένα φίλε μου τα λόγια σου με ώθησαν στο να του μιλήσω (είναι αλήθεια πως του απέδωσα ευθύνες άλλων).
    Και κάτι ακόμα,μπορείς να μου πεις πως γίνεται να κλειδώσω το thread για περαιτέρω απαντήσεις;

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Με μπέρδεψες η ερώτηση σου. Δεν θες άλλες απαντήσεις εννοείς; Τα θέματα γενικά δεν κλειδώνουν.
    Ναι,εννοώ το να μην μπορεί να απαντήσει και κάποιος άλλος στο θέμα. Γίνεται και αν ναι,πως;

  12. #12
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Bakas129 View Post
    Ναι,εννοώ το να μην μπορεί να απαντήσει και κάποιος άλλος στο θέμα. Γίνεται και αν ναι,πως;
    Δεν γίνεται.. Γιατί δεν θες να ακούσεις άλλες γνώμες;

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Δεν γίνεται.. Γιατί δεν θες να ακούσεις άλλες γνώμες;
    Απλά επειδή τα ξανά βρήκα με το παιδί,δε νομίζω να υπάρχει λόγος για άλλες απαντήσεις/γνώμες.
    Σε ευχαριστώ παρόλα αυτά.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •